Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

anyonecek

Parádní práce Smoljaka a jeho skupiny geniálních herců. Tyhle hry jsou jedny z nejvtipnějších, které tato země kdy světu a hlavně nám vydala a za to můžeme poděkovat Ladislavu Smoljakovi a Zdeňku Svěrákovi. ()

kubilov

Žádný Scott, ani Amundsen. Podle této Cimrmanovy hry byla nejlegendárnější výprava na severní pól složena z náčelníka N(n)ěmce, pomocného učitele, lékárníka a hlavně z Varlete Frištenského, který jakožto nejdůležitější člen výpravy zastával funkci jakéhosi šerpy, psa či potravy. Jak samotná hra, tak předcházející referáty se povedly opravdu zdařile, a tak je Dobytí severního pólu po právu jednou z nejikoničtějších cimrmanovských her. ()

Daertelon

Na rozdíl od ostatních, mě Dobytí severního pólu nijak extra neoslovilo. Cimrmanův humor mám rád, dokonce i semináře navzdory jejich neoblíbenosti u ostatních, snesu a mnohdy se i pobavím. Od této hry jsem ale čekal víc. Je tu několik výborných hlášek typu: "Sníme psy..."; "Chci do lékárny..." nebo "Teď jdu na sever...", víceméně je celá hra sama o sobě vynikající. Ale seminář, který jí představuje a uvádí zabírá zbytečně příliš místa (asi 85% celé minutáže) a je hrozně nudný. Za mě 50%. ()

Tominni

Asi nejlepší ze všech her Járy Cimrmana. Už přednáška pobaví (od zaškolení osvětlovače, rekonstrukce hry Přetržené dítě, která díky nachlazení zůstala zcela nepochopena, takže se alespoň dozvíme, proč dítě okusuje dehet a jak to bylo s tím debilem v divadle.........a jestli doktor Brukner dostojí svému závazku, přednášku pak zakončí živé obrazy, škoda, že bez nahé Slávie). Samotná hra je pak pravým skvostem o dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Tak velký počet skvělých hlášek se opravdu nevidí......jen namátkou - Jdu na sever a....jdu na jih! Ty máš krysu huso, tedy husu kryso! Sníme psy. S tím výletem na Kokořín se to srovnat nedá. Vyprávění o požáru Národního divadla, Kdo způsobil, že sám náčelník vydával tak zvrácené rozkazy? atd. Zvláště postava Varela Frištenského nemá chybu. ()

PlayEasy

Tak tohle nás úplně dostalo!!!! Humor, který dělají S+S milujeme, ale tohle je ještě něco víc! Skvělí herci a nejlepší scénář nás úplně očaroval. A už se těšíme na další, ale jestli tohle něco překoná tak ... Nebudeme se tu rozepisovat, je to prostě zkrátka pecka, možná trošku minutáž zkrtátit a bylo by to bez chyby! "TEĎ JDU NA SEVER A TEĎ ZASE NA JIH" Tohle snad znají i neznalci této klasiky. 95% ()

ostravak30

Moje nejoblíbenější. Je zde celá řada naprosto skvělých vtipů, úžasná přednáška, skvělé kulisy, jednoduchý humor i pro ty nejblbější, zajímavá píseň. Nesmírně zajímavé je i doplnění čtení z deníku. ()

johnny01

Povedený seminář i hra. Seminář se sice hry týká jen zčásti, ale "oprava" hry Přetržené dítě i následná reakce jsou vynikající. Živé obrazy však jsou poněkud nudné. Hra obsahuje mnohé skvělé hlášky a zajímavost sever-jih je také dobrá a rovněž i zápletka se psy, byť poněkud přetažená. Některé průpovídky ve hře nicméně mohly být trochu pokráceny. ()

Weirdman

10/10... Po prečítaní tu prítomných commentov som sa na film ohromne naladil, očakávl som od neho neskutočne veľa, a to som aj dostal. Som nadšený! ()

skinny9

"..nikdy jsem nic takovýho nedělal a nikdo mě k tomu nedonutí." btw, jak může někdo dát něco jinýho než pět hvězd? ()

maldoror16

Samozřejmě výborná záležitost. Přesto oproti mnoha a mnoha shlédnutím v dřívějšku, kdy jsem to měl za jednu z nejlepších cimrmanovek, se mi to dnes jeví pouze jako to průměrnější v jejich rámci. Lehce slabší přednášková část, než je u nich zvykem, s divadlem je to lepší, to má vskutku pár kouzelných míst, nicméně obojí má chvílemi trochu hlušší místa. Ale pořád klasika a paráda. ()