Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Fíla

Je to nejlepší z prvních třech Bondovek. Ačkoliv co se týče akce, tak Sean Connery toho možná předvedl nejméně z prvních třech filmů. Znovu úžasná vychytávka v podobě Aston Martin DB 5, který v sobě ukrýval o mnoho více, než se na první pohled zdálo. 8/10 ()

mahler

Očekáváte že promluvím?" "Ne, pane Bonde, očekávám že zemřete!" Komentář může obsahovat pár spoilerů: Goldfinger je první bondovka která má vše co se od každého dalšího dobrodružství agenta 007 očekávalo příštích 40 let. Originální zapletka, spousta krásných dívek, ďábelský záporák a jeho monstrózní posluhovač se kterými se James Bond střetne ve velkém finále. Skutečně Goldfinger je velice nápaditý zlosyn, který když nemůže sousedovi ukrást kozu, tak mu jí alespoň zabije. A s ní pro jistotu i souseda - má totiž v plánu zničit Fort Knox a s ním otrávit cca 60 000 lidí. James Bond: Connery je zde ve vrcholné formě - co dodat? Akce: Akce je zde spousta, od rvačky jeden na jednoho až po tu hromadnou bitvu ve Fort Knoxu, finále se odehrává v padajícím tryskáči. Bondgirl: Shirley Eaton a Tania Mallet byly opravdu kouzelné Bondovy společnice. Obě zemřely. Honor Blackman mi moc neseděla takže mohu jen říct zlatá Shirley Eaton. Role bych jim prohodil. Padouch: Auric Goldfinger je ve filmu sólista, svoje napojení na SPECTRE jen lehce naznačí. Monstrum které by kvůli penězům bylo ochotné zabít tisíce lidí v jedinou chvíli - a Gert Fröbe je zase herec, který si nepotřeboval pomáhat železnými čelistmi, jizvami nebo případně protézou, tu zvrácenost mu věříte. Harold Sakata je mu dobrým poskokem (koneckoců Oddjob - odd jobs - víme co to znamená) ale jen málo stačilo k tomu aby sklouzl ke karikatuře. Naštěstí se tak nestalo. Hudba: Hudbu i titulní skladbu nezapomenu a patří k těm nejlepším a nejchytlavějším v bondovské serii. Kniha: Takže: Goldfinger byl v knize pokladníkem organizace SMERSH a zlato chtěl z Fort Knoxu opravdu ukrást. Bond se rozhodl že se tak nestane a proto Goldfingera na palubě jeho letadla uškrtil. Oknem ven vylétl Oddjob. Knize i tak poměrně věrné. James Bond will return: Thunderball ()

lioncel

Takže on to byl nakonec neohrožený agent jejího veličenstva James Bond .. kdo do mužského podvědomí vložil tu nádhernou něžnou romantickou - ve skutečnosti zcela naivní a nesmyslnou - představu, že s přiměřeným zacházením (zde: pohodit na kupku sena a ...) se dá každá hezká lesbička (zde: Pussy Galore) vyléčit a vrátit na tu ´správnou´ cestu ... tak to jsem vážně nevěděl ... ()

lekr

O mnohem víc akční než předchozí dvě bondovky, ale přesto jsem se místy nudil. Leč konec je absolutně famozní a hlavně na tehdejší dobu svojí akcí doslova vyráží dech. Za něj a skvělého Conneryho dávám slušné čtyři hvězdičky.. ()

Martin741

Najlepsia bondovka je pre mna doposial urcite nesmrtelny a nadcasovy Goldfinger. Goldfinger je tvrdy, drsny film, ale je zaroven aj neskutocne inteligentny, ba dokonca genialny. Reziser Guy Hamilton nam v tomto filme serviruje vsetko, co je treba k agentovi 007 : spionaznu atmosferu, vyhravky pana Q /Desmond Llewelyn/, auto Aston martin, skvely zaporak Gert Frobe a. k.a Goldfinger a jeho pomocnik Oddjob, Sean Connery, bondgirl Honor Blackman. Okorenene perfektnym scenarom - kradez zlata z Fort Knox, paradoxne Goldfinger nechce ukradnut, ale radioaktivne zamorit, cim niekolkonasobne stupnu jeho vlastne zasoby zlata. Vykreslene realie Fort Knox potesia, a aj par akcnych scen - to je uz len takou ceresnickou na torte. Plus ten dolezity fuckt, ze dobro zvitazilo nad zlom - to kaze v zivote aj taky obstarozny mentalny invalid ako som ja. Nesmrtelny film a najlepsia bondovka - vdaka tomuto filmu som sa stal fundom celej serie. 100 % ()

kaposlav

Najviac škodia Bondovkám tie zhody náhod v prospech agenta 007. Podobne ako u prvého filmu Dr. No, tak aj tu sa vyskytly nepochopitelné ťahy padúcha, že nechal Jamesa Bonda žiť, všetko mu vysvetlil, ukázal, dokonca zobral aj na miesto činu. Sú to šesťdesiate roky, takže to beriam s rezervou. U nových Bondoviek nebudem tak tolerantný. ()

joeybarbaro2

Prostě nepřekonatelná nesmrtelná bondovka a nesmrtelný Sean Connery. Goldfinger je na svůj dobu povedený a dost nadčasový film, který je zajímavý i po 50 letech. ()

Vyhy

Nebýt Conneryho, tak to nemá žádný význam. Takto to má díky něco šmrnc a zvedá kvalitu do výše. Nevím proč, ale nějak mi příběh a ani samotný záporák nesedl, takže to beru jen jako jeden ze slabších kousků od agenta 007 a těším se na další v pořadí. ()

roorybacky

Přestože je Goldfinger často vynášenej do nebes coby jedna z nejlepších bondovek vůbec, mně se paradoxně líbí znatelně míň než dvě bondovky předchozí. Vadí mi zde dvě věci - jednak až příliš humoru/nadsázky (některé momenty jsou až groteskní a tato grotesknost je ještě přiživována užitím groteskní hudby - to podle mě do Bonda nepatří) a druhak Bondova častá neopatrnost a neschopnost - obě prostupují celým filmem. Filmem, který je opět výrazně akčnější a svižnější než ten předchozí a u něhož vnímám znatelný posun k jaksi "typičtější" bondovce; méně realistické a více za vlasy přitažené - což mi tedy radost nedělá. Přesto nemohu dát méně než 4 hvězdy, jelikož kvalitní a zábavnej film to rozhodně je. No a Honey/Ursula Andress samozřejmě stále zůstává vysoko nad všemi ostatními Bond girls - a dost možná, že tam už i zůstane navždy, uvidím. ()

shyster

003 - Pro mě je tohle ta bondovka (myslim tedy ta klasická), která dělá Bondem, co má Bonda dělat. Udělátka od Q, skvělý padouch se svým sluhou a zástup povedených Bondgirl. EDIT: druhé shlédnutí: ano, hodnocení zůstává stejné. Jasných 80 %. ()

O´Neill

Na svůj rok možná velice dobré, pro mě ale pořád jen tří hvězdičková záležitost. Sean vtipkuje slušně, ale celkově se mi do role Bonda moc nehodí. Ono upřímně - do role Bonda se mi nehodí nikdo, kromě Pierce Brosnana, který se pro to, být agent 007 narodil. A dle mého klidně mohl nahradit v posledních dvou dílech Craiga...To jsem ale odbočil, za mě tedy Goldfingerovi dávám slušné tři hvězdičky. ()

DruidKarel

714. hodnocený film: Nemám co vytknout, protože Connery byl vážně dokonalej. Příběh byl na špičkový úrovni a konečně jsme se mohli dočkat i prvních vychytávek na úrovni. Úžasná hudba a protivník s kloboukem, co seká hlavy. Není fakt co vytknout... 5* je jasnejch jako nikdy jindy. 5* ()

Lanark

Po svižných Pozdravech z Ruska se Goldfinger podivně vleče. Hamilton udělal ze schopného agenta obyčejného sukničkáře, který většinu času spíš vypadá, že mu jde o to si vrznout, než plnit služby Jejího veličenstva. Tím, že jsou mu ženy předhazovány na každém kroku i v těch nejnepravděpodobnějších okamžicích se děj rozpadá do jednotlivých monotóních epizodek a vzhledem k tomu, že i rozuzlení je vyřešeno ženským "deus ex machina", tak se bohužel třetí bondovka zatím nejvíce blíží k parodickému podtitulu "špion, který mne vojel". Bohužel jak tak na to koukám, Hamilton je zodpovědný za pár dalších bondovek v 70. letech, uf...no tak uvidíme... ()

tomtomtoma

Fenomén jménem Bond mě vždy míjel. Předpokládám, že se neutralita v nadšení nezmění a filmová hračka pro kluky bude žít nadále svůj život beze mne. Goldfinger svůj druh určení nezastírá. Hrdina sebevědomě čelí každé překážce a slovo nemožné pro něj neexistuje. Samozřejmé úspěchy u žen, rychlá auta, vysoký životní standard, životu nebezpečná dobrodružství a nezanedbatelný příspěvek v celosvětovém boji se zločinem jsou nezbytným atributem. Bond je skutečný hrdina a kluci každého věku se na chvilku mohou zasnít. Nadhled podporuje bonmoty a diváci mohou hrdinovi fandit bez zábran. Latinskoamerický počátek slouží k seznámení, švýcarské panorama zaujme svou čistotou, závěrečný střet svým masívním mámením. Hvězdou příběhu je James Bond (příjemný Sean Connery), nezapomenutelný britský špion. Connery má přirozený šarm a vedení nadhledu mu přiléhavě sedne v jeho neohroženosti při zdolávání problémů i tlukoucích srdcí vnadných žen. Hlavní ženskou postavou je Pussy Galore (okouzlující Honor Blackman), ctižádostivě schopná feministka a lesbička na nesprávné straně. Boj je její přirozeností, pilotování předností, tělesná konstrukce odzbrojující pro každého šmíráka. Vrchním padouchem je Auric Goldfinger (zajímavý Gert Fröbe s hlasem Michaela Collinse), ambiciózní spekulant se zlatem, které je jeho největší vášní. Jeho cíl je jednoduchý, způsoby nezvratně kruté, prostředky neomezené, kdo by nechtěl zbohatnout? Nejstylovějším protivníkem je Oddjob (pozoruhodný Harold Sakata), korejská Goldfingerova trestající pravá ruka, která bez zábran a s vrhaným kloboukem působí hrdinovi nejsvízelnější situace. Z dalších rolí: svedená a potrestaná Goldfingerova kráska Jill Masterson (půvabná Shirley Eaton), její po mstě dychtící sestra Tilly Masterson (půvabná Tania Mallet), úkoly zadávající šéf britské tajné služby M (Bernard Lee), Bondův ameriský kontakt ze CIA Felix Leiter (Cec Linder), americký spojenec Goldfingera s pochybnostmi Solo (Martin Benson), Bondův zásobovatel technicky dokonalými hračkami Q (Desmond Llewelyn), či do Bonda beznadějně zamilovaná sekretářka Moneypenny (Lois Maxwell). Armáda žen, propracované akce bez mezírek, nadhled a Conneryho nonšalance činí z Goldfinfera příjemně svižnou zábavu. Ničím jiným být ani nechce. ()

C0r0ner

Bond jako každý jiný - tedy pro mě nijaký. Connery samozřejmě fajn, první Aston Martin také a i celá ta zápletka je vlastně dobře vymyšlená, ale jelikož jsem se u vážného filmu většinu stopáže ironicky usmíval, nemůžu jít výš než na bídné tři hvězdičky. 50% ()

campix

Na bondovkách je úžasné už jen to, že jde téměř vždy o to samé, ale pokaždé je to něčím jiné. Střídají se tu úhlavní nepřítelé, bondgirl, znělky a po letech i samotný představitel agenta jejího veličenstva. Goldfinger není ani tak akční podívanou jak by se u Jamese Bonda dalo čekat, ale úhlavní nepřítel Goldfinger mě prostě bavil a prozatím mě žádná bondovka nezklamala. ()

pakobylka

Bohužel - musím říct, že tentokrát jsi mě trochu zklamal, milý 007 ! Absence Tvých obvyklých dovedností mě dokonce přiměla k úvahám, jak by si s danými problémy poradil 008 - kdyby se dostal ke slovu ... a do akce. Alespoň že Tě neopustila schopnost okouzlit něžné pohlaví ... v opačném případě bys to mohl rovnou zabalit. No dobře ... dobře: Účinkuješ v příběhu zhotoveném podle nějaké předlohy - a tudíž si nemůžeš moc vybírat, co a jak provedeš ... se sebou i se svými protivníky. Takže Tě beru na milost a usmolené 4* Ti nakonec přidělím ... to aby svěděl, že pořád stojím na Tvé straně. Ale PROBER SE, člověče ... vlastně agente - a příště všem ukaž, co v Tobě je ! P.S.: Nadsázku si můžeš vetknout za klobouk, když co chvíli trčíš hloupě lapený tu i onde. ()

c.tucker

Velmi povedená Bondovka, kde perfektní Connery hází suché hlášky. Děj je našponovaný a velmi poutavý. Plno akce. ()

mortak

Jde o vcelku věrný přepis románu, takže Bond je zde ještě "obyčejným" tajným agentem, a nikoliv nezranitelným supergerojem. Pro milovníky Flemingových románů jednoznačně za pět - ve filmu je pořád cítit duch knižních předloh, důležitý je tu příběh, napětí, zápletka. Goldfinger je napínavý film a nikoliv slepenec kaskaderských akcí. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)