Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

Sairina

Tleskám hercům... opravdu krásné představení (dokonce mám chuť na Bratry Karamazovi jet do divadla). Ale ději už zas tolik ne - celý film podle mě zkazilo pokus tvůrců udělat film a né divadelní hru. Druhá dějová linie se toiž točí okolo místního dělníka, jemuž ...(přec neprozradím všechno). Sama hra je podle mě už tak geniálně výrazná, že nepodřebuje další tragédii. Ale Dostojevskij v podání levitujícího mončičáka mě opravdu rozesmál (i když jsme byly asi jediné tři, co se tomu v kině smály). Skvělí herci, úžasné prostředí, geníální hra, co víc si člověk může přát? ()

dormouse

Já jsem byla dost zklamaná. Teatrální přednes není můj oblíbený, pročež upřednostňuji film a tento nebyl než zfilmovaným divadelním představením. O jehož kvalitách se nemá cenu bavit, to je jiný šálek čaje. Jde o to, že film neuchopil divadelní produkci a nepřetavil ji v něco lepšího, nebo spíš filmovějšího, prostřihy do současnosti a neotřelé kulisy na to opravdu nestačily. To, že jsem nepochopila zákruty děje, souvisí spíš s mou neznalostí předlohy, nečekám, že autor scénáře podá divíkovi vše po lopatě. Ale srovnám li s Příběhy obyčejného šílenství, je to nesrovnatelné. Příběhy byly film, tohle je divadlo. Divadlo, kde mi i mí oblíbení herci svým patosem trochu lezou na nervy. ()

Ondis

Jejda, já čekal úplně něco jiného, hodně víc. Zvláštní zpracování divadelní hry se mi sice líbilo, jenže sama hra moc ne. Často zmatené. Přesto chci "zatleskat" všem zůčastněným hercům, díky nimž si tenhle snímek budu vybavovat jako geniálně zahraný. ()

DannyBoy80

Jeden z mála českých filmů za posledních pár let, na který se dá koukat. Velmi solidní herecké výkony. Naštěstí jen dvě profláklé tváře (Trojan, Holub). Je vidět, že i za málo peněz to jde. Velmi příjemné překvapení a vůbec nevadí, že je to vlastně napůl divadlo a napůl film. ()

Greny

smekám před panem Zelenkou....opravdu skvěle zpracovaný snímek, který mě do svého děje doslova vtáhnul. ()

mirkaaa

Vynikající film. Ivan Trojan podává strhující výkon, ale výborní jsou i ostatní herci. Líbilo se mi zasazení divadelní hry do továrního prostředí v Polsku, kde skupina herců Dejvického divadla zkouší divadelní hru Bratři Karamazovi. Je to velice emotivní film. Ve filmu mi pouze neseděla ta vsuvka s polským dělníkem, což ovšem nesnižuje kvalitu filmu. ()

Rendiss

Nedokážu pochopit, jak tohle mohli natočit češi. Naprosto a bezkonkurenčně nejlepší českej film všech dob! Herci se umí obout do role, a tak to má ve světě filmu vypdat. ()

venom14

Po dalším zhlédnutí dávám 5 hvězdiček,protože takovýhle film se v Česku jen tak nevidí.Film to byl velice dobrý.Hlavně námětem,takovýhle příběh se prostě jen tak nevidí,navíc v takových kulisách.A herecké výkony se mi líbily nejvíc na celém filmu,hlavně Trojanův výstup na stolu("To mám ale pěkné děti................").Celkově na mě film zapůsobil tak nějak zvláštně, ale v dobrém slova smyslu,jak už jsem psal na začátku,tohle je prostě jako film z jinýho světa. ()

AlexanderK

Zelenka se sice zarputile snaží vystoupit z českého rybníčku, ale zůstává s mokrými šosy kdesi v půli cesty. Nemá smysl pochybovat o nesporných kvalitách Dostojevského předlohy, ovšem ani o tom, že drama je v první řadě určené k předvedení na scéně. A ať už je ztvárněno sebelepšími herci, filmová adaptace vždy mezi ně a diváka staví nepřeklenutelnou bariéru. Režisér ve snaze o originalitu po boku hry vytváří druhou dějovou linii občanského života a obě pak zasazuje do vděčného prostředí oceláren jakožto symbolu světa bez boha. Osekání první zmíněné až na dřeň a naopak určité nedotáhnutí té druhé však místo plánovaného katarzního prolnutí spíše způsobuje, že obě jaksi zakrní. Pomineme-li nespočet interpretací, které nabízí samotná divadelní hra, pak se u prolnutí s běžným světem vylupuje asi tato: Otec přicházející o syna zasažen uměleckým dílem, utíká se vyrovnat s tragickou skutečností ve svém životě právě do něj. Nerozumí sice češtině, ale jako každý člověk rozumí emocím a dramatickému náboji, kterým je zasažen a strhnut. A tak zatímco na prknech syn obdrží trest za otcovraždu, mimo ně otec přijímá trest za smrt syna. ()

Itar

Zelenka se čím dál víc vrtá ve struktuře vyprávění svých filmů. U Karamazových zvolil netradiční propojení filmu s divadlem a v podstatě ukázal recept na to, jak nenásilnou formou převést divadelní dílo na obrazovky v poutavé a přitom takřka nezměněné podobě (samozřejmě co se divadelních scén samotných týče). ()

peetriss

Petr Zelenka je již dlouhodobě zárukou kvality a jistotou kvalitního a originálního zpracování jakékoli látky. Dostojevského Karamazovi jsou velmi silným příběhem a Petr Zelenka se rozhodl "vytáhnout" herce z divadelních prken a naroubovat divadelní dramatizaci tohoto díla do prostředí šedého, ponurého industriálního prostředí polské hutě, kde jsme svědky zkoušky před představením a paralelně i osobní tragédie jednoho z přítomných zaměstnanců. Na první pohled možná vše působí bizarně, ale když se do filmu ponoříte naplno, jste svědky dvou silných příběhů - jednoho fiktivního a jedno skutečného a přesto skvěle dohromady skloubených, vše je podtrženo famózními hereckými výkony a skvělou hudbou. Milovník experimentální tvorby musí mít z toho díla neskonalou radost a potěšení. ()

.baris.

Ano, ano! Děkuji, Petře Zelenko! Děkuji, Fjodore Michajloviči Dostojevskij! Tohle je vrchol české kinematografie! Geniální dílo, geniálně zpracované (koho napadlo hodit ochotníky hrající Dostojevského Bratry Karamazovy do hnusné polské továrny, ze které mimochodem dýchá ta úplně nejsprávnější atmosféra?), geniálně zahrané. Víc netřeba dodávat. Tohle musíte vidět! ()

DarkKnight

Člověk pochopí, že je smrtelný, že nemá naději na vzkříšení a přijme smrt, a přijme ji rád. Bude jako bůh a všechno mu bude dovoleno a jakmile bude člověk bohem, přestane platit jakýkoli zákon a všechno, všechno mu bude dovoleno. Ivan Trojan zde hraje jednu z nejlepších (ne-li nejlepší) rolí své kariéry. ()

Rozjimatel

"Koho jste se bál?" "Obou, prosim. Otce i syna..."     Dráma, ktorá príliš dramaticky na mňa nezapôsobila a skôr ma bavili jej komediálne prvky. Zaujímavé na nej je to zvláštne prostredie, v ktorom sa odohráva a tiež to prelínanie divadelnej hry so skutočnosťou. A pokiaľ to divadelné predstavenie je miestami celkom strhujúce, tá skutočnosť sa mi vidí už podstatne menej zaujímavá (linka s Poliakom prežívajúcim osobnú tragédiu je vyslovene podivná). Najväčšia sila filmu spočíva v hereckých výkonoch, z ktorých vyzdvihnem najmä diabolského Ivana Trojana ako starého Karamazova, David Novotného ako Dmitrija Karamazova a Radeka Holuba ako dokonalého "debilka" (Smerďakov). Herecké predstaviteľky troch hlavných ženských rolí mi naopak pripadali celkom zameniteľné. Za zmienku ešte určite stojí výborná hudba Jana A.P. Kaczmareka. Zaujímavý film, ktorý má určite svoje kvality, ale že by išlo o vrcholné dielo svetovej kinematografie, ako tu viacerí naznačujú, tak to snáď nie.     "Nebudu mrdat MUDr. Drdovou z otorinolaryngologie." ()

kapibara

Kramazovi - dá se říci, že pro čtenáře Dostojevského je tenhle film téměř povinností. Pro divadelníky platí totéž. Dejvické divadlo se přesunuje do tovární haly v Polsku - chladný prostor a prostředí nasáklé špínou a potem, sem tento text zapadl dokonale.Znalci divadelního prostředí neunikne pár věcí vypůjčených od Morávka z Provázku, který Karmazovce inscenoval také. Ivan Trojan je geniální jako starý Karamazov i ďábel. Vynikající hudba, vynikající kamera. Zelenka natočil vyzrálý experiment (?). Co ještě stojí za zmínku: nádherná vsuvka s Dostojevským, (kterého hraje mončičák),který vysvětluje, jak napsal vlastně Kramazovi - díky Matijo! :-) - dodals filmu další rozměr - loutku a svůj typický dětsky rozverný humor. Sestra Karmazlová ()

Macik

VERDIKT: Zajímavý, silný film, kde by nemusela být dějová odbočka o údržbaři a jeho dítěti. Zelenka chtěl moc propojit divadelní svět s reálným, ale já osobně bych víc uvítal víc scén ze soukromí herců. Takhle toho je tolik, že se to na konci Zelenkovi trochu rozsypalo pod rukama. Ovšem ale i přesto se jedná o nadprůměrné dílo, kde oceňuji hlavně snahu jít proti zaběhlým konvencím.. P.S. Pro fanoušky českých filmů povinnost mít tento film ve své sbírce !! 90% ()

kymberelyJ

Velmi pěkné. Přestože české film moc nemusím a divadlo taky moc ne, tento film mě nadchl. Skvěle zpracovaná klasika, v alternativní podobě s velmi dobrým hereckým obsazením (asi po 10 minutách jsem si uvědomila že asi 90% vlastně znám z těch podprůměrných televizních seriálů Ulice a Zahrady). Výkony herců byli velmi emotivní, myslím že i kdybych odcházela ne z kina, ale z divadla tak bych byla taky nadšená. Jediná věc, kterou bych vytkla byla sebevražda toho údržbáře, myslím si, že věřící polák by toto nikdy neudělal. ()

KatRi

Chytne, polapí, zasáhne, naprosto vtáhne a dostane. Není třeba rozebírat tu existencialismus, náboženství, nihilismus ani industriální realismus (či naturalismus?). Tohle je natolik niterní (aspoň pro mne), že si to každý musí přebrat sám v sobě - je zbytečné k tomu cokoli říkat či psát. Jen - skvělí herci, skvělá hra, skvělé zápletky, prostě skvělý Zelenka. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy