Wind River (2017)

Parádní neo-western, s čitelným podpisem Taylora Sheridana ve scénáři. Čili pokud se líbilo Hell or High Water (4****) tohle bude také… Silné herecké obsazení v čele s Jeremy Rennerem a Elizabeth Olsen tlačí atmosféru až na dřeň. Hlášky typu “I’m hunter. What a hell you think I’m doing.” přitápí pod kotlem napětí v očekávání výbuchů agrese každou vteřinku a za každým rohem. Syrová záležitost co si nebere servítky. Proto trochu zamrzí úplný závěr, kde se v urputné snaze o filosofický přesah a pozitivní vyznění zcela zbytečně ztrácí dlouho budována atmosféra. I tak jednoznačně 4****. Pochutina.

Valerian a město tisíce planet (2017)

No, žádná sláva. Pátý Element (5*****) 2 se nekoná. Ano, digitálního obžerství se vším všudy bylo znovu dosaženo, od Cameronova Avatara (5*****) je to po delší době opět pořádně nestřídmé vizuální i trikové porno, bohužel ale navěšené na příběhu, kterému tak nějak už od půlky citelně nestačí dech. Snaha oslnit a překvapit je tak očividná, až se závěr stává předvídatelným a poslední minuty filmu dějově vyprázdněnými. Nadto bylo silně znát, že se ve prospěch pompézního úvodu muselo v závěru střihat až příliš nemilosrdně. Těžko říct jaký by mohl být director's cut. Už teď by to ale možná celé působilo lépe jen jako úvod k rozsáhlé filmové sérii velkolepého universa či drahému seriálu - což je ostatně podtrženo epizodickým stylem vyprávění - ale jako samostatný snímek nemá prostě Valerian co nad průměr nabídnout. A i když hlavní postavy jsou slušné, Dane DeHaan s Carou Delevingne tvoří působivou dvojici, sympaticky jinou od očekávaného stereotypu, tak ve vedlejších rolích to už žádná velká sláva není. Kromě zábavného camea Rihanny a Ethana Hawka, samozřejmě. Jako blockbuster nadprůměrné, nahoru to táhne i soundtrack, jako velkofilm a aspirant na vyšší příčky však “jen” lepší 3***.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Pěkné, akční, umělecké, syrové, se soundtrackem který rozpumpuje krev a jednou neskutečně greengrasovskou vícerozměrnou hand-to-hand combat scénou. Mix prvního Johna Wicka (4****), Paulových Bournů (5*****, 5*****), a Sebevražedného oddílu (3***). Akce je nápaditá, skvěle nasnímaná, pestrá co do lokací, zbraní i soupeřů, a dobře nadávkovaná. Koření v dialozích obstarává hlavně kvalitní herecké obsazení v čele s McAvoyem, který si pokaždé ukradne celou scénu jen pro sebe. Umělecká stylizace barev a hudby potěší, není únavná ani vtíravá. Skutečně exkluzivních momentů je tu vícero. Škoda tedy jen toho proklatého děje, který zůstává bohužel v detailech zoufale nadbytečně komplikovaný, přestože vypráví vlastně velmi jednoduchý a bohužel i relativně brzy předvídatelný příběh. Složitá špionážní konstrukce se i díky tomu ke konci drolí jen pod vlastní tíhou, kdy stále častěji spoléhá na prvek náhody, a většina dějových linií ztrácí důležitost i smysl pro celek jako takový. Přesto jednoznačné 4****, kde pátou možná přidám při opakované projekci.

Temná věž (2017)

“I shoot with my mind...” Bang! Bang! Cink! To odražený projektil, vystřelený ze zbraně jako druhý a letící po 2x delší dráze, právě dohnal, a ve vzduchu zasáhl předchozí střelu, čímž ji zcel přesně odchýlil, neumožnil ji záporákovi chytit jako všechny předchozí - a ten tak teď padá k zemi, usmrcen ranou přímo do srdce. Ano, tak přesně takhle blbé to je! I to bych odpustil - ostatně s logikou v sci-fi není nikdo povinen se moc babrat. A dokonce i ten přerod hlavního hrdiny - z modrookého blonďáka z knižní předlohy, v jak bota černého Idrise Elbu - bych přehlédl. Ale sakra, kdyby se na ten zbytek dalo aspoň koukat!! Ale to ne. Všechno je tu jen sterilní, nezáživná, 100x variovaná hmota, s nanejvýše průměrnou akcí, a zoufale nekonzistentním scénářem. Postavy jsou tupě předvídatelné, ploché, a jediné co diváka potěší je způsob, jakým s některými z nich režie naloží. (Až překvapivě brutálně pro daný žánr a cílovou skupinu.) Kde nic není, tam ale ani smrt nebere, a to bohužel platí pro Temnou věž beze zbytku, a od začátku do konce. Vydřené 2**, z úcty k McConaugheymu.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Marvel znovu předvádí, že komiksovky vážně umí. Spider-Man Homecoming je neotřelý, zase s jiným stylem vyprávění, a evidentně zaměřený na mladé publikum. Humor ale pobaví, a u vtipů Vám dokonce není za jejich autory trapně. Tom Holland má, světe div se, i charisma. Akce bohužel zůstala trochu rozkolísaná, někdy špičková, jindy slabší - zejména poslední scéně chybí ikoničtější prostředí, kulisy a vystupování. Vše samozřejmě přísně sterilní. Hodně nahoru to ale táhne záporák, Michael Keaton, který je tak dobrý, že mu tvůrci museli přidat i pár vyloženě badass scének, aby jste mu nezačali fandit. Avšak téměř všechny postavy jsou tu něčím zábavné a mají co nabídnout - takže i poslední prodejce sandwichů nezůstal jen prázdnou skořápkou na zaplnění děje. A to potěší. Celkově rozhodně nadprůměrná podívaná a zasloužené 4****.

Baby Driver (2017) odpad!

Někdy mám pocit, že jsem koukal na úplně jiný film, než většina ostatních uživatelů CSFD. Vůbec nechápu, jak může někdo tuhle příšernost považovat za něco víc, než jen ohavné mrhání časem. Dát to do jedné věty s Gone in Sixty Seconds (5*****), nedej bože s Drive (5*****), by mělo být trestný. Tady je totiž špatně snad úplně všechno. A není třeba to nijak vypisovat - abyste si udělali obrázek, postačí Vám shlédnout infantilní tříminutový úvod. Na odhalení celého děje přidejte ještě o tři minuty déle. Opravdu. Tragédie. Trapnost na trapnost. Předvídatelné zcela z-o-u-f-a-l-e! Cílovka retardi 10-14 let max. Z neustálého hudebního podkresu generických pop-rapových hovadin mne už v půlce bolela hlava. Vážně málokdy se mi stává, že přetáčím scény u filmu, na který koukám poprvé, ale tady jsem prostě nemohl jinak. Odpad! a rozhodně nedoporučuji absolvovat bez blicího pytlíku.

Kong: Ostrov lebek (2017)

Pícnina pro dementy. Ukrutně předvídatelný příběh s charaktery postav jak ze 70 let. Padouši jsou padouši a klaďasové jsou klaďasové, prostě proto, že se tak narodili. Žádný přesah, nebo vývoj. Kromě Toma Hiddlestona nikdo nezaujme. Ostatně většina účinkujících tu slouží jen jako krmivo pro nějaké náhodně generované digitální monstrum, a z toho bohužel jeden zápletku neudělá. Musím tedy přiznat, že já jsem se po slabé hodině už vážně dost nudil. Střihačské nůžky v dějových linkách tomu také nepomáhají, a tupě povrchní pojetí nezachrání ani velmi slušný vizuál. Slabou útěchu skýtá toliko řízný soundtrack namíchaný se songy Black Sabbath, Stooges či Creedence Clearwater. Celkově však slaboučké 2**.

Sunshine (2007)

Vynikající film našlapaný skvělými herci, skvělými efekty a obrovským množstvím inteligentně použitých logických i morálních problémů. Osazenstvo vesmírné lodi tu bez výjimky představují hvězdy Á-čkového formátu, v čele s Chrissem Evansem, Cillianem Murphym, Hirojoku Sanadou a Cliffem Curtisem. Taková sestava se skutečně vidí málokdy. Diskuze mezi členy posádky jsou nápadité, odzbrojující a vychytané. Nutí diváka k zamyšlení i oprášení znalostí výrokové logiky a filosofie. Děj přesto, nebo možná právě proto, svižně ubíhá. Výborou atmosféru podtrhuje skvělé použití subliminálních snímků (jednotlivé statické obrázky schované ve filmu), dobře vystihnuté stísněné prostory, ostré přechody mezi světlem a tmou, či řada netradičních úhlů kamer. Vynikající je i hudba. Opravdu skvostné komorní sci-fi, a pro mne nekompromisních 5*****.

John Wick 2 (2017)

I přes solidní, ratingem nepříliš přidušenou, porci akce jsem se po celou dobu promítání nemohl zbavit pocitu, že tady už se jen louhuje jednou použitý čajoví sáček. Nemám nic proti flashbackům, ale opakování dialogů z předchozího dílu považuji za zoufalý nedostatek scenáristické invence. Škoda. Nesmyslný začátek naštěstí trochu zachraňuje dobře nadávkovaná akce i ochota dál rozvíjet zákonitosti (pravidla) světa Johna Wicka. S logikou si tu samozřejmě nikdo nedělá těžkou hlavu, ale aspoň se na to pěkně kouká. O to víc by mne potěšilo, kdyby se rating ještě krapet zvednul, ale chápu, že pak už by byla šance na návratnost tohohle 40$ milionového kousku, střiženého ve stylu akčňáren 80/90 let, nejistá. Takhle je šance, že si tuhle odvázanou jízdu dáme ještě do třetice. 3***

Logan: Wolverine (2017)

Logan překročil svůj stín. Otázkou zůstává jestli je to správně. Jestli chtějí diváci vidět jak jejich hrdinové, jejich oblíbené postavy, a potažmo i jejich představitelé pomalu odcházejí do propadliště dějin. Nebo spíše jestli to chtějí až vidět takto expresivně. Mne osobně to zklamalo. Těžko bych mohl říct, že takovýhle konec X-Menovské staré party jsem si kdy přál, takže z pohledu fanouška - doslovně toho kdo ústředním postavám fandí - mne film nepotěšil. Je možná hloubavý, má dobrou práci s charektery, jejich motivacemi, dobře dávkuje akci i emoce, ale nic to není platné, když "to prostě není správné." Oceňuji snahu vybočit za zajeté schématu akčních komixovek, westernový podtext i narativ road movie potěšili, ale requiem pro Wolverina jsem si představoval přeci jen jinak. Pokud tedy už někdo má potřebu něco takového, jako je requiem pro absolutně legendárního akčního hrdinu, natáčet. Tohle depresárium od začátku do konce je na mne jednoduše příliš prvoplánové, a i příliš silné, aby mi činilo nějaké zvláštní potěšení jej sledovat. 3**