Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

zipper111

Jop, Bourne mě teda "dostal". Liman je dobrej řemeslník, akci vyvažují zajímavé dialogy, napětí udržuje po celou dobu filmu víceméně konstatní, Damon hraje jako o život, no a Franka Potente??Wow... ()

Macejko

Uplynula skutočne dlhá doba od momentu, kedy bolo načase pozrieť sa na zúbok chválenej bourneovskej sérii. Jej prvý diel ma ale neprekvapil, pretože je to v podstate iba akčný triler podľa divácky známej šablóny. Má síce dobrého Damona a roztomilú Franku Potente, avšak počas sledovania som sa nemohol zbaviť dojmu, že toto všetko som už niekde videl. Uvidíme, čo predvedie Greengrass. ()

rockstorm

Celá trilogie - Agent bez minulosti, Bournův mýtus, Bourneovo ultimátum - je výborná. Často se stává , že u vícedílných počinů jde kvalita děje i napětí dolů, ale tady to rozhodně neplatí, tohle je super jízda od začátku do konce....a hlavně na konci. ()

Freemind

Snímek, který udal směr celému žánru, ale po více než deseti letech už začíná trochu zapáchat, ne-li přímo smrdět devadesátkami. Přesto se jedná o nejlepší díl celé série - nejen proto, že zde není ani slovo navíc, ale také díky tomu, že na režisérské židličce seděl normální, slušný řemeslník, a ne Paul "piju-kafe-s-amfetaminem" Greengrass, takže celý film nevypadá jako epileptický záchvat, ale jako solidní akční trhák s inteligentní dynamikou. ()

erased

Vynikající rozjezd jedné z nejlepších akčních sérií. Bourne ještě vypadá jako ušlápnutý benjamínek, ale vůbec mu to nepřekáží v tom, aby zářil jak v akčních, tak i pomalejších pasážích. Zdaleka nejlépe z celé série zde však funguje příběh, ve kterém se řeší jen a pouze Treadstone. Postava Conklina ještě není nijak přitažená za vlasy a z antagonistů je zdaleka nejpřesvědčivější. Spolu s Profesorem a Manheim-em dělají Bournovi vynikající protihráče a z prvního dílu akční legendu. Extreme ways are back again, extreme places I didn't know. ()

Makky

Naozaj šikovný a inteligentný thriller. Agent bez minulosti má ale čudné tempo. Prvá polka má atmosféru a tempo vynikajúce, ale po skvelej automobilovej naháňačke v strede filmu tempo opadne a všetko sa zrazu začne ťahať veľmi pomaly a nudne. Našťastie posledná pol hodina opäť stojí za to. Po druhý raz sa mi The Bourne Identity páčilo viac, ale za svojim hodnotením si stále stojím. Aj tri hviezdičky si treba zaslúžiť ()

gogos

Počátek jednoho velkého příběhu a životní role Matta Damona. Výborný příběh, syrová psychologie, žádná tupá klišé, skvělá akce i hudba a mistrná režie. Agent bez minulosti je špička mezi špionážními dramaty Jason Bourne jedna z mých nejoblíbenjěších postav. 5* ()

blackrain

Ztráta paměti je velmi vděčné téma, ze kterého se dá vytřískat opravdu hodně. Pátrání po vlastní minulosti bývá zajímavé a v některých případech velmi nebezpečné. Jason musel objevit své ztracené vzpomínky a schopnosti. Z lovce se stal sám štvanou zvěří. Nenechal se nikým a ničím zaskočit. Je daleko reálnější a uvěřitelnější než James Bond. Herečka Franka Potente se k Jasonovi výborně hodila. ()

Žralok

Představte si že se jednoho krásného dne vzbudíte na rybářské lodi. Dozvíte se že jste měli v zádech dvě kulky a pod kůží číslo bankovní schránky. Postupně zjišťujete že mluvíte plynně několika jazyky, skvěle ovládáte bojové umění a snad všechny palné zbraně. Jenže nevíte jak se jmenujete. Čím jste se vlastně až do teď živili. Nepamatujete si ani minutu ze svého dosavadního života. Víte jen že vás někdo chce zabít. Samozřejmě neznáte důvod. Tak to je případ Jasona Bournea. Agenta bez minulosti. První díl perfektní série akčních thrillerů vás doslova vtáhne a nepustí až do poslední sekundy filmu. ()

kaylin

Film, o kterém jsem hodně slyšel. O něm i o jeho pokračováních. A dlouho jsem se mu vyhýbal, jako to třeba dělám o nějakých klasických filmech Coppoly nebo Stona. Prostě se na ně nedostalo, tak jsem si řekl, že je čas a že to spojím do jednoho řetězce a shlédnu i další filmy ze série, včetně posledního, který je také poměrně oceňovaný. Na čtvrté pokračování rozhodně dobrý výsledek, navíc když se počtvrté už Matt Damon nevrátil. Tady ho máme v celé jeho mladické kráse. V roce 2002 mu bylo 32 let a vypadal pořád celkem jako ucho. O to více v roli oslnil, protože prostě nikdo nečekal, že se začne chovat jako skutečně profesionální zabiják. Je neskutečně uvěřitelný a ta role mu sedla. Jenže... Nějak se to nadšení nedostalo. Předloha Roberta Ludluma je poměrně provařená. Ne proto, že by byla tak často natáčená, ale proto, že podobný prvek se používá častěji. Jednou bych prostě ocenil, kdyby v tom nebyla vláda, nebo nějaká vládní organizace, která může za to, že člověk ztratil paměť. Ztráta paměti je tak neskutečně silný prvek, který je možné využít i jinak, než pouze tím, že to bylo v rámci nějakého tajného programu, apod. Není to špatné, samozřejmě, ale já bych si jednou přál nějakou invenci. Ne jen hloupou, ale nějakou skutečně smysluplnou, která nebude o tajných agentech. "Agent bez minulosti" v tomhle směru nakonec funguje dobře, příběh je logický, je zasazený do fungujícího prostředí, ale prostě se nemůžu zbavit pocitu, že je to něco viděné mnohokrát. Navíc mi té akce sem tam přišlo až prostě málo. Na druhou stranu Matt Damon je člověk, který vás provede celým filmem, a budete spokojení, protože mu prostě budete fandit. Jeden nevinný člověk, co nemá vzpomínky, se snaží postavit zlé vládní organizaci. Tohle prostě musí nadchnout všechny odpůrce organizací jako CIA nebo FBI. Dobrý film, ale prostě jsem čekal něco trochu víc. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/divosi-10-years-divoka-stvoreni-lets.html ()

slunicko2

Příjemný akční film o špiónech, tajném výzkumu a tak vůbec. 1) Milý koktejl akčních scének, honiček a pohledného Matta Damona. Ničeho nepřebývá, nic moc ani nechybí. Film je upřímný, na nic si nehraje. Poskytuje lehkou zábavu na dvě hodiny, nic víc, nic méně. 2) Škoda, že tento žánr moc nemusím, určitě bych dal vyšší hodnocení. 3) I want Bourne in a body-bag by sun-down. ()

topi

Nehorázná mrda!! Skvělá akce, kamera ,hudba, scénář, režie ,střih ,herci, zvuk. K tomu nemá cenu psát víc! Byl jsem nadšen!!! ()

René.girl

Věděla jsem, že tohle nebude film podle mého gusta, ale všichno o tom tak básnili, že jsem se tedy rozhodla se do slavné trilogie pustit. A hned v prvním díle jsem dostala přesně to, co jsem čekala - něco jako nepovedenou napodobeninu Jamesa Bonda. Nikomu neberu, že Matt Damon ve filmu exeluje, vždyť jsem film byla schopná dodívat jen kvůli němu. Ale ten zbytek jako třeba píběh, který je na mě až moc chaotický a ne příliš dobře vyprávěný nebo příšerný herecký výkon Franky Potente už jen potvrdil mé očekávání. Je to prostě akčňák, který si snaží hrát na něco víc. U mě to, ale bohůžel nefungovalo. 40% ()

Maq

Zabiják který obratně maří snahu jiných zabijáků ho zabít. Bylo mi předem jasné, že tohle není můj nejoblíbenější žánr, ale když na to všichni pějí takovou chválu... --- Tak jsem to zkusil a jsem jaksi zaražený. Přesně stejné zápletky měly filmy už v mých dětských letech. Pravda, tenkrát neměli mobilky, počítače a podobná udělátka. Ale to by se taky dalo říct, že film je skvělý, protože v něm jezdí auta jaká dřív neexistovala a obrázky mají víc puntíků na čtvereční palec. Fakt, neviděl jsem nic, ale vůbec nic, co bych neviděl už aspoň stokrát. A mnohdy v chytřejším vydání. ()

rt12

Bourne nesmrtelný akční hrdina, který vždy přechytračí všechny tajné a zabijácké organizace. Dělá vše způsobem, který mi bere dech, po celou dobu mu fandím, všechno mu baštím i s navijákem a 119 minut ho miluju. ()

Damiel

Výborně zpracovaná románová předloha, má to švih, šťávu, jede to jako dobře promazaný stroj (nejen Frankou Potente mi rytmus filmu trochu připomněl Lola běží o život). A honička v autech nemá chybu! Myslím, že legendární zkratka pro agenta JB má zase konečně náboj - James Bond sucks, Jason Bourne rules! ()

PogoJoe

Agent se ztrátou paměti, po kterém "všichni" kolem jdou. Dá se říci klasický základní nápad, teď záleží pouze na tom, jak se to rozvine dál. Záleží na hercích. Záleží na prostředí, ve kterém se děj bude odehrávat. Záleží na desítkách drobných nápadů, které příběh ještě doladí a vylepší. Záleží... na spoustě dalších věcí, jako je hudba, vyváženost akce, humoru a "rozjímavých" scén, správné délky a načasování silných momentů... záleží na tom, jestli se vše podaří vtěsnat do jednoho zábavného, strhujícího a fungujícího celku. To všechno, na čem záleží, tento film dá se říci že z naprosté většiny splňuje. Všechny části celku se povedly. Možná to mohlo být ještě lepší, některá místa mohla být více "využita", ale přesto - mě to pobavilo a nezklamalo. Herecké obsazení musím vyzdvihnout - typy hereců přesně sedly do daného sénáře. Když srovnám dva poslední počiny Douga Limana, tak se mi nechce ani věřit, že ten paskvil Pan a paní Smithovi a tento skvělý napínavý snímek natočila jedna osoba... Líbí se mi hudba, kde jsem zaslechl spoustu známých skladeb, které sem ovšem sedly. DOBRÝ FILM! ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav