Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

laepus

Úžasný western s plejádou těch nejlepších herců své doby - snad v žádném pořádném filmu padesátých let nemohl chybět Charlton Heston - tady mu více než zdatně sekundují i další, Gregory Peck, Burl Ives nebo Jean Simmonsová. Příběh je westernově jednoduchý, souboje jsou westernově napínavé, hudba je westernově oddechová a zapamatovatelná. A navíc k tomu člověk dostane barvité charaktery postav, které se v průběhu filmu navíc mění a odkrývají se postupně jejich další vlastnosti, což westernovou jednoduchost značně vylepšuje. Za mě jeden z pilířů žánru. ()

filipvrbik

Celkem jeden z nejpovedenějších a nejzajímavějších westernů padesátých a šedesátých let. Na tehdejší dobu je zajímavé jak se vyvine vztah Jamese McKaye (Gregory Peck) a jeho snoubenkou Pat (Carroll Baker)...James je takový netypický kovboj, nepožívá zbraň, ani se nebrání, ani se nebije.. Zdálo by se, že mu to přinese opovržení - nakonec ano, ale jen u Henryho Terrilla a na zcénu nastupuje nová Jamesova láska Jean Simmons, která mu prodá své mokřiny...Celkově příběh zajímavý, bez Indiánů- zato se špičkovými herci...Čekal jsem další nudný western, a přes obrovskou stopáž se člověk nenudí, takže to vidím zaslouženě za pět...90% ()

mira007

Vedle Sedmi statečných a Pravé poledne asi nejikoničtější western, který má šílenou délku, kde si divák na nějakou akci počká, ale za to se mu dostane vykreslení postav, atmosféry divokého západu a krásných exteriérů, které žánr westernu doslova definují. tahanice o přístup k vodě, které se změní ve střet dvou rančeů s nechtěným prostředníkem vetřelcem z města. ()

aLPaC

Skvělý western, první pacifistického ražení. Postava Gregoryho Pecka je totiž úplně odlišná od těch, které jsme do té doby v rámci tohoto žánru mohli vidět. Jó, to by mě zajímalo, co na tenhle film řekl takový John Wayne :D. Ale zpět k filmu. Stopáž je dost dlouhá, ale nevadí, protože jsem se ani na minutu nenudil. Dva znepřátelené klany, milostné vztahy, drsní muži, to vše zde najdete. Je to přece western. Ale ta postava Gregoryho Pecka z toho běžného, doposud viděného, jak jsem říkal značně vybočuje. A jak to všechno zvládne? No nevěřim, že už nestahujete. Tak hezkou zábavu! ()

Klajnik

Klasika, která si dává na čas, díky čemuž lépe vyznívá její nehynoucí krása, ale současně diváka vtáhne i baví, protože co vyprávět a každá scéna je pečlivě vystavěná. Příběh vypráví o výjimečném muži (jak ho ostatně popíše jedna z postav), bývalém námořním kapitánovi Jamesi McKayovi, který se přijíždí oženit s dcerou místního velkostatkáře a odmítá se uchylovat k násilí kvůli sebemenší blbosti, jak je v kraji zvykem. V tomto směru je tento western významný svou demýtizací. Snímek odsuzuje násilí z malichernosti, ale ve svém závěru ukazuje, že  jestliže dva blbci nezmoudří a nemůžou jinak, tak nejlepší je, když se sami utkají ve férovém duelu, nezatahují do svých osobních svárů životy ostatních, a nakonec se svými sváry klidně nechají i zbytečně "sežrat". Z těchto silných klasik (Singin' in the Rain, Inherit the Wind, Witness for the Prosecution...) jde cítit ryzí zručnost na poli výstavby příběhu, vypointovanosti jednotlivých scén, a celkové vyměřenosti. Snad jen jeden moment v ději by potřeboval ještě trochu doladit. --->Jde o moment, kdy starej statkář Terrill vjede sám do kaňonu, který hlídají nepřátelé, protože jeho muži odmítnou vjet slepě na ránu nepříteli. Po chvíli se však ke svému nadřízenému přidají, ačkoliv film nikterak neetabluje jakýkoliv silným vztah Terrila s jeho muži. Naopak ho etabluje jako opovržlivého muže, který není schopen překonat nějaké své osobní problémy s jiným statkářem a nutí tak své muže, aby odháněli dobytek svého nepřítele z řeky ležící na území, které mu ani nepatří. Nepřijde mi, že by takový muž měl být brán v takové vážnosti, aby s ním jiní muži byli ochotní jít zemřít za pro jeho vlastní malichernost. <--- To je jediná chybka na kráse: kdyby jinak film s postavami pečlivě nezacházel tím, že by nevykresloval jejich charaktery v řadě interesantních scénách, tak by ani příběh samotný tak zdařile nefungoval. Na druhou stranu film je to tak půvabný, že by mi nevadilo, kdyby tento už 165min snímek měl klidně ještě o hodinu navíc, která by tuto mezeru případně dokreslovala spolu s historií sváru, jenž mezi sebou oni dva statkáři mají. Kvality však nespočívají pouze ve scénáři, nýbrž i v audiovizuálním zpracování. Nad řadou zarámovaných scenérií jsem se vyloženě rozplýval. ()

jilda

Hrdina westernu, který ve filmu vystřelí jen jednou, a to ještě do země. Hezká podívaná, výborný Peck ()

jirka.jindra11

Prvních 30 minut jsem si říkal, že nic moc. Ale zbytek byl prostě ohromný! Oceňuji nejen Mirka Dušína Gregoryho Pecka, ale hlavně hudbu, která byla víc než úžasná! ()

LucyW.

Nemůžu si pomoct, ale mám dojem, že tenhle film mají opravdu rádi tvůrci seriálu Yellowstone. Neodolatelný Charleton Heston. Pro tenhle typ postav mám životní slabost. Jen jsem fakt často opakuje, že je to velká země... ()

Vesecký

Rozhodně klenot mezi westernovými filmy. Samozřejmě, také díky Gregory Peckovi a Charltonu Hestonovi. Čestný a spravedlivý McKay přijíždí na Divoký západ, aniž by znal pravidla jeho hry. Jeho snoubenka, která podědila po otci tvrdohlavou náturu a nakonec se ukázalo, že McKaye začne znovu milovat v okamžiku, kdy se stane majitelkou nové usedlosti. A hezká učitelka, která je hříčkou mezi oběma znepřátelenými tábory rančerů ve Velké zemi,, kde je místa dost pro každého, ale každý by ji chtěl pro sebe. A dobytek marně se dožadující vody. Krásná stepní a pouštní krajina, zvlášť ten kaňon, kde s odehrává závěrečná sekvence,, vynikající herci, které dnes už Hollywood nemá... ()

jorgus

pro me nejlepsi western co jsem videl..prijemne tempo i atmosfera, i pres minimum souboju neni nouze o napeti a jsem moc rad, ze to nebylo o strileni, ale o pribehu, ktery byl uzasny..plus krajina, ktera se vryje pod kuzi..videl jsem dvakrat, urcite ne naposled:) ()

RadimFišer

Krásnější než název. Nezapomenutelný film plný mužské energie. Ta mužnost a síla tohoto westernu včetně spojení všech prvků je přímo fenomenální. Jediná možnost je pět bodů. ()

sandinista

Jeden z nejlepších westernů, co jsem kdy viděl. Charlton Heston jako kovbojskej tvrďák z divokého západu, Gregory Peck jako gentleman a klaďas z východu. A zajímavé situace, které z tohoto rozporu vyvstávají. Dvě znepřátelené rodiny, které se přou o společný zdroj vody pro dobytek. 1080p ()

tragos

Velká země je tradiční hollywoodský romantizující western padesátých a šedesátých let, v němž je od počátku jasně daný klaďák se zásadami à la Mr. Shatterhand, a kde i záporáci mají své nezanedbatelné světlé stránky. Příběh se točí kolem odvěkého nepřátelství dvou rodinných klanů a jejich válku o přístup k drahocenné vodě. Do toho přichází avizovaný klaďák v podání noblesního Gregory Pecka (to by byl Bond!), který po vcelku očekávaných peripetiích nakonec zachrání, co se dá. Příběh je vyprávěn velmi plynule a pomalu, pokud se ale naládíte na jeho notu, nudit se určitě nebudete. Herci v hlavních i vedlejších rolích si své role očividně užili, za zmínku stojí především Burl Ives a jeho zakulacený Rufus Hannassey, úhlavní nepřítel Terrillů. Filmy jako Velká země se dnes už netočí, i proto stojí za vidění. Rozhodně ale nečekejte žádné přestřelky v duchu Sedmi statečných. ||| Přiznávám, že ke shlédnutí Velké země mě vyprovokoval hlavně golfistův komentář "Kdo neviděl, nemůže se považovat za znalce westernů :-)" :-) -- a nelituju. ()

Rokle

Gregory Peck, Charlton Heston a přímo božsky nádherná Jean Simmons v úchvatném westernu s jedinečným finále. Hodinu a půl si říkáte, že to až zas taková bomba není, jenže mezitím vám všechny ty charaktery dokonale vstoupily do života, aniž byste si to uvědomili. A k tomu ty parádní scenérie, které nejdou nebrat na zřetel. ()

strikeman

Jeden ze snímků patřících do pomyslné "westernové síně slávy". Pěkné herecké výkony, postavy hlavních rivalů nejsou černobílé. Jediné, co lze snímku vytknout, je příliš dlouhá stopáž. Některé dlouhé záběry jsou opravdu nadbytečné a daly by se vystřihnout, ale takhle se prostě v roce 1958 točilo... 80% ()

Radek.SCH

Ani dlouhá stopáž, ani temné padesáté léta tomu neuškodili. Ale skutečná westernová klasika je jen jedna. Ty víš koho tím myslím Sergio. ()

RedDuck

Klasický Hollywood kde hrdinové jsou zásadoví, stateční a krásní v jednoduchém epickém příběhu. Gregory Peck a Jean Simmons jsou prostě k zulíbání. Velká země však je i trochu jiná. Hlavní postava není výjimečný pistolník, který s nekompromisností střílí od boku po urážce. Do kontrastu s tím dali jeho lidské kvality. Stal se obrazem hrdiny obyčejného života. Je přitom protipólem nikoliv zločinců ale "chlapáků", kteří jsou až na jednu výjimku obrazem těch hrdinů, které z westernů známe a a nejhůř jsou hodnoceni jako "tvrdohlavci". Film se tak také stává trochu pacifistickou kritikou drsného divokého západu kde měřítko chlapa je dovednost střelby a pověst často zaměňovaná za čest. I když tato kritika nejde do hloubky je příjemné a osvěžující ji vidět v kulisách westernové klasiky. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu