Harry Potter a Kámen mudrců

• Velká Británie Harry Potter and the Philosopher's Stone (více)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózní
Velká Británie / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Před deseti lety položili čarodějové Brumbál, Hagrid a McGonagallová na práh domu Vernona a Petunie Dursleyových miminko s jizvou na čele. Je to malý Harry Potter, syn Petuniiny zemřelé sestry. Dursleyovi se o něj sice starají, na rozdíl od vlastního syna Dudleyho mu však neprojevují příliš lásky. Když se blíží Harryho jedenácté narozeniny, zjistí ke svému překvapení, že dokáže mluvit s hadem. V den narozenin mu čaroděj Hagrid doručí dort a dopis. Harry se dozví, že jeho rodiče byli čarodějové a nezahynuli při obyčejné autonehodě, ale v boji se zlým Voldemortem. Jizvu na čele si odnesl z tohoto boje. Nyní má právo nastoupit do učení ve Škole kouzel a čar v Bradavicích. Hagrid mu pomůže nakoupit školní pomůcky, včetně kouzelnické hůlky, a potom ho pošle na nádraží, kde z tajného nástupiště 9 3/4 odjíždí expres do Bradavic. Ve vlaku se Harry skamarádí se sympatickou Hermionou a dobráckým Ronem. Společně se pak dostanou na prestižní kolej Nebelvíru. Díky mimořádnému talentu k létání se stane novým chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva. Po zápasu čeká žáky Vánoční volno, kterého Harry, Ron a Hermiona využijí k pátrání po tajemství, které střeží v podzemí školy trojhlavý pes. (TV Nova)

STina1

Harry Potter ako sa patrí :) Dej aj spracovanie sa držalo podľa knihy a bolo vidno, že autorka "malého čarodejníka", ako aj režisér Ch. Columbus, sa snažia toho aj držať. Ani už nepočítam, koľko krát som ho videla, film ma uchvátil v celej svojej "čarovnej" kráse a ešte k tomu aj hudba od J. Williamsa, jeho nezabudnuteľná "Hedwig story", to všetko mi zostane už navždy v srdci. ()

merigieren

Je zde vytvořen okozlující kouzelný svět ve starém hradě s upraveným obrazem, takže to vypadá vskutku božsky a barevně. Postavičky také ujdou, Různá děcka, různá chování, podivní učitelé. Prostě něco nového. Jediný problém bych viděl v samotném přístupu k ději. Připadl mi značně povrchní, nedokonalý, neuvěřitelný a tím i hloupý. Už ta úvodní rodinka je podezřelá z trochu přehnané blbosti, pak následuje neustálé uctívání Harryho, ponechání všech věcí ve vlaku mi také ke klidu nepřidalo (i když to pak jednoslovně vysvětlí), samotný zápas v té hře, kde chytač čeká, až mu zlatá koule vletí do úst (jinak tam tak nepřítomně čučí). Honička s klíči také jen efektní, prostě přichystáno pro tým, na stejném základě pak hraná šachová partie, kde sedíme na koni a čekáme na smrt ? To mě značně nebavilo. Dorážečkou je nespravedlivé konečné rozdělování bodů. Na druhou stranu, mezi tím, co se mi nelíbilo, bylo i mnoho zajímavých blbůstek pro zasmání, a dotváření atmosféry, takže si to 3* zaslouží. ()

DHDV

Natočily to, když byla Pottermánie ještě hodně v kurzu. Tohle je pro mě dobrý rodinný film. Knihu jsem četl, a filmové správcování se jí snaží držet na 90%. To je asi tak největší výhoda, jinak je to opravdu dobrý rodinný film, na který se chodilo, protože se prodávaly knížky se stejným jménem. ()

Elbarto08

Pan Columbus by se měl pyšnit zrozením této série na filmovém plátně. Krásně pohádkový začátek epického příběhu ()

Hapretor

Dojemné a pro celou rodinu. Pohádka jak má být. Zábavná, napínavá, nápaditá. Knihu neznám - četl jsem jen pár stránek. A musel jsem ji hned zavřít. Ale ve filmové podobě ... to je zcela něco jiného. U tohoto filmu se, dle mě, bude bavit každý, ať už mu je 10 či "100" let. Columbus tímto opět "proslavil" Ameriku. ()

Fawkes

První díl nejslavnější ságy byl natočen jak nejlépe mohl. Hlavní představitelé sice své herecké talenty teprve rozvíjejí, ale za to už můžeme sledovat úžasné herce jako jsou Alan Rickman, Maggie Smith nebo Robbie Coltrane. Určitě bych nechtěl aby režisér Chris Columbus režíroval všechny díly této ságy, ale skvěle vystihl pohádkovou atmosféru 1. knihy. Oproti knížní předloze se toho vlastně moc zkazit ani nedalo, ani toho moc nebylo vynecháno kvůli rozsahu knihy. Trikových záběrů je dostatek a hudba samozřejmě úžasná. (93%) ()

Heroine odpad!

Pro mne zcela odpadová záležitost. Trapas, absence logiky, a k tomu vykrádání všech literárních témat které kdy vznikly. Paní Rowlingová podle mne není spisovatelka, ale pouze paní "co se mi líbí, to si půjčím". Humor POUZE trapný, většina scén zcela nechutných, a většina herců nekoukatelně hnusných. ()

char_t

Film, který perfektně plní svůj účel. Tedy zaujmout nejmenší natolik, aby se těšili na další knížky/filmy, a bylo možné z nich vytřískat dost peněz v budoucnu :) Knížku sice nekopíruje stoprocentně, ale to bude vadit jen znalcům předlohy. Oproti budoucím dílům je hodně pohádkový, ale vyplatí se to překonat, pozdější díly za to stojí. ()

Sarrow

Úžasné dílo, srdcová záležitost, společně LOTR nejlepší fantasy všech dob... Kdo dal tomuhle filmu méně než 3* by měl být okamžitě ukamenován za nelidskost :) ()

MikeeTheory

Knižní předlohy jsou úžasné. J. K. Rowlingová si vytvořila svůj vlastní kouzelný svět, který pobláznil (a ještě určitě poblázní) mnoho dětí i dospělých po celém světě. První filmové zpracování se předlohy (až na pár detailů) drží velmi pečlivě. To se bohužel už nedá říct o těch dalších, kde marně hledáte promyšlenost a propracovanost děje (jako tomu je v knížce). Jednička je ale ještě pohádka, kde vše teprve všechno začíná. Nic komplikovaného ... Tvůrcům tak "jen" stačilo vytvořit opravdu kouzelnou atmosféru, odpovídající autorky představám. To se jim naštěstí povedlo! ()

figliar

Dlho som rozmýšľal, či pri hodnotení ságy o slávnom Harrym Potterovi mám filmy porovnávať s knižnou predlohou. Určité ovplyvnenie v mojom komentári ale nakoniec bude. Dej sa pekne drží celú dobu predlohy. Krásne vytvorený svet vďaka digitálnym efektom pôsobí priam rozprávkovo. Veď ako inak. Mladý, vtedy ešte neznámi herci hrajú výborne, všetko vo filme má svoje miesto, svoj význam. V kinách padajú rekordy návštevnosti, práve sa začína mnoho miliardový hollywoodsky megaprojekt. ()

P.J.2

Hodnotím nadprůměrně protože ve jako malej jsem se kouknul rád, pohádka která se rozrostla do gigantických rozměrů. ()

owwidius

Po druhom pozreti musim povedat ze je to velmi kvalitne spracovana rozpravka. Sice ma cela HP saga obisla, ale tuto je este vidno to nadsenie s akym zobrazili kniznu predlohu. Za to, to priklonenie sa k 4. brmbolcu. [#136/2013] ()

Fujara777

ÁNO: Ono je to čarovné aj po toľkých rokoch, aj keď už z veľkej časti vďaka sentimentu. Dobrodružstvo nám začína pekne rozprávkovo. Zmeny (v porovnaní s knihou) sú zvládnuté a nepôsobia rušivo. Veľmi cítiť Chrisa Columbusa. NIE: Ono je to čarovné aj po toľkých rokoch, aj keď už z veľkej časti vďaka sentimentu. Veľmi cítiť Chrisa Columbusa. Veľmi, veľmi si na týchto filmoch ulietavam, ale popravde, filmovo nie sú až také úžasné. ()

oli009

Tak jsem se nakonec odhodlala k okomentování Harryho Pottera. Je totiž pravda, že tento klenot a především série, která zahýbala světem, životy hlavních hrdinů, dospívajích teenagerů a v neposlední řadě i tím mým, by neměla zůstat bez mých skromných poznámek. Čím jsem starší, tím mi 1. díl přijde nudnější. Asi to není nic překvapivého s ohledem na fakt, že je to vlastně taková pohádka pro děti a s dalšími díly, co se děsivé atmosféry týče se nedá moc srovnávat. Nicméně i tak má své kouzlo, které jsem kdysi milovala. A vlastně miluji doteď, i když už mě tolik nebaví. Důvod, proč jsem dala filmu 4 * je vcelku prostý. Je to totiž začátek velkolepé série, která se už navždycky zapíše do historie filmu i literatury, a to je třeba ocenit. ()

johnywalker

Inu, jak je zvláštní vrátit se po letech na úplný počátek, tam, kde to všechno začalo... Vidět dnes už dospělé herce, jak poletují před kamerou, aniž by vlastně pořádně uměli hrát, obklopeni herci světového kalibru a netušíc, že budou do pár let sami světovými celebritami, které zná prakticky každý. Nutkání navrátit se do Bradavic přišlo po nedávném úmrtí Alana Rickmana, tak jsem si řekl, že to půjde s plnou parádou. Jako děcko mi byl dopřán Harry Potter pěkně na VHS, samozřejmě v češtině a musím uznat, že originální znění dává filmu úplně jiný rozměr. Pokud to je už nějaký ten pátek, co jste se do kouzelného světa nevrátili, nezbývá mi nic jiného než jen doporučit opětovné zhlédnutí! ()

Rathalos

Dal som si zavazok,ze si pozriem celu seriu o Harrym Pottrovi a podarilo sa mi to za dva dni,no musim povedat,ze ma to nesklamalo,prave naopak,je to vydarena fantasy s dobrymi hercami,hudbou,trikmi,vybornym pribehom,vypravou,jednoducho sa mi to pacilo a najviac ma ohurila Emma Watson,ta jej tvaricka je neskutocne rozkosna,velmi mile a sympaticke ziena...:-) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood