Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Z mého pohledu nejlepší filmový Harry Potter. Alfonsovi se povedlo vytvořit uvěřitelnou atmosféru kouzelnického světa i ostříhat nabobtnalé dění knihy do velmi slušné podoby. Neznalci pochopí a pro fajnšmekry je připraveno pár lahůdek. Bradavice mají konečně taky nějaké charisma, jednotící prvky jejich proměny během roku jsou milé a vtipné. Michael Gambon je taky dle mého lepší Brumbál než Richard Harris (budiž mu země lehká), ten mi totiž neustále připomínal jenom dědečka Mrazíčka, kdežto Gambon opravdu "je" tím vousatým extravagantním páprdou s blýskavýma očima a mnohoznačnými výroky. Tichošlápek a Náměsíčník jsou pěkně vybraní, Draco je pořád zlatíčko. Ale přesto mám jeden problém a ten problém se jmenuje Daniel Radclife. Ať si prostě kdo chce co chce říká, ten kluk v mých očích neumí hrát a jeho toporný výkon mi kazí celou sérii. To už tu roli tehdá měli dát raději někomu z Culkinů, ti umí alespoň vyjádřit základní emoce a trošku přesvědčit diváka. Nicméně jak říkám, trojka je dle mého nejlepší, i ta hudba je lepší než kudrdlinky z jiných dílu. "Mudlové, ti neviděj nic. Ale cítěj, když je píchneš vidličkou."(9.1.2008)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $249,541,069Tržby Celosvetovo $795,634,069/70%/(25.3.2007)

O třídu výš než Columbusovské shity. Skvělá stmosféra, celá řada velmi zajímavých nápadů, záběrů a režijních vtípků (třeba ta ruční kamera v prvních sekundách). Mám sice spoustu výhrad, ale takovýhle Potter se mi líbí. Narozdíl od jednotky a dvojky, kde mě nezaujala snad žádná scéna, mi ve trojce přišlo několik momentů geniálních (vlak, hrátky s časem), takže děkuji Cuarónovi za napravení série a těším se na další díl.(9.6.2004)

rozpočet : $130 million tržby celosvetovo : $789,804,554(11.6.2007)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Nejlepší z rodu Potterů. (A zde jsou dva z trailerů: http://www.csfd.cz/film/1625-harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban/videa/# )(2.2.2009)