Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

MATADOR

Pravděpodobně budu jediný, kterému se zdá, že film je nějak otočený. Skvělý začátek, který Vás vtáhne a nechává Vás napnutého, jak to vlastně vůbec je a druhá polovina se mi zdá, že nějak polevila. Douga Limana jsem nějak nemusel, ale tímto filmem u mě stoupl, vybral si na tento film jednoho ze skvělých herců Matta Damona a nemohl vybrat lépe - skvělý výkon v hlavní roli. Škoda, že konec je poněkud "přehnaný". A velmi pěkný soundtrack. I tak velmi slušné * * * ()

01Zuzana10

akcne thrillery, len zriedka. som rada, ze som natrafila na velmi zajimavu vec. Napinavo spracovane, nemala som predstavu, ako bude pokracovat film, nemam tusenie, co bude v pokracovani trilogie. Ale sa ohromne tesim. Matt nie je ako ini spioni alebo ini tipci ,,pracujuci pre vladu, ci jej velicenstvo ;)", takze sa tu ohromne hodil. Pre mna je to prijemnejsi James B. Tych hollywoodskych nemusim moc.. Je ohromne charizmaticky a ta predstava cloveka ako on... + mam miernu slabost na Mattov usmev, takze :D Hral super.. Franka Potente mi nebola velmi sympaticka.. no velmi mi pripominala Claire Danes, kt. mam rada :). Pocas tohto filmu som sa ani raz nenudila, zajimavy bol nielen dej ale i spracovanie, casty strih.. No podla mojho nazoru sa skladatel film. hudby riadne sekol. Vobec mi tam nesedela. Na uvod slaciky do takej sceny? Casto som mala neprirodzeny pocit z hudby. Som rada, ze film bol zasadeny do Pariza. Pekne som si zaspominala na moj vylet a pobyt v tom meste :). By ma zajimalo, ktore pasaze sa tocili v Prahe/na Barrandove. ()

Thomassi

Agent bez minulosti. to je počátek pro mě nejlepší filmové série všech dob. A čím tak boduje? Je to neuvěřitelně svižný, špionážní, chytlavý a hlavně do detailu promyšlený chytrý thriller, který zvedl v tomto žánru laťku tak vysoko, že ještě nebyla překonána (myslím tím celou trilogii). Už nápad člověka, který si nic nepamatuje a postupně, ale po malých krůčcích, se odkrývá jeho identita, je myšlenka, která by měla mít úspěch. A jsem rád, že úspěch má, a velký. Pasáže ze švýcarské banky, automobilová honička v Paříži, epizoda na poli s Clivem Owenem a mnohé další mi přirostly k srdci tak, že na Bournea nedám dopustit. A jako rozjezd to šlapalo jak švýcarské hodinky. Matt Damon alias Jason Bourne je jeho nejlepší a zřejmě i nejznámější filmová role. A už tak dokonalý film podtrhuje ještě epická hudba Johna Powella, která celému ději vštěpuje drsný, ale zároveň neodolatelný pocit. Pro mě jednoznačně plná palba. ()

Aiax

Velké překvapení, Matt Damon natočil relativně výborný film a navíc thriller! Sympatický snímek Douga Limana má všecho, co nemá třeba Scottův Muž v ohni - spád, gradaci, lehkost, inteligentní scénář (zřejmě také díky předloze Roberta Ludluma). Tyhle luxusní áčkové thrillery fakt můžu a u Bourneovy identity neboli, jak zní český, jako obvykle nekompetentní název distributora, Agenta bez minulosti jsem se moc dobře bavil. ()

FilmFan24

Původní film podle Ludlumova románu "The Bourne Identity" z roku 1988 natočený Rogerem Youngem jako televizní minisérie a měl 180 minut. Bourne byl tenkrát Richard Chamberlain. U remaků jeden nikdy neví...ale tenhle je přímo ukázkově lahůdkový. Výbušně výborný mix akce, napětí a psychologie...vlastně po celou dobu filmu Jason "Matt Damon" Bourne neví kdo a čím je a aby přežil musí být neustále v pohybu. Podle mě jeden z nejlepších akčních thrillerů roku, který dostal do vínku ještě lepší pokračování... ()

