Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

bozka10

John je zase späť a opäť musí konať spravodlivosť a ako už je u neho zvykom, padajú hlavy.A tento krát teda hodne. ()

Aurus

Wau čekal jsem že tenhle 4 díl nebude tak dobrej jako ten první ale nakonec je. Tenhle film je už od začátku velká zábava, v tomto filmu neexistuje  ani 1 sekunda při které jsem se nudil. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou výborné a hudba je skvělá.  Rambo (1982) 9/10. Rambo 2  (1985) 7,5/10. Rambo 3 (1988)  4/10 . Rambo 4 Do pekla a zpět (2008) 10/10. ()

zelda82

Neuveritelny masakr, ktery si budu opravdu dlouho pamatovat. Navic mi Rambo v letech pripada tak nejak hrozivejsi nez driv, kdy na nem hrala jen muskulatura. Rozhodne dustojny navrat jedne z ikon akcniho filmu. ()

Axident

Tak nevím, poslední měsíce asi přejí comebackům "old schoolových" kouskou, kdo by se byl nadál, že staroušek Sly v roce 2008 zaboduje dalším Rambem. Snad že lidi jsou už unaveni smrští superdokonalých, digitálních opusů. Někdo se může filmům typu Rambo jen smát a vlastně, proč ne, ale já přiznávám bez mučení - ano, líbilo, a ta surovost a masakrální brutálnost mi vůbec nevadila a nepůsobila prvoplánovitě, jak je dnes mnohdy zvykem, prostě si jeden jen řekne, že ono tě to opravdu rozerve takhle na mraky, když to schytáš. Klasika, kopie předchozích dílů a tak jsem to čekal a chtěl, jaképak novoty, jakýpak sraní - John Rambo is back! (Ovšem ten závěrečný záběr na napomádovaného Ramba, už trochu hranatějšího, než by bylo normální, kráčející snivě romantickou US krajinou, koníčci se pasou, zarezlá schránka R.Rambo, ten bych si přeci jen dokázal odpustit :o) ()

jesus666

Štvrtý Rambo je zo všetkých doterajších Rambov najrambovatejší. Našťastie sa John Rambo nevydal cestou korektnosti ako jeho menovec John McClane a doprial nám, úchylom, pohľad na napichnuté hlavy a lietajúce končatiny. Jediné čo si mohol Sly odpustiť bolo jeho anabolikami nafúknuté telo. Mňa osobne by zaujímalo v koho hlave vznikol ten nápad, že (bývalý) príslušník zelených baretov musí vyzerať ako telefónna búdka. Ale kašlať na to. Je potešujúce, že sa po relatívne hluchom období opäť vrátil akčný film á la 80. roky. ()

Joll

Musím dát plnej počet bodů za krásnej návrat ke klasickým 80. letům, na kterých jsem vyrůstal.Stallonemu opravdu vyšel comeback snad ještě líp než u Rockyho a opravdu důstojně tuto ságu završil, ikdyž jsem slyšel, že má v plánu i 5. díl :D Myslím, že všichni zlí jazykové se mohou chytnout za nos, protože tohle je opravdu parádní akční podívaná ze staré školy jak má být.Sylvestr je tu snad ještě akčnější než kdy dřív a předvádí na svůj věk úctyhodný výkon a dokazuje že právem patří na olymp akčních hrdinů ne jen 80. a 90. let ale i nového milénia.Nutno dodat, že takovou porci krve a brutality by člověk lecky stěží pohledal i v některých nových slasherech.Takže bych jen rád dodal pro všechny, přejmemu to a opravdu pokud možno ty peníze za ten lupen dejte, protože si to fakt zaslouží!!! ()

Crowen

Vážení přátelé, v tomto velmi vydařeném snímku se Sylvestrovi povedlo vymyslet nový filmový žánr :))). V popisu tohoto titulu by totiž nemělo být uvedeno Akční / Drama / Thriller, ale správné označení žánru je "SKLIZEŇ"! Navíc realističnost je opravdu maximální. Doufal jsem v jatka a moje očekávání bylo překonáno. A i přes to, že bych si film dokázal představit o 15 - 20 minut delší, dávám plnej kotel!!!! ()

Puol

Takto vyzerá čistá esencia akčného žánru 80 rokov. Stallone rešpektuje pravidlá (a ešte troška do krvavo-červena prifarbuje) žánru, ktorý tak trochu vytvoril. Dobrá hudba, odkazy na predošlé diely, kdo by to bol pred pár rokmi povedal že si Ťa ešte budeme mať možnosť vychutnať v kine. ()

FilmWave

Stalloneho Apokalypsa. Slyovi nejen že se znovu, stejně jako s "Rocky Balboa", podařilo důstojně nostalgicky zavzpomínat na filmovou legendu, ale navíc se mu podařilo vytvořil úplně nový akční formát. Tento film má jen jednu chybu, je příliš krátký. Temný, drsný a skvělý film. ()

Galahad

Kdybych byl o dvacet let mladší, hodnotil bych za ****, takhle bych to viděl za ** plus * za to, v jaké je Sly na svůj věk obdivuhodné kondici... ()

Vodny

Přesně před 20-ti lety jsme se rozloučili s Rambem. To jsme ale v té době netušili (já už vůbec ne, byli mi 4 roky), že se s ním znovu po tak dlouhé době setkáme. Vrátil se z pekla do pekla. Čtyři hvězdy jsou možná moc na film, kde dialogy svou trapností nenechají nikoho v klidu sedět, kde příběh jde stranou až odejde úplně a kde je více mrtvýc než ve všech filmech Stevena Seagala dohromady. Ale když se zamyslíte nad tou brutalitou (reálnou), když vezmete v potaz, že jde přece o RAMBA a když si uvědomíte, že Stallonemu je 62 let (o rok starší než zvadlej Schwarzík !), tak není co řešit. Stallone běhá, skáče, střílí, padá, vstává a zase zabíjí. Je fakt ve formě a přijde mi neskutečně nařáchlej. To fakt obdivuji. Škoda jen, že poslední velká akce je z velké části "zabita" pouhým Sylvestrovo střílením z korby džípu. Je to fakt maso! P.S. Ještě musím ocenit reklamní kampaň na film a Bioscop, která proběhla v našich televizích. "Vždycky se mnou, se do kin vrací i akce!" P.S.2: Hláška: "Live for nothing or die for something." mi ještě teď zní v uších! ()

PDcz

2** hvězdičky Na přímluvu Jíti, já bych dal jednu. Na jedné věci jsme se ale shodli. Je divná doba. Rambo není o myšlení, je to jen o střílení. Zabíjení lidí a to pokud možno v co nejdetalnějším způsobu. Je to soutěž v ukázání střev, trhání rukou a ustřelování hlav. Kdo vyhraje tuhle surovost? Ten kdo bude střílet do živých lidí, aby to vypadalo "opravdově"? Akční film se střílením se dá dělat i bez těch záběrů a má to akci. [X] Minus 1* hvězdička Akční film... Střílení... Zabíjení... To není ještě ten důvod. Ale střílení zcela bez děje? [X] Minus 2** hvězdičky Film neměl v úmyslu zapojit mozek diváků. S ustřelováním končetin si práci dali, mohli ještě dotáhnout ty nesmysly v logice. Bouchne mina a nikdo nic neslyší, zatímco výstřel z pušky zaslechnou v rachotícím autě a za jízdy. Taky mi přišel zajímávý útěk nezraněného velitele k autu, ze kterého John postřílel všechny jeho vojáky. Co tam čekal? Nastartovaný vůz připravený ho zavést do bezpečí? Heh.. a tak dále.. když se snažíme být reálný, tak komplet. Ne?[X] Masakr, jehož největším úspěchem byla krátká stopáž. ()

JanKukulín

Rambo je zpět v plné formě.......a žhavé výstřely 2 přicházejí o status nejkrvavější film všech dob. Jsou to jedna velká ,bezduchá, krvavá jatka (přečkáteli prvních dvacet minut). Děj Ramba je totiž v podstatě pořád stejný.....první část lze rozdělit na fázi seznamování se s postavami a přemlouvání Ramba, aby nějak pomohl. Rambo nechce, ale nechá se přemluvit. Další části už jen kupí hromady mrtvol na jednu velkou hromadu ()

Amplifier

Náš znamý Johny už trošku zestárl ale na filmu to nic neubralo scény jsou mnohem krvavější, části lidského těla se ve filmu proletávají jako byse nechumelilo ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)