Tento pamětnický snímek o Angličance, která čelíc hrůzám války dál pěstuje své výstavní růže, zahrál na vlasteneckou strunu americkému publiku a stal se kasovním trhákem č. 1 roku 1942. Greer Garsonová utěšující vyděšené děti v bombových krytech či zajímající nepřátelské vojáky předvedla v titulní roli impozantní oskarový výkon. Když Hilter se zdál ďáblem, paní Miniverová andělem... (oficiální text distributora)

Trailer

NinadeL

Kvalitní válečné melodrama. Účel a smysl takového filmu je jasný. Ukázat proměnu lidí v době války a dodat jim naději. Otázkou zůstává, zda je lepší tento koncept (zdánlivě obyčejná žena v domácnosti překvapivě obstojí v nejtěžších chvílích) nebo má větší apel film plný hvězd jako Follow the Boys nebo příběh ve stylu Holiday Inn. Každopádně se docela těším na pokračování The Miniver Story. ()

Sarkastic

Celý film je velmi pohodový, obsahuje spoustu příjemné romantiky a decentního humoru. Postupně se však začne válka dotýkat i hlavních postav, a to čím dál častěji, silněji, stále víc jde ze snímku cítit nástup dramatu. A na konci diváka čeká emoční maximum…a také řádně propagandistický závěr (dodatek pod The End je dost mimo mísu), který publikum už docela nepokrytě citově vydírá. Ale i přes tuto ne úplně zvládnutou tečku a určitou naivitu, která provází snímek po celou jeho dobu, jde o velmi dobrý film, který si zaslouží silné 4*. ()

misterz

Vôbec sa nečudujem, že u amerického publika spôsobil tento film taký poprask. Na prvý pohľad ide síce o takú klasickú vojnovú melodrámu s častým klišé, no medzi riadkami je toho podstatne viac. A to čo je medzi riadkami útočí na city diváka plnou silou, hlavne scéna z bunkru a deťmi bola z tohto pohľadu veľmi silná, na také niečo vnímavejšia a citlivejšia povaha len tak nezabudne. No popritom sa nezabudlo ani na občasný humor a hlášky, ktoré ani po rokoch nestratili nič zo svojho kúzla. Veľká spokojnosť. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

classic

Anglicko, rok 1939, pár mesiacov pred vypuknutím druhej svetovej vojny, bezstarostní a spokojní manželia, Miniverovci si žijú, vcelku honosný život, majú tri deti, najstarší syn, študuje na Oxforde a vracia sa domov, ostatné dve deti sú neplnoleté... P. Miniverová pracovať nemusí, lebo manžel pracuje ako architekt, tak ju bez problémov, vychová, praktický nemá čo na práci, tak si nakupuje jedna radosť, kúpila si nový klobúk, sympatický vlakový výpravca, pán Ballard, ju na chvíľočku zavolá, že jej chce niečo ukázať, ukáže jej špičkovú ružu, ktorú jednak po nej pomenuje, či sa prihlási s ružou na súťaž o najkrajší kvet ! Zaslúži si to, lebo - Kay Miniver, je čarokrásna ako K-V-E-T, sympatická na pohľad, že stačí sa pozrieť na človeka a viem, čo je zač... Skrátka, byť jej manželom Clementom Miniverom, by som chcel byť na veky - vekov. AMEN. Žena, ktorej charakter, znamená pre muža, pocit neba na Zemi, stará sa, dáva si pozor... Vojna klope na dvere a rázom sa podmienky menia rýchlosťou svetla, najstarší syn Vincent, nárokuje k letectvu, ktorý si predtým po príchode, nájde šarmantnú priateľku, Carol Beldon, s ktorou ho spája vášeň plná citov, tým pádom sa čoskoro vezmú ! Vojna už dorazila i do Anglicka, ktorého čaká besnenie nemeckých pilotov, ktorí bombardujú z nevysokej výšky, Londýn a okolie, bomby padajú ako huby po daždi, rodiny sa klasicky, skrývajú v londýnskom metre, ale tí, čo bývajú na dedine, tak musia ísť do úkrytov, kde rinčanie bômb, počujú extrémne presvedčivo, totiž dopadajú, vedľa nich, tak pocit strachu je tu, že byť zabitý, nie je problém, treba čakať, mať pevné nervy, vydržať, byť silný, byť oddaný, jednoducho, ale každý mať šťastie, nemusí, veľa zomretých, veru bolo... Clement ide na nebezpečnú misiu do Dunkirku, zachrániť vojakov, ktorí sa ocitli na vážkach, tak tisíce lodí, im ide na pomoc... Zachránili ich a evakuovali do bezpečia, do Británie, medzitým, ako je niekoľko dní preč, tak Kay, sa ocitá v extrémnom nebezpečí, lebo nemecký pilot, havaroval neďaleko ich domu, pričom Kay ho zbadá, ako leží v kríkoch, on ju zbadá a poberú sa do domu, v ktorom na ňu mieri zbraňou... ZREJME, nespochybniteľné je, že F-I-L-M, má preto také posolstvo, že sa odohráva reálne, cez druhú svetovú a film sa nakrúca v bezpečí, spojených štátov amerických, kde hľad po prežití a O-D-V-A-H-E, naberá na obrátkach. Trošku divné mi pripadalo vzťah „matky a syna” ,t.j - GREER GARSON a RICHARD NEY, trošku zvláštny vzťah matky a syna, zrejme sa milovali i v skutočnosti, lebo sa vzali naozaj ! I-N-C-E-S-T, sa nekoná, Greer je staršia o 12 rokov ! Všimol som si to, že sa naň vždy divne pozerá, to nemá nič spoločné s materinskou láskou, asi len toto mi vadilo ! Ja som sa zamiloval do Greer Garson, ktorá podáva dokonalý výkon, nebojácna žena, s nenávisťou v očiach, kedy to skončí ? Ale nedáva to zo seba najavo, len som to pri nej cítil. Film je i propagandou, aby sa nikto nebál, fungoval, podporoval sa navzájom, ale ľahko sa im to hovorí z Ameriky, že domácim zatiaľ padajú bomby na hlavu ! HITLER sa činil, chcel zbombardovať, Veľkú Britániu, v ktorej zahynuli tisícky, obyvateľstva ! Tento účelový počin, zahral ale tak bravúrne na strunu, že sa jedná o jeden z najlepších vojnových filmov všetkých čias, pritom nemusím vidieť gejzíry krvi a namakaných vojakov v zbroji. Toto je psychologická vojna, keď predstavuje civilné obyvateľstvo, zmietajúce sa v nehostinných časoch, DOBA, ktorá nepriala asi najviac spoločenským aktivitám, ale v tomto prípade, si našli čas vyhlásiť súťaž o najkrajší kvet. Srdcervúci film s ukážkovou réžiou, BORCA, WILLIAMA WYLERA, KAMERAMANA - JOSEPHA RUTTENBERGA A HERCOV AKO : GARSON, PIDGEON A TERESA WRIGHT ! TLIESKAM - výnimočnému filmu z Classic Hollywood ! Bravóóó !!! ()

pepo

Skvely pohlad na vojnu ocami jednej rodiny. Prijemne civilne, krasne ludske a v klucovych momentoch dokonale strhujuce a zdrvujuco tragicke. Wyler drzi vsetky polohy pevne v rukach a serviruje svoj dalsi fantasticky film. Remeselne precizny, herecky presny a myslienkovo vseobecne zrozumitelny. 10/10 ()

• Scénář byl inspirován knihou Jan Strutherové, respektive souborem jejích sloupků v Timesech, které „popisovaly obyčejný život obyčejné ženy“. Scenáristé nepřevzali z předlohy ani tak konkrétní události jako spíše postavy a celkovou atmosféru malé anglické vesničky nedaleko Londýna, kde svůj všední život žije středostavovská rodina se třemi dětmi. I do této idyly však zasáhne válka, otce odvede i s jeho člunem k Dunkerku, matku konfrontuje s německým pilotem, syna s bojovým nasazením. Nic není jako dřív, smrt dosáhne i do vesnice, ovšem britský duch triumfuje. (Zdroj Letní filmová škola)
  • V roce 1943 byl snímek převeden také do rozhlasové podoby. (Terva)
  • Pokračování, odehrávající se po Dnu vítězství, vzniklo pod názvem The Miniver Story (1950). Obsazení hlavních rolí bylo stejné, jen zmizela postava nejstaršího syna Vina, protože jeho představitel Richard Ney byl v té době už bývalým manželem Greer Garson. (NinadeL)