Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Do čela Anglie nastoupila po smrti své nevlastní sestry Marie, za jejíž vlády byla pro podezření z podpory protestantského povstání téměř rok vězněna. Když se Alžběta stala královnou, rozpoutá se kolem ní boj o moc, ale také boj o postavení samotné Anglie v okolním světě. Alžběta nechce válčit. Bezpečnost Anglie by nejlépe zajistil její sňatek s některým ze dvou nápadníků - jedním z nich je vdovec po Marii, španělský král, a druhým francouzský vévoda z Anjou. Alžběta sama je ale zamilovaná do Roberta Dudleye, vévody z Leicesteru. Nakonec odmítne oba nápadníky, a když se dozví, že Dudley je ženatý, zavrhne i jeho. Prosadí reformu církve a tím se zbaví politických protivníků a bývalých katolíků, kteří kolaborovali. Nakonec se rozhodne zůstat svobodná a stane se "panenskou královnou". (TV Nova)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (283)

sud 

všechny recenze uživatele

V posledních letech má díky konzumním divákům, ládujícím se popcornem a kochajícím se krvavými bitevními scénami, málo kdo odvahu natočit historický film v podobě konverzačního dramatu. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Po historické stránce se objeví několik znatelných posunů (Alžběta seděla ve vězení asi rok a půl a ve filmu to vypadá, jako by tam byla přes noc), ovšem jmenujte mi něco stoprocentně historicky věrného!? Shekhar Kapur si s vizuelní stránkou skutečně vyhrál (záběr zezhora na trojici upalovaných připomíná pentagram, osudná bitva ve Skotsku je zobrazena jako pole s haldou mrtvých) a kostýmy jsou rovněž perfektní. No a abych nezapomněl, v první řadě Královnu Alžbětu tvoří herecké výkony Cate Blanchett (krom toho jí to moc sluší), či (možná hlavně) Christophera Ecclestona coby arogantního vévody z Norfolku. Po nějakém čase příjemné překvapení v podobě skvělého historického dramatu. 85%. ()

Jinny 

všechny recenze uživatele

Herci jsou jedním z mála kladů, kterými Královna Alžběta může upoutat. Vizuálně totiž tomuhle opusu dávají na frak i televizní Tudorovci. Příběh o Alžbětě, která je na začatku idealistické děvče zamilované do pohledného lorda a postupem času se z ní stane tvrdá žena, která se "provdá za Anglii", se tu mění ve zdlouhavé komentáře k dnes už bezvýznamným politickým pletichám ("Vlézt do postele s Francii, nebo Španělskem?"). Jindřich VIII. klátící jednu dvorní dámu za druhou je pravda prvoplánovější, ale také divácky daleko vděčnější. Přitom Cate Blanchett by celý film v klidu utáhla na svých bedrech a její vztah k Josephu Fiennesovi mohl sympaticky bořit mýtus o anglické panně bojovnici, kdyby ho tvůrci nechali povyrůst z platonické roviny. To, že se o Alžbětiných milencích nedočteme v kronikách, ještě neznamená, že žádní nebyli. Takhle je to pouhé opakování tudorovské propagandy, které očividně dodnes spousta lidí věří. ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Skvělý historický snímek, který mohl být klidně delší a mohl více rozpitvat některé události, protože já bych to určitě vydržel. Cate Blanchett je nejlepší Alžběta I., jakou jsem kdy ve filmu viděl, Geoffrey Rush je pro Walsinghama, jakého nám tenhle film ukazuje, naprosto ideální volbou, Richard Attenborough či Joseph Fiennes rovněž. Moc se mi líbila příjemná režie, oku lahodící kamera a do uší pěkně hrající hudba a především naprosto bezchybné kostýmy. Díky tomu všemu jsem se dokázal povznést nad řadu chyb, které mě praštily do nosu (Williamu Cecilovi, postavě R. Attenborougha, nebylo při Alžbětině nástupu na trůn ani 40 let, královna o Dudleyově manželce věděla, to, že by Walsingham měl prsty ve smrti Marie de Guise, je nejspíš úplná fikce... atd.) a bavit se. Čtyři a půl. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Michael Hirst .. Věrně zpracovaná historická látka o Elizabeth, panenské královně. Shekhar Kapur mi byl znám jen díky filmu Čtyři pírka a to byla dost slabota. Jeho předešlé dílo je však jiná káva. Sice snímek působí levně, ale i tak je z minima vytěžené maximum. Výprava není nijak rozmáchlá, zato kostýmy jsou na úrovni. Po technické stránce není snímku moc co vytknout a tak se zaměřím na hlavní eso a tím je Cate Blanchett, které tahle role sedla přímo na tělo a výrazně převyšuje kohokoliv z jinak slušného obsazení. Vášeň, odhodlání i závěrečný chlad zodpovědné panovnice zvládla s bravurou sobě vlastní. Tahle role jí otevřela bránu ke hvězdám. I jako návnada na chystané pokračování Golden Age to funguje parádně.. ()

ainny 

všechny recenze uživatele

O Alžbětě jsem toho už viděla mraky, ale nevidět Panenskou královnu, asi bych šla do plných. Film je skvěle udělaný. Cate Blanchett je výborná, ale Anne-Marie Duff byla podle mě lepší. Navíc 200 minut proti 124 prostě vede. Kdybych si měla vybrat, na co se podívám znovu, vyhrála by Panenská královna. ()

Galerie (38)

Zajímavosti (16)

  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (více)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (více)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (více)

Reklama

Reklama