Ruská mafie na vzestupu, James Bond opět v akci. Pierce Brosnan v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. James Bond spolu s kolegou a přítelem, agentem 006 Alexem Trevelyanem, zlikviduje sovětskou továrnu na chemické zbraně. Alex však během akce padne do rukou ruského plukovníka Urumova, který jej bez váhání popraví. Po devíti letech zachytí britské špionážní družice zkázu sibiřského střediska kosmických zbraní Severnaja. To je zničeno jedním ze dvou bojových satelitů, nazývaných Zlaté oko. Satelit způsobuje elektromagnetický výbuch, po kterém přestanou fungovat všechny počítače. Bond se proto vydá do Ruska zjistit, kdo za celou akcí stojí. Bývalý člen KGB Valentin Žukovskij mu za tučný obnos zařídí schůzku s šéfem zločinecké organizace zvané Janus. Bonda čeká několik šokujících překvapení: pro Januse pracuje samotný Urumov, nyní generál a šéf vývoje kosmických zbraní. A hlavou Janusu je někdejší agent 006 Alex Trevelyan, jehož smrt byla před lety jen fingovaná. Trevelyan má nyní kontrolu nad druhým satelitem Zlaté oko. Má v plánu jej odpálit nad Velkou Británií a způsobit tak její naprostý kolaps... (Česká televize)

dopita

Asi nejlepší novodobá bondovka. Má to šmrnc, má to spád, k tomu tradičně najivní závěr filmu - já sem spokojenej. Akorát českej dabing byl fujtajblovej. ()

Paity

Zlaté oko považuji za jednu z nejlepších bondovek a když vytřídím bondovky s Seanem Connerym, tak možná vůbec nejlepší. Především scéna s tankem je naprosto famózní a v mnoha ohledech nepřekonaná. ()

tom.nosek

První "Brosnanovka" a hned velice dobrý film. Musím říct, že první hodina a půl mi uběhla velice, velice rychle, celkově film působí, že má tak hodinu a půl, vůbec ne jako přes dvě hodiny trvající. U této bondovky jsem si uvědomil, že na Conneryho svým způsobem nikdo nemá, mohou ho napodobovat, jak chtějí, ale nikdo to nebude ten originál. Brosnan si na druhou stranu bere to dobré ze všech tří předchozích představitelů Bonda, co si stihli udělat nějakou "svou verzi". Od Conneryho si bere přirozený šarm (i když není to právě úplně to, co Connery), od Moora si bere vtip a od Daltona si bere větší akci. GoldenEye řadím mezi své TOP bondovky spolu s Goldfingerem, Thunderballem, Live and Let Die a Licence to Kill a přestávám si udržovat pořadí, protože každý film je lepší v něčem jiném. Krom toho všeho je tu velice dobrá i ústřední písnička. ()

F.W.Colqhoun

První a nejlepší Brosnanův Bond. Přes hlavu přehozený devadesátkový účes, bojuje spíš než s padouchy a zločinnými organizacemi po letech odmlky se změnou policického a společenského klimatu, kam zdánlivě nezapadá. A novou šéfovou, která mu to dává sežrat. Když ale pomineme marginální genderové tanečky [s M, Moneypenny a dominantní Xenií Onatopp], narůstající existenciální a emocionální dusno, tolik se toho nezměnilo. Bond se sice sem tam otře o nějaké psychologizující vysvětlování [proč je takovej netykavka - protože mu jde o kůži apod.; poznamenávám si, to se může hodit], ale pointou zůstává britsky nadřazená likvidace všech cizáků, čím východnějších, tím horších. Alec Travelyan AKA 006 v podání mistrného Seana Beana je boromirovsky sympatický zloduch k pohledání a jeho plán si bere to nejlepší od Goldfingera [manipulace s trhem] i Blofelda [posedlost artificiálními oběžnicemi Země]. "Ruská ministryně dopravy" Natalya Simonova / Izabella Scorupco snese přísné srovnání s Taťánou Romanovovou. Nic ale naplat, v porovnáním s pozdějším návratem k hlubším kořenům [taktéž v Campbel] nutno Zlaté oko i následující Brosnanovy zářezy hodnotit jako polovičaté. S posunem k lidštějšímu přístupu bigger-than-world-plány neladí, špionážní atmoška prostě nepíše a službu neprokázal bohužel jindy zajímavý Eric Serra, jehož elektronické šlehy se Norman-Barryovskému kánonu vzdálily příliš. ()

