Splývání reality s legendou, obraz skutečnosti (rusínská Verchovina v letech 1920) a její zrcadlení v myslích lidí – tím se vyznačuje příběh novodobého zakarpatského zbojníka Nikoly Šuhaje, který „bohatým bral a chudým dával“. Román Ivana Olbrachta, jeden z uměleckých vrcholů moderní české prózy, je dramatickým příběhem o válečném zběhovi, jeho lásce ke krásné Eržice, příběhem o mstě za příkoří, pronásledování, o zradě a smrti. Šuhajův osud v paměti lidí splýval s pověstmi. Spojením prvků minulosti a přítomnosti, dokumentu a mýtu, se příběh změnil v baladu o tom, jak věčný a silný je lidský sen o svobodě a štěstí... Televizní zpracování románu natočil podle scénáře Ludvíka Kundery v roce 1977 režisér Evžen Sokolovský v malebné krajině Rožnova pod Radhoštěm. Do titulní role Nikoly Šuhaje obsadil skvělého Petra Čepka. V roli Eržiky uvidíte Evu Jakoubkovou, v roli strážmistra J. Somra. (Česká televize)

tranquill

"Řekni jim, že teď už mě nedostanou..živého ne!" Spíš televizní drama. Herecky povedené, ale na mě trochu uřvané a poněkud dlouhé. ()

AloeB

Popravdě jsem tomu moc nedal, ale ty nepatrné změny v ději mě občas celkem vytáčely. Konec zoufale nudný, filmařina amatérská asi jako tento komentář. Dobrou noc, já stárnu. ()

rivah

Scénář by potřeboval pročistit, aby dostal potřebný  temporytmus čili švih. Režie Sokolovského katastrofální. Jedině výborní herci tomu dali živost. ()

Pitryx

Neumím si to vysvětlit, ale asi to bude tím, že v tomto novějším filmu o Nikolovi se více kecá, než že by se něco dělo. Starší verze se mi líbila o moc více. Tohle špatné nebylo, ale část filmu se Nikola válí v posteli. Má to divný zvuk, a vůbec. Ani pan Čepek tomu nepomohl. Navíc to bylo zbytečně dlouhé. ()

Danulinda

Pro mě osobně zklamání, sice dobří herci a solidní omáčka kolem, ale autoři zcela zapomněli, že nejdůležitější osobou je Nikola, kterému bylo věnováno velmi málo místa a kromě jednoho či dvou přepadení a jednoho obdarování zde nebylo vůbec zřejmé, proč je takovou ikonou mezi loupežníky. Chtělo to méně řečí o něm, ale ukázat mnohem více jeho činů. ()

rigby

Legenda o NIkolovi by si zasloužila konečně pořádné zpracování. Brněnský muzikál je výborný, ale tam jde o něco zcela jiného. Z tohoto filmu kouká až moc nedělní televizní inscenace. Nekončící prodlužování scén za účelem zaplnění vysílacího času. Je to takové rozbředlé a ve výsledku nijaké. Ani Petr Čepek to nedokázal pozvednout. ()

Hombre8

Lehce do pohádky laděno, není divu, ona taky ta Olbrachtova kniha byla tak trochu pohádka, mající se skutečností, za kterou je vydávána, pramálo společného. Takže ani ta mystika tak nevadila. Z nějakého důvodu ale vadila Jakoubková. Asi neschopnost se oprostit od excelentní Eržiky v podání Ivy Bittové. Výborný Sklenčka, za to tady poněkud slabší Čepek. Možná nechtěl příliš vynikat nad bratrem... :-) ()