Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě zatím nejlepší, co se týká výpravy a režie. Hudba a vizuální efekty jsou na velké úrovni a na režijní křeslo se posadil velký tvůrce Alfonso Cuarón, který mě připravil podnos s více dobrodružstvím, fantasy podívanou v čele s tradičním triem: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Rodinná celovečerní podívaná do fantasy kouzelného světa s vynikajícím Williamsovým hudebním doprovodem.(14.2.2012)

Nejtemnější díl Harryho Pottera a zároveň asi nejpovedenější, i když hlavní postavy už jsou pořádně "vytáhlé". Alfonso Cuarón dal příběhu atmosféru, o jakou se předešlé dva díly pokoušely, ale nakonec jí nedosáhly. Musím konstatovat, že triková stránka je díky fantazii tvůrců opravdu špičková.(22.12.2004)

Sláva Caurónovi za jeho úžasné hračičkování a režijní vychytávky (viz odraz žáků v zrcadle, sova překonávající roční období apod.). Bradavice přestaly být líbezným hrádečkem z neškodné pohádky a konečně pusobí přirozeně a živě, což lépe diváka vtahuje do Harryho světa. Oproti předchůdcům má třetí Potter téměř dokonalé triky (např. grifin působí tak skutečně). A rovněž John Williams se podržel rčení "do třetice všeho dobrého" a složil opravdu krásnou (motiv létání, motiv vzpomínek) a nápaditou (tikání hodin) hudbu. PS: Dabing je již tradičně strašný.(11.6.2004)

Ze všech tří "Potterů", které jsem dosud viděla, mohu o tomto s čistým svědomím prohlásit, že JE to skvělý film. Děkuji z celého srdce tomu, koho napadlo vykopnout z režisérské sesle rutinéra rodinných komedií Chrise Columbuse a nahradit jej talentovaným Mexikáncem Cuarónem. Pod jeho vedením má "Potter" doopravdy temnější atmosféru, Mozkomoři a vůbec celá vizuální stánka věci se vyvedla úžasně, děcka možná i trochu hrají. Stále ještě se považuji za odpůrce potterovské série (ani ne tak kvůli knihám, nečetla jsem je, ale podle ohlasů by to mohla být i kvalitní četba a alespoň je tu někdo, kdo donutí dnešní generaci odkojenou televizí a PC hrami trochu číst; vadí mi ovšem ta komerce a humbuk okolo), přesto jsem ochotna ji akceptovat a pokud bude úroveň i nadále stoupat, třeba změním i názor, mám už k této cestě jednou nohou nakročeno. Především proto, že závěrečná pointa byla docela překvapivá a já se tak na poslední chvíli přestala obávat klišovitosti ve stylu "učitel obrany proti černé magii = záporák". Představitel Draca Malfoye je k sežrání čím dál tím více a vyvažuje tak mé znechucení nad některými postavami profesorů, kteří jsou snad až moc střelení. Roztomilá byla parafráze Titanicu (Potter na Klofanovi letící těsně nad vodou). Nakonec musím jen dodat, že tradičně nejlepší postavou zůstává profesor Snape, i když na paty mu možná šlape i profesor Lupin.(4.2.2006)

Famózna forma s prekrásnou výpravou (okolie školy, hory v pozadí), podstatne detailnejšou, prepracovanejšou Williamsovou hudbou, a vôbec individuálnymi perličkami v podobe konkrétnych scén. Napríklad Harryho let na veľkej slepici dosahuje emocionálnych výšin toho najlepšieho z LOTRa. S pribúdajúcimi minútami ma však akosi prestal uspokojovať samotný príbeh. Nebyť rozkošnej poslednej polhodinky (ktorá skoro skryje do vačku 12 OPÍC :), nesmelo by som to nazval až miernou nudou. Ale to nie je výtka Cuarónovi - ten previedol s diskutabilným scenárom doslova zázrak a Columbusa odsúdil do starého železa.(18.6.2004)

• - Vesnice Prasinky byla skutečně vystavena. Navíc byl zřízen i zmenšený model, používaný pro uváděcí záběry z dálky. (ricky4)

• - Warner Bros. vybavili uvaděče v kinech brýlemi s nočním viděním, aby zamezili ilegálnímu nahrávání filmu a pirátství. (HappySmile)

• - Keď Hermiona (Emma Watson) navlieka Harrymu (Daniel Radcliffe) v nemocničnom krídle časovrat, je možné vidieť, že retiazka je pomerne dlhá a obvinie oboch. V ďalšom zábere má retiazka klasickú dĺžku na krk. (Miagy)