Ivoshek

Docela komorní, ale hodně zajímavý film, který táhnou Spacey s Bridgesem. Celý film přemýšlíte, jestli je opravdu mimozemšťan - chvíli si říkáte, že spíš jo, chvíli zase, že spíš ne...... Postupně to celé graduje až do [censored], kerý člověka docela smete. Vřele doporučuju. Tenhle film stojí za to - hlavně díky zajímavému scénáři a skvělým hercům. Svět podle šprota je prostě fajn film. ()

Roman.Ticka

Sofistikované dílko z kategorie High Society (hra stínů paprsků světla). Herecky brilantní, dějově záhadné a obyčejné zároveň, hudebně kultivované, komplexně v intencích fiktivní reality. Přiznám se, první nadšené poznámky mi byly k ničemu, čekala jsem závěr č. 1, ale ten č. 2 je mi bližší a vzhledem k okolnostem přijatelnější. Víc neřeknu, ale není co pitvat, nad čím hloubat. Veškeré indicie jsou jak na dlani, zřetelné pro každého a vedou k jasnému závěru č. 3. Poprvé mě zmátl vývoj děje, podruhé klíčová myšlenka k vyřešení rébusu. Přišla jsem na ni, i když mě téměř minula, teď mám jistotu: „Řeč přátelství je řečí mocnější než slova.“ ()

honajz

Psychologicky laděný film. Psychiatr má za úkol vyšetřit muže, který o sobě tvrdí, že pochází z jiné planety. Jaká je pravda? Konec filmu (po titulcích) je kdovíproč useknut. DVD: Nevěřte obalu: v nabídce audio např. není GB 2.0, ale na DVD jsou anglické titulky. Stejně tak vystřižené záběry jsou z natáčení. Bonusy nemají českou podporu. Vedle trailerů a TV spotů se můžete podívat na velmi krátké „rozhovory“ mizerné kvality (jeden delší, 2minutový, je samostatně jako Kto je Prot – sic!) a 10minutový film o filmu. JL: Film 3/4, Bonusy 2/4, Zvuk 4/4, Obraz 3/4 ()

anderson

Pre všetkých, ktorí nepochopili (a vyprosujem si aby ste to označili za spoiler! ). On bol z K-PAXu. Keby nebol, mohol to byť film za 5. (6.4.2004) ()

MM11

Upřímně řečeno - absolutně jsem nepochopil pointu, kterou Svět podle Prota ke konci vytasil. Ten konec rozhodně nepatří mezi tuctové, ale na druhou stranu nemá žádnou logiku. No budiž, to co tomu předcházelo bylo nadprůměrné - skvělý Kevin Spacey, ucházející Jeff Bridges a navíc působivá atmosféra, která průběh přesně vystihuje. Jen ten konec, popírá předchozí, nenavazuje na nic, jednoduše nechápu... ()

Othello

Ani nevím, která intepretace je lepší. Jestli ta, kde je Prot mimozemšťan z pokročilé civilizace, jehož koníčkem je jezdit vesmírem machrovat na méně vyvinuté bytosti. Nebo ta, že je to skutečně člověk, který přezíravě tahá za fusekli své okolí a skrze to, že zná všechny jménem, oznámí přílet modrého ptáka na zahradu a v planetáriu vytvoří věrohodnou simulaci cizí hvězdné soustavy donutí skeptického psychiatra, aby se víc věnoval rodině. Největší sci-fi je každopádně rozpočet 68 mega za film, odehrávající se ve třech místnostech a na jedné zahradě, jehož pointou je důležitost měšťácké rodinné pospolitosti tvář v tvář vyššímu vědění. Ale možná to je natolik podvratné, že tím film sám naznačuje jak si je vědom toho, že neustále komunikuje v povýšených gestech a jednoduchých mottech se kterými se nejlépe ztotožní patnáctiletí filozofové, matky na čtvrté mateřské (rozhodně ne dovolené) a lidi, co mají po silném zážitku s halucinogeny pocit, jak to všechno prokoukli. Tak jako tak nic nepopisuje mé dojmy z celé podívané jako tato krátká povídka: ___________ "Žil jeden stařec. Byl to takový mudrc. Ráno vstal a protože neměl dohromady co na práci, vyšel ven na procházku a vtipně glosoval svět kolem sebe. S chápavou ironií se usmíval lidským slabůstkám, jemným humorem poukazoval na drobné nešvary a nepravosti. Rozmlouval s kýmkoliv - od kopáčů přes prodavačky, dělníky až po úředníky a manažery; ti všichni ho dobře znali. .......Není divu, že se jednou lidé smluvili a toho dědka umlátili k smrti." ()

veru_needy

Už v prvních pár minutách filmu a pár sekundách soundtracku jsem věděla, že rozhodně nebudu litovat. Jeden by řekl, že film o chlápkovi, který si myslí, že je mimozemšťan pocházející z jiné planety, mezitím co se ho jeden špičkový psychiatr snaží napravit, bude jen obyčejný snímek, který nemá co nabídnout a ve finále si ještě řeknete, jakou kravinu jste to zase viděli. Ale právěže naopak. Prot je na první pohled naivní blázen, který sice působí dost sebevědomě, ale jinak je jako každý jiný. Zdání v tomhle případě opravdu klame. Prot je totiž na blázna až moc inteligentní, klidný, vstřícný, naprosto asertivní a vždy připravený na to, vás přesvědčit o opaku toho, co si o něm myslíte. Což je jedna z věcí, která se mi na tomto filmu moc líbí; Prot, vyhlášený blázen, dokáže přimět špičkového psychiatra k tomu, aby zapochyboval o svých diagnozách a to natolik, že se sám rozhodne Protovi pomoci a to do takové míry, kdy se z nich nakonec stávají přátelé. Ve finále nakonec zjistíte, co za vším stojí a ještě budete mít chuť jít Prota obejmout. - "You humans, most of you, subscribe to this policy of an eye for an eye, a life for a life, which is known throughout the universe for its stupidity. Even your Buddha and your Christ had quite a different vision, but nobody's paid much attention to them, not even the Buddhists or the Christians. You humans. Sometimes its hard to imagine how you've made it this far." ()

MáŠa

Ač film s nereálným příběhem, tak velice pěkné, celkem dojemné a zajímavé dílko s povedeným ústředním hudebním motivem. Je to mix několika žánrů, jmenovat můžeme sci-fi, drama, dojemné story. V hlavní roli vynikající Kevin Spacey. ()

becki_tu

Další typický příklad filmu, který vám po skončení závěrečných titulků dál doznívá v hlavě a čím dál hlouběji nad ním přemýšlíte a hloubáte. K-PAX je své podstatě geniální film, výborně zahraný a to nejen nezapomenutelným Kevinem Spaceym coby návštěvníkem z jiného světa, ale i Jeffem Bridgesem. Film, jehož myšlenková krása není skryta za tmavými brýlemi nebo někde v temných zákoutích, ale je jasná jako svit slunečního paprsku. “- Co je mým posledním úkolem? - Zůstat zde. A být připraven...na cokoliv.“ ()

prome

Tenhle snímek jsem viděl už tolikrát a pokaždé ho prostě můžu. Vyborný počin ... a hlavně ty dialogy byly naprosto dokonalé. ()

Morholt

Herecký koncert Spaceyho a Bridgese, jenž byl podpořen vynikajícím scénářem. Krásný, lidský a především originální příběh, jakých se najde jen málo. 90% ()

Katullka

Nakonec dávám 5, protože to byl jeden z mála filmu, kdy jsem se na shlédnutí těšila jako malé dítě. Teď po něm nemohu na něj zapomenout. Výborný Kevin Spacey, výborný námět, výborné zpracování. Ano- VÝBORNÉ! ()

Listeroman

Spacey a ten jeho připitomělý úsměv... Dobrý film, není to ako jiné filmy tohoto typu, které za každou cenu musí ukázat super schopnosti mimozemštanů, takhle nějak bych si je představoval, akorát tak zkoumají náš svět. Nevím proč by měli útočit. Docela by mně zajímalo kolik procent lidí si myslí že Prot byl mimozemštan a kolik procent že se akorát probral, no já osobně si myslím že to byl mimon ale spíš proto protože mi to příjde zajímavější... :D ()

Khalesi

Nie že by ma upútala nejaká zložitosť príbehu, pretože pre mňa koniec otvorený nezostal. Zaujala ma Protova charakteristika nášho sveta, jeho interpretácia dobra a zla vo vesmíre. Myslím, že v scéne keď sedel na strome a doktor mu povedal, že má ukončiť celé to divadlo, musel sa na neho asi dívať, ako sa ja dívam na ľudí, ktorí mi tvrdia, že je pre moj život nesmierne doležité jesť telá mŕtvych zvierat. Trochu ako na blázna, trochu ako na hlupáka, určite s notnou dávkou trpezlivosti a tak trochu dúfajúc, že raz otvorí oči. Keby vážne existovala mimozemská inteligentná civilizácia (pardón za to nešikovné slovné spojenie:) bola by som rada, keby našu planétu objavila až v období, keď už budeme inteligenčne a emocionálne vyspelejší, než vychytralé opice. Autor predlohy je vegan:) ()

Lacike

Je Spaceyho postava mimozemstan alebo magor s tragickou minulostou? Dôlezite je, ci je cesta za tou odpovedou dostatocne putava na to, aby vam nakoniec bolo jedno aka je pravda. No a mna ta cesta plna rozhovorov nezaujala. Proste mi postavy k srdcu neprirastli a tak vyustenie pribehu u mna vysumelo do prazdna. Od stretnutia tak skvelych a charizmatickych hercov som ocakaval ovela väcsi herecky koncert. 5/10. ()

Gwaihir

Opravdu netradiční film z oblasti science fiction, který rozhodně patří k mým nejoblíbenějším. Příjemný a klidný děj plný skvělých dialogů a zajímavých situací, včetně některých dramatických scén, který svou nenásilnou formou zaujme a místy pobaví, i když asi ne každého. 95 % ()

PROROK14

Originálny film. Dobrý Kevin Spacey. Tento film sa mi veľmi páči a záver nemá chybu. Žeby to bol ozaj mimozemšťan ktorý si požičial telo a strávil čas na zemi? Pritom ukázal svoje vedomosti z fyziky a astronómie? A potom v deň ktorý spomínal naozaj odišiel a ostal po ňom len človek ktorý je na prvý pohľad úplne mimo? Môže byť. 85% ()

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006