• Krátkometrážní

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Mám strašnou radost. Když jsem viděl první ukázky, byl jsem úplně ohromen dobovou atmosférou a špinavostí filmu, ke všemu s uvědomělou korektností středověku (nebo-li žádnou). No a když jsme se s kámošem dohodli na výletě do kina na dvojku tohoto filmu, tak mi došlo, že bych měl vidět i tu jedničku. No tak jsem si to pustil a mé prakticky první setkání se třemi (nebo jak je ten okoukaný vtip, čtyřmi) mušketýry dopadlo velkou radostí a ohromením. Je vidět, že tvůrci měli k původnímu materiálu respekt (ještě aby ne, když to nejsou američani) a rozhodně se ho nepokoušejí nijak k*rvit výmysly (nebo co si tak tipuji, já jinou verzi neznám, a co jsem viděl z americký, to byla blbost od začátku do konce (a to jsem z ní viděl pět minut)). Velkolepost, výrazný rozpočet, nápaditost, ale s úctou, herecké obsazení. Vše zde funguje. A je to paráda. 8/10

Drive (2011)

Ledově klidný a ledově natočený film s až hořící atmosférou. Je to prostě žánrovka. Moc pěkná. A Ryan Gosling je sigma - minimálně do sigma editů dostačující. Drsný, skvěle natočený se skvělým nasvícením, notnou (až překvapivou) dávkou krve a spádem. Jen nechápu ten povyk okolo Alberta Brookse.  A ještě příběh by mohl být trochu složitější do pěti hvězd. Prostě fajn žánrovka.

Napoleon (2023)

(no tak mi ta časnější recenze zase nevyšla...) Když jsme s kámošem nastupovali do kina, měli jsme rozporuplné pocity. Já byl nervózní už jen z toho důvodu, že byť uje War pigs fakt dobrá písnička, do traileru o Napoleonovi bych ji opravdu nedal - nebo-li bál jsem se, že tento film bude teda zle americky přibarven (vím, že Black Sabbath jsou z Birminghamu, ale chápete). Další z důvodu byl, že ve frontě na popcorn před námi stáli dva (asi) kluci, u každého z nás alespoň o hlavu a půl menší (to je oproti mě normální výška člověka, u kámoše ovšem ne). No a tak jsme tak nějak začali uvažovat, zda to je skutečně film s ratingem 15+. Každopádně, když tam asi po 5 minutách sťali gilotinou první hlavu a po dalších 10 minutách rozervali koni břicho na kousky, měli jsme o ratingu jasno. Každopádně, samotný film je taky velice zajímavý, o tom žádná. Vizuálně vypiplaný (především bitva u Slavkova, která je nesčetnými podvbodními záběry vizuálními orgiemi), zvukově ohromující. Inu, pak tu je ovšem problém. Ten film je úžasně přehledný, dojde-li na soukromí Napoleona. Dojde-li ovšem na politiku (počítaje i bitvy), nemáte ani tušení, která bije. Minimálně, já neměl (a možná to je jenom tím, že o napoleonovi v podstatě nic nevím). Ale ještě mnohem větší problém je skutečnost, že se jedná o ''krátkou'' verzi - i když to má už samo o sobě 2,5 hodiny. Režisérská verze o délce 4,5 hodin bude určitě zajímavá, minimálmě jak nalákává tenhle film, ale nevím, zda na ni budu mít sílu. Především pak jde ale o to, že tato ''krátká'' verze sama za sebe nefunguje a namísto toho působí jenom jako dvouapůlhodinový trailer na režisérskou verzi a Apple+. A to je rozhodně problém! Velký problém! Jinak, jsem rád, že si na Zlatých glóbech radějí všímají Phoenixova druhého letošního filmu, protože tento je sice ok, ale že by byl něco bůhvíjak extra, nehledě na jeho kvality, které se ale souběžně prolínají s jeho vadami, to opravdu není. A můj upřímný názor na Ridleyho Scotta? Je to děděk bláznivá a neuvěřitelný borec. Sice jeho styl nijak extra neobdivuji, ale coby režisér furt válí. 7/10 Více ZDE:

Sněhurka a sedm trpaslíků (1937)

