Rocky62

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek, na kterou se kdykoliv rád podívám, vynikající Jan Werich + další skvělé známé české tváře, které snad nebudou nikdy zapomenuty ()

Chrustyn

Klasická pohádka s výborným Janem Weichem, kterému role králu sedí perfektně. Po letech jsem si tuto klasiku zopakoval a musím dát absolutní hodnocení. To jinak ani nejde. ()

iamek

Jak říka Djkoma - Zlatá generace našich herců... Takové herce už nikdy nebudeme mít. Pohádková klasika, která nikdy neomrzí a vidět ji můžete stále dokola. ()

Šandík

Krásný film vzniklý v nesmírně těžké době... Naštěstí se na něm tato doba podepsala méně, než na Císařově pekaři, ale znát je zde také. Kromě skvělých hereckých výkonů, jimž samozřejmě suverénně kralují Jan Werich a Vlasta Burian, ale zmínit je nutné ještě minimálně Miroslava Horníčka, Miloše Kopeckého a Františka Černého, přispěl k jeho kvalitám především skvělý scénář, který je z větší části dílem Jiřího Brdečky a Jana Wericha (spolupráce na dialozích). Litovat lze pouze toho, že jak Jan Werich, který je zde opravdu v té nejlepší herecké i autorské formě, tak i Vlasta Burian, jehož herectví se zde doslova dostalo do nové a nebojím se říci, že i vyzrálejší herecké polohy, v oné pitomé době dostali tak málo hereckých příležitostí. O kolik skvělých filmů jme byli "díky" straně a vládě připraveni... Vcelku pozoruhodný je mimochodem způsob, kterým byla klasická pohádka Boženy Němcové adaptována. Prakticky úplně se tu totiž rezignovalo na obvyklou snahu po zasazení děje do nějakých historických reálií, a pohádkový děj by adaptován ryze komediálním způsobem. Asi i proto jde spíše o "dospělácký film" než o pohádku pro děti. Díky tomuto přístupu sice, ještě výrazněji než při běžném "historickém" přístupu k adaptaci, vystupuje nepopiratelná naivita dané pohádkové předlohy, ale zároveň tak vznikl komediální filmový skvost, srovnatelný třeba s pozdějším Limonádovým Joem či Ještě nevečeřící Adélou... Celkový dojem 90% ()

heyda

Tohle je prostě TOP mezi českými pohádkami! Nedokáži si představit, že by tohle veledílo mohlo být někdy překonáno jinou pohádkou. Obrovská poklona před českými velikány panem Werichem a Vlastou Burianem. 10/10 ()

triatlet

Jedna z nejpohádkovějších pohádek. Skvělé ústřední dvojici krále Já prvního a Atakdáleho výtečně sekundují všechny tři princezny: Drahomíra, Zpěvanka a ... Maruška! Povedená adaptace pohádky Boženy Němcové. Takže přiměřeně hodnocení dávám jednoznačně 5 hvězdiček. Ve srovnání se slovenskou podobou Sol nad zlato mnohem zábavnější. ()

Stanislaus

"Zaprvý nevím, co to je, a zadruhý mě to uráží." Pohádková klasika s nadčasovým příběhem, jež nestárne, nýbrž zraje. Co je vzácnější - sůl nebo zlato? Byl jednou jeden král... vypráví o niterném prozření krále, jenž se mylně domníval, že ví, jak to ve světě běží a leží. Zemanův snímek je bohatou studnicí dnes již zlidovělých hlášek, nezapomenutelných scén a mouder do života - ať už šlo o "tajtrlíka", "přiměřenou" přípravu lívanců, královsko-rádcovské počty, nejříznější pohádkovou facku či "lásku coby sůl života". Vedle toho nabízí film skvělé herecké obsazení - od přirozeně charismatického Jana Wericha, přes potrhlého Vlastu Buriana, až k bodré babičce Terezii Brzkové či princeznovsky modrooké Mileně Dvorské. P.S. "V dobrém srdci je dost místa pro všechny lidi dobré vůle." ()

BMW12

Celkem hezká pohádka, líbil se mi hlavně celý princip toho příběhu, že i taková obyčejná věco jako sůl, je důležitější než zlato. Měli bychom si tedy vážit i takovýchto pro nás "obyčejných věcí. Slabšími částmi pohádky byl úvod a všechny scény, kde se zpívalo. ()

MM11

Tato pohádka ve mě vzbuzuje dva pocity - Smutný pohled na zničeného Vlastu Buriana a pak vzpomínku na okouzlující výpravu dnes nedosažitelnou. Což je hezký, ale určitě ne dílo mimořádného obdivu. Obdiv možná budí korektní se vyhnutí politickému ovzduší a neurážející přetransformování známé pohádky do jiných souvislostí. Ale ten Burian mi nedovolí se na to dívat.... ()

SOLOM.

Další z řady našich pohádek, které si označení „kultovní“ zaslouží zcela po právu a neměla by vám (nám) během Vánoc ujít. Mám rád tento příběh o „síle“ soli, stejně jako mám rád Jana Wericha. Princezna Maruška (Milena Dvorská) nebyla vůbec „k zahození“, ovšem ty její sestry doslova na ránu…Každopádně bez nich by to prostě nebylo ono, stejně jako bez rázné vdovy… ()

claudel

Morální ponaučení z této pohádky na mě absolutně neplatí, poněvadž se snažím solit co nejméně, přesto se mi pohádka jako celek líbila zejména díky výborným výkonům panů Černého, Wericha a Buriana. ()

ARI50

Já tyhle české královské pohádky nežeru je jen malá hrstka co fakt překvapí a zalíbí se ale tohle mezi ně patřit nebude. ()

luka4615

Další z dlouhé řady klasických pohádek, na kterou se mohu dívat pořád dokola. Duo Werich a Burian se totiž nikdy neomrzí! „Já sem tajtrlík? Ty seš tajtrlík! Za prvé nevím, co to je a za druhé mě to uráží!“ ()

Morholt

Jedna z pohádek, na kterou se nezapomíná - k těmhle pohádkám ze starý školy se těžko někdo byť jen přiblíží. "Jazyku zlý! Uvrhnu Tě do žaláře!" "Ty? Mě?" PLESK!!! ()