Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

Změna režiséra Harrymu Potterovi vyloženě prospěla. Je to napínavé od začátku do konce ( a to znám předlohu ), krásně drsné a tajuplné prostředí, výborný Gary Oldman jako moje nejoblíbenější postava Sirius Black a má to fakt spád, není tam chvilka oddychu a jediné nudné místo. Navíc ten úchvatný let na hypogrifovi, krásná scéna, jako bych letěla s Harrym. Jinak tenhle díl už přestává být pohádka, takže nechápu rodiče, co berou do kina ty malé děti . Chudinky asi pak hrůzou nespí.(30.9.2004)

Výměna režiséra a celá série udělá několik plavných přískoků kupředu. Rutinér Columbus byl nahrazen skutečným umělcem Cuarónem a na stylu filmu je to rozhodně znát. Do této doby příliš rozjuchaný svět získává nebývale temnou poetiku a nový svěží vítr, který s Cuárónem přišel, s sebou odvál téměř všechny nedostatky předchozích dvou filmů. Snad nejmarkantněji je to vidět na herectví dětských představitelů: Radcliffe, světe div se, skutečně HRAJE, Emmě Watson přibyla do výrazu troška Hermioniny drzosti a šibalství a Rupert Grint v sobě nezapře komediální talent. Triky jsou o několik řádů kvalitnější, Michael Gambon (prosím, nebijte mě) je ještě lepší než Richard Harris a prostředí, kde se děj odehrává, se konečně dostalo za stěny Bradavic, což kouzelnickou atmosféru ještě umocňuje. Kamera je naprosto úchvatná, patrné je to hlavně u nočních scén v lese, soundtrack skoro nevyndám z přehrávače, scény famfrpálového zápasu, útoku mozkomorů či letu na Kofanovi patří k mým nejoblíbenějším. Bohužel, přestože pozitiv výrazně přibylo, některá negativa zůstala: to hlavní, pořád to není TEN Harry, kterého si představím při četbě, i když se mu už dost přiblížil. Postavy profesora Lupina i Siriuse Blacka jsou sice zahrané bravurně, bohužel mají málo prostoru, nadto vrcholná scéna v Chroptící chýši mi tu a tam přišla trošku hysterická a nechtěně směšná. Kromě toho, aniž bych podceňovala inteligenci diváků, se mi zdá, že tomu, kdo knihu nečetl, dá docela slušnou práci dopracovat se k pointě příběhu. Jinak doufám, že Newell čtyřku dovede ještě dál a že Cuarón dostane do rukou Fénixův řád.(8.4.2005)

Zatracovat Columbuse a dělat z Cuaróna boha tady nebudu už proto, že první polovina mi přijde jako tematicky naprosto přesné navázání na poetiku prvních dvou dílů a pár kamerových vychytávek či zoomy na na mrznoucí květinku (přestože jsou formálně naprosto perfektní) nijak zvlášť atmosféru nezmění. Pro nezaujatého diváka sice prospějí, ale pro mě, jako pro skalního fanouška knižních předloh, jsou jen nepatrnou ozdobou. Zlom přichází ve chvíli, kdy se Harry s Hermionou dostanou k Vrbě mlátičce a nastává neskutečný masakr, kde fascinující herecká etuda trojice Thewlis-Oldman-Rickman je tím nejmenším. A vrchol samozřejmě v dlouho trvajícím finále s časovými hrátkami a všemi bytostmi, které jen mohou diváka vyděsit. Jediná výtka tak míří k velké scénáristické díře: vysvětlení toho, kdo jsou Pobertové, by asi pomohlo. 90%(24.2.2007)

Famózna forma s prekrásnou výpravou (okolie školy, hory v pozadí), podstatne detailnejšou, prepracovanejšou Williamsovou hudbou, a vôbec individuálnymi perličkami v podobe konkrétnych scén. Napríklad Harryho let na veľkej slepici dosahuje emocionálnych výšin toho najlepšieho z LOTRa. S pribúdajúcimi minútami ma však akosi prestal uspokojovať samotný príbeh. Nebyť rozkošnej poslednej polhodinky (ktorá skoro skryje do vačku 12 OPÍC :), nesmelo by som to nazval až miernou nudou. Ale to nie je výtka Cuarónovi - ten previedol s diskutabilným scenárom doslova zázrak a Columbusa odsúdil do starého železa.(18.6.2004)

Už ani neviem prečo som sa vlastne bál zmeny na režisérskom poste. Columbus bol prvý a náročnú úlohu zvládol ale práve Alfonso Cuaron doviedol túto sériu tam, kam by sa skutočne uberať mala, čomu napomáha aj živšia výprava, lepšia práca s mladými hercami a strhujúcejšia atmosféra. Najlepší knižný diel sa dočkal najlepšieho filmového spracovania.(17.2.2007)