Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

PanCitron

Začalo to celkem dobře. Bond dostal příležitost ke mstě a solidního záporáka. Škoda toho zbytečně megalomansky pochybného konce, který mi nakonec pokazil celý dojem z filmu. Ačkoliv co jsem u Bonda čekal ()

JohnCZ

O něco odlehčenější než první dvě Bondovky, opět s charismatickým záporákem a slušnou výpravou (úvodní horská oblast ve Švýcarsku byla super). Ale nemůžu si pomoct, ten film prostě působí až moc staře, což je vidět zejména na střihu a bojových scénách, které dnes působí dost úsměvně. ()

Blofeld

Connery potvrzuje, že právě ON je Bond (i když Brosnan mu dýchá na záda), Lois Maxwellová potvrzuje, že právě ONA je Moneypenny (i když Samantha Bondová jí dýchá na záda). Navíc: hudba Johna Barryho (úžasná je instrumentální verze Goldfingerova motivu), Shirley Basseyová, sestry Mastersonovy, hlášky (hlavně ta "Do you expect me to talk...") a geniální úvod, v němž Connery vyleze z vody s maskovací kachničkou na hlavě (Austin Powers má co dohánět). Úžasné. Tenhle film by si zasloužil šestou hvězdičku, kdyby to šlo. ()

corpsy

Prvý 100%tný bondovský trhák, ktorý definoval žáner ,, Bondovka ,, a ukázal cestu akou sa budú uberať ostatné špionážne príbehy ( nielen s Jamesom Bondom v hlavnej úlohe ). Vo svojej dobe to musel byť úchvatný a jedinečný filmový zážitok. Potrepať , nemiešať. ()

Padme_Anakin

Gert Fröbe je v roli Goldfingera nezapomenutelný a jeho posedlost zlatem - chci víc, víc a víc - nadčasová. Sean Connery to dává s přehledem a baví mě, těším se na další pokračování. K tomu tedy já mám slabost pro klobouky a hračky Q. ()

ConanVJ

O něco akčnější díl než oba předchozí filmy a má i zajímavější záporáky. Taky se zde objeví Q a jeho hračky, takže paráda. 80% :) ()

Cimr

Goldfinger představuje splněný sen každého kluka - rychlá superauta, krásné ženy, alkohol, výbuchy... Prostě je tu na svém místě všechno to, co na Jamesovi zbožňujeme - neohrožený hlavní hrdina bojující proti charismatickému padouchovi s neméně charismatickým poskokem (nezničitelný Číňánek se smrtícími klobouky mě obzvlášť pobavil!), nádherné bondgirls, suchý anglický humor, gentlemanství, šílené vynálezy... Zkrátka kdybych měl rozhodnout, kterou bondovku poslat do vesmíru jako vzorek, byla by to určitě tahle. ()

Z0oMb3E

Mnoho ľudí považuje práve Goldfingra za prvú skutočnú bondovku. S týmto tvrdením sa osobne nestotožňujem. Je pravda, že až tu používa 007 špiónske vecičky od prvej minúty, dostane už legendárne auto AM DB 5 a stretne sa v priamom súboji s hlavným záporákom, ale podľa mňa je to len dôsledok úspechov predošlých filmov. Ďalšia klasická bondovka s charizmatickým Connereym. Bez neho by séria absolútne nebola tím, čim sa stala. Prvý film, kde Q dostal viac replík. Scenár a akčné scény majú jednoznačne skvalitňujúcu sa amplitúdu vývoja. Sledovať Bonda a nespomenúť krásne ženy sa tiež úplne nedá, a tu ich je celá plejáda. ()

mysiak

Pán s klobúkom...legendárny poskok záporáka, ktorý prekonal tieň a stal sa lepším ako Goldfinger....Dej sa prehupol do USA, čo je pre chod série len dobré, akciou sa už nešetrilo ani humorom, čo len na dobrotu...Tieto old school filmy pôsobia aj teraz lepšie ako väčšina terajšej americkej produkcie, čo je na zamyslenie...zamyslime sa... ()

