Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

Thovt

v osmdesátkách by to asi byl spíš průměrnej kousek mezi nabušenou konkurencí, ale dneska je Rambo lahůdka k nezaplacení... ()

Honzulik

Tak toto je naprosto skvělé pokračování mistrovské akční série ! Velice tvrdý a krvavý film, který nenechá vydechnout. John Rambo je opět ve formě a se svým lukem a kulometem systematicky likviduje padouchy! A konec filmu byl exceletní ...!!! ()

Stanmi

Když se Sly po svém comebacku v roce 2006 rozhodoval co dál dělat, John Rambo byl jasná volba. Naše dobře známa mašina na zabíjení si už nějakých 20 let žije spokojeně kdesi v Thajsku a užívá si zaslouženého odpočinku, projížděním se ve svém člunu a lovením ryb a hadů. Idylka je však opět narušena, ne však plk. Trautmanem, ale skupinkou novodobých křesťanských misionářů, kteří chtějí zavézt do sousední Barmy a pomoct tamnímu kmeni, který je ve válce s vojenskou juntou. John je tam nechce zavézt, protože ví, že jejich šance na přežití se limitně blíží nule, nicméně nakonec svolí. Po čase se dozví, že se nevrátili a je požádán, aby zavezl do Barmy skupinu žoldáků, kteří mají zjistit co se tam stalo. Ale tentokrát už John nezůstane jenom lodníkem. Sly z pozice režiséra, scénaristy a představitele hlavní role vytvořil ultrakrátký akční film, který se rozhodně nestydí ukázat všechny aspekty pravého válečného pekla, takže kromě střílení a výbuchů, tady máme i rozstřelené hlavy a utrhnuté končetiny a to velmi detailně.. John je navíc pořád ten stejný zamlklý hrdina, který se snaží si jenom hledět svého, ale v případě potřeby nemá problém se chopit pořádného kvéru a dokázat, že je pořád tou "dokonalou zbraní". Navíc i přímo byť je jednoduchý a přímočarý, tak do celého konceptu naprosto přesně pasuje. Do pekla a zpět je stylové zakončení jedné filmové série, která de facto utvořila archetyp akčního hrdiny 80. let. ()

dudo24

John Rambo po dvadsiatich rokoch, väčší a drsnejší ako kedykoľvek predtým. Veľmi krutý a grafický film. Pekný rozbeh s typickou Rambovou pochmúrnou náladou a flashbackmi do minulosti. ***SPOILER***Stupňovaná akcia najskôr prestrelkou s pirátmi. Potom vyslobodzovaním zajatcov. A veľké grand finále pri ktorom vrela krv v žilách. Pri výbuchu tej bomby som zamrzol v úžase. Epický koniec kde Rambo vylezie spoza stromu s nožom zarazenom do nepriateľovho brucha a výmena pohľadov medzi ním a blonďavou kresťankou.***END SPOILER*** edit: Ďalšie vzhliadnutie a verdikt je stále rovnaký. Strašná pecka. A každým pozretím vidím viac hĺbku tohto filmu, ktorá krásne vyvrcholí v očiach hlavných postáv v scéne po boji. edit 2: Stále strašná pecka. Kto nevidel, ten nežil. Jeden z najlepších filmov svojho druhu. edit3 (21.9.2019): Stále sa k tomuto filmu vraciam, je fakt unikátny. ()

martins

Po slabší trojce, je tu po 20 letech!návrat se vším všudy, Rambo, který žije v Thajsku a vydělává si chytáním hadů a plavbou po řece je najmut, aby přepravil skupinku misionářů do Barmy, kde zrovna probíhá masakrování obyvatelstva....Po Rockym tak Stallone vzkřísil i dalšího svého hrdinu, ikdyž ne tak úspěšně, film v USA jen na sebe vydělal. Podobně jako v Postradatelných hotová filmová jatka made in 80 years. ()

Marty_cz

Bál jsem se, že to dopadne tak, že už to bude zbytečný díl co měl vydělat jenom peníze na stejném názvu, který se našel u předchozím více než úspěšných předcházejících filmech. Ale světe div se i když se jedná v zásadě o to co u předchozích dílech, nový Rambo to dokázal. Zabavil, dal do toho Stallone zase jednou srdičkou vykouzlil se dobrý příběh a Rambo mohl zkosit zase všechny nepřátele a ať už lukem, kulometem nebo několik let starou nevybuchlou pumou. A kde nestačili zbraně, tak postačili ruce. Určitě fanoušek Ramba nemohl být zklamaný a mohl se u toho velice zabavit. Klobouk dolů a další příjemná překvapení tohohle typu. ()

gefr

Rambo zestárnul, opuchnul a už to není ono. Stallone má nejlepší léta za sebou a je čas nechat Ramba spát. ()

Petr59

Série Rambo je určitě velmi povedená, postava Johna Ramba je kult a co se týče akce tak se jedná o jeden z nejlepších klenotů akčního žánru. Ale i tato série má své stinné stránky, mezi které hlavně patří to, že celý příběh tak trochu vázne a filmy se soustřeďují vždy jen na jednoduchou zápletku a akci. V původních třech filmech to fungovalo lépe, tohle na mě působilo jako kopie předchozích dílů, která nepřichází s ničím novým. Stallone sice zvládl roli Ramba na jedničku a vzhledem k tomu, že mu bylo tehdy už přes šedesát, tak má můj velký obdiv, ale není tam prakticky žádný příběh, kromě Ramba tam jsou strašně nudné postavy, je to o dost kratší, než předchozí filmy...... Určitě to pořád patří k nadprůměrným akčním filmům a rozhodne si Stallone neudělal ostudu, ale pro mě je to asi nejslabší díl z celé série. Film probouzí příjemnou nostalgii a myslím si, že je to i povedené završení série, ale neuchvátilo mě to. Na to, že je to poslední díl jsem čekal větší bombu, něco originálnějšího. Filmy s Rockym jsou prostě o třídu lepší a i Rocky Balboa je o dost povedenější jako závěr série, než Rambo IV.... Nejvydařenější z celého filmu bylo asi posledních 20 minut a zrovna, když to mohutně dohánělo kvalitu předešlých dílů, tak film skončil, závěr byl zkrátka příliš rychlý..... Je to pěkné, ale také nejslabší z celé série. Dal bych tři hvězdičky, čtvrtou dávám jen za Stalloneho odhodlání a snahu, za nostalgii, za pár podařených akčních scén a za povedený závěr. ()

Pecan206

Rambo (SLY) stále dokazuje, že jednoznačně nepatří do starého železa, tento díl následuje kvality a nasazení předchozích dílů. Další díl bych už asi nepotřeboval, ale za tento 5* jak vyšitých. ()

]V[()Rt

Neuvěřitelný Stallonův kopanec do kulí všem jeho o generace mladším následovníkům. Záchranná akce se v epickém finále mění v šílený masomlejnek během něhož Rambo zcela zlikviduje asi polovinu celkové rozlohy džungle na Zemi. Tady se opravdu neumírá v piruetách a vy se ptáte kdo mu v dnešní éře PG-13 poslal tohle bohapusté bourání masa do kin. ()

blondboss

"Live for nothing, but die for something. Your choice." :) Tak toto je jednoznačne najepickejší diel série, v ktorom Rambo kláti tých Ázijčanov hlava-nehlava a ešte do toho našľapaná hudba od Briana Tylera, ktorá tomuto snímku dala osobitý šmrnc. Podľa mňa v rámci žánru je toto jeden z najlepších akčných filmov vôbec a Stallone si svoj návrat nevedel lepšie načasovať. Atmosferická pecka, ktorá poteší oko každého po akcii lahodiaceho diváka. 90 % ()

hrumsrt

No do p*****! John Rambo se vrací po dvaceti letech a přináší s sebou jeden z nejlepších akčních filmů, jaké jsem měl tu čest vidět. Sylvester Stallone dokazuj, že ani v 62 letech (!!) nepatří do starého železa a je schopen natočit něco takového. Přímočarý film, který naplno těží z výborně zvolené stopáže, která nemá prostor na suché nudné pasáže, místo toho to je prakticky nonstop akce a zase akce. Rambo prostě patří do džungle, do ní se prostě zrodil a tam předvádí svoje kouzla. John už není egoistický, ba naopak působí jako moudrý mentor všech těch horkých hlav, se kterými je nucen spolupracovat. Už jen to, že všechno dělá z tak ušlechtilého důvodu, jako je záchrana misionářky Sarah. Vizuálně to je naprosto dokonalé! Z každého záběru si připadáte jako z válečných filmů z vietnamské války. Špína, les a slunce nic víc. Nemá to už takovou tu klasickou stavbu akčňáku, že proti stojí nějaký záporák, se kterým se hrdina nakonec utká. Ne, tentokrát to sází na opravdové zobrazení děsů z války v pralesech, jak tomu bylo v 60. a 70. letech minulého století (tedy to na co reagoval úplně první film). Perfektní akční nálož, která se ne a ne zastavit! Sice to ubralo na propracovanějších charakterech a honosnější myšlence, ale tohle je ten Rambo, kterého jsem vždycky chtěl vidět! 90% ()

redalert21

Rambo is back. Co na to řící dokonalá jizda, u které se nezastavíte ani na sekundu díky stopáži, která je opravdu trochu kratší. Ale aspon je ta hodina a půl našláplá k prasknutí. Sly jede, moc nemluví ale o to víc koná. Akce, vtípky, vzpomínky na staré díly, trocho nostalgie - Krása. Něco takového jsem už dlooouho neviděl, jestli někdy. Ze sedačky sem rozmrzl až v titulkách. Jasných 5* ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)