Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

emjey

Pro mě nejgeniálnější počin autorské dvojice Svěrák - Smoljak. Nemá to slabé místo. Každá věta je perlou. ()

Godhaj

,,Ale děti dneska nevědí, co je datel, ale kulomet poznali naprosto bezpečně.“ Upřímně řečeno, úvodní přednáška, ač tu a tam má své světlé chvilky je ve srovnání s ostatními semináři předcházející hrám Járy Cimrmana mnohem horší. Jednak působí hrozně nastavovaně a nesourodě. Peripetie s oponou, oživlé obrazy a šikanování Bruknera mi opravdu připadalo jako vata na místech, kde již nebylo tvůrčích sil. A ani hra si u mě nepolepšila. Příběh jako by nebyl, děj se vleče a veškeré vtipy jsou defakto jen a jen na úkor Varela, což omrzí již po druhém opakování. Také mi chybí určitá vlídnost, která sálá z jiných her, tady je naopak cítit takový hrubší cynismus, a to mi k DJC nesedí. ()

Stanix

..."Železná zásoba je nedotknutelná a krom toho jsme ji včera snědli." --- "Počkej náčelníku, železnou zásobu jsme nemohli sníst, tu máme na cestu zpátky." --- "To jsem vám chtěl právě říct, až budete někdy plánovat ňákou tu výpravu, aby se vám nestalo jako nám teďko, že já jsem to měl všechno přesně spočítaný, akorát jsem si říkal až to sečteš, nezapomeň to znásobit dvěma...a v tom spěchu...ste na mě furt mluvili.....jsem na to zapomněl. Takže, zpočítaný to bylo dobře, falíruje v tom akorát to násobení. To jen tak pro úplnost." --- "My si na to příště dáme pozor. Ale teď, náčelníku, abych tomu dobře rozuměl, neznamená to, že bychom už neměli vůbec nic k jídlu, to né že?" --- "Dyť to řikám! Krát dvě to mělo bejt! Ty to nechápeš nebo co ?! To jsou otázky!" ()

Mahowny

Já tomu možná nerozumím… ale za sebe bych řek, že tu nic tak extrovního nevidím… Když to srovnám s tím výletem na Kokořín… ()

hekla

Skvost českého divadla a hned po Záskoku jedno z nejlepších děl Járy Cimrmana. Cimrmani jsou prostě boží. Takhle chytrý, vtipný, břitký humor umí jen málokdo. A těch hlášek téměř v každé větě! ()

Jacccob

Co se týče hry samotné, preferuji Záskok jako číslo jedna. Pokud jde ale o seminář, jen těžko se dá najít konkurence, tak vtipný a přitom kreativní úvod jsem opravdu nečekal a o to příjemněji jsem byl pekvapen. V ostatních ohledech jde samozřejmě o pětihvězdičkovou záležitost, kde vypisovat všechny klady by zabralo tak týden čistého času. "Tady soudruh jim bral klobouky.... promiňte já mám ještě starej text." ()

Aragorn

Když člověk kouká na Cimrmanovo divadlo, Pelíšky, Občanský průkaz, či filmy od Svěráků, musí být zkrátka hrdý na to, že je srdcem, duší i nohama Čech. I rukama, samozřejmě, nesmíme zapírat. Češi umí točit skvělé filmy a hrát skvělé divadlo, jak nám Cimrman ukazuje. Já osobně Cimrmanovo divadlo považuji za vrchol českého divadla. Dobytí severního pólu je podle mě jednou z nejlepších Cimrmanových her. Mým hereckým favoritem je samozřejmě Smoljak jako Varel Frišténský. Geniální humor, skvělé herecké obsazení, skvělý příběh - to je zkrátka něco, co ve většině jiných českých filmů a seriálů neuvidíte. ()

Aintcha

Píseň proti trudomyslnosti : Polární noc má zvláštní moc, každého přepadne smutek, Němec i Brit, křesťan i Žid, každý by nejraději utek, ba i ti šikovní Žaponci se silami jsou na konci, jen jeden z národů neskoná, hrůzy severu slavně překoná! Tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci, tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci, tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli sobi, Čech se přizpůsobil, Čech se přizpůsobil ! ()

Kajislav89

Jeden z vrcholů tvorby DJC. Skvělý seminář i hra. Podle mého asi nejlepší role Ladislava Smoljaka. Jako Varla Fryštenského si ho budu navždy pamatovat. Hra opět obsahuje mnoho nezapomenutelných a zlidovělých hlášek, které pokaždé pobaví a potěší. ()

gidzitka

I kdyby Cimrman nenapsal jiné dílo než "Dobytí severního pólu", svou nesmrtelnost by měl zajištěnu. Musím přiznat, že kombinace s černým humorem (ke kterémužto se cimrmanologové neuchylují zas až tak často) činí toto severské drama naprosto výbušnou směsí, která by snad rozesmála i umrznutého. Přednáška je sérií skvělých momentů a nejsou tu žádná hluchá místa jako v jiných - ač vynikajících - hrách ("Petr vás udělá maminkou." "My to z časových důvodů řešíme panenkou.":))) )... Hra, u které pravidelně prohrávám sázku, jak dlouho se vydržím nesmát. "Zůstaneš dlouho v nás... tedy alespoň nějaký čas." V případě tohoto dobytí, je její strávení naprosto nestravitelné a zůstane - minimálně ve mně - navždy. ()