Strážci - Watchmen (2009)

Watchmen jsou můj oblíbený anti-hrdinský komiksový film už dlouhá léta. Dnes se mi ale do rukou dostal režisérských "Ultimate Cut", nabízející ve 3 hodinách 36 minutách ještě o hodně víc než jsem vůbec čekal. A i když už původní 162 minutová verze není žádný blockbusterový popkorňák pro teenagery, v rozšířené edici se tlačí ne pilu ještě trochu víc. Film provází temná paleta barev, brutalita, krev, sex a nezapomenutelné hlášky. To vše ještě doplněno o morbidní, hororový Příběh Černého škuneru (4***). Podobnost se Sin City (4***) čistě náhodná, s 300: Bitva u Thermopyl (5*****) nikoliv. Zasazení celého děje do překroucené verze skutečných událostí už jen dokresluje skvělou atmosféru. Kdo nedokáže přijmout, že i superhrdina má někdy špatný den, má vlastní běsy a úchylky, a není pouze tím neochvějným ideálem - toho Watchmen zajisté nepotěší. Ostatně hlavní postavou je sociopat Rorschach (nezapomenutelně ztvárňuje Jackie Earle Haley), který hledá vraha jiného “superhrdiny” - sadistického nihilisty Komendianta. Prostě nic pro slabé povahy. Ne možná úplně takhle, ale hodně podobně jsem si představoval, nakonec dětsky předvídatelný, Ayerův Suicide Squad (3***). Krátké verzi jsem dal 4****, Ultimate Cut je 5***** nářez.

Příchozí (2016)

Pokud, stejně jako já, zrovna dvakrát nemusíte Interstellar (3***), tak si troufám předjímat, že Arrival Vás nenadchnou. Což asi platí i obráceně. Oba filmy jsou si hodně podobné, a to nejen brutálně nahoněnou reklamou a neartikulovanými výkřiky fanatického diváckého nadšení od lidí, pro které je vrcholem artu nakloněná kamera a violoncello. V obou filmech je obdobně melancholický úvod; dlouhé nestříhané a kompozičně vyvážené záběry promíchané s krátkými, hektickými, a na informace skoupými prostřihy; místy skutečně až hravé umělecké zpracováním se slušně podmanivou hudbou; a bohužel také značně neuspokojivý závěr, který jakoby zabíjí všechno co se scénárista snažil v prvních dvou třetinách stopáže expozic vystavět. I zde je děj postaven na působivé cyklicky se opakující gradaci napětí a následném zklamání, kdy se jako diváci při každé další scéně dozvíme trochu víc, avšak ne tolik, kolik bychom si přáli. Což osobně považuji za velice pěkný, nestárnoucí, vyprávěčský způsob - ale pouze v případě, že ve finále skutečně k něčemu hmatatelnému vede, aby nekonec nezůstalo pouze u příslovečného mlácení prázdné slámy. I když výsledná pointa nemusí být žádný zázrak století - viz herecky našlapaná Koule (3***). Neuchvátilo mne ani již skoro obligátní startování na první dobrou - v podobě zfanatizovaných odpůrců, potažmo vojenského řešení problému - kde jsem navíc měl pocit, že byla hranice mezi inspirací a vykrádání ze žánrově velice podobného Zemeckisova Kontaktu (4****) překročena v tu nejméně vhodnou dobu. Nelogičnost a předvídatelnost tohoto a některých dalších momentů bohužel tluče do očí deset minut dopředu, což je u filmu, který si chce hrát na logicky propracované i překvapivé dílo, neodpustitelný nedostatek. Celkově jsem sice spokojen, herecky to má co nabídnout, ale z té pointa mi, stejně jako u Nolenova filmu, zůstala v hlavě neuspokojivá prázdnota kterou neumím vyjádřit jinak než 3***.

Jack Reacher: Nevracej se (2016)

Podprůměrná, nedomrlá akční jízda, ze které přímo čiší rutinní provedení. Úkol zněl jasně - natočit pokračování slušné jedničky Jacka Reachera (4****) a vyždímat z fanoušků Toma Cruise nějaký ten peníz za lístky, popcorn a Pepsi z postmixu. Výsledek je bohužel nevalný. V úvodu se sice daří obstojně navázat atmosféru akčních thrillerů devadesátých let i předchozího dílu, jenže to nevydrží dlouho. Od zatčení Reachera padá filmová kvalita přes nemastný průměr až někam pod něj. Scény které mají potenciál umírají trestuhodně nevyužité (útěk z vězení), no a když začal osamělý vojenský veterán udílet místo dobře mířených direktů jen otcovské rady, uvažoval jsem že to vážně ukončím docela. Akce je nepřehledná, zoufale zaměnitelná, bez výraznější a zapamatovatelnější scény - nadto stupidně přiškrcená ratingem PG-13. Záporák nevýrazný, jeho motivace ve finále směšná, a Reacher, který má být úžasný profík a expert, tady někdy jedná jak po lobotomii (otisky na telefonu?). Filmu chybí nadhled i nápaditější či osobitější režie. Je to víc rodinné drama, než thriller, a pro mne určitě velké zklamání. 2**

Život po životě (2010)

Dobrými herci i kvalitním režisérem ověnčené filosofické drama, s námětem jako stvořeným pro zkouškové období. Citelný nedostatek napětí v druhé polovině mi nevadil zdaleka tolik, jako nedotažený závěr. Vzhledem k větším počtu dějových linii bych očekával, že na samotném konci dojde k podstatně nápaditějšímu protnutí osudů všech charakterů. Opak je pravdou. Finále je neurčité, bez patřičné gradace, s nedostatkem odpovědí, a zdaleka neuspokojuje diváckou touhu po katarzi. Což sice není vzhledem k žánru překvapivé, ale ani dvakrát zábavné. Co jako pozorovatel považujete za pouhou expozici, je ve skutečnosti již děj. Nepřidal ani rozpačitý a rozkouskovaný začátek a ani nikterak úchvatný prostředek. Celkově určitě konzumovatelný filmový průměr s několika světlými momenty - scéna s ochutnáváním je v podání Bryce Dallas Howard se sekundujícím Mattem Damonem symfonie - ale od filmu, s nestorem amerického kinematografie, Clintem Eastwoodem, na režijní sesli, jsem čekal více. 3***

Sedm statečných (2016)

Překvapivě zábavné béčkové orgie v kulisách divokého západu, které ke dnu táhne hlavně nedostatek syrovosti (očekávaný pro rating PG-13). Nejlepší akční scéna se bohužel odbyla někde vprostřed a na velké finále nezbyly ani originální nápady, ani charisma, a ani atmosféra. V koncovce to celé připomíná spíše Avangers, než původních westernových Sedm statečných (5*****). Herecké obsazení mi nakonec nevadilo, i když tedy ten rasový veletoč působí - zvláště když si vzpomenu například na Tarantinova Nespoutaného Djanga (5*****) - nesmírně stupidním dojmem. Zápletka, kterak lovec lidí, sám černý jak bota, dá někdy okolo roku 1785 dohromady bandu sveřepých ochránců pihatých vdov, ve složení: vietnamský rozparovač, mexický psanec, odkopnutý indián, pošahaný Ir, a další dva zhýralý běloši; to je spíše jako úvod ke špatnému vtipu. Nadto motivace většiny charakterů pro tohle dobrodružství zůstává také spíše tam kde většina vegetariánů - v rovině teorie. Přesto drží ale snímek dohromady poměrně obstojně. Hlášky, a to včetně opakování těch nejslavnějších z původní klasiky, celkem fungují. Westernová atmosféra se taky nějaká našla. Jako svižnou historickou taškařici mohu doporučit. 4****

Rozkaz zabíjet (2016)

Nízkorozpočtový akčňák - inspirovaný asi vším možným - ke kterému mne přitáhl poměrně zajímavý trailer. Herecky to není taková žumpa, jako je člověk u podobných pokusů zvyklý, a musím uznat, že sem tam mne film i docela bavil. Škoda, že kromě těch dobrých scén to přetéká i záplavou WTF momentů, a dějových lapsů všeho druhu, které příběh spolehlivě svrhávají do tenat odpadních pásových produktů. Dialogy mají klasické expoziční problémy a často se potýkají i se zjevnou debilitou - pardon, drobný neintelektuální přebret, chtěl jsem říct "nesmyslností". Postavy jsou většinou nepředstavené a velké procento jich očividně plní pouze úlohu kanónenfutr. Prostředí mne sice docela bavilo, stejně jako několik málo zajímavých nápadů, přesto jednoznačný kandidát na přibalení blicích pytlíků k DVD zdarma. Jen pro tu umírněnou stopáž nakonec dávám přiměřené 2**. Být film ještě o kus delší, setnu to klidně do Odpadu!

Sebevražedný oddíl (2016)

Ač je Suicide Squad bezesporu lepší, než předchozí celovečerní komiksový pokus DC v podobě Batman vs Superman (1*) (co taky není, že?), splaskla reklamní bublina nabušených trailerů asi mnohem rychleji, než bych si přál. Načekal jsem žádné filosofické pojednání o existencionalismu, ale v tomto případě jsem nedostal ani proklamovaný nekorektní, brutální, anti-hrdinský komiks, když ne ve stylu Watchmenů (5****), tak aspoň ve stylu Deadpoola (4****). Slušně mne pobavila vlastně jen úvodní expoziční třetina, skládající se ale toliko z madailonků jednotlivých postav. Je k pláči, že už se na ní nepodařilo navázat, a veškeré charaktery i přes tento 'extra úvod' zůstaly doslova trestuhodně ploché. Hlavní záporácká postava temné čarodějnice působí spíš jak ve stylu horror-fantysy osmdesátých let - je vybraná tak nějak náhodně, její motivace se omezují na pouhé "zničím svět, protože můžu", a jako taková je zoufala nevyužitá, předvídatelná, a v závěrečné bitvě tupě nelogická i choreograficky a trikově nedotažená. Nahoru tak film táhnou hlavně Deadshot (Will Smith - u kterého mne napadá, že je asi mimozemšťan, protože chlap stárne poloviční rychlostí než mi ostatní) a Harley (Margot Robbie), to ale předně proto, že mají oba dost prostoru - zbytek klaďasů je i přes kvalitní herecké obsazení jen nesourodou, nevýraznou sebrankou. Veškeré rozhovory probíhají na úrovni trailerového hláškování s nuzným počtem pop-kulturních narážek či odlehčení. Pět minut dopředu předvídatelný moment, kdy natáhne bačkory ten šplhající no-name člen, kterého se neobtěžovala režie ani představit - to je scenáristický fail roku. Lokace jsou otřesně nenápaditou a neurčitou šedí několika bezejmenných ulic, kterými musejí hrdinové ve stylu počítačové arkády projít, a za stálého deště a digitální černoty absolvovat několik obligátních přestřelek proti houbo-hlavám. Potěšil elektrizující soundtrack oldschoolových fláků, který se ale vykrádání, tentokrát Strážců galaxie (4****), ani nesnaží maskovat a beze studu používá i jeden stejný šlágr. (Spirit In The Sky od Normana Greenbauma). Suma sumárum, DC cílilo možná na náročnější publiku, ale nakonec opět zapadlo do osvědčených vyjetých kolejí pro věkovou kategorii 13-15 let, aniž by nabídlo cokoliv navíc. Jako týmová jednorázovka, jež však veškerou munici vyplýtvala již v trailerech, to pobavilo. Nedokážu si ale představit, kterak chtějí tohle rozvařit do plnohodnotného universa. 3***

Jason Bourne (2016)

Paul Greengrass a Matt Damon se po 9 letech dali znovu dohromady a obnovili jednu z mých nejoblíbenějších filmových sérií. Předně musím říct, že čtvrtý díl (či pátý - jak se to vezme) - titulovaný toliko Jason Bourne - rozhodně není špatný film. Je vystajlovaný nepřeberným množství pestré akce, ověnčený kvalitním hereckým obsazením, i okořeněný typickou Bournovskou atmosférou. Ono ale žel když je příběh jen neurčitý nádavek míchající dohromady laciné motivy a primitivní zápletku, s přesahem, jenž přichází s křížkem dávno po funuse, tak se stejně nedá svítit! Matt tu sice odvádí slušný výkon, nicméně mám pocit, že v Bournově mýtu (5*****) či Ultimátu (5*****), natož pak v Agentovy bez minulosti (5*****), nebyla jeho postava tak zoufale bezvýrazně kožená. Podle mne mu tentokrát schází divácky hmatatelnější motivace, a scénami tak prochází vlastně jen mimochodem, a bez zjevného zaujetí. To ještě podtrhuje - v té sérii doposud nevídaný - prvek filmové náhody. (Jak Nicky Bourna našla? _ Autorizace pasu?) Role Vincenta Cassela je naproti tomu předvídatelná hodinu dopředu. Co mne ale nahráblo nejvíc, bylo angažování, možná herecky nadané, nicméně kontextově absolutně neuvěřitelné Alicie Vikander. Osobně jsem marně přemýšlel, jestli má ve filmu jiný účel, než pouze jalově omlazovat sérii, a zároveň vyvolávat dojem, že ne všichni pracovníci vládních špionážních agentur jsou prvotřídní hnusáci. Trochu to tak zachraňuje jen Tommy Lee Jones - v roli která je pro něj, na rozdíl od jiných cipovin, přímo střižená. I jeho charakter ale vlastně také toliko variuje to, co jsme již mnohokrát viděli. Přičtu-li si pár zarážejících momentů, slabších logických návazností, a na můj vkus opravdu hodně překotné střídání lokací, nemohu tvrdit, že jsem spokojen. Osobních zklamáních je dokonce dost na to, abych je rozdělil na věci buďto ohrané a předvídatelné, nebo naopak za každou cenu šokující a vyvolávající pobavené úsměvy. (Jak malware upozornil na otevření flashky když noťas nabyl připojen k síti? _ No a to s tím mobilem je úplný BS! _ Bourne koukám vydrží díl od dílu víc...) Být to špionážní akčňák bez značky, sazím čtyři, ale v případě tohohle trademarku prostě čekám víc než jen lepší průměr. To finální obnovení statusu quo, abychom to mohli v budoucnu zase rozjet nanovo, v mých očích fakt nepřidá. 3***

Za každou cenu (2016)

Skvěle natočený film v kategorii neo-westernů, atmosférou i kamerou ne nepodobný kultovní Zemi která není pro starý (4****). Výborně nahoru táhne Chris Pine, který tady vloženým charismatem přehrává své výkon z nových Starteků o celý Beta Quadrant a jednu Enterprise k tomu. Klasicky skvělý je i Jeff Bridges, i když tedy chlap zestárl hrozně. Trošku líto je mi tak jen Bena Fostera, protože s takovouhle se mu nejspíš již nikdy nepodaří se z kategorie divný-sadista-psychouš vymanit. I on ale odvádí dobrý výkon. Kromě několika zapamatováníhodných hlášek, jako vystřižených z Harrisovy westernové Appaloosy (5*****) ("Do you know what Comanche means? It means enemies forever." - "Enemies with who?" - "Everyone." - "You know what that makes me?" - "An enemy." - "No. It makes me a Comanche.") či Eastwoodova legendárního Gran Torina (5*****) ("What are you doing" - "Sleeping on the porch, practicing my future") mne mimořádně potěšil také výběr hudby. Je tedy ohromná škoda, že film před velkým finále na okamžik lehýnce ztrácí dech a dovolí divákovy až nečekanou chvilku volnějších myšlenek. Jinak je ale tenhle příběh dvou anti-hrdinů, kteří postupně stírají hranici mezi dobrem a zlem, bezchybnou ukázkou poctivé filmařiny. 4****

Mechanik zabiják: Vzkříšení (2016)

Co už jedou ku spokojenosti všech unyle chcíplo, to by snad mělo být trestné exhumovat. Novým zástupcem takového neduživého nesmyslu je pro mne i druhý díl Mechanika, který se snaží ze zmírajícího žánru akčních sólovek sedmdesátkového střihu vydojit poslední zbytky divácké přízně. To že nějaký takový nekonzumovatelný vývar vůbec vnikl, považuji za neuvážlivý hazard s životy široké veřejnosti. To že se film navíc titulem hlásí ke svému nanejvýše průměrnému předchůdci (3***), bych pak nazval rovnou čirou idiocií. Špatně je tu vlastně úplně všechno. Kamera je nenápaditá rutina, akce přímo exemplárním příkladem pásového produktu, a o příběhu škoda mluvit docela. Ze zápletky, kterak se v bývalém nájemném vrahovy vzedme soucit s africkými sirotky a ženou v nesnázích, by blil i kůň. Jediné štěstí budiž to, že divák pozná pravou povahu tohohle dílka už někde v páté minutě, kdy se hlavní hrdina zachrání skokem z lanovky na příhodně letící rogalo. Sice je to pořád zahřívačka proti scéně, kde se kryje před palbou z útočných pušek za nafukovací člun, ale obrázek si uděláte. Že se na takovouhle břečku nechá ukecat Jessica Alba a Jason Statham, by se ještě dalo pochopit, ale co tam sakra dělá můj oblíbený Tommy Lee Jones - navíc ještě oblečený jako bulharský pasák - to mi hlávka nebere. Po shlédnutí tohohle braku bych doporučil scénáristům si všechny aktéry zavázat nějakou hodně tučnou smlouvou, aby se z případného dalšího dílu nechtěli vyvléknout třeba sebevraždou. 1* dávám fakt jen z milosti. Pokud mi tohle ještě někdy zkříží cestu, dost pravděpodobně to na ten Odpad! povýším!