Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

bozka10

John je zase späť a opäť musí konať spravodlivosť a ako už je u neho zvykom, padajú hlavy.A tento krát teda hodne. ()

jorgus

Dosavad se mi pri ceskem prekladu Do pekla a zpet na tvari vyloudil usmev..po shlednuti noveho Ramba nemohu najit vhodnejsi nazev nez tento:)naprosty masakr a krvave orgie..kdo cekal nejslavnejsiho akcni postavu v duchodu bude prekvapen..Rambo se vraci a nikdy nebyl tak krvavy a bezohledny..krvava jatka nejvyssi kvality:) ()

Carbo

Můj pocit z tohoto filmu je rozhodně zajímavý. V jednu chvíli bych mu dal pét hvězdiček a v druhé chvíli mám chuť poslat ho mezi odpad. No každopádné film je točen pro fandy a ti si ho určitě užijou ale na druhé straně je to i asi kalkul úzce film zamířit na tuto skupinu, která je početná a generuje velké zisky a strhává k sobě i ostatní filmové fandy. ()

Ulrich

Viděli jste trailer? Tak přesně takový to je. Dříve možná šlo o stylizovanou brutalitu ve stylu 80 a 90 let. Ovšem doba velí k naprosto naturálním scénám typu Vojína Ryana a Černýho jestřába, ovšem obalených zápletkou opravdu z nejpřitroulejších. Příběh neexistuje. Armáda bezejmených naprosto nenáviděníhodných pěšáků je postupně masakrována Rambem a jeho spolubojovníky a divák pouze musí tleskat, neb - ačkoliv je styl nahony vzdálen všem předchozím dílům, na člověka přesto dýchá nostalgie. Už jen způsob, jakým je postava Ramba uváděna na scénu. Když do své první skutečné akční scény (s lukem a šípy) naběhne, měl jsem nutkání tleskat a skandovat. A o tom je celý film. Já jsem absolutně spokojený, ačkoliv ani jeden z Rambů není mezi mými top nejoblíbenějšími filmy. Líp to (stejně jako Rocky) udělat nešlo. ()

wellar

tento film mi nic nepovedal, nic mi nedal..cize clovek caka pri tychto filmoch aspon genialny pribeh...a to naplnil najnovsi Rambo len scasti... ()

Betmän

Super řežba, to sem snad nikdy neviděl. Ale dal bych do držky autorovi hudby. V závěrečných titulkách mi hudba silně připomínala AvP2, takže mě ani nemohlo překvapit, když jsem se tu dočet, že je to ten samej. ()

Grizzly

Rambo je zpet ve velkem stylu...krev, maso, zoldaci, krev, luk a krev...Nehraje si na zadnou hlubokou myslenku. Oldschool akcnak, ktery diky digitalnim trikum ziskal hodne moc krve a utrzenych koncetin. Pro mne neni co resit. ()

JohnFarst

Rambo 4 sa mi najviac podobal na dvojku. Nemá to kritický podtext ako jednotka ale nie je to až tak špatné ako trojka. Proste akčňák s galónmi krvi a tichými zábermi na hlavného hrdinu. Rambo zostarol, žije v zapadnutej thajskej dedinke... ale svaly má väčšie ako na konci trojky!!! Takéto veci mi tam trochu nesedeli veď pri takomto vzhľade by musel každý deň premakať 3-5 hodín v posilňovni. Vieme, že Rambo je odjakživa tichý a míkvy ale keď už raz niečo povie tak to stojí zato. Jeho vety sú tupo napísané akoby ho chceli spraviť nejakým mesiášom, vždy povie pravdivú múdrosť ktorá sa neskôr vo filme naplní. Stallone sa mohol viac zamerať na charakter aspoň Johna keď nie celej náboženskej party, z ktorej spravil len tupú návnadu a náhrašku pre znovupovstanie. Po technickej stránke vynikajúco spravený film s peknou kamerou a nezabudnuteľnou až nostalgickou hudbou. Realistickejšie scény sa už nakrútiť nedajú. Už aj tu to pre pár efektných záberov prepískli ale inak vďaka Bohu, že sme v Európe, lebo keď je pravda to, čo nám Sly ukazuje z Barmy, mali by sa začať modliť za nejakého Ramba. ()

