Nedaleko francouzského pobřeží vytáhnou rybáři z moře postřeleného muže. Když se probere, nedokáže říci, kdo je a co se mu stalo. Jediným pojítkem s minulostí je čip s kódem k účtu ve švýcarské bance, který měl implantován pod kůži. Když se uzdraví, vydá se pátrat po své minulosti. Ke svému překvapení zjistí, že dokonale ovládá bojová umění, když v parku hravě vyřídí policisty, kteří chtějí vidět jeho doklady. Pátrání ho zavede k bankovní schránce, kde objeví pistoli, velkou finanční částku, americký pas na jméno Jason Bourne. Jde na americký konzulát, tam je nečekaně napaden a musí prchnout před ozbrojeným komandem. Dostane se z budovy a venku přesvědčí německou dívku Marii, aby ho za dvacet tisíc odvezla do pařížského bytu, jehož adresu našel také v bankovním boxu. Teprve s její pomocí začíná skládat první kamínky do mozaiky své minulosti. (TV Nova)

KafuR

Špičkový akčňák, který se obejde bez zástupů zabijáků v tratolišti krve, siláckých keců a bezduchých výbuchů, ale který spíš sází na povedený scénář, civilní herce a rejžy bez potřeby se zbytečně ukazovat. Damon sice ze začátku vypadá jak vyjukaný chlapec, který ke svým schopnostem přišel během nehody v laboratoři, ovšem záhy i tento jeho výraz dostává svůj smysl a člověk na konci může jenom s potěšením konstatovat, že stále existují filmaři, kteří dokážou známou látku obalit tak, že člověka ani nenapadne to s něčím srovnávat. Protože Bourne je kapitola sama pro sebe. ()

Plechpetr

Pro mě veliké zklamání. Nic moc zajímavého jsem v tom neshledal. Poměrně jsem se nudil ve střední části filmu. Bourne pro mě zatím za tři hvězdy. ()

Pekisan

Knihu som cital a film som videl uz niekolko krat. A stale to hltam ako vodu po piatkovej noci. Nie je to jeden z tych "velkych" co vas po titulkoch prikova na sedacku na dalsich dobrych 10 minut. Ale skuskou casu presiel na vybornu a dokaze bavit stale znova a znova dokola. A to uz stoji za zmenu na plne hodnotenie. ()

PEZ

Svojho času to bola pecka a rozhodne jedno z najväčších prekvapení roka. Matt Damon ako nekompromisný akčný hrdina? To by fakt nikto nečakal. Navyše celý príbeh bol slušne vystavaný - i keď do značnej miery tomu napomohla predloha (film sa však dosť od nej odkláňa). Plus dva skvelé fighty a autonaháňačka (spomenul som si pri nej na podobnú scénu v Roninovi a ono to natáčala tá istá kaskadérská crew :)). Dnes už prvý Bourne trošku zostarol, najmä po technickej stránke. Ale stále je to top špionážny akčák s perfektným Damonom. PS: Pozorne si pozrite scénu z prístavu na začiatku filmu, kde Bourne zrazu zmizne z výhľadu pri prechode malého nákladného auta. Zakaždým som si myslel, že aký to lacný trik so strihom. Omyl - Bourne tam stále je! Pri prechode dvoch ľudí popred kameru sa stihne skryť za autom a skrčený za ním prejde až na kraj ulice mimo kameru. Odporúčam detailne pozrieť, tomu sa vraví "dôraz na detail" a ukážka ako sa naozaj dá nepozorovane vytratiť. ()

Biopler

S týmto filmom mám problém. Až kúzelne v ňom všetko sedí, dá sa povedať na sekundu. A to je jeho chyba. Jason, povedzme veľmi šikovne, zistí, že môže mať na svedomí Wombosiho a keď mu to dôjde, zrazu už prechádza okolo miesta jeho úmrtia. Keď ho prenasleduje zabijak z Barcelony, čistou náhodou nájde v dome zbraň a rovno i s nábojmi. A naháňačka v pidiautíčku je tak naivná, tak smiešna, tá vyslovene trčí ako fail filmu. Na druhej strane však musím povedať, že základ filmu v hľadaní svojej identity podporovaný občas paranoidnými predstavami je položený veľmi dobre. Súboj Damon vs Owen som si vychutnal - výborný nápad ako znemožniť bezchybnému strelcovi predviesť útok. Celkovo výkony sú veľmi dobré. Damon je príjemný, nebolo to však pre mňa špičkové, myslím, že to ešte len bude gradovať. Cooper je však bezkonkurenčný, tak nejako si predstavujem bossa tajných akcií. Réžia je istá, hýri nápadmi a výborným tempom. Divák sa určite nenudí. Kameru musím len vychváliť, lebo akčné scény sú snímané veľmi živo a zároveň prehľadne. Soundtrack je tiež veľmi dobrý a podporuje tvorbu atmosféry. ()

Jajar

Jason Bourne není ani James Bond, ani Ethan Hunt. Doug Liman natočil skvělý špionážní thriller, kde má poctivě budovaná atmosféra přednost před akčním kolotočem. I proto dnes už legendární film o agentu bez minulosti ani po dvaceti letech nestárne. Hodně povedený žánrový příspěvek. ()

FOCKE_WULF

Výborný scénář i atmosféra, navíc femme fatale je tu Franka Potente, což je ta Lola, co kdysi kdesi běžela o život, takže co si přát víc. Prostřední díl trilogie jsem zatím z nějakého nejapného důvodu ještě neviděl, ale pamatuji si, že závěr - Bourneovo ultimátum - je naprostá kulervoucí dokonalost, hektický sled akčních scén a taky se divák konečně už dozví, proč to všechno. ()

kondor77

Přímočarý film. A přesto jeho tvůrce pochopil, že pro pokračování musí předat žezlo, což vedlo k jednomu z nejlepších rozhodnutí v dějinách holyvůdu. Senzační akce, špetka romantiky, drtivá závěrečná akce. Bavil jsem se moc. ()

junxi91

Film o chlápkovi, který absolutně neví, kdo kurva je, nepamatuje si svou minulost, zato však disponuje spoustou impozantních schopností - ovládá bojová umění a umí několik světových jazyků. Na palubě rybářské lodi ve Středozemním moři je rušno. Italští rybáři právě vytáhli zraněného Američana se dvěma kulkami v zádech. Jeden z nich mu je vytáhne, následně se Američan probere a začne vyvádět a ptát se, kde se nachází a kdo jsou ti rybáři. Jeho ošetřovatel jej uklidní, že je jeho kámoš. Rybáři se o něj chvíli starají a on zjišťuje, že umí spoustu zajímavých věcí. Pod kůži v jeho boku najdou mini laserový projektor, který udává číslo bezpečnostní schránky v Curychu. Američan se tam tedy vydává, a ve schránce najde peníze v různých měnách, pasy a průkazy totožnosti s různými jmény a také pistoli. Američan si všechno vezme a začne používat jméno v americkém pasu, které je Jason Bourne. Po jeho odchodu všímavý zaměstnanec banky kontaktuje CIA, konkrétně oddělení operace Treadstone, což je black ops program CIA. Treadstone vede agent Conklin, který zalarmuje policii, aby Bourna zatkla, zatímco tři agenti - Castel, Manhein a Professor - jej mají zlikvidovat. Zástupce ředitele CIA Abbott zavolá Colklinovi a informuje jej o neúspěšném pokusu o atentát na diktátora Wombosiho a Conklin mu slíbí, že se bude zabývat agentem, který to posral. Bourne vstoupí na americký konzulát, aby utekl švýcarské policii, ale je pronásledován mariňáky. A tak všechny přemůže a uteče do postranní uličky, kde se setkává s 26 letou Němkou Marie Kreutzovou, kterou viděl před chvílí na konzulátu a nabídne ji 20 000 dolarů za odvoz do Paříže. V Paříži se oba dostanou do bytu, odkud volá Bourne na hotel a čte jména ze svých pasů s dotazem, zda tam nebyli ubytováni. Na hotelu byl ubytován John Michael Kane, který ale zemřel před dvěma týdny při autonehodě. Bourne a Marie jsou přepadeni v bytě agentem Castelem a je z toho bitka, po které Castel raději skočí z okna, než aby cokoliv prozradil. Při prohledávání Castelových věcí najde Marie plakáty sebe a Jasona jako hledaných osob a souhlasí s tím, že Jasonovi pomůže. Oba utečou policii v Mariině autě a pak stráví noc na hotelu v Paříži a vzniká mezi nimi romantický vztah. Wombosi je mezitím rozhořčen z toho, že jej chtěl někdo zabít. Conklin očekával, že když nastraží tělo atentátníka Johna Michaela Kana v márnici, tak tím Wombosiho oklame. To se ovšem nestane a Wombosi vyhrožuje, že nahlásí akce CIA médiím. Profesor tedy na Conklinův příkaz zastřelí Wombosiho. Bourne se představuje jako Kane a při čtení novic se dozví o neúspěšném pokusu o vraždu na Wombosiho na jeho jachtě, a že při útěku byl atentátník dvakrát střelen zezadu. Je mu jasné, že je za to zodpovědný on, a uchýlí se s Marií na francouzský venkov, do domu Mariina nevlastního bratra Eamona a jeho dětí. Abbott tlačí na Conklina, aby tento problém vyřešil, a tak pošle Profesora za Bournem, aby ho zabil. Celou dobu totiž sleduje jeho polohu. Rodina se musí uchýlit do sklepa a Jason vybíhá ven, zatímco se jej Profesor snaží zastřelit sniperkou. Jason jej však oběhne, překvapí zezadu a smrtelně postřelí. Profesor před smrtí odhaluje jejich společné spojení s operací Treadstone. Jason kontaktuje Conklina pomocí Profesorova telefonu a souhlasí se setkáním v Paříži. Bourne však vidí, že Conklin není sám, a tak sleduje jeho auto až do domu v Paříži, který využívá oddělení operace Treadstone. Bourne se vloupá dovnitř a míří zbraní na Conklina a na technika Nickyho Pearsona. A teď přijde to odhalení - Conklin sdělí Bourneovi jeho spojení s Treadstonem a připomíná mu jeho vražednou minulost a to, že je zbraní za 30 milionů dolarů, která se vymknula kontrole. Bourneovi se vracejí zlé vzpomínky na to, jak vraždil na Wombosiho jachtě a je z toho zdrcený. Vybavuje se mu, jak tam byly Wombosiho děti a brečely. Bourne oznamuje, že rezignuje na svou práci agenta pro operační oddělení Treadsone, ale přicházejí další agenti, kteří jej mají zastřelit, ale on je postřílí a unikne. Conklina pak oddělá Manheim na základě Abottových rozkazů a rozjíždí se nová operace "Blackbirar". Jason se vydává za Marií na Mykonos, která se zde živí jako pronajímatelka skútrů a vypadá to, že budou mít oba konečně svobodu a klid. Podle mě jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Originální námět s tématem retrográdní amnézie a objevováním vlastní minulosti a neznámých schopností. Spousta natřískané akce, která je však celkem realistická, na rozdíl od jiných filmů. Další díly jistě také stojí za to. Matt Damon ukázal, že má na to být pořádným drsňákem s čistou duší.  () (méně) (více)

chlebos

Matt Damon jako tajný agent? Ano! Doug Liman svojí první velkorozpočtovou režii zvládl dokonale a hlavně zůstal věrný svému stylu. Matt Damom je skvělý jako vždy a jako bonus je tu Franka Potente. ()

sledge

Na akcak vynikajuca vec. Mensie vyhrady k prilisnej neohrozenosti hrdinu, trochu reality sem a tam nezaskodi, a Damon mi ako tento typ hrdinu vyzorovo tiez moc nesedel. Pre tieto a par inych kozmetickych chybiciek -1*, inac fajn. ()

LordMysti

Vynikající akční thriller, který na mě zapůsobil jako blesk z čistého nebe. O tomto filmu jsem dříve vůbec nevěděl, o to víc na mě zapůsobil. Zajímavý nápad, výborné herecké výkony především Matta Damona a klasická akce řekl bych ze staré školy. ()

koudis11

No nevím, bohužel nedokážu pochopit jak tento film dostal tak vysoké hodnocení……..Podle mého názoru, mi to přišlo jako laciné „Béčko“.Kamera vypadala amatérsky,bojové scény jak z Kobry 11 (je vidět že na tom spolupracovalo i Německo).Herecký výkony nic moc.Musím se přiznat že jsem tento film nedokoukal, skončil jsem asi na 80 minutách, ale do této chvíle mi připadl děj filmu nudný a lehce předpovídatelný.Musím dát hodnocení Odpad! .Nevím jestli je to tím že jsem včera viděl výborný Mulholland Drive nebo únavou při sledování tohoto filmu.Nebo prostě mám asi jiný vkus jak vy ostatní. ()

Black-star

Skválý a nabušený akční film. A to že akční filmy vážně nemusím tak tenhle mě bavil a vakt sem se od něj nemohla odtrhnout. A Matt Damon na mě působil jako fakt velkej chlapák a drsoň, škoda že je to jen taková pohádka a takovejch chlapů po světě neběhá víc :-D. No tahle role mu fakt sedla a já si jízdu vážně užila od začátku až do konce. Doporučuji :-) ()

E lan

Povedený film se zajímavou zápletkou, skvěle natočenými akčními scénami a bohužel nefungujícím páru Damon - Potente. Tohle spojení nespojení táhne film dolů. ()

Gardenboy

Čiste komerčná záležitosť, ktorá má za úlohu zarobiť peniažky, v majnstrímovom obale, aby tých peniažkov bolo viac, samozrejme s kopou logických dier (tí dvaja sa do seba zamilovali po jendom dni a za ten isty čas odrazu nemohli bez seba žiť a ona bola ochotná s ním ísť aj na kraj sveta, hoci vedela, že ho chcú zabiť) a povrchnej akcie. Ale máme to tak radi, však? ()

dustur

Tak ako všetky filmy z Jasonom Bourneom ( Matt Damon - 1x Jeremy Renner ) ,sa mi páčia ,tak aj tento prvý Jason Bourne z názvom Agent bez mena... Premňa je to dosť luxusný film ,nabitý akčnými scénami ktore sú neskutočne dobre ,na čele z hlavným záporakom ktorého si zahral skvelý a štýlový Clive Owen...,ale aj ostatný herci sú skvelý ,a to či už sympatická Franka Potente , pekná Julia Stiles....,alebo Brian Cox či Chris Cooper.. Ja si myslím ,že režisér Doug Liman odviedol perfektnú prácu.... Moje hodnotenie filmu , je jednoznačne.: 5 / 5 ------ komentár upravený 06.07.2016 ------ ()

Raili

1.3.2008 0:05: Právě sem dokoukal první díl série. Musim uznat, že tak skvělou akčárnu už sem dlouho neviděl. Jenom mi neni jasný čim chtěj filmaři pokračovat v trilogii, když ten konec vypadá docela uzavřenej. ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (více)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav