Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

K Potterovské sérii mám stejný vztah jako k Pánovi Prstenů - krásně natočená ale poněkud rozvleklá oddechovka...trojka je krásně temná, nabitá energií, má skvělou kameru a zatím nejpropracovanější scénář...škoda jen těch archetypálně plochých postav bez výraznějšího vývoje, ale koneckonců je to pohádka...scéna s mozkomorem v bradavickém expresu je opravdu mrazivá a není jediná...(15.6.2004)

Nejtemnější díl Harryho Pottera a zároveň asi nejpovedenější, i když hlavní postavy už jsou pořádně "vytáhlé". Alfonso Cuarón dal příběhu atmosféru, o jakou se předešlé dva díly pokoušely, ale nakonec jí nedosáhly. Musím konstatovat, že triková stránka je díky fantazii tvůrců opravdu špičková.(22.12.2004)

Scénář: Steven Kloves .. Vězeň z Azkabanu (a hlavně jiný režisér) konečně přináší určité změny. Ve výsledku je to momentálně filmově nejlepší díl. Ovšem výhrady přetrvávají. Ty strašidelné scény mohly být krapet delší - ta setmívačka to usekla vždy moc brzy, ale je to pro děti, takže možná proto. Velmi dobrý pocit z filmu, dostavující se takřka permanentně, dosti kazí konec.. Šílenství kolem adaptace knih Harry Potter and .?. mě nechala naprosto chladným! Je sice pravda, že se to dá bez obtíží shlédnout a je na co se dívat, tj. triky, ale příběh není až moc poutavý a adaptovaný scénář je místy dost děravý a nelogický. 75%.(8.4.2005)

Znovu se budu opakovat. Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale vyhoďte už pro boha toho Radcliffa. I když mírné náznaky zlepšení tady jsou, pořád je zejména v detailech velmi prkenný a nepřesvědčivý, třeba jeho hraní pláče, to je tragédie sama o sobě. Jeho herecká mizérie navíc vynikne ve srovnání třebas s takovou talentovanou Emmou Watson. A teď k tomu lepšímu. Nezařadím se mezi ostatní se zde tak profláklým názorem, jaká je Columbus nula (zas tak hrozně bych ho neviděl, prostě poctivý řemeslník) a jak je naopak Cuarón úžasný. Zkrátka jsou to dvě odlišná pojetí, nic víc. Cuarón brnká na temnější strunu (i díky víc a víc houstnoucí předloze?), mozkomoři přinášejí potřebný lehký závan hororu a i díky nim můžou mít z některých scén malý děcka psotník (jen tak dál :o). Vrba mlátička je prďácká, Michael Gambon plnohodnotnou náhradou za Richarda Harrise, triky jsou fajn, vkodlak trapnej. Všechno. Vlastně ještě něco. Touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Teď prahnu po hypogryfovi, model Klofan.(15.1.2005)

Dokonce i takový knižních předloh neznalý mudla jako já už moc dobře ví, že nejlepší kouzelníci a čarodějové jsou v Bradovicích, chodí nakupovat do Příční ulice, umí jezdit na koštěti rychleji než Schumacher ve formuli 1, používají sovy, aby nemusí platit za poštu, když jedu rozdrkanou v zácpách stojící karosou pražské MHD vždycky si vzpomenu na kouzelnický autobusový třípatrák a jeho svižnou jizdu Londýnem a jen tiše takovou jízdu zavidím, ale hlavně nemají fotbal, mají famfrpál !! Ovšem je jeden mudla co je lepší kouzelník než Harry Potter, lord Voldermort i Albus Dumbledore dohromady, jmenuje se Alfonso Cuarón. Tenhle mexický mudla svým podáním "potterovského" světa okouzlil moje srdce i mou mysl. Je to zvláštní, že z tak temného příběhu vlastně vyřazuje tolik krásy, tohle se snad ještě nikomu nepovedlo. Vlastně, ono cestovat úspěšně v časové smyčce se taky nedaří každému a málo která holka umí dát takovou ránu pěstí jako Hermiona / ta holka se mě fakt začíná hodně líbit /. Prostě možná temný, ale nádherný díl. Jo a ještě něco, všechny mozkomory bych poslal na naše politiky, aby je zavřeli do Azkabanu !(26.7.2007)

• - Jedná se o poslední díl série, který je k dostání na VHS. (cihlenka)

• - Warner Bros. vybavili uvaděče v kinech brýlemi s nočním viděním, aby zamezili ilegálnímu nahrávání filmu a pirátství. (HappySmile)

• - Když dostal nový režisér Alfonso Cuarón nabídku film natáčet, váhal. Žádnou knihu ani film ze světa Harryho Pottera totiž neviděl a vzít místo se zdráhal. Přesvědčil ho až jeho přítel, slavný režisér Guillermo del Toro, který jej označil za "nenormálního". Cuarón poté během týdne přečetl všechny dosud vydané díly a post režiséra přijal. (ricky4)