Cartman

Rambo je zpět v plné síle, masakr kterej sem očekával dorazil, krev a střeva cákaly z plátna na všechny strany. Film není prošpikovanej hromadou moralistických keců, ale jen a pouze hromadou munice. Pacifistická tlupa misionářů dostala co jim náleží (škoda že je nesnědli:o)) Prostě jsem navýsost spokojena těším se na další díl...tuším sem někde četl že má být o něco temnější...takže krev bude tentokrát více "bordó":o))) ()

Martyr

“You know what you are, what you’re made of. War is in your blood. Don't fight it. You didn't kill for your country. You killed for yourself. God is never gonna make it go away. When you’re pushed, killing’s as easy as breathing." Terminator 21.storocia bez scenara. 77% ()

wollo

Totální masakr - nejlepší díl - Stallone je borec! Hlavně se nesnažit v tom hledat nějakou myšlenku, proroctví či co já vim. Prostě se jen pohodlně usadit a vychutnat si létající kusy masa:-) ()

RadimFišer

Díval jsem se na tento film celý v angličtině a musím říci- špička. Už jsem dlouho neviděl něco lepšího v šuflíku akčních filmů. Úúúúžasné ruské efekty. Už jste viděli jak vypadá člověk, který padá k zemi rozpůlený na dvě části, k čemuž mu dopomohl kulomet? Nebo hlavu rozstřelenou šípem? Báječná vizuální podívaná jedním slovem. Ostatní zde mají pravdu, že příběh pokulhává a je často velmi předvídatelný. Tuto chybičku pro mě nahrazuje sebevědomý a mužský obličej pana Stallona, kterého si velice vážím. Už jen pro to, že tento film i sám režíroval. Mluvil jsem o tomto filmu s ženami a víte co mi řekli? Tento film má pozitivní stránku. Že se Rambo vrátí zpět. Bravo pane Silvestr Stallon... ()

77Ivana

Tak šíleně drsný masakr jsem už dlouho neviděla, tam ulítne ruka, tam noha a tu a tam i hlava. Při masakru ve vesnici jsem musela otáčet hlavu, ale i tak Stallone dokázal tak jako u Rocky Balboa, že dobré filmy natáčet umí. ()

Honny2

Syrová akce, na kterou už jsem dlouho čekal! Nevěřil bych, že další Rambo překoná předešlý díl. Sedl jsem si k počítači, pustil Ramba a už jsem nedostal žádnou možnost se odtrhnout od obrazovky. Šokovaný a napjatý jsem sledoval, jak Sly půlí své nepřítele jednoho za druhým. 90minut bylo trochu málo, ale i tak *****. ()

Šmoula

Jo jo jo Rambo, zase se předvedl starouš jeden. Jen mě trochu zamrzel příběh, nemám už moc v lásce filmy, kde běhá stovky větnamčíků se samopalama s třílej po čem se dá, ale když pak nastoupil John a všechny tam to tálně rozmasakroval, možná není špatný říct rozesračkoval, páč vidět jak jednu vteřinu ustřelí někomu palici, druhou někomu nohu a pak kudlou řízne "lehce" do boku dalšímu šikmookýmu sráčovi a vypadne před něj obsah žalůdku, tak to mu se jinak číct nedá :-) Ještě škoda, že bitky byly k žávěru filmu, no trochu to ještě propracovat a malinko víc to natáhnout a byl by to trhák. ... 80% ()

Badel

pěkně udělaný, člověk si při scénách zabíjení nevinných pěkně omluví, že za chvíli bude mít příjemnej pocit, až budou ze zloduchů lítat kusy těla. Svižný, dobrej střih, zábavný. Scénář rambovitej, dialogy tragický. Sly pořád vypadá, že zabíjet umí i s tlustou hlavou. Lepší tři. ()

Boomstick

Natocit nieco taketo na stare kolena.Ale vidiet ze Sly ich este stale stare nema a vladze. Uchvatny akcny film ktory vo mne vyvolal fakt silny zavan nostalgie.Posledna pasaz je jedna z naj scen ake som kedy v akcnom filme videl,take sialenstvo som naposledy videl snad v Komande s Arniem.Gratulujem Sly,podarilo sa ti spravit fakt super akcny film s protivojnovou propagandou. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)