Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (565)

Matty 

všechny recenze uživatele

Výpravnější Lví večer sestříhaný na hodinu a půl. Chybí tomu jakýkoliv řád, nějaká pevná dějová linie. I přes roztříštěnost a značnou nevyrovnanost je to místy tak trapné, až je to vtipné (scéna v psychiatrii), což ostatně platí i u Českých lvů. 65% Zajímavé komentáře: Oskar, Angerr, Legas, Cooper, Beky, Lukoye ()

paascha 

všechny recenze uživatele

Kdysi jsem viděl divadlo a to mě nadchlo. Pak jsem viděl hromadu scének s Hanákem a vypěstoval jsem si poměrně silnou alergii na jeho příšernou dikci. Takže když jsem před lety viděl film, nebavil mě právě a především on. Nebýt krásné Vilmy, nedal bych ani kousek, ale takhle jsem vydržel alespoň chvíli. Po dalším pokusu o shlédnutí musím dodat, že Tumáš Panák je Marlowe asi tak, jako já Marylin Monroe. 2ondraok: vzhledem k místu narození je to i neHanák:-)) ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„Na jednu stranu to dávalo smysl… na druhou stranu už to smysl nedávalo..“ Humor suchý jak hrdlo Humphreyho Bogarta při posezení v mléčném baru, Smutného hry se světlem, stíny a líným cigaretovým kouřem, přehlídka vymazlených rekvizit a šance pro Hanáka vypustit z láhve svého Paula Newmana. Od Phila Marhoula láskyplná pocta žánrům hardboiled i parodie s místy opravdu nepřenosným českým nátěrem. Schytal to z několika stran, ale že případ dotáhl přes rozmanité překážky do přijatelného konce, to mu nelze upřít. A to říkám s vědomím toho, že o tom, co nevím o filmu, by se určitě dala popsat celá knihovna.. ()

Tetsuo 

všechny recenze uživatele

Hrozivý debakl po všech stránkách. Režijně i herecky nevzvládnutý převod divadla do filmu - nehledě na sklepácká specifika. Hard-boiled detektivky a filmy noir bývají velmi svižné a atmosféra je až výsledkem rychle navazující akce. Mazaný Filip je ovšem uondaný a vaří atmosféru z řídce rozhozených žánrových ingrediencí. Na celovečerní film je tam toho velmi málo, každá situace i pointa se neúměrně natahují. Hudba tu většinou absentuje zřejmě nikoli ze stylotvorných důvodů, ale prostě proto, že ji nikdo nenapsal, nebo ji režisér neuměl zapojit do stavby vyprávění a dynamizace montáže. Vůbec statičnost celého dílka je velmi nesmírně protivná. Není to jemný a rafinovaný, ale velmi primitivní pokus o parodii. Nevěřím tomu, že Marhoul rozumí žánru, poněvadž tam kromě citací nových - notabene ne-noirových - filmů nemá nic, co by prozrazovalo jeho poučenost. Genialitě Pytlákovy schovanky nebo Limonádového Joea Mazaný Filip nesahá ani po kotníky. O tom, že Hanák vypadá dobře, ale neumí hrát, se všeobecně ví. Rád bych celé partičce okolo tohoto filmu fandil za jejich odvahu a jistou nepopiratelnou výtvarnou pečlivost, ale nemůžu si pomoct, hanba z koukání na tento nepodarek mě fackovala celou dobu. ()

Slartibarkfast 

všechny recenze uživatele

Je to vlastně taková nevinná hloupá parodie sama sebe. Všichni se při vytváření tohoto detektivního díla jistě notně bavili. Přirovnal bych to k již kultovnímu muzikálu Kouř, který v první vlně také slízl nemalou kritiku v negativním smyslu. Nudný a nesmyslný děj má diváka šokovat a odpoutat pozornost od skutečnosti, že je to vlastně totální hovadina. Občas se to i daří. Věřím ale, že hlášky z tohoto filmu se časem stanou legendárními. 75% ()

Galerie (16)

Zajímavosti (28)

  • Režisér Václav Marhoul prý musel jen dvakrát zvýšit hlas, z toho jednou kvůli 56°C v ateliéru a jednou kvůli hlučné kameře. (hippyman)

Reklama

Reklama