Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA, 2004, 141 min

K Potterovské sérii mám stejný vztah jako k Pánovi Prstenů - krásně natočená ale poněkud rozvleklá oddechovka...trojka je krásně temná, nabitá energií, má skvělou kameru a zatím nejpropracovanější scénář...škoda jen těch archetypálně plochých postav bez výraznějšího vývoje, ale koneckonců je to pohádka...scéna s mozkomorem v bradavickém expresu je opravdu mrazivá a není jediná...(15.6.2004)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Nejlepší z rodu Potterů. (A zde jsou dva z trailerů: http://www.csfd.cz/film/1625-harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban/videa/# )(2.2.2009)

Třetí díl převyšuje předchozí díly skoro ve všem. Jednak to autoři měli snazší už proto, že třetí díl knihy patří k tomu nejlepšímu – naopak druhý díl, který zfilmoval Columbus, je asi nejslabší díly i co se knižní verze týká. Tvůrci tedy měli k dispozici daleko zajímavější příběh. Tento příběh je ovšem i daleko lépe převeden na filmové plátno. Režijní styl je daleko svižnější, dětští herci už umějí mnohem lépe hrát (zvláště je to vidět u Radcliffa), lepší je výprava (ne tak studiová jako v předchozích dílech), civilní kostýmy mi přišly jako výborný nápad a i hudba Johna Williamse je nejlepší ze všech tří dílů. Nicméně základem je již zmíněný příběh. Zatímco finále ve dvojce mi přišlo přiblblé, zde je poslední půlhodina vyloženě lahůdková záležitost. To byl také hlavní důvod, proč jsem zůstal sedět po skončení filmu s pocitem, že tak pěkný divácký zážitek už jsem dlouho nezažil. Pravda ovšem je, že jsem si dopřál film s titulky a poloprázdném kině bez vřískajících dětí (to mi třeba dvojku taky dost otrávilo).(12.9.2004)

Strhující atmosféra, živé obrazy, hipiesácký ředitel, mozkomoři, hormony, velmi slušný dubing.. prostě po všech stránkách vynikající film.(17.6.2004)

Něco mi k dokonalosti přece jen chybělo, jen nevím co. Knihu jsem četl už dávno, takže si nepomatuju, kolik toho bylo změněno, ale myslím, že tohle je o hodně lepší přístup než doslovnost prvních dvou dílů. Cuarón je super, jen se bojím, že režisér Newell v dalším dílu bude spíš blíže Columbusovi.(2.7.2004)

• - Gary Oldman, který hraje Siriuse Blacka, svoji postavu přirovnává k Johnovi Lennonovi. (HappySmile)

• - Smrtijedi se původně měli jmenovat Rytíři pálení. (Clarie)

• - Když při famfrpálu Harry letí kolem tribuny pro učitele, tak sedí Brumbál na kraji. Když ale Harry padá dolů, sedí najednou uprostřed. (('Butcher'))