Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

Spiker01

Tak jestliže tohle mělo pomalé tempo, tak to bych asi radši ani nechtěl vidět onu 240 minutovou verzi, která jistě prohloubí náhled do duší onich dvou slavných pistolníků, ovšem já bych to asi nedal. Brad Pitt a Casey Affleck skvělí, kamera Rogera Deakinse parádní, jen jsem čekal vyšší hodnocení, ale tohle mu celkem sedí. Dlouho jsem film opomíjel a udělal jsem dobře, že jsem se těšil poměrně opatrně...7/10 ()

Falko

Z tohto westernu som mal zmiesane pocity. Pribeh bol sice zaujimavy a bolo tam aj dost napinavych scen, ale zdal sa mi chvilami neznesitelne a monotonne zdlhavy ako z filmov Terrenca Malicka a tie ja fakt nemusim. Pri niektorych dialogoch som mal problem sustredit sa a tym mi trosku dej unikal, ale ta druha polovica ma uz celkom bavila. Prekvapuju ma tu pod produkciou mena mojich oblubenych reziserov bratia Ridley a Tony Scottovci alebo aj samotny Brad Pitt... 17.03.2009 ____ Brad Pitt - (Jesse James) +++ Casey Affleck - (Robert Ford) +++ Sam Rockwell - (Charley Ford) +++ Mary-Louise Parker - (Zee James) +++ Sam Shepard - (Frank James) +++ Zooey Deschanel - (Dorothy Evans) +++ Produkcia: Brad Pitt, Ridley Scott, Tony Scott +++ Hudba: Nick Cave +++ ()

castor

Spěchat není třeba, tohle rozhodně není jen o čekání na jednu střelu do týlu. Ale co si budeme nalhávat, výsledek je na diváckou vstřícnost náročný. Vše je pochmurné, vizuálně nádherně stylizované do otevřené krajiny, herci jsou fajn, jejich charaktery netriviální, stopáž se dá zvládnout. Scénárista a režisér Andrew Dominik nicméně ještě nepřesvědčil, protože jeho mladší stylové dítko Zabít tiše nutí hodně sledovat hodinky a zívat. Takže uvidíme příště. ()

Ded@M@tes

"A tak jsem zabil Jesseho Jamese." Záhadná věta. Neberu jistou kvalitu filmu, ale zklamání bylo znát, příběh se táhnul a čekání v nějaký filmový zážitek se děj rozhodně neproměnil. ( Hodnocení: 5/10 ) ()

petero

Veľmi pekný a v podstate komorný príbeh s presvedčivými hereckými výkonmi ma dostal svojou melanchóliou ktorú i keď nemusím a dosť som sa jej obával no dopadlo to na výbornú a dlhá stopáž mi nerobila žiadny problém. Takže Jesse James bol vlastne taký americký Jánošík, nie? ()

gogo76

Western, ktorý určite získa prívlastok "iný" a to hlavne kôli pomalému tempu a minimalistickej hudbe. Ťažko povedať, nakoľko mu táto "Malickovsky" podobná réžia prospela alebo ublížila, ale isté je, že úvod a záver majú svoje čaro, horšie je to s výplňou toho uprostred. C.Affleck ako váhajúci a nesmelý R.Ford je úplne fantastický, výkonom predčil aj B.Pitta a veľká časť filmu je venovaná vzťahu medzi nimi. Veľká, ale aspoň pre mňa nie dostatočná, pretože práve v strede sa to začína prelínať a naťahovať vedľajšími viac či menej zaujímavými postavami a to je pri dĺžke dva a pol hodiny trošku problém. Trošku to prestrihať, pridať aspoň jednu temnejšiu scénu (pri údajne Jamesových 18-tích vraždách by to nemal byť až taký problém) a bola by to úplna bomba. Tak to to uviazlo niekde na pol ceste. Veľké prekvápko je pre mňa hlavne výkon C. Afflecka a veľmi sa teším na Gone, Baby Gone. Z filmov o J. Jamesovi je zatiaľ najlepší. Videl som Psancov od W.Hilla a film z B.Paxtonom a R.Loweom. 70%. ()

Davies182

Čest poraženým, film zbabělcům..? Tohle se nedá okecávat, musí stačit výmluvné hodnocení - mrkněte na hvězdičky a hybaj do půjčovny - a doporučení: každá minuta filmu je nabitá jiskřivou energií; statická elektřina tahá diváka přímo doprostřed dění po bok skvělého Pitta a Afflecka (Casey se mi zdál možná o chlup lepší). Westernové drama, natočené jako vrcholový poetismus s neopakovatelným kouzlem a atmosférou; dialogové napětí nebylo nikdy hmatatelnější... Marvelously outstanding. ()

Mahalik

To máte jako s Monetem. Ten taky využíval svoje schopnosti k tomu, aby přivedl lidi do nirvány pomocí očního vjemu. Ale zatímco jeho Sunrise visí někde, kdo ví kde, Dominikovo Jesse James střílí, kouří a hlavně zanechává dojmy, který ocením daleko více. Jsou překrásný a mám ještě milion superlativů, ale tohle chce prostě zažít na vlastní oči a vytvořit si vlastní stav blaženosti. Největší problém je asi právě v tom krásnu, protože herci jsou vedlejší, příběh nevnímáte, jen tu přírodu. Nevím. Je to klad? Roger Deakins (kameraman) by řekl, že jo :) ()

Ony

K westernu to má docela daleko. Atmosféra se pohybuje spíš někde mezi anglickou detektivkou a procházkou v KRNAPu. Když jsem shledala, že má oblíbená scéna z Fullerova I shot Jesse James (Jesseho koupel) je tu jen lehce naznačena, těšila jsem se, kdyže tedy tentokrát nastane ta velká chvíle. Ale bylo to čekání dlouhé a marné. Předání koltu proběhne tak, že by si ho člověk pomalu nevšiml. Sama vražda je na tom jen nepatrně lépe. Spíš než o silných momentech a žánrových kreacích je tento film o umění dlouhých záběrů a výborné hudbě (a Nick Cave je ve své miniaturní roli snad z celého filmu nejstylovější). (hodnocení zatím spíš 3 a půl) ()

Xmilden

Myslím, že tento film je ve své kráse trošku nedoceněný. Když to vezmu popořádku Casey Affleck životní výkon. Brad Pitt odvádí opět svůj vysoký standard a ostatní role jsou také zaplněny poměrně známými a zkušenými herci. Pak je zde režie, o které nemůžu říct ani jedno špatné slovo. Děj je sice trošku utahanější a prakticky všichni vědí od začátku k čemu směřuje. Málem bych zapomněl na skvělou hudbu, která se vryje do paměti svou příjemností. Po skončení filmu sem měl tedy pocit pustit si film projistotu znovu abych načerpal všechny věci, které mi v ději ze začátku unikly. PS: Označení western se asi pro tento film moc nehodí. 70% ()

Phobia

73%??? No to mi polibte koudel! Kolik z vás, milánkové, téhle artově lyrické nudě dalo o nějakou tu pizdičku víc jen proto, aby nebyli za nekulturní burany? Protože já jsem přesvědčená, že kdyby Jesse James měl možnost vstát z hrobu, ustřílel by tvůrcům tohoto rádobyživotopisného filmu hlavy až u samé prdele! Přežilo by akorát pár herců (ne, Brade, ty bys to rozhodně nebyl!) a snad pánové Cave a Ellis, co holt nakomponovali utahanou, srdcebolnou sračku přesně pro potřeby scénáře. Klidně se přiznávám k nekulturnímu buranství, "Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem" mi přivodilo problémy při snaze nevykloubit si zíváním sanici - a nejen to, vlastně celý děj mi jakýmsi obtížně definovatelným způsobem lezl na vedrem poškádlené nervy. Jsem dostatečně uvědomělá, abych tuhle upocenou snahu o umění za každou cenu neřadila na stejnou úroveň jako veledíla ve stylu "Zvratků v růžové zahradě", přece jen za tím jsou vidět peníze a v některých ohledech i talent (hudba, kamera), takže podprůměr ze sebe s nechutí vytlačím. Ale přísámbohům, jestli to přede mnou ještě někdy nějaký šulda pustí, poletí televize oknem... pokud ji uzvednu, v opačném případě se spokojím s pár ranami sekerou do obrazovky. 41% ()

