Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

NinetyOne

Kultovní film, který nestárne, ale zraje. Film může na každého působit jinak, už jsem se setkal s naprosto odlišnými názory, ale za mě se jedná o snímek, který celkem věrohodně dokumentuje období první dekády nového tisíciletí, kdy byl populární skateboarding, graffiti atd. Sám jsem v tomto období procházel přesně těmito fázemi, takže na mě film působí i dost nostalgicky. Film se možná i nechtěně stal kultovním snímkem, k čemuž pomohlo to, že je poslední roky i volně dostupný na Youtube, jako veškerá tvorba Tomáše Vorla. Herecké výkony a Jiřího Mádla a Jana Krause možná celkovému hodnocení dost pomáhají, ale i tak se na film vždy rád podívám znovu. Jedná se o jediný český film, který se mi ještě nezprotivil ani po stém zhlédnutí. Je nutné vyzdvihnout i chytlavý soundtrack. 90% ()

BigJohn02

Přehlídka unylých smradů v unylém filmu. Ten zhulenec byl aspoň zábavnej... Co mě ale opravdu sralo, bylo vypípávání neslušných slov - vypípnout i slova jako "vole" nebo "blbá", co to kurva je? ()

mistr97

Gympl mě zrovna dvakrát neuchvátil. Ze začátku bylo docela zábavné sledovat nezájem studentů ke škole a všemu ostatnímu, další zábavné prvky nebo povedené vtipy se pak ale neobjevily, takže po komediální stránce je film docela slabý. Snaží se ukázat i vážnější témata na problémech těchto „studentů“, což ale kazí zejména herecké výkony, kdy herci snad do jednoho přehrávají. A navíc jsem se s hlavními postavami nemohl sžít, jak kvůli jejich ignoranci, tak i zálibě, protože sprejery prostě nemám v oblibě. 30 % ()

APLSMLS

V pubertě to bavilo, ale herecký výkony většiny mladejch protagonistů (snad kromě Mádla) byly už tehdá PŘÍŠERNÝ. Stará garda dobrý (Matonoha, Kraus, Šteindler atd.) Jako dobová sonda do graffiti proč ne. Titulní song je LEGENDARY a Supercrooo si tu střihnou lehce cringe vystoupení. ()

agamazx

Celkom prekvapenie. Takychto filmov je viac nez dost, ale toto bolo velmi zaujimave. Vasen hlavneho charakteru. Je evidentne ze to je clovek strateny vo vlastnom vesmire. Atmosfera a hudobna zlozka decentne opisuju primitivizmus ceskoslovenska v 2000s. Postavy a znamejsi herci dost pomohli. Takisto ma interesoval prechod medzi scenami, respektive fadeout, ukoncenie filmu tiez bravurne zvladnute. Napriek tomu ze sa jednalo o dvojhodinovy film boli postavy decentne rozvynute. ()

Somewheres

Pokud se chcete vrátit do školních let, připomenout si atmosféru střední školy a oživit své vzpomínky na zkoušení, písemky a domácí úkoly, pak je tento film přesně pro vás. Poměrně věrně zobrazuje třídu žáků gymnázia, kterým se nechce chodit do školy, natož se třeba učit, a jejich učitele, kteří zase chtějí žáky co nejvíce potrápit a přinutit je se učit někdy až nesmyslné věci. Dvojice největších průšvihářů a záškoláků, Petr Kocourek a Michal Kolman, chodí po nocích sprejovat grafity a tak jim mnoho času na přípravu do školy skutečně nezbývá. Ne, že by jim nějak záleželo na tom, jaké známky dostávají, ale přeci jen se občas konají třídní schůzky, na kterých by se mohli rodiče dozvědět, jak jejich studium probíhá. Petr navíc chodí s Pavlou - hezkou, ale nevýraznou spolužačkou, kterou výčitky jejího otce dohnaly k sebepoškozování. Pavla jeho noční výlety rozhodně neschvaluje a proto mezi nimi často dochází ke konfliktům. Michal Kolman spoléhá na svého otce, kterým je vlivný a bohatý muž - když se něco stane, jeho otec to zařídí. Jejich třídní učitel Tom je sice zábavný, ale až příliš poddajný a paní ředitelka, která se ho neúspěšně snaží sbalit, zase příliš světácká a nedůsledná. Film je zábavný, poměrně rychle odsýpá a herecké výkony nejsou nijak špatné. Opět to ale není nic převratného a nelze od tohoto filmu tedy očekávat nějaké velké filmové zážitky. ()

