Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Eluin

Tak tohle se mi líbilo. Gympl vůbec není lacinou prvoplánovou teenagerovskou komedií, ale trochu (podtrhuji slovo trochu) hlubokou sondou do dnešní společnosi. Do vztahů rodičů a jejich dětí, do dospívání atd... Doporučuji. Jen ten Mádl mi tam nějak neseděl.. ()

sandis

Abych se přiznal, mile mě to překvapilo. Nejen, že to není úplně typická teen age komedie, ale místy mě to i bavilo a trochu to o něčem bylo. Navíc musím vyzdvihnout Lenku Juroškovou, která byla prostě kouzelná. Ano, dostáváme se tím k jádru mého pozitivního hodnocení :-) Na druhou stranu, herci nemístně přehrávali, a našly by se další chyby. Na české poměry daného "padlého" žánru slušný výkon. 7/10 ()

#47

Trochu "jiná" teen-komedie než na jaké jsme zvyklí za poslední dobu, už to že se režie ujal Tomáš Vorel je jakýmsi příslibem odlišného přístupu, tj. film nepůsobí jako snůška Janákových vyumělkovaných gagů proložených zasouvací zápletkou. My, kteří jsme na gympl ještě ne tak dávno docházeli bychom sice mohli namítat, že takováhle skvadra lidí se snad na škole jako je gymnázium nemůže v takové koncentraci vyskytovat, ale také všichni víme, že dneska už se i na tyto školy dostane leckdo, protože jaksi "nejsou lidi" a proto bych o přehánění nemluvil. Pokud jde o herce začnu spíš od konce, tzn. učitelský sbor považuji za jednoznačně dokonalý (Šteindler, Holubová, Schmitzer, Matonoha, Zbožínek atd.), jejich charaktery postihují řadu učitelských typů a každý má šanci si tam najít někoho ze "svých" pedagogů a některé jejich průpovídky typu: "Co to je proboha? - - Analytika - - A co se tím počítá? -- No já nevim, všechno -- A k čemu jim to bude v reálnym životě? -- Tomáši ty si naivní :-)", jsou opravdu přesné. Historky o tom, že celá třída bzučí a učitele z toho klepne pepka už jsem slyšel dávno předtím, než byl film natočen, podobné případy jako roztažení mostu o 1,5 metru atd. jsou také velmi uvěřitelnou příhodou (kdo z nás něco takového nepamatuje). Rodiče jsou sice trochu do počtu ale třeba Z. Bydžovská nebo duo Kraus - Chýlková také výborně vystihují rodičovské typy, Hanák byl tentokrát velmi slizký a nepříjemný, ale na druhou stranu jsem rád, že film nesklouzl k nějakému typickému českému "člověčinkování" a "řešení problémů". Nakonec se tedy dostáváme k partě gymnazistů - Jirka Mádl tentokrát velmi mile překvapil a vypadá to, že svého souputníka Kotka v budoucnu pravděpodobně herecky převýší (možná se dočkáme stejného případu jako to bylo u Sagiho a Vaculíka), Tomáš Vorel ml. sice evidentně dostal šanci díky svému otci, ale rozhodně ji nepromrhal a podle mého názoru zahrál svou roli přinejmenším slušně, trochu slabší to bylo ovšem s holkami, zejména ta "méně vyvinutá" měla občas problém pronést repliku tak, aby nepůsobila jak na školní besídce, zbytek osazenstva třídy (alespoň ten mluvící) byl dobrý, hlavně člověku utkví věčně zhulený dredař s bubínkem a šprt provokatér. Cameo roličky pánů Teličky či Marhoula byly pak naprosto vynikající. Doufám, že tedy naše tvorba pro teenagery a lehce odrostlé bude v budoucnu pokračovat raději v duchu Gympu než ve stylu přiblblých SnowRaftPodvraťáků nebo naopak pseudointelektuálních Pusinek. ()

CrazyLom

mádl nemá chybu, borec. líbila se mi atmosféra, chvílemi spíš depresivní a beznadějná. mezi českými filmy rozhodně elita ()

JakeG

První půlka mi přišla hodně vtipná a druhá už v podstatě tragická. Přesto Jirka Mádla podle mýho hrát umí a to opět předvedl svým rozmachaným papánkem. Když jsem se ptal svých známých, kteří pracují na dítěti. jestli film viděli, řekli mi, že vážně uvažovali o tom, jestli ty děti vlastně chtějí :)) ()

Wargoo

Síce som na "Gympl" nechodil, ale viem si takéto situácie predstaviť aj na iných typoch stredných škôl. Ale tak, ako by vyznel názov filmu "Združená Střední škola Obchodu a Služeb" ??? :P Vydarené, celkom realisticky pojaté, a pozitívne bolo aj nelegálne prostredie Grafitti. Myslím, že všetci herci, neherci podali fajn výkony, zvlášť "Oscarový" vyhul s ryšavou bradou... Ten bol hustý (Hele, voni chodili oblečení jako k-k-ti) ! Celkom príjemná komédia na večerné chvíle. Silnejšie 3*** a 62,104% ()

Luk Skywalker

Možná až moc sprejerství ve filmu, tím to připomíná Quality of Life (česky Sprejeři) po česku. Dále vtipné hlášky a zajimavé postavy. ()

DHDV

Daleko zajímavější pro mě bude se na tento film podívat za 10/15 let až budu možná trochu mimo svým „rodičovský myšlením“! Jinak velmi příjemný film, který už v české tvorbě chyběl. Více takových to filmů a více Mádlů!!!! ()

Akana

Líbí se mi, že Vorel nahlíží téma bez servítků, bez falešného zjemňování, ostatně "laskavý humor" naštěstí nikdy nebyl jeho parketou. Vrací se ale i pro Vorla taky typická občasná šroubovanost a nedůvěryhodnost dialogů a příliš viditelný záměr "co chci sdělit a jak". Moje dojmy tak rozhodně nejsou jednoznačné, ale fakt, že jsem se při tom docela bavil, nakonec zvedá můj palec nahoru. 70% ()

Faila

Na jednu stranu stupidita, na druhou stranu zajímavost; na jedné straně příšerné herecké výkony, na druhé skvosty; celkově ve mně tenhle snímek vzbuzuje nesmírnou rozporuplnost, je to na hranici silné podprůměrnosti a nadprůměrnosti; ale dalo by se říct, že v české kinematografii je to lehce vyčnívající odlišnost a dejme tomu, že by si z toho mohl divák i něco málo odnést. Ale mohlo to být sakra lepší. ()

Hapretor

Vtipné. Na české poměry dobré. Kdybych ale nepotřeboval si občas doplnit mezery v české kinematografii, abych se necítil jako vlastenecký ignorant, nemám nejmenší potřebu se na toto podívat. ()

merigieren

taková oddychová komedie, s tím bzučením to trochu přehnali. Nápisy na stěnách sou taky občas hezký, třeba v HK pomalovali legálně jeden podchod. No jinak co dodat, nenudil sem se. ()

atmen

Už jsem delší dobu bez školních škamen, a tak doufám, že viděné, je záměrně groteskně eskalované ad absurdum, a že takto se naše mládež a naší pedagogové nechovají (až na vyjímky potvrzující pravidlo). Ač na většinu postav hledím s opovržením a nechtěl bych, abych jimi byl obklopen, tak je dobře , že podobně laděný film u nás vzniknul. Co mi ale vadí, je casting. Je příliš markantní, kdo umí hrát a kdo si na herce hraje a jen odříkává naučený text a soustředí se, aby jej nespletl. Určitě bych šel s hodnocením výš, kdyby postavy a jejich počínání byly pro mě věrohodné. Takto kroutím hlavou nad zmařenou šancí o film, který by měl větší výpovědní hodnotu pro generace příští... ()

Wewerush

Z hlediska českých filmů o mladistvích asi nejlepší film, ve kterém se objevuje řada zajímavých a vtipných postav.. Suprová muzika a atmosféra, ostatní trochu pokulhává, přesto si mě film něčím získal ()

Iwiiik

Kurevsky kůl! Do hajzlu ani nejde říct jak kurevsky kůl! Oduševnělí gympláci, příšerně nespravedliví profesoři a hrozně boží hip hap hop Indyho, Wiche, Oriona a Supercroo! Chce se mi zvracet! Děsivý blábol, představující tu nejhlubší stoku české kinematografie! Z nějakého důvodu Tomáš Vorel udělal z učitelského sboru bandu pomatenců, z dementních retardů gympláky a zabalil tento ubohý koncept do prachmizerné režie! Krom toho jsem celý film mlátil hlavou do zdi z příšerných hereckých výkonů všech přítomných! Co tímto snímkem jako chtěli tvůrci říct a komu se pomstít, to je mi záhadou! Není divu, že na české filmy do kin nikdo nechodí! ()

Adm.Nelson

No neviem, ale podľa mňa je to tu dosť podhodnotené. Podľa mňa to výborne funguje vo vtipnej či dramatickej rovine, aj ako pohľad do života teenagerov na strednej, aj ako kritický pohľad na školstvo samotné. Jednotlivé postavy sú možno až trochu "karikatúrne", akosi mi to ale vôbec nevadí. Potešila predovšetkým Zuzana Bydžovská, jej utrápenú mamu som jej veril každou sekundou, a Lenka Jurošková je krásna baba s dokonalými krivkami. :) 8/10 ()