-bad-mad-wolf-

Je to už několik let, co jsem tenhle duši drancující filmový drahokam viděl poprvé a dosud mě nenapadají vhodná slova, jimiž bych ho obšírněji popsal. Dominikova podívaná vypráví o úloze slavných i ve stínu stojících, o přátelství a závisti, o zbabělosti a osudové úskočnosti. O zahořklosti a zradě... Pomalá a v každém detailu dokonalá balada, kterou stojí za to vidět už jen proto, že má jeden z nejlepších soundtracků všech dob. Totéž platí pro herecké obsazení. ()

Molly

Už je to několik dní, co jsem se stala svědkem Jesseho zabití, ale střelný prach z Bobovy pistole na mně stále ulpívá. Miluju, když na mě film takhle mocně zapůsobí, když není snadné zapomenout, když se při snaze hodnotit nedostává slov. Dominikův film je básní o mnoha strofách, z nichž každá je malým uměleckým dílem nezbytným ke komplexnímu pochopení zbabělcova aktu. První jsou naplněny bezmezným obdivem, který postupně slábne, až dochází k nežádoucímu vystřízlivění, to když Bob poznává, že i ten slavný desperát z knížek je jen člověk. Setkání s hrdinou musí zákonitě skončit špatně. Casey Affleck pojal Forda jako naivního a zranitelného mladého muže, kterého k Jamesově vraždě dohnala touha dokázat, že na světě není úplně zbytečně, a dělá to tak dobře, že jsem jeho podlý čin dokázala pochopit a úplně nezavrhnout. I Pittovi se daří svou postavu polidštit, a to přesto, že film vyvrací zažitý mýtus o Jesse Jamesovi coby Robinu Hoodovi 19. století. Bral bohatým i chudým, nedával nikomu než sobě. Loupil, vraždil, ubližoval, ale když pak v jedné ze scén hledí z okna a zpytuje své svědomí, věříte, že je bezradný a zlomený. Protože v Pittově pohledu je všechno. Pro Deakinsovu kameru jsem doposud nenašla ta správná slova, ty táhlé záběry a barevné ladění... prostě nádhera. K tomu citlivý hudební doprovod pánů Cavea a Ellise a jedinečný lyrický zážitek je dokonán. Long story short: Zabití je filmovým skvostem. Nemiňte ho! ()

cheyene

Zpracovávat skutečnou událost je vždy trochu risk. Obzvláště, když se jedná o historické osoby, jejichž život udivoval a stále udivuje. Jesse James a jeho příběh byl mnohokrát zfilmován, pokaždé jej ztvárnil jiný herec a vždy se v jeho příběhu promítal pohled režiséra, scénáristy a pochopitelně také samotného představitele. Tento snímek je rozhodně povedený, ovšem je líčen velmi rozvláčnou formou, tudíž chvílemi značně nudí. Chtělo to více zaměstnat střihače, jelikož 153 minut, v nichž scén, ve kterých se vskutku děje něco, co nadzvihne zadky ze sedačky, je tu velmi pomálu. Po většinu času sledujeme zdlouhavé obrazy, které bohužel nemají onu hloubku, jež mají například podobně zdlouhavé záběry z dílny Sergia Leoneho. Tři hvězdičky jsou maximum, které mohu dát a je v nich zahrnuto vše, co mi na tomto westernovém dramatu přišlo zajímavé a povedené, ovšem také nepovedené. Aranžmá scén je jednoduše geniální, časté záběry přírody jsou vskutku velmi zdařilé. Herecké výkony potěší, zejména bych zmínil hlavní roli - Brada Pitta, který nelehkou úlohu pojal po svém a vdechl jí něco, co podpoří onu kladnou stranu vah, avšak zmíněná stopáž nedovoluje zvednout hodnocení. ()

LiVentura

Skvostná hudba dotváří tesknou atmosféru vznášející se smrti nad jedním z největších banditů USA...! Neutěšená atmosféra kolem rozpadající se bandy zločinců a tragický konec všech zúčastněných a způsob jeho podání tento snímek řadí na první místo ve filmovém zpracování tohoto slavného příběhu... ()

