Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

curfew77

Herecké obsazení i stylový plakát slibují špičkovou podívanou, jenže ta se na můj vkus naprosto neúnosně vleče. Mívám obvykle i pochopení pro líný tok vyprávění, kameramanské rochnění se v krajinách, obzvlášť jsou li malebné, i režisérovu fascinaci pološerem či úplnou tmou... ale byť je tohle všechno velkolepé, příběh prostě příšerně neodsýpá, tím spíš, pokud zápletku prozradí už název. Pár věcí utkví v paměti (příjezd přepadeného vlaku), ale pro mě je to přesto hodně velké zklamání: Pitt, Casey Affleck, Rockwell, ten potenciál se zdál být téměř šestihvězdičkový... a nakonec je to sotva 50 %. PS: Původní čtyřhodinová (!) stopáž, v níž byl Jesse údajně promítán v Benátkách, mi přijde po shlédnutí i tak dost úmorných 160 minut NEPŘEDSTAVITELNÁ. Někdy holt mají i ti producenti víc rozumu než umělci. ()

Leničkaaa

Na tomto filmu mě hlavně zaujaly nádherné záběry, ať už se jedná o krajinu nebo postavy. Jinak se mi ale Zabití Jesseho Jamese zdálo zdlouhavé a hrozně protáhlé, možná určitým dílem kvůli již zmiňovaným kamerovým záběrům. Ze začátku jsem měla problém od sebe rozpoznat jednotlivé postavy, ale všechny herecké výkony, v čele s Bradem Pittem, byly výborné. Poslední třetina filmu byla opravdu podařená a podle mě mnohem zajímavější než předchozí hodina a půl. I když nemůžu říct, že by mě film nějak moc bavil, tak jsem zůstala do konce a za herecké výkony a kameru si film u mě vysloužil 3 hvězdy. ()

JardaBauer

Výborný žánrový s bohužel až příliš dlouho stopáží, který demitizuje Jasseho Jamese jako celoamerického idola. Pitt hraje výborně a Casey Affleck je už od začátku filmu dostačně slizký. Režisér se snaží být celý film dostatečně art. Kamera a filtry je výborná a nevýrazný soundrack je dobrou volbou. Posledních půl hodiny je úžasných, škoda, že takové tempo neměl film celý. ()

MarkHoppus

Dva výborní herci (Pitt a Affleck) ve výborném filmu. Děj je poměrně pomalý a dlouhý a někomu asi může přijít až nudný, ale jedna z posledních scén, kdy Casey zastřelí Brada Pitta je natočená opravdu ve velkém stylu - jednak je dlouhá a jednak se splétá z mnoha obrazů, no skrátka tahle scéna mě vzala dech. ()

jafuska

dávám sice 5 hvězdiček, a to z toho důvodu, že to byl pěkný film, ačkoliv westerny nemusím, a herce Brad Pitt taky nemám moc ráda a ani se mě vlastně moc nelíbí, ale v tom to filmu hrál hezky, bylo mě ho i chvílemi líto, jak ho jeho nejbližší podrazily, určitě tento film vřele doporučuji. ()

ratpile

Málokdy sem u filmu cítil tak rozporuplné pocity. Je to opravdu zbytečně dlouhé a na konci první poloviny sem se sám sebe ptal, o čem ten film sakra vůbec je. V první polovině je Jesse James jenom "prvoplánovej divnej chlápek, kterej na každýho krutě čumí", o kterym se nedozvíme zatím vůbec nic, víme jen, že je to zjevně psychopat, ale nic víc, alespoň Robert Ford se začíná trošičku vybarvovat a na všechno se hezky kouká... Ale nastoupí druhá, mnohem záživnější polovina. Pitt a jeho Jesse James dostávají konečně třetí rozměr, nastupuje paranoia, strach a atmoféra začíná houstnout. Pasáž se zabitím Jesseho Jamese (to snad není spoiler :-D) je naprosto dokonalá a závěrečný dovětek dává filmu nový rozměr. --------- Co se týče formální stránky věci, jedná se o totální audiovizuální orgasmus. Dokonalá Deakinsova kamera, dusivá zimní osudová atmosféra, skvělá výprava, úchvatná je i hudba Nicka Cava a Warrena Ellise. Herecké výkony jsou kapitola sama pro sebe - Brad Pitt má skutečně charisma jak bejk, vystačí si s dlouhým probodávajícím těkavým pohledem a hned máme arogantního, nečitelného respekt budícího Jesseho Jamese. Kdo mu je ale více než vyrovnaným soupeřem je Casey Affleck, skutečně zasloužená nominace na Oscara, jeho Robert Ford je slabý i silný, zbabělý i odvážný, zkrátka člověk, kterého lze nenávidět i chápat, protože, kdo mu někdy nejsme alespoň v něčem podobní? Právě uvažování nad Affleckem, soucit či nesoucit, pochopení či nepochopení jeho postavy je, po obsahové stránce, alfou a omegou snímku. ------------ Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem rozhodně není film pro každou příležitost, je na něj potřeba mít tu správnou náladu a soustředění. Spíše než o western se jedná o westernovou baladu, velmi pocitový snímek, který rozhodně nesedne každému, každopádně se nejedná o žádnou tuctovku, krásná formální stránka, pocity při sledování a výkon ústřední dvojice, ve mě nakonec přebil i to velké rozčarování nastolené zejména první polovinou snímku. ()

Indigitor

Přestože dávám "jenom" tři hvězdy, tenhle snímek ve mě něco zanechal. Mě se Bob Ford líbil od začátku, protože jsem tak nějak tušil jako úlohu v příběhu bude muset vyřešit. V podstatě jsem ho na konci filmu litoval, nevím jak Vy. Jako jediný, který se odvážil vzít tu zodpovědnost na sebe a vystřelit na Jesseho, byl nakonec společností stejně odsouzen více než James, který terorizoval celé svoje okolí. Příjemný film. ()

Brmbolec

Pre mňa osobne parádny filmík, ktorý si so svojimi dlhánskymi dialógmi pomaličky plynie. Takéto filmy mám rád a aj herci boli podľa mňa skvelí. Ale chápem, že niekoho nudilo. Aj preto sa toto dielo nezapíše zlatými písmenami do histórie filmu... ()

Nawri

Jestli zde někdo čeká nekončící tasení koltů, bude zklamán. Pomalu plynoucí příběh (což pro mě bylo spíše negativní, neboť jsem se zhruba v půlce filmu nachytal jak myslím na to co si dám k večeři), perfektní hudba a neuvěřitelný výkon Caseyho Afflecka. Do háje ten borec to fakt jen hraje nebo je to ten nejnesympatičtěj člověk na světě? :) Ty jeho úsměvy mě začali sr*t hned po prvním záběru, měl by si dát pseudonym Robert Ford! ()

blacktomas

Pomalu ubíhající, v podstatě konverzační záležitost, kde vynikají především herci. Po jedné jediné loupeži, se vše motá kolem bandy, která se motá pro změnu kolem Jesseho Jamese. A všichni jsou z něho posraný, až moc. Možná, že to tak bylo, možná že ne. Každopádně to bylo vcelku unavující. ()

Kuzmik

Westernové filmy mám dost rád a tenhle není vyjímkou. Režie fantastická, ale střih trošku pokulhává prostředek filmu mohli trochu zkrátit. Perfektní příběh, ve kterém nevíte, kdy čekat zvrat a dlouho čekaná vražda je naprostým vyvrcholením celého filmu, který vás ochromí a vybudí vztek. Další film plný velkých hereckých jmen - Brad Pitt, Casey Affleck, který i po filmu vrah ve mně předvedl že jako vrah je stvořený, a Sam Rockwell dokonalý výkon. Povedený snímek, který patří k mým oblíbeným. ***** ()

kurzweil

Jo táhlo se to, vo tom žádná, ale i přesto je to parádní kousek. Muzika sem tam zabrnká, Affleck je neuveřitelnej, občas nevíte jestli natahuje moldánky nebo je jen nervozní - fakt supervýkon. Rockwella mám rád a Pitt má prostě nabarvenou hlavu na černo a vůbec nevíte co z něj vypadne. líbila se mi kamera...fakt to sklouzávalo trochu k Mallickovině:)) ale můžu s klidným srdcem doporučit - btw. není to pro každýho, to je tutovka! ()

Solverino

Asi nejlepší film Brada Pitta, i když ho zcela zastínil Casey Affleck, který naprosto exceloval v roli "sráče" Boba Forda. Fantasticky zahrané pánové, klobouk dolů a palce vzhůru! Naprostá špička! Trochu delší, hlavně zpočátku, ale konec vše vynahradí. Super! Plný počet a maximální hodnocení. ()

transbeskyd

Dloooouhé předlouhé, i když vizuálně poetické a vytříbené, což ale nezachrání vše. Po herecké stránce pro mě pocitově jen průměrné, hlavně co se hlavní postavy týče. Na legendu takového kalibru to chtělo krapet větší nasazení, přesvědčivost a koule. Nejsem si jist, jestli právě obsazení sexy podmračeného hezouna Pitta byla trefa koltem do černého.. ()

Týnidlo

Naprosto úžasnej film. Kamera je nepopsatelná, hudba mi imponuje každým coulem. Brad Pitt byl skvělý jako vždycky, ale mě ještě více zaujal Casey Affleck. Ani né tak jeho první 3/4 filmu, ale poslední čtvrtina mě dostala... Ten KONEC.. A prokládané vyprávění tajemného, přesto však velmi příjemného hlasu, bylo jako balzám na rozervanou duši... Tajil se mi dech a věřte nebo ne, všechny autory/herce/režiséry mám teď v hledáčku:).. ()

rob_troy

Skvělý a mrazivý příběh, který mi dal zabrat svou propracovaností a délkou. Tento snímek s Pittem a Affleckem mi zanechal rozhodně příjemný zážitek. ()

gicous

Místy až fascinující duel obou hlavních postav. Kdykoliv jsou Jesse a Ford na plátně, je to jako sledovat hru kočky s myší. Na jedné straně upachtěný floutek, který se snaží prosadit do světa desperádů, z nichž ten nejobdivovanější je pro něho Jesse James. Ford si ho představuje jako dokonalý vzor, kterému se chce bezmezně vyrovnat. Ale Jesse má k dokonalosti daleko. Naladový, nevypočitatelný, výbušný, podeziravý, nebezpečný. Je to přímo cítit v každém Fordově gestě, protivném úšklebku, tónu hlasu, když ho Jesse zraní nějakou svojí poznamkou nebo vtípkem. Ford postupně ztrácí ideály, až k bodu, kdy pro něho Jesse není hrdina, ale obyčejný chlap, kterého nenávidí, ale zároveň je ním pořád fascinován. Pochopí, že jedině vlastnoruční zabití Jesseho ho katapultuje ke slávě. Tento ústřední motiv je dokreslený nádhernou kamerou Rogera Deakinse, jehož snová optika dává podzimní a zimní krajině Divokého západu přesvědčivý dobový nádech a až romantickou atmosféru. Herci jsou naprosto bezchybní. Casey Affleck je typově bezchybný. Mastné vlasy, protivný výraz v tváři, každý proradný pohled - to všechno činí z jeho postavy nepřijemného a záporného hrdinu. Pitt předvádí stejné gesta, pohledy a výrazy tváře jako ve svých předchozích filmech. Nic nového. Buď to ho máte rádi, a nebo ne. Já patřím k první skupině, takže nemám, co vytýkat. Proč tedy dávám čtyři hvězdy. Za prvé mi trochu vadilo příliš rozvleklé tempo vyprávění. Za druhé jsem se nedokázal vyrovnat s hlasem vyprávěče, který komentuje jednotlivé postavy. Mně by vyhovovalo ticho při těch všech nádherných záběrech krajiny, kdy bych si mohl vychutnat to zvláštní kouzlo, které z filmu jde cítit, a které mají např. filmy Terence Malicka. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008