Nejdelší, nejslabší. Přesto stále velmi slušně odvedená práce, procentuelně někde okolo 70%. Mám ale obavu, že čtyřka už bude vykrádat všechny tři dosavadní díly ve velkém...(8.8.2010)

"My piráti máme vôbec príšerný talent na vymýšľanie prezývok. Raz sme mali na palube hnusného chlapa, ktorý mal jednu ruku, drevenú nohu a jedno oko." - "A ako ste ho volali?" - "...Larry." Veľkolepé uzavretie monumentálnej pirátskej trilógie nadchne len divákov, ktorým sa páčili predchádzajúce časti. Pokiaľ medzi nich nepatríte (alebo ste prvé dve časti ani nevideli) a NAPRIEK TOMU si myslíte, že to „nejako vychytáte“... nevychytáte. Scenáristi šikovne rozpletajú v minulých častiach RIADNE zapletené klbko, takže zrazu i zdanlivé blbosti dávajú zmysel (pes s kľúčmi). Potešilo ma, že finálna akcia má 50% bežnej minutáže priemerne dlhého celovečerného filmu a že sú doriešené všetky minule naznačené dejové línie (palec hore za odvahu pomerne temne zakončiť milostný motív). Plus skvelé hlášky („Nikam s vami nejdem. Štyria z vás sa ma pokúsili zabiť... jednému z vás sa to aj podarilo.“), detailná vizuálna stránka (výprava, lode, kostýmy, dekorácie), vtipné dialógy („Vy ste šialený!“ – „Zrejme, inak by mi nevyšlo to, čo sa práve chystám urobiť.“) a veľkolepý kasting. Depp získal dôstojného partnera v podobe Geoffreyho Rusha. Ten mu bol už v „jednotke“ vyrovnaným súperom, ale v trojke predvádza svojrázny ošarpaný Austrálčan TAKÝ koncert, až tlačí slávnejšieho kolegu do úzadia (za čo môže i fakt, že nebol v dvojke a trojku si kradne pre seba i vďaka tomu, že diváci boli Deppa predsa len už troška prejedení v jednotke a dvojke). Miestami som bol dokonca dojatý („odchod slobodnej pirátskej doby“ môže byť metaforou na všeličo z našich životov). Kino MAX Trenčín 2007(24.5.2007)

• Dudek

Piráti z Karibiku - Na konci světa jsou v opravdovým velkofilmem se vším všudy. Monumentální příběh, citace klasických filmů, veliké množství lokací, odkazy na předchozí díly a samozřejmě i mnoho hrátek s divákem, na druhou stranu se dočkáme také překombinovaného děje, samoúčelných scén a přehnané velkoleposti v některých scénách. Tvůrcům by se rozhodně vyplatilo držet se více při zemi, neboť scénář - samozřejmě trochu upravený - mohl opravdu dobře dopadnou. Jenže to by se muselo vystříhat několik zbytečných scén a kratší stopáž se dneska nenosí. Nejzajímavější na tomto pokračování je, že se naplno odvrací od svých starších bratříčků a už od začátku si razí vlastní cestu. Uvodní scéna s příšerným zpěvem ("Píseň již zazněla." OMG) a i ta následující z potemnělého Singapuru překvapuje svou nezáživností. Chow Yun-Fat není vůbec zajímavý a nedokáže strhnout diváka podobným způsobem jako Keith Richards (opravdu výborný!), který si v mnohem větší konkurenci dokázal získat celou scénu jen pro sebe. Celou situaci pak paradoxně zachraňují staré postavy, které pro větší zábavnost neustále mění své postavení v příběhu (to se opravdu povedlo). Konec světa, který figuruje v názvu, je trochu překvapivě jedno z míst, které ve filmu vůbec nemuselo být, jenže autoři nejspíš až moc uvědomují potenciál několika scén, které by jinde nevyužili (Dole je nahoře, krabi). V této fázi působí neskutečně rušivým dojmem přílišné množství Jacků, sám jsem vůbec nepochopil, co je tím sledováno (až na scénu s mozkem trapas). Příběh začíná prakticky samostatně fungovat až ve fázi, kdy se uzavře první rovina, tedy pátrání po Jackovi a vysvětlení účelu toho všeho. Bill Nighy je skvostný jako vždy a už při prvním nastoupení na jeho palubu začíná mít film grády. Je moc dobře, že jeho roli tvůrci rozšířili do většího kontextu, jen škoda, že to vůbec nedotáhli a opět se nechali zklamat svým šestým smyslem (lepší efektivnost jedné scény než potěšení diváka z celé roviny příběhu). Další povedenou částí je děj odehrávající se v pevnosti z vraků, za prvé tu vystupuje bezvadný Keith Richards, za druhé je tahle lokace opravdu povedená a za třetí i samotný příběh zde má jasné obrysy a nikdo tak nemusí tápat. No a vše co následuje - samozřejmě krom extrémní užvaněnosti některých scén - též stojí za to. Jak už jsem poznamenal, ufiknout závěr, přepsat střed a trochu předělat konec a mohli bychom se opravdu bavit. Víceméně otevřené ukončení děje mi moc nevadilo. Díky unylému (a bohužel dost dlouhému) začátku a několika opravdu nepovedeným scénám dávám silnější dvě hvědzdičky, tenhle díl neni tak dobrý jako původní film a s tím předchozím je na podobné úrovni (i když u toho jsem se tak často nenudil).(6.6.2007)

