Marsik

ČT1 - Moje nejoblíbenější pohádka. A to myslím opravdu nejoblíbenější. Každý rok na Štědrý den si ji moc rád připomenu, nejčastěji při balení vánočních dárků. Ať je to TV Nova, Prima nebo ČT1, vždycky to 24.12. na nějaké televizi vysílají. Takže se z toho pro mě stává takový vánoční rituál. Jako si lidé zpívají u stromečku koledy, tak já si dám Wericha s Burianem :-) Nemám co vytknout, snad jen dodám, že barva a vyčištění obrazu filmu krásně prospělo. Přesně za rok očekávám další shlédnutí. 95% // Další projekce: 24.12.2016, 23.12.2017, 23.12.2018 ()

Kryton

Duo Werich a Burian je to proč stojí za to tuto pohádku vidět. Jinak bych ani tolik nedal, jelikož mě chvílema pohádka spiše nudila. ()

nervoznideda

František Černý : já vodu nepiju, i po 65 letech se na tento film rád podívám ,scénář skvělý a herci rovněž i slzu jsem uronil nad všemi co už tady nejsou deda:-) ()

Seejey8

Ůžasná česká pohádka s ještě Úžasnějším panem Werichem, byl to opravdu pan herec, vždy si jeho postavy vychutnávám a bavím se u nich. Další skvělá věc na této pohádce je jedinečné spojení Wericha s Burianem, které jsem viděl jenom a vždy jen radost se na něj podívat. Myslím, že tenhle kousek je snad i nutnost vidět. Za mě 95% ()

NinonL

Mladičká Milena Dvorská je v pohádce opravdu kouzelná. Nechybí ani babička a fešný junák. Marie Glázrová jakožto bodrá žena z lidu tuhle dokonalost doplňuje. ()

Rosana

Jedna z nejlepších českých pohádek - skvělý příběh, myšlenka, děj, jasné poselství, vtip a napětí, láska...prostě všechno, co by měl film obsahovat! ()

Wysch

Druhá nejlepší česká (československá) pohádka vůbec - jejím mini mini kazem je fakt, že je trošičku trošičku socialistická :) ()

Praxis

Pohádka, která mě moc neokouzlila. krom výkonů pánů Buriana a Wericha mě tohle nikdy moc nebralo. A tý princezně co zpívala/ječela jsem měl sto chutí pokaždé něco provést s hlasivkama... ()

Lukrecie

"Pravda se nedá ani ukřičet ani vyhnat z domu. Pravda stojí za každou bolest." Klasika, bez které by české Vánoce, nebyly Vánocemi. ()

Džejkop

Milá a hezká pohádka. Kdy se pan král přesvědčí, že jeho nejmladší dcera ho má opravdu velmi ráda, a když podotkla, že ho má ráda jako sůl. Jídlo bez soli nebude nikdy ono...jak řekne kuchař, a má opravdu recht. Ale přeci jenom sůl nad zlato opravdu není, protože k tomu aby měl člověk sůl potřebuje mít zlato...ale dost ttoho rejpání, vždyť je to pohádka. Pan Werich dokazuje jaký byl prvotřídní herec, co slovo to perla, co gesto to skvělá scénka (...hezky se mi zdáš..., osobo stůj...). Škoda jen, že Jan Werich poněkud doplatitl na totalitní režim, a nemohl se u filmu více prosadit. ()

MikO_NR_1909

Ísť do polemík o to, či je resp. nie je - Bol raz jeden kráľ... (1954) klasikou využívajúcou humor ako náruživý stupienok odľahčenia, poučení a vľúdnej nálady je scestné. O tom sa s nikým prieť netreba. Ide o to, že z dnešného pohľadu je film trochu neobratný, a aby som docenil jeho rozprávkový svet skrz umením ako takým, nesmiem sa spoliehať na tieto nižšie štandardy (dramaturgická jasnosť) a pointovú celistvosť, okolo ktorej veľa muziky nevystaviam. 5* si zaslúži samozrejme Werich a jeho charizma, s ním dejové linky fungujú a rovnako alegorické poznámky s Burianom sú improvizačne vhodné a vtipné. Veď skúste sa mnohí trošku odosobniť a nazrieť na túto dejovú konštrukciu očami cudzincov a s vedomím, ako asi hodnotíte a vnímate diela s kultúrnou odlišnosťou a potom našinské (v tomto prípade české). Spokojnosť áno (dám predsa tie 4), kult ako taký - (pomôžem si ironickou poznámočkou teraz ja) nemastné neslané. ()

Alementina

Jedná z tech nejklasictejaich pohadek ve výborném provedení. Pohadka, která v sobě nesla velkou pravdu a ponaučení, která nestarnou. ()

gogos

Klasicka ceska pohad..... dcerku, dcerusku..... Proc ja bych lezla na hrusku???... Vtipna, mila, krasna, s uzasnym hereckym obsazenim. Proste pohadka jak ma byt! ()

blackrain

Takhle to dopadne, když se král Jan Werich zeptá svých tří dcer, která ho má nejraději. Sůl je opravdu nad zlato. Bez soli nejde žít. Jedna z nejkrásnějších princezen je Milena Dvorská. Trošku mi svou krásou připomíná mou babičku, když byla mladá, tak jí byla strašně moc podobná. ()

kaylin

Jedna z nejhezčích pohádek, jaké znám, a to hlavně díky panu Werichovi, který je prostě neskutečný a táhne film v podstatě sám. Ale jen na první pohled. Jsou zde další skvělé postavy, které film drží pohromadě. Postavy jsou skvělé a skvěle zahrané a do toho ještě příběh, který je pohádkově krásný a kulinářsky pěkně naivní. ()

slunicko2

Proletářská pohádka pro děti i dospělé. 1) Pohádkový mix melodramatu, budovatelského nadšení, sociální agitky a opravdu vtipných čísel dvou protagonistů, bez nichž by toto dílo asi nestálo za poznámku, je chvílemi sledovatelný, místy i vtipný, nicméně většinou jakýsi nudný. Ani nevím proč. Nevím toho více - kdy si autoři dělají srandu, kdy ironizují, kdy si zoufají a kdy to prostě vzdali. Všechny tyto momenty se vzájemně proplétají a dávají vzniknout nepojmenovatelné směsce._____ 2) Burian pořád výborný, rovněž tak Werich, i když u něho mám pocit, že trochu vykrádá sám sebe z Císařova pekaře. Dohromady jim to ovšem moc nesedne, holt dva kohouti v jednom království._____ 3) Nemám vlastně, co bych filmu vytkl, kromě toho, že na rozdíl od Císařova pekaře či třeba Princezny se zlatou hvězdou na čele si tuto pohádku nebudu pouštět znovu a znovu. Ostatně i pro účely tohoto komentáře jsem se musel trochu nutit, abych se na ni podíval a osvěžil si ji v paměti. Inu, člověk by neměl zestárnout, pokud nezmoudří._____ 4) 24.4.2020 - Zkoušel jsem se teď pár dní stravovat bez tří největších zabijáků - bez cukru, soli a tuku. Věřte mi, jídlo rázem ztratí většinu chuti a téměř všechnu atraktivitu. Nejhorší byla právě absence soli. Maruško, respekt. ()