V Bruggách

In Bruges

V Brugách

Drama / Krimi / Thriller / Komedie

Velká Británie / USA, 2008, 107 min

Bruges, Bruges, fucking Bruges, takové krásné gotické město. Ne však pro Colina Farrella, který toto místo nesnáší snad ještě více než my Uwe Bolla. Ve filmu najdeme pěkný mix černého humoru - už samotná úvodní scéna v kostele se vzkazem nebohého chlapce, tomu se říká opravdu bad luck, byla lehce tragikomická. Zvláštní ponurá atmosféra linoucí se z každého kouta belgických uliček a kanálů přidává filmu určitý nádech tajemnosti. Ralph Fiennes si svou skoro až psychopatickou roli gangstera pěkně užíval a já také. Hudba Cartera Burwella navíc slušně přispívá k vtáhnutí diváka do tamějšího prostředí. Uvidíme, jestli nám Martin McDonagh za rok či dva, až si trochu ošoupe botky cestováním po světě, nadělí další porci filmové zábavy, já bych byl rozhodně pro. (8/10)(15.6.2008)

Netradiční, neholywoodské a příjemně nekorektní dílo povětšinou zdařile (i když místy trochu násilně) kombinující temné mafiánské drama cti s černohumornou krimikomedií, která jakoby z oka (nechci říct ono sexistické "z pera") vypadla Guyi Ritchiemu. In Bruges zůstává skromné pojetím (jedno staré městečko, pár postav a na první pohled jednoduchý příběh), avšak je o to sugestivnější v detailech. Postavy jsou dobře rozpracovány, dialogy mají náboj (a to nikoliv slepý) a Colin Farrell také předvedl patřičnou dávku charizmatu... Hodnocení k 5* nakonec převážily ony zmiňované charaktery, neboť - ač gansteři - vždy budu obdivovat muže, kteří si stojí za svými morálními principy... 9/10(28.11.2008)

In Bruges mě překvapilo, dost pobavilo a trochu dojetí vyvolalo... což jsem ani nečekala, o to víc mě výtvor Martina McDonagha okouzlil. Samozřejmě za přispění Colina Farrella a Brendana Gleesona, kteří jako nájemní vrazi Ray a Ken byli vskutku výteční. Mám ráda černý humor a zde mi byl servírován v neobvyklém balení, pod jehož slupkou jsem objevila drsnou realitu, vtipné situace a intimní bolístky. To vše protkáno akční atmosférou s dávkou temného důvtipu a špetkou dojetí a já toužím jet do Brugg, potkat nájemního vraha, který nabančí bývalému a bude nadávat na krásu těchto míst... a já budu úplně paf z jeho otevřenosti a šarmantního vtipu. Jo... fakt se mi to líbilo... a málem i slza ukápla.(7.11.2008)

„Teraz ti niečo poviem a nemyslím to zle ani ako urážku. Si zmrd. Zmrd si vždy bol a si. Jediné, v čom sa môžeš zmeniť, je, že budeš ešte väčší zmrd. Pravdepodobne sú zmrdi aj tvoje deti.“ Príjemne nahláškovaná („Ako môžu niekoho kurva nebaviť labute?“) trilerovo-melodramaticky-romantická čierno humorná gangsterka. Lepšie, ako postavy, sú už len herecké výkony (nielen Brendana Gleesona a Colina Farrella, ale najmä). Príjemné je, že samotné Bruggy na seba zbytočne netrhajú pozornosť a sú „len“ neoddeliteľnou a prirodzenou súčasťou k postavám sa mimoriadne brutálne správajúceho príbehu. Prekvapili brutálne krvavé detaily i chémia medzi ústrednou dvojkou. Už menej prekvapili klišé v scenári, plné „dramaturgických naschválov“ (Kanaďan vo vlaku, páchanie samovraždy PRESNE v momente, kedy vás idú odstreliť). Povedzme 70%.(28.5.2011)

Perfektně vypointovaný scénář. A co je hlavní, postavy které mají ČEST!!! Filmová nádhera, která mě prostě baví a bavit vždycky bude. Každému je jasné, že takhle se reální gangsteři nechovají, ale já byl po dlouhé době uchvácen.(30.6.2008)

• - McDonagh trval na tom, že se všichni herci potkají tři týdny před začátkem natáčení při zkouškách scénáře. Během nich se podařilo vybrousit dialogy mezi postavami "k dokonalosti". (don corleone)

• - Ralph Fiennes, Brendan Gleeson a Clémence Poésy, kteří se všichni objevili i ve filmech série Harry Potter, se shodně poprvé před kamerou objevili až v pokračování Harry Potter a Ohnivý pohár (2005). (ondrach)

• - Filmový kritik Roger Ebert z Chicago Sun-Times komentoval film slovy: "Filmový debut divadelního režiséra a scenáristy Martina McDonagha je nekonečně překvapující, velice temná, lidská komedie se zápletkou, již nelze předvídat, ale pouze vychutnávat. Vytvořil tak skutečně mimořádný film." (BLANIK.)