V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Theraphosa

Údolí stínů na mne působilo velice různorodým dojmem. Na jednu stranu se režisér Wallace snažil seč mohl, aby šlo o snímek, ve kterém (jak jinak) američtí vojáci bojovali za správnu věc a ti, kteří měli nějakou tu radost v podobě dítěte samozřejmě zahynuli.Tohle je podle mě špatná cesta k dosažení nějakého hlubšího zamyšlení (zvlášť v případech, kdy asi u 5 vojáků byla poslední slova "vyřiď mojí ženě, že ji miluju"). Další špatnou cestou je až přehnaně jednoduchá kamera a pokus o zobrazení celé Vietnamské války v jedné několkatidenní bitvě doplněné hudbou, která sem nepasovala. Nutno dodat, že na mne zapůsobilo několik scén, nejvíce asi při zabití Chrise Kleina. Mel Gibson vyfasoval roli postavy, které jde pouze o bezpečí svých vojáků a já jsem mu to žral. Chyběl mi tam větší počet postav, než by se na válečný snímek slušelo. Na mne Wallaceův film ani citově nezapůsobil, ani z něj nejsem nadšen jako z čistokrevného válečného filmu.35%% ()

wosho

I přes ten příšerný americká patos dávám****,Wallace si u mě spravil pověst po děsné adaptaci Muže se železnou maskou.Podařilo se mu solidně odvyprávět příběch a přitom se v něm neztratit(jako Scott u Černého jestřábu) a neničit film přehnanou stylizací(jako Woo u Kodu Navajo)-skrátka kvalitní americký válečný film 21.století. ()

Ripley

Vím proč spoustě čecháčkům vadí americký patriotismus.Protože u nás(až na vyjímky) žádný není.Nejsme patrioté,nejsme hrdi na naši vlast a kdyby došlo na válku,zalezeme do děr.Za velkou louží je to jinak. Teď k filmu.Tento film je věnován vojákům,kteří zahynuli v první velké bitvě ve Vietnamu.A nejen amíkům,ale i Vietnamským vojákům,kteří svou zemi bránili seč mohli.Wallace a ani Gibson netoužili a nepotřebovali natočit intelektuální válečné drama s propracovanými dialogy.Natočili strhující film,který řadím mezi špičku žánru.Natočili film o jedné veliké bitvě a mě to bohatě stačilo.První "klidná" třetina působí velmi kontrastně oproti následujícímu peklu.Bojové scény jsou syrové,drsné a na špičkové úrovni,navíc působí autenticky.Pokud někdo touží po válečném ukecaném filmu,doporučuji např. 9.rotu.Celá polovina filmu prakticky bez akce,jen kecy a výcvik a výcvik a kecy. ()

Holina

Zapomenutá bitva kdesi na okraji Vietnamu, velmi dobře uchopená a zfilmovaná, ikdyž je tu samozřejmě pár jalových a plitkých epizodek pro americké publikum... ()

I.AM.NOT

Pokud si odmyslíte ty pateticky-americky-hrdinské zpomalovačky, tak se jedná o celkem naturalistickou podívanou založenou na jedné bitvě plné krve. Mrzí mě, že na úkor Mela a jeho školky nedostala víc prostoru druhá dějová linie (manželky vdovy), která skýtala obrovský potenciál. Vcelku průměrný válečný film, který na diváka útočí zejména silným závěrem a kvalitním vyobrazením lidského hrdinství v nejtěžších situacích. ()

Rssa

Opravdu HODNĚ špatný film. Mix až parodického patetismu, nelogičnosti, nudnosti, směšných hereckých výkonů (až na Gibsona, ale ten je sotva průměrný), nezajímavosti. Jediné co za něco stojí jsou efekty. Nevyplatí se vidět. 35 % ()

Shakeus odpad!

Jeden z nejhorších válečných filmů všech dob. Takový ne moc vzdálený příbuzný Pearl Harboru. Gibson neuvěřitelně přehrává a jeho grimasy by více slušely komedii. Celý začátek je trapný, postavy jsou jak vystřižené z učebnice na ideální rodinu, ideálního hrdinu, ideální brak. Scénář je idiocký. Samotné boje jsou až k smíchu. A co mě přinutilo dát odpad a ne jednu hvězdu? Scéna, kdy vietnamský voják mrkne na fotku své milé, vezme svojí AK47 a běží s ní napíchnout Gibsona jak na vidle. Ten drží v jedné ruce vysílačku a druhou v detailu rozstřelí hlavu otravného nepřítele aniž by přerušil větu, nechybí frajerský pohled. Na konci všichni přeživší pochopí smysl vesmíru, čímž dovrší brakovost celého snímku. ()

divak84

opravdu povedené válečné drama prošpikované ještě drsnějšími kecy Gibsonova pobočníka, avšak trošku nudné mimo válečné scény a pomalé tempo rodinných rozmluv o životních hodnotách, které dost zbytečně roztahují stopáž o několik desítek minut navrch, srážejí mé hodnocení. ()

Paity

Mel Gibson se vrhnul ná válečné drama a volba se ukázala jako chybná. Scénář matný, casting nezajímavý. Jedině snad stojí za zmínku válečné scény, vřava apod. Ale to se asi není čemu divit, když jde o americkou produkcu, u té se to jak si očekává. ()

Ebon

Film na efekt, vlastně si z toho nepataji žádnou výraznou linii, krom napalmu do vlastních řad a fotografickou scénu dělanou prvoplánově na efekt pro hlubší rozměr... ()

Hanys_

Klasicky výborný Gibson v průměrném válečném filmu, řiznutém hodně slabou dějovou linkou s ženami vojáků. Navíc ten úvod, který měl asi sloužit jako sžití s postavami, boužel moc nefunguje. ()

Gogo333

Nedávno jsem si dal opáčko filmu Kód Navajo a teď padla řada na Údolí stínů. Z filmu jsem si pamatoval akorát tři scény (ořezávání obličeje, nesení spáleného a osvícení vojáků) a tak jsem si to mohl užít znova. Poznal jsem tam pět herců, které převážně znám ze seriálů. Samotný Mel v pohodě i když moc prostoru nemá. Akce fajn a jde z toho pěkný napětí a dusno. Jediný co mi na filmu vadilo, byly výplně s manželkama a přišlo mi, že scény v noci jsou točeny v nějaké místnosti, kde někdo pořád bliká lampičkou. Celkově jsem ale spokojen a určitě daleko lepší než Kód Navajo. ()

Pttak

Teda ten Mel je fakt nesmrtelnej :-D Všichni leží a on jedinej stojí a kulku prostě nekoupí. Nezlobte se, ale prostě víc jak dvě hvězdičky prostě nemůžu dát. ()

kaygen.it

Příšerné! Nechutně patriotické, válku ve Vietnamu až zesměšňující - trapné dialogy, nudné válečné scény a nepřesvědčivý Gibson - jinak solidní jedna hvězda. ()

abysser

Velmi hezke zpracování slavné bitvy války ve Vietnamu. Nabízí se srovnání s Četou, která v poslední části popisuje totožnou událost. Jinak se mi toto ovšem líbí mnohem více než Četa, která není ani v nejmenším nějaké dělo... ()

BuddyO

Američané se opět nevyvarovali několika tolik oblíbených klišé, která vídáme téměř v každém jejich filmu. Ale přesto, až na pár výjimek, se jednalo o poměrně realistickou sondu do stupidní války ve Vietnamu. A i přesto, že nemám Mela Gibsona zrovna v oblibě, musím uznat, že v tomhle filmu ze sebe dostával povětšinou jen to dobré. Gratuluji. Lepší průměr. 4* - 70% ()

Standito

Priemerný vojnový film so slušným Gibsonom, ktorý oproti vietnamským klasikám pôsobí ako chudobný príbuzný. A tie kulisy pôsobia ako...kulisy. ()

Wishkah

téměř dvě hodiny trvající vietnamský masakr, který je chvilkama až ukrutně nudný. Zbytečně patetická a nevýrazná režie tenhle film ubíjí a snad až na postavu Mela Gibsona se v celém filmu nevyskytuje jediná postava, které by člověk měl chuť fandit. ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?