Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

Astinas

Je pravda, že je to dost dlouhý snímek, ale na druhou stranu je zde cítit napětí na každém rohu. Pravda, čekal bych více přestřelek, jenže v celkovém finále mi to vůbec nevadilo, je to moc pěkný a příjemný příběh, který se snaží popsat pocity jak Jesseho, tak i Boba Forda. Herci byli dobře vybráni, přesto však pořád u mě vede Pitt. Oceňuji také, že scénář nebyl ukvapený a dějová line byla jedna, ovšem podávána retrospektivně, což by u westernu být mělo a konec byl dost dobře udělaný, že po shlédnutí divák lituje oba hrdiny, i když každého trochu jinak, ale lituje a za tenhle emotivní dopad alespoň 1* navíc. ()

sechmet5

Pěkná hudba, a celkem dobrý konec (jako že tam sedí apod.), ale celkově nic moc. Název je spoiler jak kráva, takže není nic moc co očekávat. Všechno je předem jasné. Ten film je hlavně o tom, jak velký ve vás vzbudí zájem o postavy. Bob je zajímavá postava, ale ne že by ve mě vzbuzoval nějaké silné pocity. Na to by museli stvořit zajímavějšího Jasseho. Přestože scénář mě moc nenadchl, řekla bych, že to byl velmi dobře udělaný film. Herci dobře vybraní, kamera, režie... Jen to bylo trochu moc melancholcké na můj vkus ()

radys.v

Velmi kvalitně zpracované, ač možná zbytečně zdlouhavé drama. Klasicky výborný Brad Pitt i Sam Rockwell. Dobrý dojem dělá hlavně způsob točení scén - efekty přiblížení a rozmazání záběrů (dobrá práce kameramana a režiséra). Hudba: Nick Cave opět odvedl skvělou práci!! Není mnoho tak dobrých skladatelů. ()

Hawaj

Votravně dlouhý, ale zato pěkně newesternový a holywůdsky nebarevný biják, který zaujme svojí autenticitou skvělým Afleckem mladším, votravným Nickem Cavem a zábavným závěrěm. A hlavně to nemá žadnej podělanej "dobofkovej" look. Vo Pittovi si pamutuju jenom to, že v tom hrál, že to asi platil a že to nechal asi rok u ledu než to šlo do kin. ()

kubilov

Od Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem nelze čekat typický western, je to poetický román a zároveň životopisné dílo, ve kterém se nuda a zdlouhavost dokáže až nečekaně skloubit s dokonalostí některých scén, vytříbenou kamerou a proměnlivou atmosférou. Zjednodušeně řečeno je to dvou a půl hodinová konverzace doplněná o krátké přejíždění mezi lokacemi, která má na můj vkus až příliš dlouhou přípravnou fázi na tiché vyvrcholení, které však bylo natočeno opravdu velmi kvalitně. Kochat se po celou dobu samozřejmě dá skvělým a většinu času nečitelným Bradem Pittem, jehož ztvárnění Jesseho Jamese se mi moc líbilo, na druhou stranu si většina diváků zřejmě neoblíbí Caseyho Afflecka, který ale Roberta Forda hraje neméně dobře, avšak je slizký až na půdu. Jeho podlézání, věčně ublížený pohled a jeho, nutno říci, děravý idealismus působí všelijak, jen ne přehnaně sympaticky. Stejně jako celý zbytek filmu se i Casey naplno rozjede až zhruba v poslední půl hodině, kdy dojde k onomu činu, jehož výsledek je předurčen nejen díky názvu, ale i díky vlezle otravnému vypravěči téměř od začátku. Po onom zabití je to už jedna velká paráda, která bohužel končí v tom nejlepším. Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem však není jen a pouze filmem těchto dvou herců a postav, ale i doprovodných členů gangu, kteří se na place střídají poměrně pravidelně, z nich mě nejvíce zaujal Sam Rockwell, který zde hraje charakter jemu nejbližší, a Jeremy Renner, jenž se ale ve filmu bohužel příliš dlouho neohřál. Z uměleckého hlediska je tak tento podivuhodný film extratřída, ale u mě nastává problém podobný s 2001 Vesmírná odysea a to, že je to prostě jen působivě natočená nuda, která začne gradovat až příliš pozdě. ()

DoNotCross

Kdo se těší na plnokrevný western, bude zatraceně zklamaný, žánrová škatulka zde tvoří pouhou kulisu. Mnohem více jde o drama biblických rozměrů, mýtický portrét zrádce a oběti. Ačkoliv je vám konec snímku vyzrazen samotným názvem, je cesta k němu fascinující pokoukání. Zasněná kamera, melancholická hudba dua Cave/Warren a dlouhé dialogy. Přestože je snímek vyprávěn pomalým, ukolébávajícím tempem, neuspává. Nicméně chápu, že se někomu může zdát příliš dlouhý. Mně ale dokonale sednul - sledovat Jamese a Forda, jak se pomalu obcházejí jako dva lvi v aréně je úžasné, celý příběh stojí na vynikajícím výkonu Afflecka a Pitta. Ten mladší předvádí naprosto bezchybný výkon, kterým svého slavnějšího kolegu téměř zastiňuje. Snad je to i tím, že Robert je mnohem zajímavější postava. Pitt však Jessemu dodal dostatek charismatu a dokonalou nevypočitatelnost vzteklého psa - nikdy nevíte, jestli si s vámi jenom hraje nebo vám jde opravdu po krku a tak po každé, když je na scéně, svírá vás nejistota jako všechny postavy, které s ním sdílejí plátno. Nevím, jestli tenhle biják vykresluje pravdivě konec tohoto desperáta, je však jisté, že se stal něčím mnohem víc. Přesahuje totiž do oblasti mytologie, hrdinové se zde stávají univerzálními archetypy, aniž by to však působilo uměle či rušivě a to je při tom počtu biblických obrazů obdivuhodné. Jediné, co mě opravdu zlobilo, byly zvuky výstřelů, evokující plastové špuntovky. Možná jsem ale příliš zvyklý na Leonovky a v tomto poetickém vesmíru by takové rány působily až příliš rušivě. Jinak jde o bezchybnou baladu. ()

fordhont

Dobré herecké výkony i atmosféra. Scéna s přijíždějícím vlakem na začátku výborná. Zajímavé ztvárnění složitosti vztahu Jesse a Boba (strach, přátelství, úctu, nevyrovnanost, obdiv). Celkově mě to ale hrozně nudilo a musel jsem to dodívat až na druhý pokus. ()

murkl

Otravný a nesympatický člověk toužící po slávě a proti němu charismatický šílenec Jesse James. Dvě třetiny Forda nenávidíte abyste ho na konci litovali. Obdivuhodná byla proměna Jesseho Jamese. Jeho nepředvídatelné chování a jak všem viděl do hlavy bylo opravdu děsivé. Vtipné bylo jak lidi Jamesovi fandili a Forda vnímali jako zrádce co ho zradil. Chlápek zabije největšího padoucha a lidi ho za to nenávidí. ()

SAINTS

Film sa snaži relativizovat mytus okolo Jesseho Jamesa.Prva čast filmu sa odvyja v pomalom tempe,vyvrcholenie filmu je však par exellance.Film ma tiež vyborny strih,hudbu,dialogy a samozrejme herecke obsadenie. ()

0verseer

“By his own approximation, Bob assassinated Jesse James over 800 times. He suspected no one in history had ever so often or so publicly recapitulated an act of betrayal.” Ak by som mal tento film s dlhočizným názvom k niečomu prirovnať, bol by to podobne ladený Eastwoodov Unforgiven. Taktiež totiž disponuje pomalším tempo a zobrazením divokého západu optikou oprostenou od pátosu a idealizovania. Jesse James napriek kultu svojej osobnosti vo vtedajšej americkej spoločnosti nie je vykreslený ako šľachetný hrdina, ale ako paranoik strieľajúci svojich spoločníkov do chrbta, mlátiaci dieťa v snahe získať od neho informácie či rozsievajúci strach medzi členmi svojho gangu diktátorským a nevypočítateľným prístupom. V úlohe Roberta Forda zodpovedného za sprevadenie tejto legendy zo sveta herecky vyniká Casey Affleck, ktorý tentoraz predčil aj samotného Pitta. Napriek všetkému mi to aj prišlo predsalen príliš dlhé a vtesnanie do hranice 2 hodinovej stopáže by snímku určite viac pomohlo ako uškodilo... ()

Gamekeeper77

Už nálepka "uměleckýho westernu" mi říkala "ruce pryč". Já si ale nedal říct a pěkně na to doplatil.Jestli je tohle umění, tak ja sem v tom případě nekulturní prase. Dvouapůlhodinová nuda bez akce a jen plky, plky, plky. Za zmínku stojí leda tak hudba. 35%. ()

adamix

To, že som videl jeden z najlepších westernov všetkých čias, som zistil až po niekoľkých hodinách premýšľania, čo som to vlastne videl. Psychologická epika bez výraznejších westernových prvkov a akcie, idúca si za jediným cieľom. Nenápadne iná a pritom nesmierne dôležitá, ozvučená ladnými tónmi dekorujúcich každý jeden zaujímavý dialóg, každú jednu dôležitú scénu. Film, ktorý z nepochopiteľného dôvodu upadol do zabudnutia, ale pomohol oživiť spoločne so skorším OPEN RANGE tento polomŕtvi žáner. Poklona pre Pitta, potlesk pre Afflecka, klobúk dolu pred týmto skvostom. ()

PlysovyMacko

Extrémne pomaly western. Filmu chyba celistvý dej, takto to vyzerá, že sledujeme epizódy zo života pistolnikov. Ale herci sú skvelí, kamera je pekná. Myslím, že príbeh sa dal vyrozprávať na kratšom časovom poli a akcnejsie napríklad prepady bánk a vlakov, ale chápem film chce byť poetický. ()

mrclTV

Western, čo takmer nie je western, ale príbeh nevšedných medziľudských vzťahov - netradičného stretu naivného (až jednoduchého) zlodejíčka snívajúceho o veľkých hrdinských záťahoch ako z romantických kníh, s každodennou realitou zločineckého gangu vedeného bezohľadným renegátom. Veľmi pomalé tempo, film mi trochu pripomína Deer Huntera, ktorý som videl pred pár dňami, zatiaľ čo Deer Hunter bol podobne pomalý a ešte o dosť dlhší, mal našťastie aj dosť silnú myšlienku... tu to tak nebolo. Hlavná myšlienka filmu je predsa už v samotnom názve a posledných desať minút, pri ktorých si budete trochu klepať na čelo, že aká sme to spoločnosť (teda minimálne tá americká), je primálo na to, aby som šiel do vyššieho hodnotenia. ()

sinom

film s bravurnym zaverom, ktory vam na konci "spravi" dojem z celeho filmu. a cloveku je fakt luto, ze nedaval cely film pozor, vzhladom na jeho miestami uspavaci ton a dlzku. na konci som mal zmiesane pocity, ale retrospektivne som si uvedomil, ze som bol svedkom niecoho fakt sklvele prepracovaneho, plneho skvelych hereckych vykonov, ale neviem ci budem schopny to cele absolvovat este raz, aby som si to naplno uzil. ale casom urcite.... ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008