Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

Gisorax

Jedna z mých nejoblíbenějších her od cimrmanů. Smál jsem se od začátku do konce, prostě geniální. Není co řešit. Jasná 5. ()

RajAthen

Co dodat? Nezapomenutelná eskapáda hlášek, ostatně jako vždy. Zkrátka, kdo "pissed for a while, now is pissing behind". ()

Zorlac

Byl jsem překvapen, že spousty uživatelů považují Dobytí severního pólu za nejlepší hru. Je pravda, že vtipy, gegy, narážky, scény jsou naprosto výborné, ale spád hry je ovlivněn něčím, co těžko popsat a co mi přišlo, narozdíl od ostatních her, navíc. každopádně jasných 5* ()

umbjaz

tak první kus co jsem od nich kdy poznal. a to už v 8 letech a od té doby nedám dopustit na celé jejich dílo. navíc asi jediná co bych po náročnějším přemýšlení dal do hromady celou ()

Chip89

Pro mě úplně nejlepší Cimrmanovská hra.... ,, Jdu na sever a na jih...." ,, No je to hezký , ale že bych to musel vidět dvakrát?" ,, Já se s tím šiju a on to do mě našije, kretén jeden" :D ()

Pathrose

Geniálnost dvojice Smoljak & Svěrák nezná mezí. U Záskoku jsem psal, že je to diskutabilně nejlepší hra DJC, v mých očích se o triumf přetahuje právě se Severním pólem, který je však zřejmě o chlup lepší. Můžu si jej pustit kdykoliv a zvedne mi náladu ať je jakákoliv. Národní poklad. ()

Appleboy

Ačkoliv většina lidí považuje za nejlepší dílo dua Smoljak&Svěrák Záskok, mou nejoblíběnější hrou je bezkonkurenčně Dobytí severního pólu. Nestárnoucí inteligentní humor, výborné herecké výkony (zejména Ladislav Smoljak v roli Varla Frištenského je geniální) a obrovská kumulace hlášek, např: "Nezlob se, Václave, ale to bylo od tebe nedomyšlený. I mě to zmátlo, natož pak takovýho primitiva, jako je tady Frištenský!" "Děkuju ti, náčelníku, že ses mě zastal!" Kdybych mohl, dám 6 hvězdiček. ()

Tiiso

Vůbec nejpopulárnější a nejlepší hra. Vynikající seminář a samotná hra je od začátku do konce nepřekonatelná. Plná sebeironie a plná sarkasmu. Nejlepší postavu představuje Smoljak. ()

Rodin

Tohle je kláda,hlína a soda dohromady. Charakteristika Češství a ideálů humanismu je prostě úplně bezchybná, i když u písně do nepohody už dnes slzím spíše lítostivě, než tehdy, kdy jsem řval hurónským smíchem. U Smoljaka se Svěrákem je opravdu jen málo věcí prvoplánových a téměř vše má více významů, než jen třeba dva. Skvělé. ()

freyinec

Velesakradílo! Jeden z nejlepších (né-li nejlepší) Cimrmanů, hlášky na každém rohu, všichni protagonisté mají co nabídnout a když to srovnám s tím výletem na Kokořín...krása. :) ()