Falconica

Přišlo mi takové vhodné se předtím, než večer uvidím Odkaz, podívat na předchozí Bourny(ano, rozhodla jsem se přežít tři filmy s Damonem)-abych znala souvislosti a abych mohla sama srovnat to, na co tu tolik lidí nadává:-D. Musím uznat, že první díl je velmi kvalitní. Přiměřený poměr akce/emoce, poutavé akční sekvence...no proč ne. I ten Damon není až tak špatný, jak jsem se bála. ()

Lucjen

Neviem, ako je možné, že som videla Agenta bez minulosti až teraz, mala som sa naň pozrieť už dávnejšie. Ušetrila by som si alergiu na Mattíka, ktorý je tu aj s Potente výborný. Bavila som sa a nebudem sa brániť ani zopakovaniu. No tiež sa neubránim dojmu, že to mohlo byť oveľa viac nervy drásajúce. ()

Skip

Velmi dobrý špionážní thriller, který se obešel bez všelijakých extra kousků, které jsou ve filmovém světě přisouzeny super agentům. Škoda toho skoku ze schodů, ten si mohli odpustit. ()

kajas

Já akční filmy většinou nemusím, ale "Agent bez minulosti" rozhodně není špatný. Dokonce si myslím (a jak tak koukám na zdejší hodnocení, nejsem sama), že je nadprůměrný. Matta Damona mám ráda, jenže... podruhé se na tenhle film stejně asi nepodívám. Není to můj šálek čaje. Protože nehodlám zavrhnout tak úspěšnou trilogii, ráda se podívám na druhý i třetí díl a třeba svůj názor ještě přehodnotím. ()

Aleee89

Konečně jsem se dohrabala k tomu, abych se podívala na dnes už klasickou (zatím) trilogii s agentem Bournem (kterého hraje Matt Damon). Že je to kvalitní série, to je jasné předem. I já, ač akční žánr nevyhledávám, jsem si první díl užila a tuším, že i další dva mi sednou. Je to chytré a dynamické. Postavy jsou dobře vykreslené a jde o velice chytlavou špionážní jízdu. ()

L_O_U_S

Nedá se říct, že by mě první Bourne vyloženě zklamal, jen bych byl byl vděčný za trochu víc špionážních prvků (popřípadě více paranoii), na druhou stranu kvituju, že tady nikdo nelítá vrtulníkem v tunelu. Závěr mi nepřišel nijak zvlášť objevný. Nebo mi zase něco ušlo? (749., 28. VIII. 2012) ()

marleyy

90% Podle mého nejlepší Bourneovka. A to mám Greengrase fakt rád, ale tento díl je nejsyrovější, nejuvěřitelnější a s tak hustou atmosférou, že by se dala krájet. Vynikající chladný Clive Owen a živočišný Matt Damon. ()

Frenegonda

...jo a kdybyste NÁHODOU nevěděli jak se dostat z Marseille do Ženevy BEZ IDENTITY tak se zeptejte agenta Bourna:-D Akce je ale bezchybná!!! A když je mi těžko pouštím si tenhle film. Protože on je Bourne na začátku v pěknejch sračkách. A nepovolil!!! ()

Chrysopras

Skvělá jízda s propracovaným dějem a výbornou akcí. Pro Franku mám od Princezny velkou slabost a Matt je taky dobrej. Dokonce i moje matinka. která jinak akčnáky nesnáší to sledovala s velkym zajmem. Jenom nechápu, že mi to před 5 rokama uteklo a dostal jsem se k tomu až na DVD, v kině to muselo být senza. ()

Parlay

Pokud má série co se týče kvality opravdu vzestupnou tendenci, tak se mám vskutku na co těšit... Příjemně realistický akční thriller s přesvědčivým Mattem Damonem v hlavní roli. Nyní mě omluvte, běžím shánět "Bournův mýtus" :-) ()

Petroff

Docela zajímavej námět přechází do akčně-thrilleroidně-mysteriózního dramatu - no a to je můj "oblíbenej" odpadovej žánr. Do toho nepřesvědčivá tlama Mata Daemona a rázem se dívám na ucházející dvouhězdičkovou komedii. Lidi dneska nečtou, v tom je problém - pak se jim líběj tyhle bezduchý hlouposti. Jakákoli kniha Fredericka Forsytha je asi tak 87x lepší, než tohle hloupé, dramaticky akční thriller video. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav