Tentokrát je to osobní. Chladná tvář Jamese Bonda prahne po pomstě. Timothy Dalton v hlavní roli britsko-amerického akčního filmu. Britský tajný agent James Bond, který dosud oddaně sloužil zájmům vlasti a Jejího Veličenstva, se poprvé dostane do situace, kdy jedná pouze na základě své osobní motivace. Stane se tak poté, co kolumbijský drogový magnát Franz Sanchez uprchne ze zajetí CIA a pomstí se Bondovu dlouholetému příteli Felixovi Leiterovi. V den své svatby tak Leiter navždy ztratí manželku a sám přijde o nohu poté, co jej Sanchez nechá předhodit hladovému žralokovi. Protože britská tajná služba MI6 nechce mít s americkým případem nic společného, dá Bond výpověď a pustí se do pátrání po Sanchezovi na vlastní pěst. Spojí se s půvabnou pilotkou amerického letectva Pam Bouvierovou. Před Sanchezem se vydává za zabijáka na volné noze. Nabídne mu své služby a zaseje v něm nedůvěru v některé jeho spolupracovníky. Avšak rozložit dobře fungující drogový kartel může být nad Bondovy síly... (Česká televize)

donkocicak

Jedna z nejlepších bondovek. Překvapilo mě, jak drsný to byl film (v porovnání se staršími díly s Rogerem Moorem). Bond rezignuje na službu pro Její Veličenstvo a v Mexiku honí narkobarona Sancheze. Ano, Robert Davi je jako padouch správně slizký a odporný. A honička na kamionech je prostě perfektní. Škoda, že Timothy Dalton jako Bond tak rychle skončil. ()

MeaCulpa

Všede tolik kritiky a nakonec celkem překvapení. Samozřejmě je pravdou, že Dalton postrádá Conneryho ultra charisma nebo Brosnanův šarm, ale hlavně v druhé polovině se rozjíždí výborná lehce špionážní linka, která film táhne neuvěřitelně nahoru. Daviho záporák je uhláškovanější než Bond a jediné co mě chybělo k parádnímu zážitku byly slabší Bondgirls (Bondův girlsbodycount byl proklatě nízko), víc hlášek od samotného 007 a trošku zdlouhavější začátek ()

Enterprise

Povolení zabíjet není vůbec špatnou bondovkou. Možná kdyby se jednalo o první bondovku, kterou jsem v poslední době viděl, moje konečná známka by byla daleko vyšší. Možná, možná. Takhle jsem měl pocit, že některé akční scény jsou zkopírované či lehce upravené ze starších dílů (podmořské nahánění, ochutnávka pro žraloky) a když už se vymyslelo něco nového (viz. honička cisteren), samotná akce jde někam hodně mimo reálný svět a je spíše pro usmání. Ani samotná postava Timothy Daltona mi úplně neseděla. Jako anděle pomsty bych si ho dokázal představit, ale tohle je přece jen bondovka a od hlavního hrdiny bych čekal víc než jenom nálady oscilující mezi galantností a nasraností. Sem tam trocha vtipu nebo nadhledu se dá vždycky vložit. Příklad : "Jak se cítíte pane Bonde" ? "Jakž takž". Věřím, že Brosnan nebo Moore, by z některých konverzačních dialogů dokázali vytřískat daleko více. ()

andosdre

Podle mě to je nic moc Bondovka,protože vetšina dílů(až na ty s Danielem Craigem)byla točena jako pohádky.Tady ale bylo moc násilí na Bonda-to by se dalo přejít,jenže film je podivně překombinován,že je z toho slátanina.Dvě hvězdičky jsou až dost-hlavně kvůli úvodu,který byl celkem ucházející. ()

Martin79

Překvapivě dobrá bondovka. Nečekal bych to. Navíc herec, který hraje záporáka Sancheze má charisma a je fakt téměř ukázkový. Timothy Dalton to docela zvládl a dvě krásné bond-girl jako třešnička. Celkem poctivá filmařina. ()

Lorge

How fucking dare anyone out there make fun of Timothy after all he has been through! He had fuckin kid. All you people care about is….. readers and making money off of him. HE’S A HUMAN! (ah! ooh!) What you don’t realize is that Timothy is making you all this money and all you do is write a bunch of crap about him. (Thank you Chris Crocker) No dobře, nebudeme to přehánět :-D Co sem tím chtěl jen říct je to, že Timothy Dalton nebyl vůbec tak špatný Bond, jak jsem očekával. Sice nedosahuje kvalit páně Connera, či Craiga, ale směle se vyrovnává Brosnanovi a Moorea většinou strčí do kapsy. Jen škoda, že si Bonda střihnul až na třetí žádost :-) ()

Acrobat

Povolenie odísť dostal zanedbaný Dalton, ktorý celý čas spolu s osadenstvom cítil závan prachu valiaceho sa z Berlínskeho múru. Čo točiť, kde je zima vo vzťahoch, kde sú Flemingové nápady. Všetko sa vycicalo do posledného dúška a boj s narkobarónmi je tak bodkou za fenomenálnou (pravidelne však krívajúcou) sériou z prvkami minulosti a šedého filmu. Osobne hnaný, čiperný Dalton sa po tom, čo mu vdýchli dych života, rozhýbal, hlášok veľa neopozeral, so ženami sa nestíha vážnejšie pomazliť. Popri iných filmoch toho času už Daltonovka nevytŕča, stále si však necháva priestor pre sebarealizáciu a presvedčenie, že fanúšik JB neodišiel skrátka. K prvej JB sa dá vyjadriť, k x-tej už má nechuť, odpor, stále to isté dookola....(videné 28.12.2012, JOJplus) ()

FireTight

Druhou Daltonovou Bondovkou jsem docela zklamán. Námět je poměrně zajímavý, ovšem zcela nudný a "plochý" záporák Sanchez jej bohužel zcela zničil. Tomu člověku jsem nevěřil ani nos mezi očima a celá ta cesta za pomstou se mi tak vlastně slila do sice povedené, nicméně suché akce. Dech života byl o třídu lepší. ()

diodoros

Najtemnejší diel série do doby svojho vzniku. Násilie je najkrutejšie a najotvorenejšie, slovník je z bondoviek dovtedy najvulgárnejší (aj keď dnes už to nič nie je), vedľajšie postavy "odchádzajú" nemilosrdne, Bondove cynické hlášky sú zredukované na minimum a väčšinu vtipných scén (ktorých oproti predošlým dielom veľa nie je) obstaráva Q. Hudba je dostačujúca, efekty sú dobré, niektoré kulisy v laboratóriách až podozrivo pripomínajú Muža so zlatou zbraňou, mladý Benicio Del Toro ako vedľajší záporák prekvapí a film mi trochu jednak svojím dejom, ale aj celkovým spracovaním, vyznením, výzorom a kostýmami pripomínal Scarface. O reálnosti niektorých akčných scén a kaskadérskych kúskov by sa dalo diskutovať, ale akcia určite nesklame - už len tými mohutnými benzínovými výbuchmi a naháňačkou nad útesmi je pozornosť zaručená. Dalton to zobral opäť vážne a dostatočne temne a film miestami vyznieva tak, až tu bondgirl začína zavadzať, čo je ojedinelý fenomén. Dalton určite nebol zlý Bond a je trochu škoda, že hral iba v dva filmoch, keďže jeho výkon nebol slabý, ale skôr iba podceňovaný. ()

FoxMulder

Musím uznat chybu. Nejnesympatičtějším Bondem není Craig, ale Dalton. Tahle je sice lepší než tragický Dech Života, ale celková vážnost kombinovaná s prkenným a nešarmantním Daltonem tomu moc nepřidají. K tomu všemu jakoby i ztratil zájem o ženské rozptýlení a jako v předchozím díle, věnuje větší pozornost likvidaci padouchů, než něžnému pohlaví. I celkové pojetí Bondgirl tomu nahrává: vojanda, která se mu ve všem minimálně vyrovná, působí se svým krátkým sestřihem spíše mužně než něžně. Lascivní linka ve filmu chybí úplně a milostné scény se vejdou do 30 sekund celkové délky. Největším kladem filmu je nakonec Sanchez a také hojně se vyskytující Q, jenž se snaží pomoci Bondovi nejen hračkami, ale i v terénu (asi se potřeboval trochu protáhnout v praxi mimo vývojové laboratoře). 2,5* ()

danny_21

Povolení zabíjet docela vybočuje ze šablony bondovek, tím, že se nebojuje proti rusům, díkybohu postrádá vtipné/křečovité nárážky a hlavně 007 vede tvrdou vendettu bez toho aby byl svůdníkem při každé situaci. Sice nechybí oblíbení žraloci, zato záporáků hned několik ( u zobáka del Tora jsem málem vyprsknul smíchy ) a závěrečná honička s trucky byla dost povedená. Jedna z těch lepších Bondovek, doteď, před dobou Brosnana - 65 % ()

BigBang

Sídlo padoucha má směšné dvoumístné vozíky - hlavní požadavek na bondovku splněn. Oproti leckterým starším epizodám zde nechybí solidní finální akční scéna s kamionovými cisternami. P. Dalton byl výborný p. Bond. ()

Likan7

Je mi Daltona trochu líto. Rozhodně není nejhorší Bond a ani jeho, bohužel pouze dva, filmy, nejsou nejhorší. Akce je dost, humor naštěstí po rozverných Mooreovkách hodně ustoupil do pozadí, Bond získal trochu osobitosti a hlavně ztratil tu auru nesmrtelnosti. Dalton Bonda polidštil (a Craig šel ještě dál). ()

Inozuka

Shark is back, po dlouhé době v bondovce zabíjení žralokem, parádní Carey Lowell jakožto kráska s mariňáckým výcvikem a Q v akci ... a to je asi všechno. Ne, že bych se nebavil, ale ten Dalton mi fakt nesedí, zde navíc i hlavní záporák s tím svým bordelem po ksichtě je spíš trapák než nějaký hrůzostrašný borec. ()

husoko

James je zase o nieco drsnejsi, dokonca aj krvaca, ked ho niekto udrie; s rastucou minutazou samozreme vzrasta aj pocet mrtvol, ktore za sebou 007 zanechava ba az brutalnym sposobom :) > nakoniec su zloduchovi partaci roztrhani na marne kusky (Benicio Del Toro priam doslovne) a 'bad guy' sam zisti, ake nebezpecne je zahravat sa s ohnom/ jamesom... Skoda, ze bond girl(s) nenasli viac sexi protagonistky- myslim tym obsadenie C. Lowell, aj ked musim uznat, ze so zbranou v ruke posobi naozaj vrazedne. Ale napriek tomu, ze som tuto bondgirl nezavidel, ocenujem snahu o realistickost.. Ta spominana realistickost vsak chybala na inych- podstatnejsich miestach > zaverecna scena s kamionom, ktory James nakloni na dve kolesa, aby sa vyhol raketovej strele ma vyviedla z miery natolko, ze som uz len s hrozou cakal, ze z kamionu vyskoci David Hasselhoff... Skoda, pretoze 4 davam s necistym svedomim, ale na druhej strane 3* si LICENCE TO KILL nezasluzi preto, lebo je na tomto filme nieco nove, vynimocne.. ()

Tiiso

Povolení zabíjet s neodbytnou všetečností doráží na mé smysly a vytváří rozporuplné pocity a stavy vázající se k samotnému hodnocení. Tento film není v žádném případě výslovně špatný. Ba v některých místech je spíše vynikající. Počátek příběhu zastihující nás na svatbě patří k nejslabším. Je naivní, plochá, trapně filmová a její akčnost nedokáže vybřednout z pocitu, že se dívám na béčko jako vyšité. Ovšem vstupem drogové mafie, děj dostává na vážnosti a opravdovosti. Ona ta vážnost je myslím v tomto díle o agentovi, vůbec nejsilnější co jsem měl možnost vidět. V žádném jiném díle se tvůrci neberou natolik vážně, a nikde jinde osobu Jamese Bonda nepřibližují více divákovi jako zde. Z celé atmosféry je tato vážnost silně cítit a vidět. Další scéna, která se jeví dosti hloupě je kde agent má schůzku a příslušnicí CIA v restauraci. Celé pojetí se setkáním záporáků je klišoidní a následná rvačka je doslova amatérská a směšná. Jak se následný příběh více a více odvíjí, dostává na síle. Reřie pevně drží celou zápletku v rukou a scény nepůsobí zmatečně. Ani nudně. Akční momenty jsou v mezích normy odvedené poctivě. Samotný závěr je poněkud opět slabší, ale akce s kamiony dává vzpomenout na zasychající slávu (poplatné době) předešlých epizod, a sebeironie zde srší ze všech stran. Přepis na dvd je více než uspokojivý. Jak v obraze tak ve zvuku. K herci Daltonovi nemám nijaké vyjímečné připomínky. Hrál svou roli opravdově a jako agent 007 se mě líbil. ()

john.h

Pohodová a nedoceněná bondovka. Dalton byl dobrej, z mladého Tora šel strach a honička s náklaďáky neměla chybu. ()

Gromit

Bondovka, která nestárne, ale zraje! Povolení zabíjet se vydalo stejnou cestou, jakou se téměř o dvacet let později vydala bondovka Quantum of Solace. Ale kráčelo po ní ještě elegantněji a stylověji. Jenže diváci na to tehdy ještě nebyli připraveni a zůstali raději doma. Což je opravdu škoda, protože Timothy Dalton patřil k nejlepším představitelům agenta 007 a tu třetí misi si rozhodně zasloužil. Ale na druhou stranu, který bondovský představitel může říct: Natočil jsem sice jen dvě bondovky, ale obě byly skvělé!? ()