Jestli se chcete pobavit s plejádou předních českých herců a stát se svědky humorných situací a záměn, nemohli jste zvolit lépe, než právě komedii autorů Jiřího Šebánka, Miloně Čepelky a režiséra Jiřího Chlumského. Příběh se odehrává koncem 2. světové války v malém českém městečku, z něhož prchají zbytky poražené německé armády. Němečtí důstojníci se ve strachu převlékají za vesničany, Češi zase v německých helmách pronikají přímo do německých transportérů. Tak se spustí lavina nečekaných záměn, převleků a přesunů, do nichž se rovným dílem zaplétají Němci i Češi, kominíci i černoši. Ve finále utíkají všichni před všemi... (Česká televize)

nash.

Kdyby mi to někdo vyprávěl, asi bych se u toho skvěle bavil... ale dívat se na to, bylo dost utrpení... ()

Marthos

Mnozí ze zdejších uživatelů zapomínají na jeden velice důležitý fakt. Od roku 1945 do dnešních dnů vznikly v naší kinematografii pouze tři válečné komedie, z toho dvě bezprostředně krátce po válce (Velký případ a Nikdo nic neví). Už tehdy narazili na odmítavý postoj kritiky, která šermovala slovy o nutnosti zobrazení pouze hrdinských činů a oslavných pajád. Druhá světová válka nazíraná humoristickým pohledem znamenala takřka velezradu. Po únorovém převratu se tento žánr stal logicky tabuizovaným. Navzdory tomu vznikl na sklonku sedmdesátých let scénář cimrmanovské dvojice Šebánek - Čepelka, silně ovlivněný francouzskými válečnými komediemi o trampotách SEDMÉ ROTY či Ouryho VELKÝM FLÁMEM. Tehdejším ideologům ovšem námět, v němž vystupuje černošský pilot, nepřipadal vhodný a realizace mohla být uskutečněna až na konci devadesátých let. Debutující režisér Jiří Chlumský postavil film na absurdních situacích, dialozích a zabydlel jej celou řadou barvitých postaviček, z nichž každá by mohla mít svůj vlastní příběh. Autoři úmyslně dbali na to, aby se žádná z figur nevzdálila z divákovy pozornosti na příliš dlouho. Styl vyprávění sice postrádá výraznější gradaci i zlomové okamžiky, přesto svým obsahem nenudí. Velkou podporu získal snímek v skutečně hvězdném hereckém obsazení, kdy se všichni zúčastnění svých rolí ujali s neskrývanou vitalitou. Ústřední dvojice Abrhám - Holub zcela otevřeně navazuje na titulní dvojici z již zmíněné Machovy veselohry, poněkud netradiční je obsazení Jiřího Bartošky do role německého oficíra, svou bezpečnou polohu zde naopak nachází Ivana Chýlková. Tvůrci se tu snažili do nejmenších detailů vytěžit z daných situací co nejvíce gagů a situačního humoru v intencích absurdní frašky a rozhodně bych se nebál srovnání s výše jmenovanými francouzskými vzory. A jen proto, že má snímek české kořeny nemusí být nutně zatracován. I váleční hrdinové mohou mít komický háv. ()

Willy Kufalt

(2x) ,,Vy prej máte rád kuželky... Tak si teda zahrajete, tady máte kuželku! A když se do něj trefíte, uvidíte, jak bude pěkně skákat... ale jestli se netrefíte, tak budete jako kuželky skákat vy!" :-) Akční komedie z 2.světové války s úžasným Vladimírem Brabcem v komické postavě kapitána Halbhubera. Spousta bláznivé akce s vojáky, tanky, zbraněmi a humorem z pera "cimrmanologů" Šebánka a Čepelky... Film v podstatě nemá jednoho hlavního hrdinu, ale celou řadu postaviček, které se rovním dílem zapájejí do akce plné záměn, přesunů a převleků. K tomu se nabízí i velice pestré hvězdné obsazení plné herců a komiků všeho druhu, takže si řada diváků různého zaměření a z každé generace může lehce přijít na své. Docela s podivením čumím na to nízké hodnocení... od něčeho takového přece není možné očekávat vysoko kvalitní artový film, ale především humor, dle mého názoru se výsledek povedl a své kvality rozhodně v sobě má. Líbilo, a to tak že velmi :-) 90% ()

Karrfik

Tolik dobrých herců a tak špatné. Ty 2 hvězdy za snahu zmíněných herců vycucat z nuly alespoň pokus o komedii. ()

stub

Jednoduchá potrhlá komedie, která mě docela příjemně překvapila. Je pravda, že některé gagy jsou poněkud těžkopádné (záměna černocha za kominíka:), ale na průměr to stačí ()

Tommassi3 odpad!

"Ooh, mein Gott !!" Das stimt !! Leider.. Tradiční tuzemské zlehčování a špatné pochopení, potažmo uchopení, tématu v naprosto obludné grotesce.. On by ten samotný únik ke komedii jistě nevadil, pokud by to ovšem bylo alespoň trochu vtipné.. Tady se ovšem žádný Velký flám nekoná, byť na konci jak po flámu jednoho bolí hlava.. ()

Padme_Anakin

Nenadchlo mě to, ale zároveň ani nijak neurazilo, místy to i komedie byla, párkrát jsem se zasmála. Herci mě potěšili, míním tím sestavu Abrhám, Bartoška, Brabec, Holub, Somr a pobavili (v rámci daných možností). A tak hodnotím shovívavě tuhle ztřeštěnou věcičku o výměnách mundúrů, záměně osob, jedoucích vlaků, tanků a samozřejmě včetně deskové hry dáma. Táhni, nebo si sedni.. ()

fannah

Po revoluci se povedlo pár českých filmů - Requiem pro panenku, Svěrák a jeho filmy, Pelíšky a Musíme si pomáhat. Vidíte, že tenhle film ve výčtu chybí... ()

Orlau32 odpad!

Myslela jsem si, že jsem už všechny absolutní ptákoviny českého filmu viděla. A hle - mýlila jsem se. Ono jde natočit ještě větší kravinu s hvězdami jako je Jiří BARTOŠKA, Ivana CHÝLKOVÁ, Pavel LANDOVSKÝ. Kdo to,proboha, produkoval ? ()

blackrain

Hodně zamotaná komedie z období 2. sv. války. Zápletka se odvíjí od záměny osob,černošský sestřelený pilot a komeník. Film připomíná francouzské komedie (Velký Flám a Sedmá rota). Vystupuje zde plno výborných českých herců. ()

Dr. Hawkeye

Tak jsem si dopřál tento film po letech a musí se přiznat, že jsem se velmi bavil. Skvělé herecké obsazení a výborné situace (a to nemyslím vůbec ironicky). Jediné, co z toho filmu patrně dělá jen taškařici, která si od křapíků z ČSFD vysloužila 44% procent je fakt, že jej pánové Šebánek s Čepelkou nevnutili po smrti Oldřich Lipského (kterému byl scénář původně určen) někomu jinému... Třeba dvojici Macourek/Vorlíček... a dnes by to byla klasika jako Pane, vy jste vdova. A nebo Jindřich Polák, který měl zkušenost ze Zítra vstanu a opařím se čajem? Zkrátka a dobře - hlavní "zásluhu" za výsledek vidím v Jiřím Chlumském, který se v drtivé většině věnuje televizním projektům (Místo v životě, Ošklivka Katka, Kriminálka Anděl)... obrovská škoda promarněné šance... ()

rt12

Čišela z toho snaha vyrovnat se Francouzkým válečným komediím (typu Kam se poděla sedmá rota, Velký Flám), což nevyšlo. ()

slunicko2 odpad!

Co by na to asi řekl Jára da Cimrman? 1) Inu, ani blízkost génia nezaručuje, že jeho objevitelé a apologeti budou automatickou zárukou kvality. 2) Rád bych napsal, že jde o přitroublý pokus o komedii, ale ono je to prostě blbé. 3) Komentátor Marthos**** zdůrazňuje, že československá, potažmo i česká kinematografie nemá zkušenosti s válečnými komediemi. No a? Kvůli tomu se mi film musí líbit? 4) Výstižný koment: Peabody*. ()

YURAyura odpad!

OMG! Tak jestli toto mela byt odpoved na francouzskou Sedmou rotu, tak to se vazne nepovedlo. Snad ani na jednom miste se v teto "komedii" nezasmejete - zbude jenom pocit trapnosti. ()

maverick10

Vcelku prijemne herecke obsazeni a svezi vitr v zatuchlem stereotypu ceske zanrove filmove tvorby. To je ale asi vsechno to dobre. Film v nemz jsem nenasel nejaky naznak pribehu, je to jako kdyz si pes dokolecka honi svuj ocas. I tady jsem si tak pripadal. Herci se vraceli na ta sama mista porad dokola a menili si prevleky casto uplne nesmyslne a to vsechno jen, aby pan reziser docilil humornych scen, ktere mi prisli prilis umele a krecovite. Ke vsem tem vyumelkovanym zmatkum bylo take treba aby postavy radeji nemluvili, aby doslo k zamene totoznosti, tak nam odpadla prace pana scenaristy, ktery sve stopy v tomto zbytecnem snimku rozhodne nezanechal. ()