Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Dokonce i takový knižních předloh neznalý mudla jako já už moc dobře ví, že nejlepší kouzelníci a čarodějové jsou v Bradovicích, chodí nakupovat do Příční ulice, umí jezdit na koštěti rychleji než Schumacher ve formuli 1, používají sovy, aby nemusí platit za poštu, když jedu rozdrkanou v zácpách stojící karosou pražské MHD vždycky si vzpomenu na kouzelnický autobusový třípatrák a jeho svižnou jizdu Londýnem a jen tiše takovou jízdu zavidím, ale hlavně nemají fotbal, mají famfrpál !! Ovšem je jeden mudla co je lepší kouzelník než Harry Potter, lord Voldermort i Albus Dumbledore dohromady, jmenuje se Alfonso Cuarón. Tenhle mexický mudla svým podáním "potterovského" světa okouzlil moje srdce i mou mysl. Je to zvláštní, že z tak temného příběhu vlastně vyřazuje tolik krásy, tohle se snad ještě nikomu nepovedlo. Vlastně, ono cestovat úspěšně v časové smyčce se taky nedaří každému a málo která holka umí dát takovou ránu pěstí jako Hermiona / ta holka se mě fakt začíná hodně líbit /. Prostě možná temný, ale nádherný díl. Jo a ještě něco, všechny mozkomory bych poslal na naše politiky, aby je zavřeli do Azkabanu !(26.7.2007)

• Dudek

Změna režiséra rozhodně prospěla. Alfonso Cuarón vnesl do příběhu příjemný svěží vzduch a přichází z vlastní vizí. Postavy přestávají být otravnými hrdiny a konečně se přibližují opravdovým lidem. Každý teď má více stránek a je vídět, že podobná role se hercům hrála mnohem lépe. Scénář je mnohem vyzrálejší, a ačkoli přes svou hutnost nebyla knižní předloha příliš tlustá, hodně ji prostříhává. Mezi postavami to tak konečně začne jiskřit, mají pravé motivace a přímo z nich číší emoce. Maličké detaily jako je například pohyb postav v normálním oblečení čarodějnický svět mnohem lépe přibližují lidem a celkově se film stává normálnějším. Zaujalo i příjemné tónování a několik málo scén. Na pět hvězdiček ale nemohu jít ani náhodou, neboť některé scény nejsou dotažené do konce. Nejhorší scéna je ta ve vlaku, nad tím co tu tvůrci vyvádí mi zůstal jen rozum stát. Počáteční hororový nádech je úžasný a se scénou si skvěle pohráli trikaři, ale způsob jakým se Lupin probere ze spánku a vyvolá patrona je opravdu příšerný - i když účel této snové sekvence chápu. Zejména pak závěr velmi skřípe. Dění v chýši je příliš rychlé a rozhodně se z něj netěží tak jak by mohlo. To co se děje pak je sice přehledné, ale nad některými nelogičnostmi si přeci jen musíme poklepat na čelo. Nevděčné téma cestování v čase je tu podáno vskutku roztomile, i když narozdíl od knihy dostává ještě širší rozměr. Třetí díl považuji společně s pátým za nejpovedenější a ač je snímek vcelku podařený, rozhodně se předloze nevyrovná a dokonce ani nemůže sloužit pouze jako její ilustrace(to se zatím jistým způsobem podařilo předchozím).(28.5.2005)

Konečně Potter, o kterém mohu říct, že mě skoro bavil. Povedené triky (mozkomoři jsou tak sexy), celkem nenudící dějový spád, zajímavý "závěrečný" zvrat. A Harry má pěknýho ptáka.(24.2.2007)

Třetí díl Harryho Pottera je pro mě zatím nejlepší, co se týká výpravy a režie. Hudba a vizuální efekty jsou na velké úrovni a na režijní křeslo se posadil velký tvůrce Alfonso Cuarón, který mě připravil podnos s více dobrodružstvím, fantasy podívanou v čele s tradičním triem: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watson. Rodinná celovečerní podívaná do fantasy kouzelného světa s vynikajícím Williamsovým hudebním doprovodem.(14.2.2012)

Film má o hodně temnější atmosféru, jen se mi zdá, že ta atmosféra byla místy temná až moc. Některé obrázky také vypadaly spíše jak z nějakého hororu, což se mi taky moc nelíbilo. U tohoto Harryho se mi také vybavily dvě věci: proč se zápletka každého filmu (knihy jsem nečetl, takže nemám "předstih") musí v podstatě týkat Harryho dávno mrtvých rodičů? A také ty neustále stejně antagonistické postavy Harryho strýčka a tetičky či Malfoye se mi nezdají příliš nosné a ani už moc zábavné. Za závěrečný závod s časem bych rád přidal na hodnocení, ale nějak to nejde...(15.7.2004)

• - Nový režisér zmenil architektúru Rokfortského hradu: pribudla veža s hodinami, vstupné nádvorie so zvláštnym mostom vedúcim k Hagridovej chatrči, ktorá má úplne iný vzhľad a nádych, takisto umiestnenie Chrabromilskej klubovne a zúrivú vŕbu. (Aberforth)

• - Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed. (('Butcher'))

• - Během závěrečných titulků na Pobertově plánku můžete vidět: Šlápoty, které se změní v otisky rukou. Stopy, které honí jiné stopy. Kočičí otisky honící otisky sovy. Obrovské šlápoty u jména Robbieho Coltranea (Hagrid). Dvoje otisky ve skandálním postavení v rohu ve věži. Šlápoty, které utečou pryč, když je odkryje stránka, která na nich byla. Stopky, které uvíznou v přístěnku. Stopy, které vstoupí na místo označené "Grindolyna laguna", jež následně klesnou. Místo označené jako Prasinky, včetně Opravny knihy Obludné obludárium a Obchodu s bombami hnojůvkami. Ke konci hrají šlápoty hru nebe, peklo, ráj. U jména supervizova vizuálních efektů jdou šlápoty pozpátku. (HappySmile)