kinej

Co mi u tohohle snímku s opravdu dlouhým názvem, který nehodlám přepisovat, protože by to jen zabíralo místo a nikdo by to pak nechtěl číst líbilo především, bylo to jak svoji postavu ztvárnil Brad Pitt. Zase jednou totiž dokázal, že krom toho jak vypadá tak taky umí. Jeho Jesse James je toho dalším silným důkazem. A není k tomu ani třeba žádného expresivního projevu, naopak když tenhle psanec na někoho ve filmu upře zrak, budete rádi že nejste na jeho místě. Samozřejmě by ale Pitt tolik nevyniknul bez sekudnování ostatních herců, jenomže on má tu nejzajímavější roli a také s ní podle toho naložil. Úplně mi ale nesednul režijní styl Dominica Andrewa, snažícího se vše vykreslit tak moc poeticky až to někdy hodně ubírá filmu na tempu. Očividně to není takový filmový básník jako třeba Mallick. Ale zase kdo ví jak bude vypadat jeho další film, který si určitě nenechám ujít. ()

Fiftis

Andrew Dominik sa zameral na vyloženú psychologickú cestu príbehu ako celku a vytvoril 160-minútové dielo plné týchto aspektov, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú jedno z najlepších filmových diel toho roka. Ten, kto ale očakáva veľké prestrelky, alebo nedajbože druhých Siedmych statočných, bude sklamaný. Od začiatku sme svedkami príbehu, kde hlavnú úlohu vytvárajú dve postavy. Jasse James a Robert Ford. Jedná sa o postupné prerozprávanie časových faktov, od samotného spoznanie sa týchto ľudí, cez ich vzťah až po konečný výstrel a Jasseho smrť. Brad Pitt, ako Jasse, pôsobí na plátne veľmi realisticky a svojou charizmou dotvára postave potrebný „look“ ako má byť. Casey Affleck, čoby Robert Ford, pôsobí ešte lepším dojmom ako samotný Pitt. Charakter jeho postavy totiž pôsobí omnoho realistickejšie a výstižnejšie, že mu to všetci „zožerieme“ a budeme s ním dokonca aj súcitiť. Jeho postava totiž zažíva akýsi rozpad vo vnútri samého seba, a to je práve vyrozprávané v príbehu. Vo filme je veľmi veľa skutočných lahôdok, počnúc krásnou prírodou, cez samotnú kostýmovú výpravu, končiac skvelými hereckými výkonmi. ()

Hunt

Vizuálně a hudebně zajímavý snímek s hvězdou Bradem Pittem, rozhodně to není pro široké publikum, takže je nakonec pochopitelné, že přes původní záměr film distributor nakonec nepustil do kin, ale na druhou stranu, na velkém plátně by film měl silnější vyznění. ()

lamps

Kdybych měl na popis toho filmu použít pouze jedno jediné slovo, vybral bych si zřejmě "podmanivý". Vyprávění tak hladce plynoucí, že bych z něj nevystřihl jediný záběr, a to se jedná o 150 minutovou plavbu zcela mimo hlavní proud hollywoodského manistreamu, kde se pramálo střihá, herecké výrazy nahrazují desítky slov a artové záběry na dominantní přírodní sconérie, které v Gladiátorovi vyznívaly jako pár baladických veršů v konvenční masové próze, jsou tady na pořadu dne takřka v každé scéně a tvoří charakteristickou meditativní symboliku celého díla. A když dojde čas na verbálno, mohutně se hlásí o slovo oba titulní báječní herci, mezi nimiž to od začátku až neskutečně jiskří a rovina jejich osobního konfliktu funguje snad nejlépe, jak bylo vůbec možno - Affleck je dokonale podivínský a nevypočitatelný parchant, kterému bych přál víkendové doučovací hodiny matiky až do konce života, Pitt je neuvěřitelně charismatický a vyzařuje takovou vnitřní sílu, že bych si snad i oblíkl boratky a šel vyznat lásku mojí matikářce z gymplu, kdyby mi to přikázal. Vyjma emocionálně netečného vyústění jejich duelu, které mě neuspokojilo možná i proto, že i samotný Jesse je navzdory Braďákovu charismatu jen parchant, k němuž si člověk těžko hledá cestu, mohu pět opravdu jen slova chvály. Deakins odvedl standardně nadpozemskou a tudíž zřejmě akademicky nedocenitelnou práci, hudba zůstane v hlavě ještě dlouho po projekci a Andrew Dominik protrpěl záchvat filmařské kreativity, kterou s trochou štěstí ještě někdy zopakuje. Jiný western, avšak progresivnější než všechna ostatní žánrová díla za dlouhá léta.. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008