Gympl

Tomáš Houška (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Nivenx

Gympl je film pro pubert'áky, kde jsem se po celou stopáž filmu vůbec nenudil a i téma mi přišlo celkem dobré s dobrými herci, kromě Mádla, kterého tedy já moc nemusím, protože se vždycky ksichtí jak mamlas a není to herec podle mého gusta, který by mohl hrát jednu z hlavních rolí, ale jinak v pohodě koukatelné a zábavné. 50% ()

SeanLSD

V podstate pokračovanie SKŘÍTKA, len už nie v grotesknej, ale dramaticko-hiphopovo-mladistvej podobe. Pokračujúca inšpirácia vo vlastnom živote, či skôr svojho pubertálneho syna s jeho rebelovaním, chlastom, húlením, klubovým životom, skejterstvom, grafitmi a stredoškolskými láskami a nenávisťami. Opäť model rúcajúcej sa rodiny, ale už bez lacného happyendu ( a podobne ako v SKŘÍTKOVI a KAMENNOM MOSTĚ evidentný požitok v trápení matiek ). Na jednej strane veľmi úprimné vyznenie, na druhej až stereotypne násilné ladenie mnohých charakterov ( zahraných ako obvykle prekvapivo životne ) - zase ale aspoň neskrýva skutočnosť, ukazujúc ju síce iba v jemných náznakoch, i tak však s dostatkom skutočnej životnej krutosti. Tieto veci však naplno prevalcuje charakteristický Vorlov štýl, fantasticky poňatá estetika zákutí veľkomesta, svieža forma a undergroundová energia. Na mňa osobne to pritom pôsobí veľmi nostalgicky - až príliš sprítomňujúco mi pripomína stavy, rozpoloženia a problémy, ktoré sú už minulosťou, niečo, čo už bolo, je preč a nikdy sa už nevráti... ()

Decker

Tohle se Vorlovi proste povedlo. Svezi komedie pro mlade, ktera se zbytecne neosiva s premirou vychovanosti a vsechno serviruje pekne natvrdo. Alepson rodice zjisti jak to chodi s jejich milacky =) ()

Babba

Tento film je hlavne urceny pro mladší generaci….Je dobře propracovsny a dobře udelany akce na metro atd. je videt ze se na tom podileli i writeri jaky malojou uz několik let akorat tech akce by tam mohlo bejt vic. Jinak stim to filmem sem spokojenej. ()

Kjůkíí

Pro někoho, kdo je na gymnáziu a ve stejném věku, je to život. Ani si nedovede představit, kolik učitelů mi sedí přesně na ty naše, co tam máme. Režisér Tomáš Vorel obsadil různé typy herců, od každého něco, přesně jak to na škole bývá. Někdo je přísný, někdo tolerantní, někdo se rád se studenty napije, studenti ho milují a jiné odsuzují, jak u nás. Ale vážně. Snímek vypráví o reálném životě, když se chcete podívat, jak to chodí, jací raubíři v našem státě rostou, podívejte se, je to určené přesně vám. A Mádl, to je boreeec:D Takového týpka mít ve třídě, nechápu nic. A tomu vyhulenci se člověk musí smát od začátku do konce. ()

fantoci

Musím se přiznat, že mne tento film zaujal svoji upoutávkou. Většinou o nové české tvorbě nemám příliš valného mínění. Inu vyrazil jsem za deštivého počasí do kina na film - hořkou komedii - o generačních konfliktech. Ty jsou v podstatě podstatné i v příběhu. Ta grafgiti jsou jen doplňkem. Trochu mne z filmu mrazí. Hrdinové by měli být studenti gymnázia a spíše připomínají učňáky ze SOU ze seriálu Třetí patro. Jestli to takhle dnes vypadá v našich třídách, tak potěš Pánbůh. Já už jsem byl na střední škole, když hlavní hrdinové buď doma seděli na nočníku, či teprve se chystali přijít na svět. Takže může na můj kritický pohled mít vliv věkový odstup. Pravda je taky ta, když jsem byl na střední škole, tak i ty nejšpinavější ulice u nás měly čisté zdi. Hodnotíme ale tady obsah a musím přiznat, film se mi líbil. ()

wader

Po dlouhé době film který ukazuje jak to ve skutečnosti vypadá ve školách a mezi mládeží... Žádné příkrasy ani obaly. ()

wafc

Ha, tak ono to je prý nereálné. Milí pseudomoralisti, vy všichni předospělí, co jste ze školy vyšli před deseti lety nedejbože ještě za komanče, pochopte, že takhle to v těch školách skutečně chodí. Dokonalá ukázka současných gymplů. Já musim říct, že (jakožto absolvent údajně druhého nejprestižnějšího gymplu v Plzeňském kraji) jsem v tom nespočetněkrát našel situace, které znám z vlastních zkušeností. Srovnání s Humuskem a Morgošema neni na místě, ty filmy jsou diametrálně odlišné. Holt ne každej sedí doma a čte Kerouaca, někdo chodí i ven. ()

Tyny

Jakožto já, bývalí rebel, jsem Gympl opravdu žrala. Dnes můžu říct, že se mi stále líbí a nezapomenutelné hlášky ještě nevymřeli. ()

Motinski

Gympl je film ktorý vie osloviť určitú skupinu divákov. Mladým sa bude páčiť, staršia generácia ho zavrhne a ľudia čo sa aktívne venujú grafitom nájdu určite veľa chýb. Objektívne ale ide o film aký v našich končinách ešte nenatočili a aj keď o ňom nebudú vznikať chválospevy, väčšina bude spokojná. Spokojný som bol vlastne aj ja. Čakal som síce viac humoru, no scény malovania sú natočené lepšie ako som dúfal. Príbehy postav majú vážnejší charakter ako sa na prvý pohľad môže zdať a dodáva to aj určitú umeleckú hodnotu. Vďaka tomu nejde len o teen blbosť kde chlapci pobehujú a striekajú na steny.  Príjemne oživenie Českej kinematografie ktoré má čo ponúknuť ale technicky je stále v priemerných vodách. ()

UhLee

(6/10). Vůbec se nedivím, že Gympl si postupem času získal silnou základnu fanoušků a stal se takovým až kultovním filmem. Jeho drzost a satiru, kterou Vorel zachycuje s neskutečnou grácií. Tomáš Vorel ml. spolu s Mádlem se do toho totálně ponořili a šlo vidět, že je to fakt baví. Byla to taková svěží komedie s úsměvnými situacemi. Zvláště Zuzana Bydžovská a její láska k lahvince. Snesl bych však svižnější tempo. ()

adams89

Jako student gymnázia jsem si nový český film Gympl zkrátka už kvůli tomu názvu nemohl odpustit. Tomáš Vorel ale nenatočil jen komedii, jak by mnozí očekávali, on přidal i vážný tón a když bych to hodně přehnal, na jeho konci je nad čím přemýšlet. Vedle vcelku vydařilých dialogů a vtipných hlášek se asi nejvíce vyvedlo obsazení postav. Od našich hlavních hrdinů, v čele se solidně debutujícím Vorlem mladším a již tradičně dobrým Mádlem, přes jejich rodiče a samozřejmě také učitelský sbor. Příběh se točí především kolem party sprejerů a jejich adrenalinovaných nočních "vycházek". Tahle tématika mi je spolu s hip hopovou muzikou naprosto cizí, proto jsem se místy i docela nudil. Ale to je asi tak jediná věc, jakou bych Gymplu vytknul. Film navíc velice zdařile vykresluje současný život mladé generace a její střety se světem dospělých. To bych ani potom nevěřil, že tohle celé má na svědomí již padesátiletý režisér...70% ()

Sfinkter

Opomeňme občasné trapné dialogy a herce, kterým výkon nevěříme. Jako celek je pro mě Gympl něčím dost novým. Ve vodách českého filmu plave osamocen a výborná kamera mě ukájela dostatečně. Téma čmárání pro masivní okruh diváků, Vorel se udržel při zemi a řekl bych, že na film se rádi mrknou i ti praví "malíři". ()

fray

Příšerné herecké výkony zvláště mladých herců. Je zde vidět, že nám ubývají kvalitní herci a celý film ukazuje kde se momentálně nachází česká kinematografie (a to Gympl patří mezi ty "lepší" filmy). 1* za to, že se na to dalo alespoň trochu dívat, a 1* za to jak jsem se u tohoto filmu bavil i když to asi nebyl Vorlův záměr. ()

markuc

Docela zklamani, film mel rozhodne na vic a od Vorela jsem cekal vice. Krome tech znamejsich hercu a kupodivu i Madla je predstaveni vsech ostatnich trapne. Vicemene kazda stranka filmu mne zklamala - hudba, kamera, strih, rezie, scenar - nejhorsi na celem deji je, ze se vlastne vubec nic po celou dobu pseudofilmu nedeje. Zachranuji to pouze nektere dobre hlasky nebo vystupy nekterych znamejsich hercu (viz. despoticky otec v podani Hanaka nebo workoholik v podani Krause). ()

A.L.E.S. odpad!

Původně jsem předpokládal, že k jednoslovnému hodnocení "odpad" už není co dodat. Ale pak jsem si řekl, že by nebylo špatné toto hodnocení odůvodnit. Podle mě musel film natočit nějaký naštvaný nedostudovaný gymnazista, který nemá příliš dobré vztahy se školou, který rád čmárá po barácích a tvrdí, že vše kolem graffity jsou super a "cool" a který tvrdí, že škola je na hovno, učitelé jsou debilové a rodiče kreténi. Jakožto příznivce dopravy beru tyhle rádoby pouliční umělce jako nebezpečnou škodnou! Každému takovému bych nařídil nucené práce, odstranění škod na vlastní náklady a kárné řízení. Takže se ani v podstatě nejedná o gympl, ale jakýsi učňák, v životě bych takové chování nepřisoudil mladému gymnazistovi. Už na začátku je zde hlášeno, že derivace a goniometrické funkce jsou "k hovnu". Pak tedy nechápu, proč se na tu školu hlásili, když to má podle režiséra být obraz dnešní mládeže. Plně tak souhlasím s matikářkou, žák, který se nezajímá o studium, do školy nepatří. Copak jste viděli gymnazisty, aby kouřili v tramvaji, houpali se na madlech, nebo se dokonce vozili na spřáhlech? Snad jedině ve sci-fi, kde je naprostá absence zkušeností s tématem. Učitelský sbor je v drtivé většině případů žalostný. O hereckých výkonec se zde samozřejmě mluvit nedá, kromě vyloženě známých osobností nikdo, ani z neherců, žádný převratný výkon nepředvedl. Každý z učitelů si tvrdohlavě lpí na svém předmětu, neříkám, že něco takového není i ve skutečnosti, ale lze v reálných případech najít určitou toleranci. Takže zde se dá mluvit o přehánění. I když má Vorel junior sepsat seminární práci o tom, co vlastně umí nejlépe, nedokáže se pořádně vyjádřit ani v jediné větě, protože jeho slovník a duševní obzor je tak scvrklý, že si nevidí ani na špičku nosu. Tomáš Matonoha jako dobrácký učitel nechal tyto lidi, aby mu z něj udělali azylový dům. V jedné recenzi jsem četl, že to, co se stalo profesoru Matulkovi v jednom z filmu pro pamětníky, se s klidem přehlíží. Jenže autor článku zapomněl na fakt, že dnešní mládež je čím dál drzejší a víc si dovoluje. A tím víc je to horší, pokud je to autorita ve škole. Divím se, že pedagogové na školách již dávno mají zbrojní pas! Ovšem musím pochválit Šteindlerův výkon, když vyhodil zhuleného dredaře z fyziky. Mládež jako vzorek dnešních lidí vypadala před kamerou katastrofálně. Například vyjadřování, nepopírám, že se dnes svým slangem nevyjadřuje, ale tady se dá mluvit zase jen o přehánění, nemluvě o gestikulaci (mnohdy si takový člověk nevyndá ani ruce z kapes). Diskotéka před patnáctou minutou je poměrně chabým prvkem toho, jak se dnešní mládež baví (opět to souvisí s provázejícím kraválem, což u mě není hudba). Pokud jde o klubové setkání, předpokládal bych živější publikum. Lépe se totiž pohybují větve stromů při bezvětří. Zajímavé ovšem bylo poslouchat, jakou mají studenti motivaci chodit na gymnázium. Je fakt, že někteří jsou tam z donucení (také jsem musel navštěvovat jistý obor na střední škole, který se s mými zájmy z daleka rozcházel), ale pokud je člověku nabídnuta šance, měl by ji využít anebo dojít ke společnému kompromisu. A konečně k tomu skeči, co se na Kačerově odehrál. Okolním lidem ve filmu zřejmě nedošlo, že vyfotit se u něčeho takového může jedině šílenec nebo autor samotný. Potkat něco takového, okamžitě bych toho člověka dovedl za límec na policii. Nakonec jeden velký průšvih, se kterým jsem se nesmířil. Scéna ve stanici Kačerov nevypadá tak, že by se tomu dalo uvěřit. Každý Pražák nebo příznivce dopravy ví, že již dlouhou dobu jsou na trasu C nasazovány již výhradně české vozy Škoda M1 (zkrátka a dobře ne ty ruské). Dále je zde použito hlášení z trasy A dokonce bez oznámení stanice, opět je všem jmenovaným známo, že je na "céčku" slyšet jen mužský hlas. Film navíc postrádal hudbu, žádnou jsem tam neslyšel. A upřímně, nechápu lidi, kteří hip hop (nebo jak se tomu vlastně říká) považují za hudební styl a žánr. Suma sumárum, vyšel mi z toho čistokrevný odpad. Pokud se bude takových filmů točit více, jako produkční či sponzor bych přestal film financovat a česká kinematografie navždy upadne. () (méně) (více)

plechulka

Zatím jediný fil režiséra Vorla, který pro mne je nadprůměrný a při jehož sledování jsem se bavila. Pokud to tak dnes na středních školách chodí, tak mám pocit (ač jsem věkově v kategorii "dementních rodičů") zas tak moc od našich studentských let se nezměnilo - jen jsme holt byli trošku víc "zválcovaní" socialismem a místo grafitti jsme si pro adrenalinové zážitky jezdili poslouchat zakázané kapely.... ()

SG_ever

Na můj vkus se to místy snažilo být až moc vážné a tlačit na pilu. Chybělo tomu víc kvalitních gegů a zapamatování hodných hlášek. Každopádně Tomáš Vorel ml. je po herecké stránce dřevo, ačkoliv do tohle filmu se hodil. Jirka Mádl je prostě rostoucí herec, který se jen tak neokouká, Eva Holubová zahrála tu ředitelku až přehnaně realisticky a Matonoha jako třídní-správňák, který se nebojí porušovat pravidla našel jednu ze skvěle padnoucích rolí. Mladé spolužačky nebudu hodnotit, protože to očividně herečky nebyli a v případě Martiny Procházkové ani nikdy nebudou. (65%) ()

Mrkvič

Dobrý film ale se spoustou mizerných herců. Všechna témata jsou fajn a vyvolává to pocity, které to vyvolávat má. Jenže vedle výborných herců jako jsou Hanák, Schmitzer, Holubová nebo Mádl jsou oba Vorlové a další studenti, jejichž herectví příšerně kazí dojem z celého filmu. ()