Vrcholně poetický umělecký western? To si pište. A jaký. V případě tohoto snímku rozhodně nebyly dvě nominace na Oscara uděleny zbůhdarma. Právě naopak, film režiséra Andrewa Dominika patří mezi nejpozoruhodnější snímky tohoto žánru za posledních deset let. A rozhodně nejen proto, že v něm hlavní roli největšího desperáta Divokého západu sehrála mezinárodní superhvězda Brad Pitt a ve vedlejší roli se až neskutečně blýsknul Casey Affleck, bratr staršího, zatím známějšího Bena. Jaký vlastně byl lupič Jesse James? A proč došlo k tomu, že se devatenáctiletý idealista Robert Ford, Jesseho přítel a člen jeho gangu, postavil proti muži, jehož od dětství zbožňoval? (oficiální text distributora)

Yardak

Melancholicko-poetické vyprávění o psanci Divokého Západu. Velmi pomalý western nechává vyniknout herecké postavy a to hlavně Brada Pitta a Caseyho Afflecka. Tento styl vyprávění se nebude líbit každému, ale komu nevadí délka filmu a pomalé záběry, tak si přijde na své. ()

mat.ilda

Netradičně pojatý, pomalý, vizuálně i hudebně dokonalý, emočně a charakterově vypiplaný western s výbornými hereckými výkony - kromě lepšího a lepšího C. Afflecka a tradičně skvělého Pitta bych nepřehlížela ani číhavého, zahlížejícího a poklonkujícího Charleye Forda v podání "věčně ospalého" Sama Rockwella. Trochu natahovací stopáž a nevýrazný začátek brání plnému počtu *), ale tuším, že po repríze se mu už neubráním... A taky že ne... ()

jojinecko

Plusy: vynikajúci Brat Pitt, slizký Casey Affleck, nádherné scenérie a estetická stránka snímku, povedzme že celá druhá časť filmu Mínusy: spoilerovitý (a dosť hlúpy) názov, absolútne prepálená stopáž (predovšetkým prvá polovica by si zaslúžila viac prestrihať), postava Jesseho Jamesa je mi ukradnutá a tento film ho glorifikoval spôsobom, ktorý môj záujem neprehĺbil... Sumár- lepší priemer, striedajúci svetlé chvíľky s tými slabšími, hoci celkový dojem po filme ostal dobrý a to sa cení. ()

sharky

83% Příběh o nejslavnějším banditovi divokého západu je spíš než westernem filmovou baladou. Děj plyne velmi pomalu a pozvolna. Dává spooustu prostoru pro poetické kamerové záběry (hlavně krajina a ptáci mají pomalu víc prostoru než herci, ale ani mi to nevadilo). Dominick měl opravdu hodně minut na to, aby předvedl své nesporné režisérské kvality. Ovšem v průběhu filmu jsem měl neustále pocit, že koukam na sestřih původně pětihodinového díla, neboť některé scény jsou podivně utnuté uprostřed a už jaksi nedořečené. Hodně mi vadil Brad Pitt, kterého mám jinak rád, ale na roli Jessiho mi nějka neseděl, vůbec mezi ty špinavý pistolníky nezapadal a ani jeho herecký výkon není nijak omračující. Zato Casey Affleck je naprosto přesný. Už od první scény vám bude dokonale nesympatický, až mu budete všechny útrapy rozhodně přát. V každém případě těhle 160 minut rozhodně není promarněných a pokud nepotřebuje vidět v každém filmu vidoklipové rychlé střihy a při dlouhé stopáží neusnete, určitě nebudete zhlédnutí vyloženě litovat. ()

Flego

Spoileroidný názov filmu, tajomná hudba, nádherná kamera a inteligentný scenár. Dokonalé víťazstvo formy nad obsahom, ktorý sa dusil v neuveriteľnej minutáži. Našťastie rozprávanie na rozhraní poetiky a životopisu malo svoje kúzlo. ()

Natascha

Kdo přečká roztahaný začátek, toho čeká odměna. V první části se bohužel vynechává to podstatné - je tam málo Jamese, málo Forda a mnoho postav, které jim zbytečně ubírají místo. Kdyby se Andrew Dominik věnoval více jim než ostatním podržtaškům z gangu, jistě by se nestalo, že film v první cca hodině a půl nudí a nikam nesměřuje. Avšak s okamžikem, kdy se Bob Ford a jeho bratr nakvartýtují k Jessemu, začíná teprve to pravé drama. Tady se dostavuje pocit, že každá scéna tam má své místo. Vrchol filmu paradoxně přichází po Jesseho smrti. ()

Pejpr

Je to paráda. Stačí jenom připomenout scénu, kdy Jesse zabije jednoho ze svých parťáků. Kamera je zaostřena na jezdce vepředu a rozmazaný Jesse jede o několik metrů dál vzadu. Skončila rozmluva a člověk si říká, teď už ho picne. A opět začnou mluvit, opět hrůzu nahánějící pauza a zas nic. A pak najednou bum!! Ohlušijící rána, skleničky u nás v kuchyni se zatřásly a jezdec se skácí (já málem taky) na zem. Lekl jsem se, i když jsem na to koukal podruhé. Tolik napětí v tak jednoduché scéně umí natočit jen skutečný mistr. ()

Flakotaso

Fantazie. Nádherně pomalý, až podezřele plíživý film, podporovaný výtečně hladkou kamerou, uchulahodící pochmurnou hudbou Nicka Cavea a výtečnými hereckými výkony obou hlavních postav, s charakterem pokřivenějším než paragraf. Natočit film, u kterého předem znáte zápletku i konec tak, že celé tři hodiny nemůžete odtrhnout oči od obrazovky, to už chce opravdu pořádný kumšt. A naprosto neznámý Andrew Dominik to udělal. Není to film pro každého, ale já jsem si vychutnal každičký záběr a myslím, že díky veliké nemainstreamovosti nebude bohužel nikdy plně doceněn. ()

MontyBrogan

Technicky vypiplaný psychologický opis jednej historickej udalosti a toho, čo jej predchádzalo aj nasledovalo. Zlé jazyky môžu tvrdiť, že išlo o reklamu na Jesseho Jamesa, ktorý si to ako vrah nezaslúži, o reklamu na Brada Pitta, ktorý si to ako herec zaslúži, prípadne o latentnú homo gangsterku - gaysterku. Ale faktom ostáva, že sa na to pozeralo úžasne. Každý druhý záber tu bol hoden prenosu z filmového plátna na maliarske a postavy aj príbeh boli zaujímavé, aj napriek tomu, že vieme, ako to celé malo skončiť. Takže pozvoľné tempo nenudilo, ale bavilo. Film pôsobil, ako keby bol robený s láskou a katarzia sa mohla preniesť na diváka, až keď sa o ňu dostatočne podelili postavy. Nevšedný zážitok. Videné v rámci Season Challenge Tour (westernový týždeň). ()

honajz

Zvláštní - na některé dobré filmy v českých kinech nenarazíte, a můžete pak být jenom rádi, že se u nás objeví alespoň na DVD... Novozélandský režisér Andrew Dominik, který debutoval sníkem Drsňák Chopper, opět předvádí to nejlepší ze svého obrazového vidění světa. Příběh, nakolik je nakonec vlastně nedůležitý, nám představuje Jesse Jameseho (Brad Pitt) v posledních letech jeho života, kdy po poslední akci, jíž se účastní i bratři Fordové, z nichž hlavně Robert (Casey Affleck) Jesseho bezvýhradně obdivuje, už přemýšlí nad tím, že všeho nechá. Cítí se unavený, nemocný, navíc začíná podezírat všechny kolem sebe. Když už se vztahy mezi lidmi v bandě stanou díky tomu napjaté a nesnesitelné až příliš, poněkud labilní Robert se rozhodne věc řešit tak, že Jesseho zabije, Nedostává se mu ovšem čekané slávy, a sám nakonec je zastřelen... Čím je však tento příběh na rozdíl od jiných, podobných, zvláštní, tím je obrazové a hudební pojetí. Ostatně - pokud jste někdy viděli nějaký novozélandský film, nebo přinejhorším na Novém Zélandu točeného Pána prstenů, dokážete si zhruba představit tóny, do nichž je snímek zabalen. Zde navíc podzimní a zimní, jež samy o sobě mají specifický nádech nostalgie. Navíc i zde vyznívá režisérův smysl pro určité realistické, někdy až dokumentární pojetí vyprávění, jež v kombinaci s obrazovou stylizací a hudbou má nesmírnou působivost, zvláště v emočních pasážích. Akce příliš nečekejte. Dokonce se dá říci, že se stopáží to pan režisér přestřelil protože se v určitých chvílích objevují nudné pasáže, kdy už ani obrazové pojetí nedává šanci na záchranu... Je to škoda, protože stačil razantnější střih v některých pasážích, a šlo by o filmařské umění par excellence. I u nás se prodává film ve dvoudiskovém provedení. Na prvním disku po tradičním protipirátu skočíme do menu, které nabízí jen film ke spuštění. Je v širokoúhlém anamorfním formátu 2,35:1, s původním zvukem i českým dabingem v DD 5.1 (opět mi český dabing neseděl spíše výběrem herců, jinak je dobře sladěn s ruchovou stopou), a s dokonalými českými titulky Heleny Čížkové. Na druhém disku najdeme pak pouze dokument Death of a Outlaw (Smrt psance, 31:49) pouze v anglickém zvuku v DD 2.0 a s anglickými, francouzskými a holandskými titulky. Herci a tvůrci v něm vyprávějí o Jesse Jamesovi, naštěstí se dozvíme i pár historických fakt doplněných historickými fotografiemi, jsou zde ukázky z hollywoodských filmů o této dnes již legendární postavě, první rodokapsy, a dozvíme se i něco více o Robertu Fordovi. K tomu připočtěme ještě 44stránkovou brožurku, která je tedy především plná obrázků z filmu, případně citací vět hlavních hrdinů, ale mezitím jsou delší texty s výpovědmi herců a tvůrců o filmu či seznam přepadení Jesse Jamese - vše v angličtině. ()

MM11

Trpělivé směřování za mýtem... Mezi westerny po zkušenosti s Leonem tápu, zpátky ke klasice se obracím zřídka, kolem sebe ani příliš není, kam hledět. O to více pro mě znamená právě tenhle film, jeden z nejvyzrálejších pokusů, jak nově vydláždit tradiční žánr. Andrew Dominik natočil poklidné a vyrovnané dílo, jemuž nedělá nejmenší problém přerušit přímočarý tok vyprávění prožitím konkrétní situace. Dosáhl přesvědčivého výsledku, protože rozumí hercům – jejich gesta a výraz zaznamenává s opojnou nenápadností a přitom naléhavostí každého náznaku dialogu. Dominik ale umí prožít ještě něco pro western daleko podstatnějšího – krajinu a její ráz, v níž se mísí drsný půvab s vírou v mýtický způsob jejího fungování. Tohle se mnohý tradicionalista snaží hledat pod lupou v šovinistických historkách s Johnem Waynem, ale měl by zahodit zvětšovací sklo a pohlédnout sem – Dominikův cit pro obraz ho oproti Wayneovým trapným pohádkám doslova udeří. Autor současně není žádný eunuch s obdivem pro pomalý růst keře, každá smrt ve filmu přimrazí vyvedením s klidu zpět do hutné reality boje o vlastní důstojnost (tj. život). Vše nás vede za dosažením mýtu a postavy žijí i umírají, aby ho naplnili. Dělají to dlouze, pomalu u toho mluví a někdy je nám jízlivě demonstrováno, jak je ten „přepálený“ čas (který se po zkušenostech s běžnými westernovými výrobky těžko rozdýchává) vlastně hrozně nedostačující. Za sebe bych nevystřihl ani minutu a velmi si přál, aby podobných filmů bylo víc. ()

