Největší z Pierotů (TV seriál)

Drama / Životopisný

Československo, 1990, 5x60 min

Ivan Balaďa

Předloha:

František Kožík (kniha)

Vladimír Javorský, Drahomíra Hofmanová, Radan Rusev, Barbora Hrzánová, Běla Jurdová, Josef Prokůpek, Miloslav Mejzlík, Zdena Sajfertová, Vlastimila Vlková, Carin C. Tietze, Gunnar Möller, Steva Maršálek, Eva Řepíková, Alexander Kerst, Václav Knop, Luděk Eliáš, Zuzana Geislerová, František Janeček, Jaromír Joo, Jacques Breuer, Jiří Kaftan, Ivan Lukeš, Iva Hüttnerová, Jiří Růžička ml., Miroslav Knoz, Jan Kotva, Eva Záběhlická, Richard Rýda, Eliška Vitanovská, Rudolf Stärz, Jiří Kvasnička, Hana Bauerová, Valérie Zawadská, Daniel Landa, Peter Staník, Eva Glücková, Věra Kalendová, Blanka Hlavová, Josef Vajnar, Erik Tabery, Jakub Zindulka, Miroslav Donutil, Pavel Skřípal, Vida Skalská-Neuwirthová, Ivan Trojan, René Přibil, Ivan Jiřík, Daniel Rous, Stanislav Tříska, Pavla Severinová, Radoslav Bartoník, Jindřich Khain, Zdeněk Hrabal, Mikuláš Křen, Radim Vašinka, Filip Menzel, Rudolf Kubík, Zdeněk Rumpík, Naděžda Kreclová, Arnošt Goldflam, Vladimír Volek, Antonín Zacpal, Karel Roden, Vlasta Fialová, Frank Towen, Oskar Hák, Tomáš Hanák, Monika Kobrová, Vlasta Peterková, Jan Hrušínský, Jan Kuželka, Tomáš Jančařík, Eva Matalová, Stanislav Hájek, Ladislav Brothánek, Hana Packertová, Petra Lustigová, Vladimír Marek, Jan Klár, Jan Kehár, Michael Hofbauer, Zdeněk Podhůrský, Jana Robenková, Karel Smrž, Zdena Bittlová, Zdeněk Dvořák, Eva Čížkovská, Lucie Bártová-Zedníčková, Zdeněk Sedláček, Sylvie Nitrová, Svatopluk Říčánek, Václav Kotva, Josef Kubíček, Jindřich Bonaventura, Bohdan Tůma, Pavel Vangeli, Milan Šteindler, Václav Brtna, Jiří Krytinář, Juraj Deák, Jitka Foltýnová, Miluše Hradská, Ivan Kotrč, Dagmar Veselá, Marian Cingroš, Zdeněk Kozák st., Petr Turek, Kateřina Pindejová, František Staněk, Jakub Kohl, Jiřina Uhrová, Jaroslav Folprecht, Jan Jelínek, František Derfler, František Novotný, Jaroslav Vlach, Věra Nováková, Rudolf Máhrla, Dan Pița, Pavel Anděl, Jiří Černý, Hana Doulová, Renata Beccerová, Václav Strasser, Antónia Miklíková

Vladimír Javorský hraje tak bezva, že to vypadá, jako že Jeanem Gaspardem Deburauem opravdu je a táhne tak celý seriál, který je sice faktograficky zajímavý, ovšem IMHO režijně nepříliš dobře zvládnutý.(26.9.2003)

Největšího z Pierotů jsem viděla příliš mladá a tak se není co divit, že mě v době puberty kdovíjak nebavil, nelíbil se mi Javorský a k tomu jsem nikdy neměla ráda klauny, mimy a tyhle divné týpky;-). Třeba se někdy donutím na tuhle minisérii podívat znovu, ale upřímně: nijak mě to neláká.(3.12.2009)

Jedna z mých nejoblíbenějších "minisérií" vůbec. Javorský je excelentní (a soudě podle některých dobových portrétů velkého mima skutečně Deburauovi docela podobný), ale celá řada herců v menších rolích se taky nedala zahanbit. Atmosféra naprosto skvělá a i když některé davové scény (zejména boje na barikádách) působí vzhledem k nedostatku komparsu a televiznímu rozpočtu trochu naivně, pořád jde o jeden z nejlepších porevolučních televizních počinů vůbec.(5.12.2003)

Javorský ve své životní roli, nezapomenutelný zážitek.(20.5.2011)

Silný dojem ve mě zanechal tento seriál .(20.5.2014)

Dlouho to nedávali. Ale strhující výkon Vladimíra Javorského a celkovou tesknou atmosféru nezapomenu.(12.11.2008)

• ZkuKol

Ukázky na to vypadaly lákavě, žel byla to klasická televizní nuda...(2.9.2009)

Také jsem "rozmnožoval"dav přihlížejících u popravy, která se tehdy nedařila. Gilotina tu gumovou hlavu nedokázala useknout. Ona pasáž se točila v Olomouci.(6.7.2010)

Top.(31.10.2012)