Skvělý... prostě skvělý. Nadčasová záležitost, která animací předbíhá dobu (v porovnání s některými filmy z této doby se jedná až o futuristicky dokonalou animaci). Sněhurka a sedm trpaslíků je infantilně krásný, něžný a strašně milý film, který se mi zkrátka, jak lze poznat, velice zalíbil - nehledě na to, že jsem patnáctiletý hetero kluk (což je důkaz, že pohádky jsou absolutní základ všeho - dle mě, možná ale, že jsem nějakej speciální či co). Jediná věc, co mi vadí, je novodobý dopad, kdy má te´dka vycházet remake, který co víme už teď, zkrátka opravdu nebude dobrý, jelikož jde úplně proti všemu, co tahle pohádka dává. Co to je? Tak zaprvé, tohle je film postavený na stereotypech - v tom nejlepším slova smyslu - a jestli chtějí ze Sněhurky udělat silnou nezávislou ženu (což jako ok, ale v souvislostech s tímhle! co se tím snaží říct?!), tak to úplně jde proti tomuto milému příběhu. Všichni tam totiž mají důležitou roli a milým způsobem předávají ty hodnoty, co mají (viz. Kráska a zvíře = krásný rozdíly mezi muži a ženami a jejich charaktery, vs. moderní Kráska a zvíře, kdy Kráska musí být stále ta, co odmítá od muže etiketu a jakoukoliv pomoc jako správná nezávislá žena a zvíře je pomoct nemůže, aby nebyl považován za sexistu (nic proti ženám, rozhodně, jen mám na mysli, že minimálně v těchto dvou případech je tohle přímo do očí bijící a ubírá to na kráse). Prostě tohle funguje už teď milionkrát líp už jenom proto, že se nikdo nebál, ale je nezažalovali za xenofobii (i když by tím pádem tedy museli žalobci říct, že ženy jsou menšina, což je misogyní tvrzení, ne?). Zkrátka a dobře, dnešní doba a moderní Disney mě na tomhle nádherném animáku vysírá nejvíc. A proto si asi nejradši vždy pustím tuto verzi Sněhurky. P.S. Brumla je sympaťák a skutečný život sigma

Hnüs (2019)

Mötley Crüe... já--- já prostě nevím co říct. Jejich muziku nijak moc neposlouchám, ale jakýkoliv audiovizuální počin o nich je naprosto neuvěřitelné živelné zjevení - minimálně Pam a Tommy a tohle bylo. Šílený, moc dobře natočený, chytrý, explicitní a neuctivý, vtipný a bůhví co vše ještě... tohle prostě nejde takhle popsat. Oni jsou prostě zjevení osmdesátkových amerických rockerů a a i přes to, že nejsou úplně mými největšími oblíbenci, tak tohle jsem si opravdu oblíbil. A rozhodně není lží, že je toto jeden z nejlepších netflixovských filmů. Ústřední čtveřice Daniel Webber (Vince Neil), Machine Gun Kelly (Tommy Lee), Douglas Booth (Nikki Sixx) a Iwan Rheon (Mick Mars - sakra, proč tu není a nejde označit?!!!) jsou prostě živly a tu šílenost a rockový duch dokázal předat na maximum, za pomoci dravého vizuálu a hrátek s příběhem. A fakt čumim. Tohle je rock'n'roll baby, co víc říct. Takhle má vypadat životopisný film o kapele.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

I když teda zle nesnáším většinu filmů se soudním procesem, tak v týhle hře na demokraty a republikány mě k orgasmu přivádělo každé jedno slovo. Mistrovské dílo s jedním dobrým fyzikálním příkladem a nejen skvěle obsazeným ''Georgem'' Voskovcem.

Planeta opic (1968)

(Abyste byli v obraze, jako první jsem viděl trilogii z roků 2011-2017). Opravdu skvělý film! Opravdu! Nebo minimálně opravdu dobrý... naprosto odzbrojující myšlenky tohoto filmu (i když tu hlavní pointu už stejně většina zná z četných parodií) jsou zkrátka naprosto odzbrojující a prostě zajímavé na přemýšlení. I technicky vymazlený film, s několikero opravdu nádhernými záběry (a že jich tam je). Bohužel mi ale přijde, že film trpí na několikero detailů a ne úplně domyšlených věcí (která by mě coby toho kosmonauta napadla hned po setkání s vopičákama), která bohužel vystupují z jinak dokonale promyšleného celku. Jde kupříkladu o jazykovou bariéru (která je v nové trilogii vlastně hezky udělána)... a ještě jedna věc, ale ta nejde říct bez spoilerů. Jinak, než se tedy k tomu dostanu, tak to ještě jednou vychválím. Opravdu, opravdu moc pěkný. Zahraný skvěle, natočený skvěle... a Zira vlastně taky nevypadá tak zle... (a Nova samozřejmě taky) spoiler: jak si ten kosmonaut mohl být tak neoblomně jistý, že se opice nevyvinuli na té naprosto cizí planetě z lidí. Keď to je naprosto cizí planeta, ne? Jako, kdyby to Zaius a jiný vopičáci věděli, tak se to pochopit dá, ale ten kosmonaut? Tak nebudu řešit.

Její tělo (2023)

Za jednu z mála chyb, co tento film dle mého skromného mínění dělá, je to (že ho nikdo nepochopil a nikdo za něj není vděčný, zatímco byste měli být naprosto nadšení, že v česku vzniknlo něco takhle vizuálně úchvatnýho a odvážnýho), že končí. Nebo-li, aby to laikové pochopili, první dojem tento film vytvoří dokonalý. Naprosto udiven jsem zůstal sedět v sedačce kinosálu po skončení hlavní části filmu a nastoupení titulků a přemýtal si v hlavě, co jsem právě viděl (a taky jsem přemýšlel, jak se teď asi dostanu domů, protože projekce nebyla v úplně ideálních podmínkách, ale to je jiný příběh a moc moc vysvětlování). Zaprvé jde o to, jak je explicitní. Což je naprosto v pořádku. Jakoby, byl jsem na 15+ verzi (na 18+ by mě totiž neměli správně pustit a nechci pokoušet osud - mimochodem, asi Vám teď dojde jeden z důvodů, proč jsem na film šel... a stydím se za to😂) a množství té explicitnosti mě překvapila. Už jen proto byste měli být rádi, že toto vzniklo v Česku, protože odvaha tohoto filmu a to, že se nejedná o prosto prostou nahotu (jakože je součástí děje a nehraje jen na efekt) je fascinující. nebere si to servítky a dokáže si to se vším všudy obhájit název. Ukazuje to totiž (nejen) ''její'' tělo ve všech možných světlech a úhlech pohledu a postupně s ním prožijete až neuvěřitelné niterní propojení, tak na Vás zapůsobí. Jede to od začátku do konce a opravdu to cením, jakou si dali práci, aby to udělali co nejvěrohodnější a co nejemotičnější. Dále to má úžasnou kameru, která je prostě světová. Jako reálně tam není jediný záběr, co by byl pře- nebo podsvícený, pře- nebo podexponovaný, zkrátka žádný takovýhle typicky český nešvar (celkově, přišlo mi to technicky mnohem propracovaněšjí než kupříkladu mnou opěvovaný Bod obnovy). Klára Belicová (zmiňuji kameramana (kameramanku jménem, to sám o sobě často nedělám) předvedla naprostou filmařskou špičku, opradu smekám a musím nastudovat její filmografii. Další věc, co je na filmu naprosto dokonalá, je herecké obsazení. Natalia Germani předvádí naprostý životní výkon (jako, asi jsem ji jinde neviděl, ale nebojím se to nyn klidně tvrdit). Ona coby Andrea Absolonová coby Lea de Mae je naprosto dokonalá a přesvědčivá (ne že bych o tom cokoliv věděl) a je ''jen'' dalším bodem, co film povznáší na světovou úroveň. Samozřejmě všichni hrajou naprosto skvěle, ale nyní bych tu chtěl vypíchnout jednoho herce, konkrétně herečku (a není to Tereza Švejdová, kterou bych ale měl zmínit též), a to Denisu Barešovou, která každým dalším filmem jenom dokazuje, že je jednou z nejlepších současnýh hereček. Fakt, kdekoliv ji vidím, tam si to ukradne pro sebe. Nevím, co k tomu říct. Každopádně je v mém TOP 10. Jinak vychvalovat vizuál už asi více nemusím, jelikož jsem už dle mého názoru o něm napsal mnoho (ještě zmíním výpravu, takže tímto ji zmiňuji coby opravdu dobrou). Poté tu ovšem máme druhý dojem z filmu, který je zkrátka. Inu, shazuje celek trošičku dolu (tady bylo původně 5*). Zamyslíte se a najednou Vám je po nějaké době příběh trošku nedostačující, jelikož je trošku zkratkovitý, nebo Vám je hlavní postava nesympatická (ne, že by měla být sympatická, o to se film nesnaží, ale je náhle v jiném světle). A takovýchto věcí, co to malinko shodí dolů je víc. Ale rozhodně to u mě neklesá bůhvíjak hluboko, protože stále se jedná o velice kvalitní film. Nyní bych si, prosím, vzal ke slovu, různá přirovnání. Vzhledem k tématu to zde nyní musím porovnat se dvěma filmy. Těmi filmy jsou Hříšné noci a Rozkoš (jen se na ně podívejte, uvidíte sami). Řekl bych, že coby tématický film o pornografii to tuto oblast mapuje lépe a názorněji, než Hříšné noci (které jsou za mě ale naprosto skvělé), o něco méně však jako Rozkoš. na druhou stranu, Hříšné noci jsou dramaticky mnohem zajímavější a rozebíraj postavy více do hloubky, To Rozkoš nedělá ani náhodou (přečtěte si moji recenzi na ně, však uvidíte) a spíše je zaseklá na místě, protože neví, co chce udělat. Zde to zkrátka s tou silou trochu uteklo, protože postavy to vykreslené má. Ne sice dokonale, ale hodně dobře (Hříšné noci to ale dávají o trochu lépe a více dopodrobna). Zároveň to ale jen o kus utíká tomu, co bych od filmu o takhle vlastně rozsáhlém tématu očekával, minimálně z dnešního pohledu. Více názornosti, více prokreslené postavy. Možná to zní, že vlastně nevím co chci, ale bohužel to nedokáži lépe vysvětlit. Zkrátka bych chtěl nějaký mix Hříšných nocí a Rozkoše. A tomuto filmu to jen o kousek uniklo. Což je škoda. Ale možná, že 18+ verze to zvládne lépe. Uvidíme. Jinak tento film mohu jedině doporučit. Ne slabým povahám, přecitlivělým lidem či někomu, koho se to dotkne. Je to hodně inviduální. však uvidíte samy. Natálie Císařovská předvedla neuvěřitelnou věc, umělecké dílo. 8,5/10 mluvené slovo ZDE:

Medvěd - Série 2 (2023) (série)

Zajímavé. Opravdu hodně zajímavé. Sice si stále stojím za tím, že seriál Medvěd nemá co nabídnout divákovi, včetně důvodu, proč ho vydržet, ale já ho prostě zkouknul celý a nelituji toho. Druhá série je poté obzvláště velice zajímavá. Nejen pro to, že má o celé dva díly více než série 1, což se ze začátku tváří ne moc rozumně, ale pak to jde. Jde zde spíše o to, že to celé funguje mnohem více jako seriál, jede to na pravidelnější notu, celé je to mnohem více zaměřené na postavy (ne že by série 1 nebyla, toto je ale úplně jinak) a zkrátka to projde takovými nenápadnými změnami. Každopádně to fakt jede a je to neuvěřitelný kulinářský zážitek. A ke všemu všechna ta camea. Fakt čučim jak Jeremy Allen White, tohle bylo silný. 9,5/10

Fantastický pan Lišák (2009)

Mé první setkání s Wesem Andersonem v animovaném provedení (toto nepočítám). A jsem nadšený. Vizuálně opojný, ulítlý a intelektuálně vtipný animák nejen pro dospělé v šíleném a nevídaním kabátku Wese Andersona je jeden z nejpřekvapivějších a nejautorštějších filmů, co je možné vidět. Fakt jsem se bavil a zíral, co tenhle tvůrčí magor stvořil.