Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

V porovnání s poněkud rozpačitou dvojkou působí kapitola tři podstatně uvědoměleji a "mraky se stahují" nad pseudorowlingovic pseudoříší. Alfonso Cuarón přinesl věnem jiný vizuální styl a doufám, že to nebylo jen v očekávání toho, že Emma Watson bude vypadat daleko lépe, když se nebude schovávat pod hábitem. Dále je třetí Potter obohacen o takové ty drobné špetky humoru, které Chris Columbus tak nějak nedodal...viz zmenšené hlavy, čaroděj čtoucí Stephena Hawkinga atpd. Jinými slovy na mě Vězeň Z Azkabanu působí poněkud vyspělejším dojmem než dva starší bratříčci, i když je to přece jen pořád film primárně pro děti, pročež se určitě režisér držel ještě zpátky, například co se scén s mozkomory týká. I u tohoto dílu musím zopakovat potlesk pro casting, Emma Thompson je přesně tak příšerná jako moje představy o Sybille Trelawneyové:) A Garyho Oldmana si prostě nejde neužít, ten chlap je neskutečnej. A konečně jsem viděl obvykle starého dobráka Timothyho Spalla jako skutečně povedenou krysu. No, jen tak dál. Sice to můj názor na "fenomén Potter" nezmění, a stále platí, že za něj nemíním nikdy dát ani korunu, ale tento film si zaslouží svých 80%.(26.2.2007)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)

Rozhodne lepsi nez druhej dil. Deticky zacinaj pomalu starnout, takze ted to jsou spis drzy pubertaci, ale pomalu uz zacinaj neco malo hrat. Pribeh nastesti neni podobnej predchozim dvoum dilum, navic je delka uz rozumnejch 130 minut a hlavne tu je jinej reziser. Ono asi to odpovida knize a neni to tak jen reziserem, ale po uvodnim blbnuti, ktery se obavam si budu muset vytrpet asi v kazdym dalsim dile, nabere film trochu temnejsi a zahadnejsi smer a ackoliv je to misty lehce zmateny, dokaze udrzet solidni temnejsi atmosferu az do konce. Navic, i kdyz nejakej trik sem tam zazlobi, vizualni stranka je hodne povedena. Co se tyce hudby, ta uz zacina bejt lehce otravna, stale stejne melodie. Jediny, co mi tu trochu chybelo, byl nejakej zajimavejsi zaverecnej souboj, sice se rozhodne neda rict, ze by bylo o akci nouzi, ale stejne bych si predstavoval neco epictejsiho nez neco, ceho bych dosahnul sam, kdybych si vzal slusnou baterku a zasel do lesa. Ale celkove jsem vicemene spokojenej, ze zacatku to na to moc nevypadalo, ale nakonec fakt povedenej dil za slabsich 5*.(29.12.2011)

Tak. Před chvílí jsem dopsal (přepsal) komentář ke čtyřce, a tak si říkám, že přepíšu i trojku, a to ve stejném stylu. Ale ejhle, nejde to. Nechápete? Tak šup k Ohnivému poháru a přečíst. Tak, už to máte? Můžeme pokračovat. Rád bych sjel tvůrce za špatně odvedenou práci, ale to se zkrátka u Cuaróna nekoná. Jo, pár drobností se mi tu taky nelíbí. Obzvlášť obsazení Lupina a vůbec všechny scény s ním (včetně těch "po", jako vážně, WTF?), David Thewlis se na něj vážně vůbec nehodí vzhledem ani výrazem. A ta scéna, kdy Hermiona vyzdvihne Harryho a hodí ho pod Vrbu mlátičku... Jako promiňte, to já jsem ohromný fetišista, tedy feminista, ale to tedy ne. To je ale všechno naprosto nepodstatné s ohledem na všechno ostatní. Od sklepa až po půdu je filmová trojka jasně nejlepší nejen jako film, ale i jako adaptace. Časohrátky, Trelawneyová, Prasinky, Prasečí hlava, sboristi, "Bolí to moc?" "Strašně. Tak moc, že mi ji možná useknou.". Zkrátka nejlepší.(14.5.2007)

Takhle to holt dopadá, když se dostane fantasy látka do rukou hravého režiséra s fantazií a vlastní vizí. Věčná škoda, že ty filmy takto nevypadaly od počátku. Změna prostředí a kostýmů výsledku prospěla. Stejně jako je u knižní předlohy třetí díl tím zlomovým na cestě od dětských knih "výše", tak to samé je pro filmové adaptace tento snímek. Je jen a jen dobře, že nudná a zcela nenápaditá režie Chrise Columbuse je pryč. Jediné dva zápory jsou ztvárnění vlkodlaka a jistá absence návaznosti na minulé díly. Pokud je někdo komu se líbí, nemusel by vydýchat opravdu zásadní změnu stylu a ztvárnění. Byť je ve všech ohledech výrazně k lepšímu. Naštěstí. PS: Každou další projekcí (a že jich již bylo) se pouze utvrzuji se, že TAK dobrý, nápaditý a svébytný rodinný film se rodí (sotva) jednou za uherský rok. Důkazem budiž, že za těch šest let od premiéry stále nenašel na poli rodinné podívané sebemenšího konkurenta. A jen tak mimochodem je to i film s nejlépe a nejsevřeněji zauzlovaným cestováním v čase.(21.11.2010)