• Adrian

To, co dvojka iba naznacovala - prilis kosaty dej a nasilu budovana mytologia, trojka zial este potvrdzuje a prekonava. Neumerne natahovana stopaz, kde by sa mohli v klude vyhodit cele samoucelne sekvencie (kanditatom c. 1 je prva scena s Jackom - v krajine mrtvych s rakmi na pusti) a este neumernejsie prekombinovany dej, v ktorom postavy "prevliekaju" kabat a menia svoje rozostavenie na rozlahlej sachovnici vzajomnych vztahov s rychlostou dosiahnutia prveho stomiliona na trzbach. Takyto zlepenec potom spolahlivo neguje zaujem o dane postavy, ktory nestaci udrzat ani hlavny stmelovaci clanok - Jack Sparrow (SPOILER: a preto ho je vo filme hned parkrat navyse). "Tvorcia" neochota rozlucit sa s pribehom je klincovana viacnasobnymi otvorenymi zavermi (a la zaver trilogie LOTR) - dokonca aj povinny dovetok filmu po zaverecnych titulkoch nemozno s pokojom nazvat vynimkou. Nastastie zopar forikov funguje dokonale, viacere potom aspon vycaria usmev na tvari a velka VDAKA za jednu sekvenciu - dokonale fungujucu ako krasna pocta nastupu na zaverecny duel v nesmrtelnom "Once Upon a Time in the West" (pricom ide rovnym dielom o vzdania holdu tak Leonemu ako aj Morriconemu). PS: Druhu projekciu som uz ani pri najlepsiej voli nevladal dopozerat do konca - cize celkovy dojem ide este dole.(18.5.2007)

• Nathalie

S.O.S. Zachraň se, kdo můžeš. Piráti z Karibiku 3: U KONCE S DECHEM ČAS: bolestná věčnost na ploše 168 minut. MÍSTO: oceán jménem Bezbřehá nuda. Třetí koráb Gora Verbinského se potápí v klidných i bouřlivých, akčních i milostných vodách. U popcornu s instantně lacinou mytologií made in Disneyland neočekávám psychologický ponor, ale hrdinové jednají jako po kompletní lobotomii. Davy Jones má vyříznuté srdce. Ostatní postavy mozek. A po první půlhodince jsem proklínala tvůrce, že nevyřízli pirátskému ansáblu jazyk. Copak nestačí, že mění lodě a bojové strany podle aktuálního tlaku vzduchu? Že se pohybujeme v panoptiku schizofreniků s rozštěpem osobnosti, psychopatů a podrázáckých krys? Inferno míří na vyšší level, charaktery mají nutkavou potřebu vysvětlovat a blábolí ostošest... Nejtěžší zločin proti pirátskému kodexu? Zmizela legrace, vytratila se hravost, nadsázka pozbyla svou nenucenost. V jedničce a dvojce jsem si náramně užila i velmi dětinský humor, ale tady se mihne pár záblesků, jinak se vtípky pohybují v pásmu pokročilé demence. Zatímco Spiderman 3 má pár vrcholů trapnosti, Piráti obsadili celé Himaláje, zvlášť ubohý Johny Depp to schytal přímo na solar. Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Už od druhého dílu je pro mne synonymem utrpení TIA DALMA. Čiré zlo, otravný hmyz, ve všech polohách nesnesitelný, neustále žvanící vražedným přízvukem o nesmyslných poselstvích. PŘÍBĚH: Snažila jsem se vyplnit logické díry v ději plném odboček, slepých uliček a tunelů hledáním odkazů (vykrádačky stokrát jinak) a složitých teorií, abych vyžehlila největší průšvihy scénáře, který sesmolili nějací břídilové během plavby. Marně. Romantická linie postrádá smysl i kouzlo, epičnost nutí ke smíchu, děj je košatý jako chapadla Davyho Jonese a bezradně přeplácaný. Uměle naroubovaná náboženská symbolika se snaží o jakýsi rádobypřesah, ale vyšumí. Metafora zmenšující se Země je tam jen na okrasu, válka světů se nekoná. Tradiční záchranný člun-hudba- nezachrání film před ztroskotáním, soundtrack je nevýrazný. OSTRŮVKY POZITIVNÍ DEVIACE : Keira Knightley pojala svou bojovnou Elizabeth jako vystřiženou z Dívčí války se zrádným půvabem, dřevo jménem Orlando Bloom hořelo o poznání lépe než v minulých dílech, Tom Hollander exceloval coby lord Beckett, neztratil se fešácký admirál Norrington ani kapitán Barbossa. Několik vtipných momentů-Larry, klobouk, odzbrojování v Singapuru. Jedna bombastická akční žranice. Hláška jak od Machiavelliho: This is madness.This is politics. Scéna Elizabeth-Will v šermířské variaci na Mr. And Mrs. Smith. Cameo Keithe Richardse. Písková odyssea s poctou Leonemu. NÁVRH NA DIRECTOR´S CUT : Odstranit pár lodí, hodit polovinu postav přes palubu žralokům, stopáž obrousit o hodinu, uříznout pár větví příběhu a přidat monumentální hudbu, mohl by to být slušný film.... Resumé : Jde jen o dobrý obchod, říká lord Beckett. Piráti mi uloupili tři hodiny času, sto korun českých a pár iluzí. A to je prachobyčejná zlodějna, pane Verbinski ! (etymologicky jeho jméno rozkládám na složeninu slov verbež a Babinský. Nothing personal:) 30%(27.5.2007)