BDups

Dokonalá kamera a hned v prvních minutách jasnej rukopis pana Vorla. Česká kultovní záležitost plná skvělých scén, hlášek a hereckých výkonů která formovala mojí generaci mileniálů a jsem za to neskutečně vděčný. Tenhle film zraje jako víno a je jedná velká nostalgie, přes mlaďase Mádla až po Supercroo a soundtrack od V518 a LA4. Navždycky bude mít v mým srdci místo. ()

Gattolino

Dobře odpozorované a nemilosrdné. Je asi zbytečné hledat mouchy, ty se najdou všude, když člověk chce, spíš mi to připadalo jako časově nezakotvené - částečně ponořené v době komunismu a částečně po sametu. Ale asi to byl autorův záměr a nevadí to. Stejně jako početné výrazné modely lidských typů mezi studenty i pedagogy, což ve skutečnosti spíše nebývá, to je spíše o jednotlivcích, ale takový film by byl nudný, a tak to mohu brát jako takový extrakt povah a vyhraněných osudů. Na rozdíl od řady českých filmů 21. století zde nebyla záplava  hysterického buranství a čecháčkovského  plebejství. Obraz líhně intelektuálního undergroundu na střední škole je podle mne celkem věrný. Ale to vše je věc názoru. Celkově dost krutopřísné, jak by dnešní teenager řekl. Každopádně pan Vorel zaslouží uznání. ()

MAKUON

Pět hvězd už z jen z principu, jaký vliv tento snímek měl na moji generaci. Sprejování graffiti pod mosty, hulení atd. I přes to, že toto nejsou vůbec věci ke chlubení patřilo to k mému mládí. ()

Batyskaf

Dávám pět hvězd málokdy. Ale tady hodnotím odvahu pro současné téma, dobrou vyváženost nadsázky a světobolu, skvělé obsazení a žádné pitvoření. Suburbánní poetika, hudba, divní rodiče. Možná taky zkresleno tím, že jsme vyrůstali na podobné periférii, lezli, kam mohli, hulili, co mohli. A byli podobní lůzři. V tomhle mi to přijde autentické, v rámci toho, co jde přenést na filmové plátno. Ale ono není v ČR moc s čím srovnávat. ()

Matteo_

Na Gympl se dá pohlížet dvěma směry. Ten první, mnohem užívanější směr, kterým lze Gympl vnímat, je komediální a pubertální pseudokomedie. Film vycházel, když jsem byl zhruba v 8. ročníku a základní škole. Pamatuju si, jak byl film v kinech a totálně ovládl naší školu. Při hodině se napodoboval hrdelním zpěvem transformátor, vznikly party, které po škole chodily sprejovat, při hodinách se glosovaly kanonické hlášky z filmu apod. Zkrátka ideální film pro mladé.  Dnes jsem si film pustil snad po x letech, mimo hlášek na YouTube, na které člověk naráží pravidelně.  Nestačil jsem se divit, jak pro mě postupem času film uzrál do jiných rozměrů a působí na mě v jistých směrech daleko lépe jak před lety. To už se tedy dostávám ke zmiňovanému ''druhému směru'' jakým se lzee ubírat při koukání na Gympl. Ten film vlastně zdaleka není tak veselý, jak se prvoplánově může tvářit. Už tenkrát očividně dost věně reflektoval problémy tehdejší doby, které bohužel panují dodnes.  Děti, studující obory, které je nebaví, špatně nastavené studijní plány, nevyvíjení disciplín, kterými mladý člověk vyniká nebo vyčnívá, špatně placení učitelé s nulovou motivací a lásce ke své práci nebo např.   Herecké obsazení se sestává z herců i neherců. Najdeme tu tedy, i mimo herecké nováčky, legendy jako paní Holubová, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, tehdy mladičký Jirka Mádl a samozřejmě Tomáš Matonoha. Právě role Tomáše Matonohy, coby učitele výtvarky je vlastně nejzajímavější postava celého filmu. Učitel, který má ke svým žákům opravdový vztah, zajímá se o jejich koníčky, nepohlíží na vzdělávací systém tím klasický dogmatickým pohledem, ba naopak se snaží o jisté inovace a změny. Jedna z mála věcí, která se za ty roky nezměnila v mém vnímání je role Lenky Juroškové (krásná Klára) tehdy po ní slintala celá škola kluků. Hele fakt je to pěkná ženská a určité scény vypovídají o její odvaze a sebevědomí...proč vlastně ne. Nádherná ženská.    Shrnutí: Kozy, puberta, policajti, hlášky, rebelie, škola a samozřejmě taggovaní a spreje. Kdo bude film vnímat maličko citlivěji a bude číst mezi řádky, tak jako přídavek dostane poměrně tuhé poukazování na reálné životní problémy a problémy dospívání spojeného s ''hledáním sebe sama''. ()

K1K0

Jednoduchý film ktorý naväzuje na mládež ktorá sa potýka s problémami, to všetko sa odohráva v prostredí medzi školských lavíc a panelákov. Kto v živote zažil tak vie o čom hovorím. ()

Sweety_Leon

Pro mě, jeden z mých nejoblíbenějších filmů české kinematografie, Tomáš Vorel mladší AKA Orel skalní, se skvěle hodí k tomuhle filmu. Jsou tady skvělé hlášky, třeba transformátor nebo na roztaženost jsem byl nemocnej. Jediné co mi ale vadí na tomhle filmu je děj, který se trochu podle mně opakuje, myslím tím neustálá nahota, sex, atd, atd. Klidně bych tomu dal 5 hvězdiček kdyby ten děj byl o špetku lepší. ()

leafroller

Film Gympl jistě není přesným obrazem současného školství a nehledá nějaké zásadní odpovědi a řešení, avšak nabízí pestrou paletu postav, z nichž každá charakterizuje vlastní problém. Vorel ml. je chlapec ze sociálně nižší vrstvy a neúplné rodiny vybíjející svou pubertální energii v nezákonném prostředí malířů grafiti. Mádl je jeho protipólem - bohatý a rozmazlený synek úspěšného podnikatele, který si díky svému otci a nekonečnému přítoku peněz může dovolit prakticky naprosto cokoliv. Pak tu máme Lenku Juroškovou jako atraktivní roštěnku testující hranice svých půvabů a možnosti manipulace muži a Martinu Procházkovou hrubě psychicky týranou sadistickým otcem, což ji dovádí na pokraj duševního zdraví a má zásadní vliv na její vztahy s ostatními přáteli. Proti nim stojí postava sice schopné, ale bezmocné ředitelky Holubové, která se snaží celou školu držet pohromadě navzdory nedostatku kvalitních pedagogů, finančních prostředků a sebemenší spolupráce s rodiči a idealistický učitel Matonoha, který se snaží nabourat zaběhlé a osvědčené gymnaziální postupy přehnaným přátelstvím se studenty, což je mu na konci osudným. Líbí se mi, že film ukazuje vztahy a problémy z obou stran. Jak ze strany dětí, tak i dospělých. Pro všechny je však fatální absence jakékoli autority. Přirozené či umělé. Přemýšlel jsem, jestli je něco, co se mi na filmu nelíbilo. Bylo to věru těžké, ale když mám něco jmenovat, tak to je výkon pana Vorla staršího a filmová hudba, která je sice temně sqělá a je v ní krásné napětí, ale po půlce filmu již dost monotónní a otravná. Jinak se filmu vážně nedá nic vytknout. ()

Medvid3k

BEZ SPOILERŮ - Film ukazuje život studentů na klasickém českém Gymplu, který není veselý a ukazuje spousty nedostatků našeho školství. O to více pro mě vtipné je, když po 17 letech koukám na tento filmový počin, a při pohledu na většinu učitelů, zachycených v tomto zázraku, v nich vidím právě mé úžasné kantory ze střední školy. Hlášky z, dle dřívějších recenzí, poměrně průměrného filmu z roku 2007 se dnes stávají prakticky legendárními a jsem přesvědčen, že film předběhl dobu, nebo spíše... naše školství se zastavilo až na moc dlouhou dobu.   „Tywole, ta ho tam vyloženě chce" // „Máš neomluvené hodiny" // „Tak ty jsi si zvykl! Zvykl jsi si že za tebe táta všechno ZAPLATÍ!" Rozhodně se najde spousty důchodců, kteří by mohli vytknout místy až moc nečisté prostředí, ale pro takové hold není svět Graffitti a ulice, jelikož ho nikdy nezažili. Jsou zde vidět problémy typických puberťáků od depresí až po výsměch a hrátky s policii. // Celkově 10/10 ()