Lamiczka

Znovu a opět se setkáváme se šarmantním Seanem Connerym v roli elitního agenta britské tajné služby. Nejedná se ale o typicky akční spektákl, na který jsem si zvykla v prvních dvou snímcích. Do popředí se dostala spíš logická stránka myšlení, než zabíjení nepohodlných lidí. Rovněž hlavní nepřítel, Auric Goldfinger, kterého perfektně ztvárnil Gert Fröbe, mnohem více přemýšlí, než bezmyšlenkovitě koná zlo. Vlastně celý film je veden v klidnějším, pohodovém tempu, které pak velice vítaně rozčísne závěrečná akční scéna. Vedle Goldfingera jistě stojí za povšimnutí i jeho němý asijský poskok, jenž se svou buřinkou umí dělat jářku hodně dobré triky. Byť se ve filmu, co se týče mluvení, mnoho neprojevil, jeho činy velice dobře hovoří o tom, jaká je to bodrá a ničeho se nebojící nátura. A zprvu chladná, vypočítavá a nepřístupná Honor Blackman v roli profesionální pilotky Pussy Galore se jako mnoho jiných žen nechá svést osobním kouzlem Jamese Bonda a zásadně tak ovlivní vývoj celého Goldfingerova velkomyšlenkářského plánu. Jistě je všem jasné, jakých zbraní v tomto případě James použil. Hercům nelze nic vyčíst, ústřední hlavní role byly skvěle obsazeny a perfektně promyšlené dialogy mezi Jamesem a Goldfingerem jsou paradoxně tím pravým klenotem celého snímku. Producentské duo opět vytvořilo zajímavý díl ze série, nový režisér se na svém postu zdárně osvědčil a úvodní píseň je hlasem Shirley Bassey rozhodně jednou z nejlepších. Ač trošku atypický, i přesto plnohodnotný snímek, který by neměl být vynechán ve výčtu těch nejlepších bondovek. A pro milovníky luxusních aut stojí za zmínku premiéra vozu Aston Martin. ()

javak810i

Asi jedna z nejznámějších bondovek a určitě jedna z Conneryho nejlepších. Vůbec poprvé zde máme "plnokrevnou" bondovku se všemi záležitostmi, co k ní patří - především vytuněný Aston Martin. Za zmínku stojí i charismatický hlavní záporák (výborná scénka s laserem) se svým asijským poskokem s výbornou schopností házet klobouky :). 5* ()

kobejn

Pořád ve stejném duchu jako první dvě bondovky...naivní, zastaralé, některé scény až směšné (přepadení Fort Knox)...něco jako Fantomas nebo Vinnetou...kouknout se na to dá, ale nic extra to není...zajímavost byla Pussy Galore´s Flying Circus - že by se tu tím názvem Monthy Python inspiroval? ()

GodComplex

Goldfinger po predchozich ne uplne presvedcivych RU pozdravech opet kvalitativni krivku lehce zveda. Hlavni zasluhu na tom maji kvalitni scenar, celkova ucelenost, lokace ve svycarsku a vubec celkove hezke prostredi. Kdyz se k tomu navic prida SC, zena jmenem Pussy Galore, sympaticka sniperka, vytuneny Aston Martin a nemecke zlate prase, neco na tom bude. 7/10 ()

Laxik

V Goldfingerovi se poprvé dostává do popředí jedna z těch věcí, které máme na Bondovi rádi. Absurdita. Poprvé se ocitáme v oddělení Q, poprvé dostáváme skutečné vychytávky... Plyn? No tak to mě poserte. Železný Korejec s kloboukem? Děláte si prdel? Prdel si neděláme, Goldfingera máme všichni rádi. Jen ten Connery už nám začíná lehce stárnout... ale jen občas. ()

MikO_NR_1909

Ak existujú dáke časti zo ságy 007, ktoré sa mi páčili a dávam im 4 hviezdičky, tak sú to Casino Royale a Goldfinger. Ide o mimoriadne nápaditú a vyváženú zmesku akcie a humoru, odľahčených fórikov a napínavých scénok, že som sa konečne dostal k tej zovšeobecňujúcej genéze toho, čo najlepšie tieto filmy zo svojho repertoáru ponúkajú. Veľmi zaujímavý je prerod charizmy hlavného záporáka a to najmä po jeho ťuťkovských trikoch s kartami, kedy bol paradoxne na dne a zdalo sa, že jeho zámery sú de facto k ničomu. Dobrá dynamika, tempo, umná náladovosť a good feeling. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)