Hospoda Na mýtince

(divadelní záznam)
TV spot
Komedie / Hudební
Česko, 1997, 100 min

Geniální skladatel Jára Cimrman a jeho opereta. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Odeslal ji také Čech - Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso". Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů dokazuje po mnoha desetiletích, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Pojizeřan Cimrman. (oficiální text distributora)

mnaucz

Hospoda Na Mýtince je hra, kterou znám bezpodmínečně zpaměti. Včetně árií. Mám ji asi nejradši. Neříkám, že je nejlepší, ale mám ji nejradši. Měl jsem tu čest kromě záznamu ji viděti na živo už 3x a vždy jsem bavil. Záznam jako takový není vůbec slabý, zachycuje hlavně Ladislava Smoljaka v celé hře a ne jen v kraťoulinkém sestřihu jako na LP. Jaroslava Vozába mám ale v roli radši. Snad je občas vadí zbytečně pozměněné slovíčko v áriích (Obra tvůj mi "září" místo svítí, Tu náhle "zmizelo" oproti tu náhle ulétlo apod.), ale to není nic špatného. ()

chicotomas

Jedna z her, kde se mi možná seminář líbí víc, než samotná hra, v tomto případě opereta. Ne že by byla špatná, i ona má spoustu světlých míst, "děvko"! Ale dia-dia-dá a naše staré hodiny bijí čtyři hodiny nebo jak je to vlastně s notovými nožičkami - to je prostě špička! ()

W00DY

Pokud chcete vybílit účet hraběte Nikoliče, zde je heslo. Dobro je prisjetiti se da prividno prav prut prema cilju predstavja u stvari pravodlivo krivudanje. Jeho otec je strašnej dacan, jak tohle mohl zapomenout. Vždyť to je stejně primitivní heslo jako 1234. ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru nesaháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Hospoda na mýtince, bavíme li se pořád v rovině fenomenálního potenciálu autorů, za pouhý lepší průměr v jejich kolekci her o proslulém českém Vídeňákovi.. ()

Novik

"S tím hoštěním pomalu! Celý léta nic a...najednou zájezd!" Sakra proč já na ty hry koukal teprve před 2 lety. Tohle to jsou nejlepší divadelní hry s obrovskou dávkou humoru. Kdo tohle uznává jako odpad nebo jako kravinu to snad není ani Čech! Svěrák, Čepelka, Smoljak a další herci ti hrají jenom proto že je to baví a my jsme rádi že to hrají hlavně pro nás! Každá hra má vždycky svoje kouzlo a to se mi líbí! :) Díky! ()

Lucky001

Premiéra 17.4.1969. Kolem geniálních pojetí Čepelkova hraběte Zeppelina a Svěrákova hostinského zde jednu z nejdůležitějších rolí má i hostinského vnučka "děvka" :-) ()

anniesek

Má druhá nejoblíbenější cimrmanovka (po Blaníku). Vynikající Zdeněk Svěrák v roli samotou zmoženého hostinského a skvělý Ladislav Smoljak v roli stydlivého vězně a nakonec naprosto odzbrojující Miloň Čepelka jako úchylný hrabě :) PIJ – To že řekla? To musí být ženská :) Všechny hry (snad až na velmi slabou Afriku) jsou geniálním úkazem brilantního inteligentního humoru a na žádnou z nich nemohu použít nic jiného než superlativy. Pánové autoři (ať jste dosud mezi námi nebo již v českém nebi), smekám před Vaší inteligencí, všeobecným rozhledem, uměním pobavit, uměním hrát, předávat lidem radost a nenápadně šířit vědomosti o historii nejen naší země. ()

Nathyman

Kupodivu mám z tohoto Cimrmana docela rozporuplné pocity. Na jednu stranu skvělé vtipy a hlášky, na stranu druhou dlouhé prodlevy... Jak v semináři, tak ve hře. Záskok a Vyšetřování ztráty třídní knihy stále vedou. ()

Indio

PŘED TÝDNEM SE VYPRAVILA--ooů povídejte dál pane hostinský--DĚVENKA MOJE STAROSTLIVÁ--úúú jendál dál, dáál--PRO ZÁZVOR--áááááááá--A TROCHU TOHO ŠAFRÁNU--jééé, šafránu povidáte-ANO--děvkaa. ()

Sadova302b50

Se hrou je to jako na houpačce, několik úseků je skvělých, jinde se zase táhne. Hvězdu nahoru ovšem přihazuju za seminář. Dohromady tedy 4,5 hvězdy a 86% ()

TenKratofil

Asi nejzábavnější hra i seminář od našich divadelníků amatérů. Už jen výklad děje Prosa je sám o sobě geniální a k tomu pak nastoupí Svěrák a jen poví ''Když se teď dokážete orientovat v příběhu...'' V hledišti je výbuch smíchu. Prostě netřeba komentáře. A Přátelé uvědomte si prosím, nejde o zpěv - další hláška v ceně zlata. Obecně za mě nejlepší hra. ()

Rangifer

Járu Cimrmana mám hodně rád. Sám nevím které dílo je lepší, jestli Hospoda nebo Záskok. Hospoda Na mýtince je nabitá chytře vymyšlenými hláškami. A to tam jsou jen tři postavy, když nepočítám Trachtu. No a zábavná přednáška o zapomenutém géniovi nesmí chybět, kam se hrabe Bittner, to se nedá srovnat. ()