Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Amroth666

23.10. 2010 - když se řekne výlet do Barmy, můžete rovnou říkat výlet do pekla. Nejlépe stvárněný Barmský nechvalně proslulý krutý život všech dob. Film, u kterého brečíte, trpíte a zároveň fandíte. Stallone natočil Barmskou skutečnost, které říkám od teď krvavý mlýnek na maso, u které jsem se cítil naprosto ve svém živlu. Stallone dokonale ovládá žoldácké dovednosti a pak je zpracovává do filmu. Snad vůbec první akční film, ve kterém jsem nebyl zvědavý na akci, ale na to, jak se s tímto těžkým zakázaným čtvrtým dílem Stallone popere. Navíc, John Rambo nesklamal, tempo neustoupilo, hudba jistá a akce ještě drsnější než jsem čekal. Stallone prostě stejně jako herectví i režii ovládá všemi deseti a moc se těším na další jeho velkolepé kousky ____ Ty víš, co seš, z čeho seš ukutej. Máš válku v krvi. Smiř se s tím. Nezabíjel jsi pro svou vlast, nezabíjel jsi pro sebe. Toho tě bůh nikdy nezbaví. Když seš v úzkejch, je zabíjení stejně snadný jako dýchání. ____ OST 5/5 ___ http://www.youtube.com/watch?v=S4ln6uijHXw - Main theme ___ ()

Adaamos21

Všichni fanoušci tohoto akčního subžánru 80. a 90. let by měli být Slayovi vděční za tento film. Oživil ho a zachránil na pár dalších let. Ukázal těm ostatním vyčichlejm vazbám s šedinama, že to ještě jde. ()

C0r0ner

Prvního Ramba uznávám jako brutální sebereflexi Američanů vůči Vietnamu, dvojka byla celkem prázdný nářez, trojku jsem radši ani neviděl. Pokračování z roku 2008 pro mě bylo pouze tupým masakrem všeho kolem, což je sice dobře, ale koukal jsem na to vyloženě apaticky a bylo mi úplně jedno, co se děje a kdo umře. 45% ()

Dannysek4U

Dokud se mluvi, je to prusvih, z nejz kinoplatno mokva patosem a neuveritejne plitkejma dialogama, ktery se navic ubiraj velmi zvlastni, rekneme neceskou cestou (misionarstvi a valecnictvi nejsou veci, ktery bychiom u nas casto oslavovali). Ale jakmile Johnny prejde k osvedcenym argumentum, zacina jedna velka poezie valky. Cert vzal pribeh, tohle je Rambo, novej, hustej a krvavej az oci prechazej. Mimochodem, chtel bych vypadat jako dnesni Sylvester klidne uz ve ctyriceti. Vlastne mozna i dnes :o))) ()

Flynn

Nevím nevím, ale příjde mi že Johnymu dochází dech, vplížení do tábora, potom útěk a poté již vše obstará pouze těžký kulomet a Slyův klasický řev s ústy trochu do strany. Po téhle stránce mě to poněkud zklamalo. Vizuální stránka je krutá, skutečně mi to připomnělo úvodní scénu z Vojína Ryana. Hodně realisticky pojato. Dialogy nebudu ani hodnotit, ty jsem bral prostě jako nutné a hooodně veselé zlo, místy jsem se skutečně nasmál... viz. rozhovor s misionáři na lodi a dotaz: Kam jdeš?.... je to taková komedie s prvky z jatek ()

BUD-SFIS

Jak se rika moc krasny comeback oblibeneho hrdiny z detstvi. Zabodoval a pak ze pokracovani slavnych filmu nejsou dobra. Myslim ze Sly udelal nejelpsi tecku za svymi nejznamejsimi rolemi. Proste starik vali. ()

iommi

Tak vám neviem, prečo sa tak dlho srali so scenárom, keď aj tento stál za hovno. Béčko jak sviň, nič viac, nič menej. A to som si ja blbec myslel, že sa z toho séria na staré kolená vyhrabe. ()

McLushi

Tak jsem se velmi těšil a dopadlo to hodně dobře. Výborné akce je hodně a brutalita nechybí (to se v dnešních akčních filmech bez kouzla často nevidí). Čtvrtý Rambo má tempo, již zmíněnou akci a jen co mi nesedělo byla jistá ponurost, kterou nemám rád. Sylvester je prostě borec a vždycky bude. ()