• Paity

Nebavilo mě to a to tak, že vůbec. A také skutečně nevím, kdo a proč tomu může dát pět hvězdiček. Hrůza.(23.5.2013)

Velmi osobitý seriál, i po formální stránce (hojné používání zatmívaček). Vyzařuje lehkost a má zvláštní, posmutnělou atmosféru. V paměti asi nejvíc utkví Stivínova super hudba a Javorského fenomenální výkon v hlavní roli. Snorlax tvdí, že je to Javorského životní role, a má pravdu. Proto je velká škoda, že seriál se už strašně dlouho nereprízoval a že Javorského mnozí znají hlavně jako vojína Jasánka z "Černých baronů".(28.6.2011)

Kladně hodnotím příběh, který je zajímavý a dojemný a dále výborné herecké výkony, především Vladimír Javorský byl pro tuto roli stvořen. Náladu celého díla dotváří krásná hudba.(5.1.2014)

No nebylo to špatné , dělal jsem pár let také pantomimu , ale občas mi tam chybělo to ticho . Inu což , to jsou detaily , ovšem podstatné . Tož tak .(23.8.2013)

Myslím, že seriálu uškodilo, že vznikl a byl odvysílám v přelomové době. Kdyby vznikl o několik let dříve a byl odvysílám v letech 1988 nebo 1989, byl by vnímám určitě lépe.(30.12.2013)

MÍSTO PŘEDMLUVY: „Jednoho listopadového večera roku 1840 zaklepal u doktora Ricorda hubený, černě oděný muž. Lékař si pátravě prohlížel zajímavého návštěvníka, jeho vysoké čelo, bledou tvář a úzké skeptické rty. „Jste nemocen, pane?“ „Ano, pane doktore. Myslím, že smrtelně.“ „Co je vám?“ „Jsem smutný, jsem zoufalý. Mám spleen, nudím se, mám hrůzu ze sebe i z lidí, z celého světa.“ „To není smrtelné. Vím o léku pro vás.“ „Jaký je to lék?“ „Lék, který vás z toho ze všeho uzdraví. Běžte se podívat do divadla na Deburaua!“ Bledý muž se uklonil a řekl smutně: „Já jsem Deburau, doktore.“ Tato historka se vypravuje o všech velkých komicích. Je však pravdivá jen o Deburauovi.“ (Z knihy Františka Kožíka (1909-1997) NEJVĚTŠÍ Z PIEROTŮ, která se stala předlohou pro celou tuto minisérii.) PŘÍBĚH KOMIKA SE SMUTNOU DUŠÍ Jean-Baptista Gaspard Deburau, nám známý též pod českým jménem Kašpar, byl původem po matce Čech, po otci Francouz. Otec sloužil jako voják ve francouzské armádě, se kterou se dostal až k českému Kolínu, kde potkal svou ženu. Celá rodina však žila v bídných podmínkách, proto se vypravila hledat štěstí do otcovy vlasti, do Francie. V té době byl Kašpar ještě dítě. Již po cestě se rodina začala živit akrobatickými komediálními výstupy, ve kterých nepříliš ohebný Kašpar za svými zdatnými sourozenci zaostával. Již to předznamenalo jeho osud pokorného otloukánka. Nakonec našla rodina angažmá v pařížském divadle Funambules. S přibývajícími lety se však projevovaly sílící rozpory v rodině. Sourozenci se Kašparovi rozprchli do světa, nemocný otec zemřel, zoufalá matka se utopila. Kašpar zůstal se svým smutkem na světě i v divadle sám. Ale ne, nebyl tak docela sám – měl přece své publikum, které ho milovalo, a on miloval své diváky. Postava Pierota byla čím dál známější a populárnější. Kašparova hvězda smutného hrdiny stoupala na pozadí proměňujících se politických poměrů ve Francii první poloviny 19. století, které celé dílo bravurně zachycuje. Šťastné období však netrvalo nikdy příliš dlouho. Kašpara opustila nevěrná žena, která mu zanechala jediného syna, jenž vyrůstal především v divadle. Ovšem v duchu filozofie původní literární předlohy, kterou se tvůrcům seriálu podařilo přenést i na plátno, symbolizuje závěr naději. Ke starému a nemocnému Kašparovi se vrací jeho první láska, Margot, která je motivem procházejícím celým dílem, vnáší světlo a symbolizuje právě zmíněnou naději. Pomáhá Kašparovi unést dojemné loučení s divadlem, s jeho publikem. Ale co to? Kašpar dál vystupuje i po svém rozloučení? V publiku to vře – Deburau se vrátil! Ano, vrátil. Jen o mnoho let mladší, pružnější a svěží. Toho si ale pod kostýmem a silným líčením nikdo nevšimne. Pierot žije dál! EPILOG: Do jeho náhrobního kamene byl vytesán nápis, který je tam údajně dodnes: "Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil."(7.2.2009)

Mám strašně ráda knížku od Kožíka,seriál mě příjemně překvapil a výkon Javorského v roli Deburaua nadchnul.(3.11.2012)

Jeden z mála dobrých českých seriálů.(13.12.2003)