Rodina, láska, smrt i katastrofa, která doslova visí ve vzduchu. Absurdní komedie režiséra Noaha Baumbacha, nominovaného na Oscara. (Netflix)

koty2201

Biely šum je jeden z tých filmov, ktoré ma míňajú cieľovkou, respektíve to nie je moja šálka kávy. Ide o podobný bizarný zážitok ako nedávny On sa bojí (2023) alebo Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun (2021) alebo hocijaká podivnosť z Ázie. Celý film neustále strieda nálady a žánre a je to taká multižánrová všehochuť. Občas sú tu vtipné momenty, akási absurdná komédia. Zároveň ústredná rodina čelí katastrofe, kedy sa do ovzdušia uvoľnili rádioaktívne látky, ale po 9 dňoch je všetko v poriadku. Manželia a rodičia 4 detí, vlastných aj nevlastných, sa boja smrti a zažívajú depky, ktoré sú sprevádzané hororovými výjavmi. Zároveň je tu pasáž o pomste, ktorá pôsobí ako napínavý triler. Ale koniec zase končí ako muzikál. Ako som povedal - všehochuť. Našťastie to všetko spolu aspoň trochu funguje a každá scéna vo mne vyvolala prislúchajúcu emóciu. Takže som bol znepokojený, občas sa zasmial, bol smutný, ale aj zvedavý. Len to nie je až tak dobre a kvalitne natočený mišmaš. Je tu pokus o abstraktné umenie, neviem však, či sa vydaril tak ako to tvorcovia zamýšľali. Nie vždy to spolu všetko dokopy ladí. Adam Driver opäť vyniká nad ostatných a ten muž proste vie ako a čo má práve hrať. Takéto úlohy mu pasujú ako uliate. Kiežby ho vybrali do role Mr. Fantastica ako rumory hovoria. Pretože v takejto polohe by mohol byť tiež zaujímavý. Ide o remeselne dobre zvládnutý film a má to netradičnú hru s farbami. Celkovo si myslím, že je to technicky všetko na jednotku. Najväčším mínusom je určite ten scenár alebo nie veľmi dobre podaný dej. Takže netuším komu by som Biely šum doporučil. Asi niekomu kto má rád filmy, ktoré sú skôr o atmosfére ako o deji. Ja mám koniec koncov zmiešané pocity. ()

mata77

Vo filme cítiť toľko filozofie a dôjde aj na hlboké myšlienky o živote a smrti. V spleti nekonzistentných surealistických scén sa mi ale všetko zlialo do všeho-gulášu, až sa mi zdalo, že je film zostrihaný a pozliepaný zo zážitkov rôznych ľudí. Nemám pocit, že toto sa podarilo. ()

bigjames

Adam Driver je herecky v topu, což je největší plus filmu. Zároveň byla jeho postava zajímavě napsaná. V první polovině mě to dost bavilo a těšil jsem se na apokalyptický útěk, ale pak to nějak vyšumělo a zbyly rozporuplné pocity. ()

Ironhead

White Noise, se přiznávám, jsem moc nepobral. Je to dějově opravdu trošku výstředně absurdní až možná malinko surrealistická komedie. Celý scénář mi moc nedával smysl, netuším zda to měla být jen opravdu divná černější komedie, nebo protikonzumní agitka, nebo tam bylo nějaké vyšší ekologické poslání, možná i zpráva o ztrátě víry a možná vše dohromady?! Nicméně jisté produkční kvality se tomu upřít nedají a navíc pobavila závěrečná titulková sekvence z obchoďáku. Jen tak nějak po prvním shlédnutí vlastně opravdu nevím, co si o tomhle filmu myslet a jestli se tvůrce chtěl jenom vyřádit anebo opravdu něco sdělovat. ()

Dexter666

Slušný bizár… Neviem, asi je to predlohou, ale tvrcovia prešli tou náročnou produkciou peknú vzdialenosť, aby natočilo niečo tak kontroverzné a uletené… Hlavný problém je, že si nie som istý, či má film skutočne čo povedať a či to teda vlastne stálo za tú námahu… ()

BloomGeorge odpad!

Jestli chcete prvotřídní nudu a uspávací proces, který zaručeně funguje, tak si pusťte tento film. Nemůžu bohužel ani jednu hvězdu. Po dlouhé době jsem vůbec litoval, že jsem takovou hovadinu dokoukal. Na tomto filmu není vůbec nic ale absolutně nic ke sledování. Bohužel absolutní odpad. Nekoukatelné ()

Dr.Abe

Konverzačně velmi vtipné!  Jinak trochu poslepované. Čekáte od filmu něco jiného, ale já se velmi dobře zasmál při každé větě. Velmi mě dostala scéna u lékaře - připomíná české zdravotnictví. ()

bonovox

Poriadny guláš rôznych žánrov a vlastne celkom o ničom....Driver ako vždy skvelý ale dopozerať to bolo celkom náročné. 40% ()

Draconian

Bílý šum je film podle stejnojmenné knihy, kterou jsem sice nečetl, ale trochu jsem si proklepl o čem je. A snímek jak se zdá, se jí docela držel. To nic nemění na faktu, že tenhle film je divný, absurdní, bizarní a měl jsem pocit, že si ze mě dělá konstantně šoufky. Nečekejte přímočarý a standartní scénář. Tohle je totálně ulítlý. Už od začátku mě dostaly totálně přestřelené dialogy a smršt scén, které by zde vůbec nemusely být. Pak přijde nehoda cisterny s vlakem a do ovzduší se dostane nebezpečná látka. Město se evakuuje a vypadá to, že film se konečně rozjede a půjde o cosi katastrofického...no tak ani ho..o:-)) Jsou tu prvky mysteriozního příběu, dramtu, ale taky ztřeštěnné komedie. Je to všechno a nic. Snímek filozofuje, plácá o životě, o smyslu existence. Myšlenek je hodně, ale myslí to tvůrci vážně? Technicky je to moc hezky natočené. Se vši profesionalitou, rovněž hudba je solidní a herecké výkony výborné. Adam Driver válí. Hodnocení kolem padesáti procent vlastně není překvapivé. Jsem si jistý, že hodně lidí to ani nedokouká (už jen protože je to zbytečně dlouhé) nebo je to naštve. Není to pro masové publikum a není to normální film. Satira, podivnost, abstrakce, podobenství? Orininální snímek, jen ne pro každého. Já sám jsem divnej, takže mě to vlastně bavilo, i když výborný film to není. Procenta nedávám, bo vlastně nevím, co s tím. ()

Polux

4/10 | Ne, prostě ne. Ukázkový příklad toho, že některé knihy by se prostě do filmové podoby převádět neměly, protože jde o bitvu, kterou nelze vyhrát. Minulý Baumbachův počin Marriage Story byla působivá sociologická sonda do jednoho ne/obyčejného vztahu a jeho konce, která měla skvělý casting v podobě Drivera a Johansson, ale především hlavu a patu a stran vylíčení komplikovaných mezilidských vztahů neomylně tnula do živého. Tady je herecky neselhávající Driver, hlavu a patu film nemá ani vzdáleně, Baumbach se pokouší tnout do všeho možného (pohříchu s proměnlivou úspěšností) a tím to bohužel končí, zbytek je nesourodý mišmaš, který se rozpadá přímo před divákovýma očima v reálném čase. | Po obsahové i formální stránce naprosto "mimozemské" dialogy (ať mi nikdo netvrdí, že podobným stylem normální lidé mezi sebou vedou konverzace), přehršel nejrozličnějších témat, které by každé samo o sobě vydalo na celý film (strach ze smrti, kritika konzumerismu, partnerské vztahy a nevěra, víra a náboženství, akademická kariéra, enviromentalismus, drogová závislost, atd.), leč tady na to není prostor, jelikož jsou zde všechna naházena na jednu velkou neuspořádanou hromadu, dějové linky, které ve výsledku vůbec nikam nevedou (epizodě s eko katastrofou, která slouží jen jako katalyzátor psychického rozpoložení postav a v každém jiném filmu by trvala pár minut, je věnována značná část stopáže, aby se nakonec ukázalo, že jde o nepodstatnou "zastávku po cestě") a nenadálé muzikálové číslo pod závěrečnými titulky, protože proč, sakra, ne, že? Sice netuším, jak moc to celé ne/funguje v knize, ale dle wiki předpokládám, že většina z výše uvedených výtek jde na vrub spíše samotné předlohy, než na konto Baumbacha. Nicméně, ať už je za nedostatky odpovědný kdokoliv, podstatný je vždy výsledek a ten je zde značně rozpačitý. | Herci v čele s Driverem jsou fajn, kameru, hudbu a výpravu, respektive obecně řemeslné kvality, si Baumbach dokázal ohlídat a některé vybrané scény jsou docela povedené svou dynamikou (přednáška Elvis vs Hitler), nebo atmosférou (zastávka na čerpací stanici a toxický oblak na pozadí bouřky), ale jinak film působí jako další typická festivalová artovka. Ovšem v tom horším slova smyslu, tudíž diváka čeká nudný děj, přestřelená stopáž, rádoby sofistikované dialogy, extra pomalé tempo, plno věcí, které na první (ani druhý) pohled nedávají moc smysl (a ne, až do konce filmu se na tom nic nezmění), pointa bez pointy a obecně dojem, že celkově je to vlastně tak trochu o ničem. Baumbach by se asi napříště měl vyvarovat adaptování podobně těžko uchopitelných látek a měl by se vrátit zpět k autorským projektům. | PeZet ()

Annaroz

Tak absurdní to bylo, komedie nikoliv. Chvílema se mi to zdálo docela dobrý, ale pak zas totálně ujetý... Takže v závěru vlastně ani nevím, co si z toho mám jako odnést... ()

Metuje

No, po shlédnutí traileru jsem byl nalákanej. Pak jsem nahlídnul na zdejší hodnocení a začal se trochu bát. Na IMDB je sice o trochu vyšší, nicméně tamnější hodnotící jsou většinou mírnější. Knižní předlohu jsem neznal ani nečetl, ale po lehkém průzkumu si myslím, že se pouze nepovedla adaptace. Film působí samozřejmě hodně WTF, přestože je řemeslně dobře zpracovaný, ale scénář působí, jak kdyby ho někdo psal pod vlivem hodně těžkých drog. Nejhorší vlastností filmu je podle mě nešikovnost v předání informace divákovi. Musel jsem si pak děj dohledat na stránce knižní předlohy na Wikipedii, abych ho vůbec pochopil. Proto je dle mého vina na adaptaci, kniha může být relativně slušná. ()

JB001

Neurazilo ani nenadchlo, ale po týdnu už ani nevím, jak to celé dopadlo. Kdybych to neviděl, nic by nestalo.... ()

Sopholojong

Blizke stretnutia toxickeho druhu. "Na-moj-dusu" amblinovka reznuta kingovskym mysteriom, ci carpenterovskym napatim a napisana Woodym Allenom (ehm... tym novodobym - Baumbachom!). Aspon v prvych dvoch tretinach, kde som mal pocit nie z atmosfery 80's vo filme (i ta je samozrejme bajecna), ale z toho, ze film samotny pochadza z osemdesiatok a niekto ho prave vybral z trezoru s hrdym uvedenim. Baumbach nezabuda na typicke trademarky tohto filmarskeho obdobia ako rozbehnute auto do "popolnic", nacapovanie na pumpe bez zaplatenia, kucerave blond haro (Greta), prdacke supermarkety, zrazka nakladiaku s vlakom, americky venkov v ohrozeni, tajomni v skafandroch, deti v ohrozeni... a kazdu chvilu som cakal, kedy spoza dveri nabehne E.T., alebo z chladnicky vyleti Poltergeist. To vsetko k prekvapeniu vo funkcnej symbioze s intelektualnou mluvou (o Hitlerovi, i Elvisovi), paranoidnymi predikciami (ta gradacia od lahkovazneho "ten mrak nic neznamena" az po "zdrhame, ted hned" ma dokonalo pobavila) a najma precitenymi hereckymi vykonmi - Adam Driver s jeho ultimatnym hitlerologom je novym Michaelom Caineom a scena s prednaskou "o nom" v ciernom talari a tmavych okuliaroch berie dych (az mrazi)... a je skvele doplnany tandemom "weird Gerwig"/"karikaturisticky Cheadle". Devatdesiatpercentna zabava sa vsak v poslednej tretine (po jej priznani) kruto zhodi do akejsi absurdnej "lynchoviny" (tej horsej, post-mulhollandskej) o tabletkach smrti a moje srdce "horko zaboli". Nabeh na najvacsie prekvapenie roka, uskrtene antidivackym epilogovym povrazom. 7/10 ()

VOjtalapunIK

Já vlastně vůbec nevím, jestli mě výstřednost tohoto snímku víc štvala, nebo se mi líbila. Na jednu stranu mám pocit, že jsem viděl něco vážně originálního, s velkou nadsázkou a k zamyšlení. Na druhou stranu mě bolí hlava z toho počtu scén, kde mluví pět postav přes sebe. A to myslím doslova, po shlédnutí snímku jsem si šel vzít dva paraleny. Film jsem dvakrát zastavil, s tím že ho už dál sledovat nechci, ale po chvíli ho zase pustil, když jsem si nechal všechny události projít hlavou. S postavami nelze soucítit, protože se prakticky nechovají jako lidi. Ale i přes to jsem stále nad jejich motivacemi musel přemýšlet.  Takže s ohodnotit tento film je pro mě skutečně těžké. Asi průměrných 3/5 tak nějak vystihuje rozpolcenost mých pocitů. A pokud vyvolání takovéto kontroverze v divákovi byl záměr, tak se povedl tvůrcům na jedničku. ()

pencho

Někteří lidé, myslím si, že je to hodně viditelné v umění a ještě více ve filmu specificky, zaměňují komplikovanost za genialitu a komplexnost. Podle mne pokud něco je možné říci jednoduše (a v umění to většinou jde) i když ne třeba očividně, tak je takovým honěním si vlastního ega, když tvůrce se rozhodne to vše zkomplikovat, zčeřit a přidat spoustu malých ukazatelů a metafor, abychom nakonec došli ke stejnému závěru. Podle mě je to snaha zastřít nějaký jiný problém tím, že vše zkomplikuji a tudíž, všichni kdo to pochopili, budou rádi, že to pochopili a všichni kdo ne raději nic říkat nebudou. Neříkám, že tohle je nutně stoprocentně případ tohoto filmu, alespoň ne natolik jako jiných filmů, ale jen mi to tento film připomněl. Alespoň do půlky mi v něm přišlo všechno skvělé, pak byl trošku zmatený, pak nelogický a nakonec mě přestal trošku zajímat. Bylo v něm hodně moc věcí, i když vše se točilo jen kolem jednoho tématu, které se někde uprostřed ve všem zmatku ztratilo. Skvělé dialogy, herci, kamera, estetika, ale kdyby tento film byl rozdělen do tří oddělených příběhů, které spolu nesouvisí, tak by mi na tom možná nepřišlo vůbec nic divného. ()

stret

Odkedy sa knihy stali čistým predajným artiklom, považujem ich za sračky - medzi ktorými je prakticky nemožné násť niečo čitateľné. Preto už knihy nečítam. Ale verím tomu, že knižná predloha tohoto filmu by sa mi páčila. Mám ale pocit, že vo filme naznačovaný humor sa nepodarilo dostať na plátno dostatočne výrazne. Za pozretie stojí aj záverečná hudobná choreografia. ()

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

George Clooney spojí síly s Adamem Sandlerem

15.12.2023

Čeká nás dosud nevídané spojení. Oblíbení herci George Clooney a Adam Sandler se vůbec poprvé společně objeví na velkém plátně díky novému filmu vznikajícímu pod hlavičkou streamovací služby Netflix.… (více)

Nový Star Wars seriál nabírá další hvězdu

Nový Star Wars seriál nabírá další hvězdu

07.09.2022

The Acolyte, nadcházející Star Wars seriál zasazený poprvé do období dávno před prequelovou trilogií v éře tzv. High Republic, nabírá další hvězdnou posilu. K dříve oznámené Amandle Stenberg … (více)