Sofia

Ještě teď nevím, jestli se mi to líbilo nebo ne. Měla jsem pocit, že tento film si režisér natočil především pro sebe, protože jen největší masochista by to kvůli vražedné délce zkoukl ještě jednou. Líbilo se mi výtvarné zpracování (odstíny sépiové barvy, rozmazané okraje), hudba a Brad Pitt. Nelíbilo se mi velké množství postav, ve kterých jsem se ztrácela a všemi opěvovaný Casey Affleck (má strašně nesympatický pištivý hlas). Celé to působilo tak nějak nabubřele...ale chvílemi se mi tajil dech...opravdu zvláštní film. ()

Bauer

Jestli je opravdu nějaký žánr filmu, který nemusím, tak je to určitě western. Většinou to má primitivní scénář a herci se umějí jen drsně tvářit. Samozřejmně sem tam se najde nějaký ten western, co mi vyloženě sedne (např. Tenkrát na západě). A tento western? No, není to vyloženě hrozné, ale ani to není žádný zázrak. Navíc tempo filmu je velmu pomalé. A jakoby chtěli tvůrci říct: " Nikam nespěcháme, uděláme dlouhý film. Každý přece máme hodně času ". Na mně to alespoň tak působí, protože na 120 minut by se to dalo lehce stahnout. Nejpozitivněji na mně zapůsobila hudba. Krásná a působivá. Sice zde dominuje jméno herecké hvězdy Brada Pitta, který podal velmi dobrý výkon. Ovšem Casey Affleck přehrává naprosto všechny, opravdu podal excelentní výkon a možná se právě pro tuto roli narodil, protože je docela i podobný skutečnému Robertu Fordovi. Potěšila mně i účást Sama Rockwella. Nebýt té délky, který určitě příspivá na nudnosti, tak bych uvažoval i o 4*, jelikož je to jeden z těch westernů, co má dobrý scénář. ()

Sawy

Překrásný přemýšlivý western,který má jedinou vadu.Délka.Za ty dvě a půl hodiny se o mě nespočetněkrát pokoušel spánek a krásná ukolébávací hudba tomu dvakrát nepomohla.Přesto jsem spokojený.Brad Pitt předvedl jeden z nejpůsobivějších výkonů své kariéry.Jeho slavného desperáta film nijak neidealizuje,ale to mu na charismatu neubírá.Casey Affleck jako Robert Ford je jeho přesný opak.Uťápnutý loser,který touží po slávě,ale přitom ví,že v Jesseho stínu jí nikdy nedosáhne.A tak je uchýlí k činu,který nám název popisuje dokonale.Casey si tuhle poněkud nevděčnou roli krásně vychutnal a nominaci na Oscara si naprosto zasloužil.Na filmu se mi asi nejvíc líbil jeho krásný závěr,ta poslední půlhodinka,kdy jsem byl tím rozvláčným tempem(Až na krev je proti tomuhle akční nářez) poněkud udolán.Ty krásné záběry ale člověk z hlavy stejně hned tak nedostane.Kameraman se vytáhl. 80 % ()

Morholt

Psychologický western o posledním roce života Jesseho Jamese, jímž ho provázel jeho vrah Robert Ford. Stylisticky je to dokonalé, herecky neméně perfektní (Affleck zářil), ale na mě to bylo příliš natáhnuté. Kdyby to travalo tak ty dvě hodinky, tak bych to hodnotil výše. Takhle "jen" 85%. ()

Shaqualyck

Ať se na mě pan Dominik nezlobí, ale zaměstnávají-li mou pozornost ve filmu o legendárním desperátovi víceméně „jen“ hudba a kamera, není nutně něco v pořádku… Nevykládejte si to špatně, Roger Deakins odvedl prvotřídní práci (těch nádherných scenérií je tu bezpočet), Casey Affleck zahrál taky náramně, ale Brad Pitt mi tu připomíná spíš zádumčivého majitele pohřebního ústavu než slavnou personu divokého západu a celý ten komplikovaný vztahový propletenec odvíjející se skrz zbytečně přepálenou stopáž mě moc neoslovil. Chcete-li brutální poetický western, sáhněte raději po Proposition. ()

jhrasko

Fenomenálny Casey Affleck, je dokazom, ako relatívne málo známy herec dokáže ukradnúť film veľkej hviezde. Ono ale postava Roberta je farebnejšia, a i preto nemožno uberať Bradovi a jeho výkonu na kvalite. Porovnávanie s pánom Malickom je logické, na veľkosť jeho filmov ale Andrew Dominik ešte nedozrel. Dobrá správa je, že má k tomu viac ako dobre našliapnuté. Zaujímavá záležitosť, určite nie na malú obrazovku. Návšteva kina povinná! ()

Genero

Jesse James chlapík byl, hodně lidí odpravil a proto byla vypsána na jeho hlavu odměna, která prostě musí duševního liliputa Bobby Forda oslovit. Jenže příležitostí, jak střelit Jesseho jako ryzí, čestný chlap do zad je tak málo a navíc jsou přece jen kámoši. Odhodlá se tedy k vnitřnímu boji, trvá mu nekonečné dvě a půl hodiny, než ten ořech rozlouskne a dojde tak k SPOILER zabití Jesseho Jamese zkurveným zbabělcem Robertem Fordem KONEC SPOILERU. A tak se vše odehrává přesně podle vzorce Víš, Jesse, poslední dobou mám takový pocit, že nejsem sám sebou a do našeho přátelství se vkrádá jakási nedůvěra a neklid. Pak se s rozervaným srdcem dívají z okna nebo jedou na výlet. Vlastně jsem celou dobu netrpělivě čekal, kdy se kluci na sebe konečně vrhnou, zahrnou své drsné pistolnické tváře polibky a rychlýma rukama poměří kalibr svých hlavní. P.S.: Tu poetiku děl Ference Malíka jsem jako vnímavý divák samozřejmě také viděl, zejména když jsem se uprostřed probudil a zrovna dvacet minut žloutlo listí na dubu. ()

ScarPoul

Ono je to film bez akcie. S tým, že presne vieme čo sa v ňom stane. Aspoň teda tá hlavná premisa nám nemôže vďaka názvu uniknúť. Preto možno zostáva otázka, prečo si vôbec film pozrieť? Prečo by nás vôbec mal zaujímať. Určite nie je tak divácky, aby vzbudil ošiaľ a ako žánrovka tiež úplne nefunguje. A hoci sa určite nájdu takí, ktorým film nesadne, ja v ňom nachádzam isté potešenie. Je to film tak výborne pracujúci so smútkom a melanchóliou, že v určitý moment som dostával pocit, že všetko tam je v zásade odsúdené na zánik. Hrá sa to s pojmom legenda a čo musíte spraviť, aby ste sa ňou stali. Ak vôbec. A zároveň je to film o živote. O túžbe žiť. O hľadaní zmyslu. Je to v zásade o veľmi dôležitých veciach, skrytých za príbeh, ktorý sleduje zdanlivo niečo úplne iné. Ale Dominik vníma prostredie. Či už prší, sneží alebo je všade blato, je to na obraze cítiť. Aj tie povievajúce lány obilia pôsobia bezútešne. A do toho Nick Cave a Warren Ellis hrajú svoje smutné melódie. Po rokoch ma to znova chytila za srdce. ()

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

Brad Pitt versus lupiči a gangsteři

04.11.2010

Vypadá to, jako by se Brad Pitt pokoušel na vlastní pěst natočit Dannyho parťáky 4. V kriminálce Cogan´s Trade si zahraje titulního Jackieho Cogana, drsného mafiánského bijce, který dostane za úkol… (více)

Oscaroví nominanti na vzestupu

Oscaroví nominanti na vzestupu

21.02.2010

Brad Pitt opět sahá po koltu

Brad Pitt opět sahá po koltu

07.02.2010

Je totiž hlavním kandidátem na ústřední roli v celovečerním filmu inspirovaném slavným westernovým seriálem Gunsmoke. Pokud nabídku přijme, na rozdíl od psance v Zabití Jesseho Jamese atd. si zahraje… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008