Obi-Wan Kenobi - Část III (2022) (epizoda)

"Jsem to, co jsi sám stvořil." Tak tu máme třetí část a musím uznat, že Deborah Chow stále krásně pracuje s příběhem a vkládá do něj veškeré emoce, které by se mohly nabídnout. Hned od začátku je tato část poutavá a zábavná a scény na těžební planetě v první polovině patří k tomu nejlepšímu. Hlavními tahouny jsou samozřejmě Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) a Leia (Vivien Lyra Blair), kteří putují v pustinách a snaží se najít přístav, ze kterého by se dostali pryč. A pak je tu konečně Darth Vader, jehož nenávist k bývalému mistrovi je ohromující a jeho souboj s Obi-Wanem Kenobin mě rozhodně nezklamal. Také musím vyzdvihnout herecký výkon Moses Ingram, která třetí sestru hraje stále velmi dobře. Navíc, Natalie Holt se na rozdíl od předchozích částí trochu snažila s komponováním hudby a soundtrack k těžební planetě je překrásný. Třetí část se mi ve výsledku velmi líbila, ale králem je pořád část druhá. 10/10

Obi-Wan Kenobi - Část II (2022) (epizoda)

"Kdyby se někdo ptal, tak jsi moje dcera." Musím uznat, že po prvním díle jsem čekal mnohem více akce a dobrodružství. A to se mi stoprocentně splnilo. Druhý díl má hned od začátku poutavý příběh, zločinecké město je zlověstné a tajemné a také se konečně po deseti letech vrhá do akce Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor). K němu se brzy přidává Leia (Vivien Lyra Blair) a začíná dobrodružné ukrývaní ve městě. Dost mě také překvapila postava Kumail Nanjianiho, který zde získal poměrně hodně prostoru a byl bych rád kdyby se v některých nadcházejících částech znovu objevil. Po shlédnutí druhé části je také jasné, že hlavní zápornou postavou nebude Darth Vader (Hayden Christensen), ale třetí sestra Reva, která již úplně najisto není s ostatními inkvizitory (Rupert Friend, Sung KangRya Kihlstedt), ale snaží se dlouho hledanou kořist ulovit sama. Moment, kdy Obi-Wan Kenobi zjistí, že jeho bývalý žák Anakin (Hayden Christensen) žije a stal se z něho největší padouch Darth Vader, je hrozivý a pokládá nám otázku, co se vlastně stane ve třetí části. Lepší a svižnější než první část. 10/10

Obi-Wan Kenobi - Část I (2022) (epizoda)

"Chyboval jsi, jako my všichni, ale to je minulost." Tak tohle jsem od Obi-Wana Kenobiho vážně nečekal. To jak děj navazuje na třetí epizodu je úžasné a navíc zde vidíme známá prostředí, známé postavy. Asi největším plusem první části tohoto seriálu je Ewan McGregor. Jeho chování plně odpovídá tomu, jak bych si představoval o deset let staršího Obi-Wana Kenobiho. Navíc se zde ukazují další známé tváře jako Owen Lars (Joel Edgerton) nebo Bail Organa (Jimmy Smits) a představení mladého Luka a Lei (Grant Feely a Vivien Lyra Blair) se nanejvýš povedlo. A na temné straně tentokrát stojí Rupert Friend, Moses Ingram a Sung Kang, kteří jsou opravdovými zlouny, jde z nich strach, ale nějak se mi do světa Star Wars nehodí. Jinak, vizuálně vypadá první část skvěle a Deborah Chow ukázala, že natočit něco dobrého jí nedělá problémy. 9/10

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

"To velmi nerad slyším, ale jistě by byl pyšný na armádu, kterou jsme pro něj připravili!" Ani druhá epizoda mě nezklamala. Dokonce si myslím, že George Lucas vesmírný svět ještě více prohloubil a přidal mu mnoho dosud neznámých lokací, se kterými je příběh druhé epizody pestrý a zábavný. Nechápu proč tento díl nese tolik výtek a stížností, když jde hned od začátku o epické dobrodružství. Začáteční zápletka s tajemným vrahem, který má za cíl zneškodnit senátorku Amidalu (Natalie Portman) mě nadchla a mé nadšení trvalo do samotného konce. Také bych podotkl, že Ewan McGregor představuje Kenobiho stále velmi přesvědčivě a dokonce myslím, že v tomto díle je jeho výkon z prvních třech epizod nejzářivější a dostává zde nejvíce prostoru. Co se týče Hayden Christensena, musím říct, že jsem se ho opravdu obával, ale nakonec přece jen předvedl dobrý výkon, který se sice nedá srovnávat s výkonem Ewan McGregora nebo Natalie Portman, ale ani neurazí. Ian McDiarmid jako Palpatine zde dostává poměrně méně prostoru než v prvním díle, ale že se z něj vyklube samotný Darth Sidious, se již dá tušit. Z vedlejších rolí mě nejvíce zaujali Christopher Lee (který je tady skvělým záporákem), Samuel L. Jackson, Frank Oz nebo Temuera Morrison. A nakonec chci pozdvihnout to nejlepší z druhé epizody a to John Williamsovo hudební téma Padmé, které si zamiluje snad každý. Stejně dobrá epizoda jako ta první. 9/10

Pasažéři (2016)

"Vesmírná stanice Avalon, cíl - kolonizace planety Homestead II" Váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale jelikož Morten Tyldum natočil Pasažéry opravdu precizně, musím se přiklonit k druhé možnosti. Hned od samého začátku se jedná o velkorozpočtové dobrodružství mladého Jima Prestona (Chris Pratt), který se vypravil hledat nový (a lepší) život na planetě Homestead II a kterého technika probudila devadesát let před doletem. Jak bylo řečeno, Pasažéři nabízejí precizní zpracování (krásně vymyšlený Avalon, dech beroucí vesmírné lokace) a tím myslím i řemeslně (výborná kamera, skvělí herci a dramaticky složená hudba od Thomase Newmana). Herci Chris Pratt a Jennifer Lawrence v tomto snímku zkrátka září, ale potěší třeba i Michael Sheen nebo Laurence Fishburne. Poprvé viděno ve škole. 9/10

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

"Vykrást banku není legrace." Zatím poslední Piráti z Karibiku mě zklamali, i když po slabém díle Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna se to dalo čekat. Scénář, který napsal Jeff Nathanson je nepromyšlený a občas nedotáhnutý do konce, všichni herci podávali mizerné výkony a Johny Depp se také moc nepředvedl. Joachim Rønning a Espen Sandberg to rozhodně s režií neumí a snad jediná scéna, která mě aspoň trochu zaujala, je vyloupení banky. 1/10

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

"Tak jako jsem kdysi zemřel já, tak padne i poslední Skywalker." Vzestup Skywalkera je IX. epizoda a je tedy vyvrcholení celého Star Wars, to se docela povedlo. Hned první scéna s Kylo Renem (Adam Driver) na planetě Mustafar je epická a ukazuje tak, že tento díl bude hodně temný a akční. J.J. Abrams si i tentokrát nechal záležet na scénáři, který bezvadně ukončil sérii. Velká Sithská flotila na Exegolu mě uchvátila, tak velké množství vesmírných lodí a stíhaček v žádné epizodě nebylo. Kylo Ren pořád bojuje se svými pocity mezi Světlou stranou nebo Temnou a to v divácích vzbuzuje otázku, jestli se nakonec rozhodne pro dobro nebo pro zlo. Nakonec to dopadne docela jinak (tak jsem to rozhodně nečekal) a to smrtí. Boj mezi Sithskou flotilou a Odbojem je velká pecka nejen na závěr filmu, ale i na závěr filmové série. Znovuoživený Palpatin, kterého hrál Ian McDiarmid, má svůj rázný a chraptivý hlas jako v Návratu Jediho a využívá své velké síly, kterou nejen má, ale i vysaje z Rey (Daisy Ridley) a to včetně svých klasických blesků. Všichni herci podávají dobré herecké výkony, ale něco na tomto díle chybí. Je to požitek, který jste cítili v původní trilogii, tady to moc nejde cítit, výhry ztrácejí emoce, to tak u nových filmů prostě je. 6/10

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

"Nikdo není úplně ztracený." Druhý díl nové trilogie má svižnější spád, je akčnější a probírá naše postavy do větší hloubky, tím pádem je film velice zábavný. Scénář vymyslel Rian Johnson a je velice kvalitní, scény jsou napínavé a některé pobaví. Pořád zde zůstávají hlavní postavy jako je Rey (Daisy Ridley), Poe Dameron (Oscar Isaac), Finn (John Boyega), Leia (Carrie Fisher), Kylo Ren (Adam Driver) a Luke (Mark Hamill). Děj bych rozdělil na čtyři části, první o pronásledování lodí Odboje Prvním řádem, druhá část o výcviku Rey u Luka Skywalkera, třetí o tom, jak Finn a Rose hledají lamače kódů a čtvrtá o bitvě na zasněžené planetě. Všechny tyto část se povedly a dohromady tvoří pěkný filmový celek, který je i trochu povedenější než předchozí díl Síla se probouzí. Vřele doporučuji shlídnout tento film. 8/10

Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba (1999)

"Strach vede k hněvu, hněv k nenávisti, nenávist vede k utrpení!" Shlédl jsem, vyspal jsem se a rovnou hodnotím tento, podle mě dost povedený díl Star Wars. Kdo se na Skrytou hrozbu dívá v naději, že se vyrovná základní trilogii Star Wars, musí být hluboce zklamán, protože ač se George Lucas snažil sebevíc, základu se tento díl nevyrovná. První epizodu bere totiž většina lidí jako zbytečný nudný film, ve kterém se děj od začátku do konce skoro neposune, já v ní však vidím hodně dobrý, zábavný a vizuálně bezchybný začátek série Star Wars. Hned první scéna mě nadchla poutavým dějem (chamtivá obchodní federace včele se slizkým místokrálem nelegálně zdaňuje cesty k odlehlým soustavám a na příkaz nejvyššího kancléře se dva rytíři Jedi snaží tento spor zažehnat) a jakmile začal přísně tajný výsadek droidí armády, bylo mi jasné, že méně než pět hvězdiček tomuto filmu stoprocentně nedám. Příběh hned od samého začátku sleduje především dvě hlavní postavy tohoto dílu a to samozřejmě mluvím o Qui-Gon Jinnovi (Liam Neeson) a Obi-Wan Kenobim (Ewan McGregor), ke kterým se po deseti minutách přidává nešikovný gungan Jar Jar Binks (Ahmed Best). V polovině stopáže se podíváme na velkolepé kluzákové závody, které asi patří k nejlepší části filmu a to hlavně díky úžasnému Jake Lloydovi, který podle mého názoru měl za roli Anakina získat oscara, protože to, co předvádí ve svém nízkém věku, by jiný herec nedokázal. Mezi další fantastické herce patří Natalie Portman, Ian McDiarmid nebo Pernilla August. Co se týče kamery, David Tattersall se jako kameraman výborně osvědčil a hudba Johna Williamse se mi zdá o poznání lepší a propracovanější než u základního Star Wars, zejména téma Duel of the Fates se povedlo. Konec filmu jsem si mimochodem hrozně moc užil a to hlavně proto, že je rozdělený na tři zcela odlišné části, které jsou krásně poskládány do sebe (souboj Qui-Gon Jinna a Obi-Wan Kenobiho se skrytou hrozbou, Darth Maulem, polní bitva gunganské armády s droidí armádou a Anakinovo slavné vítězství nad obchodní federací. No, víc se rozepisovat nebudu. Kdo má rád vesmírné fantasy, přijde si na své a já mohu s dobrým svědomím říct, že se toto Star Wars kvalitou téměř vyrovná základní trilogii. 10/10

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

"Až získá to, co chce, zničí tě!" J. J. Abrams natočil pokračování základní trilogie Star Wars. Celý příběh se točí kolem nových postav, jako je odvážná Rey (Daisy Ridley), Finn (John Boyega) a Poe Dameron (Oscar Isaac), zlá strana je obsazena například Kylo Renem (Adam Driver) nebo Phasmou (Gwendoline Christie). Navíc se zde setkáváme se známými postavami jako je Luke, Han a Leia (Mark Hamill, Harrison FordCarrie Fisher). Scénář je velmi dobrý, kamera taky a velmi mě překvapily zajímavé planetární lokace. Snad moje nejoblíbenější postava tohoto dílu je Kylo Ren, který mě uchvátil svou děsivou maskou. Film, který se zalíbí všem, kdo má v lásce svět Star Wars. 9/10