Wormboy

Vynikajuca akcna rezanica so skvelym tempom a vybornym Slyom, ktory ma po poslednom Rockym opatovne presvedcil, ze vstal z mrtvych. Je to sice akcne becko jak svina, ale tak nekompromisne a tak kvalitne natocene, ze ak by sa Sly povenoval trosku viac aj postavam, nevahal by som dat plny pocet. Takto "len" viac nez nadpriemerne 4*. ()

zette

Tak to je fakt masakr, ani nevim, zda je vubec mozne z dnesnich zbrani takhle trhat lidi... Pokud chce nekdo videt akcni film, kde je spousta krve, ma svezi tempo bez nejakych zbytecnych kecu a zdrzovani a v hlavni roli temer nestarnouci Stallone, at s klidem sahne po Rambu IV. Urcite lepsi nez dvojka a trojka a prijemne zpestreni. Pro me je Stallone nejlepsi herec akcnich filmu, fakt dobry. ()

Gabbo

Nemůžu si pomoct, ale jsem toho názoru, že Rambo se měl na konci First Blood zastřelit, jak to bylo plánováno v původní verzi. Nevznikly by tak dva slabší díly, které z Ramba udělaly neprůstřelného zabijáka s kulasem v ruce. Aspoň tento díl vrací sérii kvalitu. Sice už nemá takovou hloubku jako First Blood, ale o to je krvavější a akčnější. A vše vrcholí jedním z nejlepších masakrů, které jsem na plátně viděl. ()

pakobylka

John Rambo je zpátky ... a s ním poctivý akční styl osmdesátých let 20. století - ovšem s použitím těch nejmodernějších vizuálních efektů. Nejenom ve filmu, i ve skutečnosti Sylvester Stallone bojuje sám za sebe - a musím říct, že úspěšně. Kromě toho ťal do živého - Barma je příliš aktuální ... děsivá realita, jedna z mnoha nočních můr modré planety. ()

PavelVanekArt

John Rambo, akční kult let minulých. První tři díly se dají považovat za klenot hrdinských akčních eposů a to sakra právem. Něco mě donutilo ale změnit na Do pekla a zpět hodnocení ze 4* na 5*. A to konkrétně skvělý návrat k Rombovské akci v moderním hávu. A ještě kalibr 50. Ten konec mě rozsekal stejně jako chudáky vojáky. Nejšíleněji-nejlepší akční gore scéna pod sluncem. ()

Juto

John Rambo sa vracia plnej sile. Rambo je ako akčný film prekvapivo účinný práve preto, že zloduchovia sa zdajú byť skutočne nebezpeční. Film má svoj vlastný druh hlúpej poézie. 7/10 ()

c.tucker

Naprostá genialita a realnost. Zatím WORKPRINT, počkám si na to do kina. /// Po shlédnutí v kině si myslím, že je to naprostá genialita ze strany Sylvestra, naprosto mě odrovnala scéna kdy vojáci kosej vesničany jen za zvuku hudby a ve zpomaleném záběru. Sly rozhodně nepatří do starého železa. Jediné co bych tomu vytknul byla ta délka, chtělo by to trochu delší, i když kdo ví, třeba by se to tim pokurvilo. ()

Maty85

Předchozí díly byly teda lepší a měly něco co tendle díl posrádal. Těžko srovnávat po 20 letech,dnešní diváci si od toho žádají už něco víc než tomu bylo dříve. Ono něco se jen těžko vysvětluje. Možná že taky s větším rozpočtem filmu by to ve výsledku vypadalo úplně jinak - mohlo to být i o dobrou čtvrthodinku delší a trošku kultivovanější. Už to zkrátka není ono,ale za ten výkon a nekompromisní a krutý bojový scény, které se jen těžko vidí 4* si Sly určitě zaslouží... ()

BoXBe

Je dobře, že když už čtvrtý Rambo, tak v Barmě a syrově, tak jak se to někdy bohužel odehrává, ne tak, jak to vypadá se zavřenýma očima a zacpanýma ušima. Akční film je to dobrý, snad krátký, mluvit by se tam nemuselo vůbec a rozloučení je to víc než důstojné. Rambo je ikona, nečekejme Bourna......:) ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)