Star Trek X: Nemesis

Star Trek X: Nemezis

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Thriller

USA, 2002, 112 min

• tron

No. Bohužiaľ. Nie som nijaký extrémny trekkies, ale viem, čo je Enterprise či „Hlboký vesmír 9“. Z rôznych Roddenberryho sérií ma najviac bavila tá s kapitánom Picardom a na jeho prvom „samostatnom“ celovečernom STAR TREKU, takmer hororovom PRVOM KONTAKTE (1996), som bol v kine a dodnes naňho nedám dopustiť. Bohužiaľ, nasledujúce dva celovečeráky s posádkou sympatického no rázneho Patricka Stewarta, prehnane filozoficky pomalá VZBURA o „večnom živote“ (1998) a slabý NEMEZIS (2002), boli také komerčne slabo prijaté, že skončil nielen Picard, ale štúdio Paramount po desaťročiach zastavilo i všetky televízne série. Až v roku 2009 musel J.J. Abrams tento fenomén „reštartovať“ úplne novou prequel-víziou. A NEMEZIS? Slabota. Ak sa budete tešiť aspoň na Rona Perlmana, jeho beztak „divoký“ vzhľad je zamaskovaný na nepoznanie. Akcie je minimum a je hrozná. Atmosféru som ja osobne nevidel nikde, výprava a triky televízne, no proste oproti „plnohodnotnému“ celovečernému akčnému sci-fi hororu PRVÝ KONTAKT až šokujúci prepad do "televíznych rozmerov“ v tom najhoršom zmysle slova. Príbeh nezáživný, dokonca i doteraz také sympatické postavy nezaujímavé, detto nečakane ich hereckí predstavitelia, vrátane Stewarta! Bývalý skúsený strihač Stuart Baird síce 1996 dravo debutoval neseagalovkou KONEČNÉ ROZHODNUTIE, ale už ŠERIFOVIA dokázali, že to bola len náhoda – a NEMEZIS ho dorazil (dúfajme, že definitívne).(20.11.2004)

V době, kdy jsem s filmy začínal a nezjišťoval jsem si o nich moc informací, jsem se díval prakticky na cokoliv a tak se mi stalo, že jsem tento poslední (v té době ještě nebyl film z roku 2009 ani v plánech) díl viděl jako úplně první z celé Star Trek série. A líbil se mi. Teď, když jsem zhlédl všech předchozích devět dílů (už v chronologickém pořadí :-)) jsem si zopakoval i tento a musím říct, že (a teď si připravte kameny, milí Trekkies) mi pořád přijde, že tenhle film je nejlepší dílem s novou posádkou. Ne, není to The Wrath of Khan této série, ani zdaleka ne. Nicméně ze všech těch filmových pokračování mi tohle přišlo jako nejlepší i přes tu zvláštní scénu, kdy kapitán Pickard řídí Buggynu přes poušť, i přesto, že tento film málem zničil kariéru tak skvělého a charismatického herce, jakým Tom Hardy nepochybně je, i přes ten "over the top" souboj na konci. Tenhle film měl dle mého nejzajímavější příběh, skvělé tempo a super akční scény (ano, i tu "over the top" akční scénu ze závěru jsem si užil). Takže pro mě Nemesis stále zůstává v popředí, co se týče filmů s novou posádkou. 90 %.(9.8.2007)

Souboj kapitána Pickarda se svým klonem Shinzonem a především finální bitva Romulanů a Enterprise. Tentokrát méně filozofování a více akce, to mi ve Star Trek vyhovuje. Trailer: http://www.csfd.cz/film/17282-star-trek-x-nemesis/videa/(5.11.2011)

Čtvrtá a závěrečná akce kapitána Picarda a spol. se dost povedla. Sice ke konci filmu bylo až moc loučení - asi se opravdu čekalo, že další díl už nebude, ale i tak slušné 4 hvězdy. Jen chudák android Data.(15.10.2009)

Tak trochu lepší seriálová epizoda, která nad "normálními" díly nevyniká kromě délky vůbec ničím. Ve své době to byly triky a velmi příjemný návrat k posádce z Nové generace, tedy nejlepšího Star Trek seriálu vůbec, ale to všechno už je z dnešního pohledu stejně úplně jedno. Scénář místy docela hapruje, bojové scény se od těch velice pěkných (vesmírné lodě) blíží až k příšerným (kontaktní souboje) a atmosféra je taková... nijaká. Ale ta nostalgie, o jaké mluví Gemini,... ta mě při závěrečném pohledu na Enterprise v doku, za doprovodu klasické hudby, dostala taky. Holt... byl jsem mladistvým Trekkie :-) 7/10(17.7.2008)