Ebon

Hezký, koukatelný, nové pojetí po Connerym. Bohužel jediná slušná Bondovka s Brosnanem.. Stejně mi vždy přišel v roli 007 nevěrohodný. Ostaní jeho 007 jsou fakt slabý. ()

farfalla

17. Satelity a v novém stylu. 'GoldenEye' je prvním filmem, který nevychází z příběhů Iana Fleminga. James Bond (Pierce Brosnan) ztratil přítele agenta 006 (Sean Bean), ale našel nepřítele Aleca Trevelyana. V Monte Carlu také narazí na Xeniu Onatopp (Famke Janssen), která je snad ta nejzavilejší ze všech Bondových protivnic vůbec. Děsí i svého šéfa, generála Ourumova (Gottfried John). S Bondem navštívíme Rusko po rozpadu Sovětského svazu a zažijeme souboj programátorů. Samozřejmě budeme držet palce Natalyi Simonovove (Izabella Scorupco). S novým stylem filmu se změní i osazenstvo MI6, Bondovou šéfkou M je stane Judi Dench. Bond už není tak pohádkový, jak býval, stále je supermužem, ale film samotný je už spíše tradiční dobrodružný, akční film. ()

Hanys_

17. Bond. Brosnan je po unylém Daltonovi rozhodně osvěžení, z hlavy rozhodně nevymažu masakr "ajťáků" a samozřejmě ikonickou scénu s tankem. Bondgirl obě krásné, dějově docela fain (Beana ale člověk odtuší hned), ale tak nějak mi to ani napodruhé úplně nesedlo. 6/10 ()

Ledkodlaq

Zde je, oproti předchozím bondovkám, už vidět značný vývoj i ženských charakterů. Už to nejsou jen tupé nány Bondovi do postele, aby pak umřely (zjevně pro Bondovy zjevné venerologické problémy), už se více samy zapojují do akce a tak je celé podání přece jen více zábavné. ()

AdamesWWE

[7/10] Celkom dobrý začiatok Brosnanovsko-Bondovskej éry, ZLATE OKO. V pohode film, ktorý si drží dobré tempo a je príjemne zručne natočený. Páčili sa mi aj dobré akčné scény, úvodná sekvencia v chemickom laboratorií, sviežy záver v exotickejšom prostredí a najlepšia bola nahánačka automobilov vs tankista 007 cez Ruské ulice. Záporné postavy boli zaujímavé, aj ked škoda že Ruský generál mi prišiel trochu nevýrazný, ale Sean Bean to dobre vyrovnáva, ten bol naozaj dobrý. Z môjho pohľadu síce nie prvotriedny filmový nárez, ale určite jeden z lepších akčných špionážnych filmov o Bondovi, ktorý sa oplatí pozrieť, nuda to rozhodne nebola. ()

derryl

Martin Campbell je nepřemožitelný a stvořil nového Bonda, který má na tomto světě místo a myslím, že právě Pierce Brosnan vstoupil do mých soukromých dějin filmu jako nejlepší agent 007. ()

kobe6

Nejlepší Brosnanovka, podle mě minimálně Top 5 Bondovka. Nezapomenutelná první letecká scéna, famózní píseň a taky honička s tankem. To byla jízda. Campbell bondovky umí. Jen mi moc nesedlo auto:) ()

Hanes88

Tady se poprvé na scénu dostal pro mě PRAVÝ JAMES BOND Pierce Brosnan. Opravdu vychytané a zatím jediná bondovka, které jsem ochotný dát 5*. ()

Zemřela Tina Turner

28.11.2022

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (více)

Gottfried John 1942 - 2014

Gottfried John 1942 - 2014

03.09.2014

Herec Gottfried John zemřel nedaleko Mnichova, kde dožíval svůj život po boku své ženy a kde prohrál svůj boj s rakovinou. Narodil se v Berlíně během bouřlivých dnů války. Otce nikdy nepoznal a… (více)