Příběh se odehrává v současném Polsku. Do Krakova přijíždí skupina pražských herců v čele s režisérem hry, aby na alternativním festivalu v netradičním prostoru oceláren uvedla jevištní adaptaci Dostojevského hry Bratři Karamazovi, jejímž základem je vyšetřování otcovraždy. V divadelním dramatu, nabitém emocemi - láskou, žárlivostí, nenávistí, se řeší otázky víry, nesmrtelnosti a spásy lidské duše. Na pozadí divadelní zkoušky sledujeme osudy hereckého souboru, komické příběhy herců a režiséra. Do děje zasahuje i osobní tragédie jednoho z diváků, který projeví nezvyklé přání: poprosí herce, aby zahráli jenom pro něj. Zkouška se promění ve strhující představení, kdy herci vystupují pro jediného diváka. Náhle největší drama neprobíhá na jevišti, ale v hledišti... KARAMAZOVI jsou dramatem o morálce, povaze člověka, lidském svědomí, vině, trestu a odpuštění. Film není jen psychologickou sondou do zpustošené ruské duše, ale reflektuje aktuální téma odpovědnosti člověka za své činy. (oficiální text distributora)

ZHODNOTITEL

Nějak jsem to nepobíral. Zájezd divadelního spolku, co jde zkoušet svoji hru do jiného prostředí? Nenaladil jsem se asi na potřebnou vlnu. Nechápu (i když možná chápu), že tento film získal Českého lva .. dokonce i za plakát, to jsem z pohledu designera už vůbec nepobral. Ani jsem si nevšiml, že by tento film slavil v TV nějaký úspěch .. jak se objevil, tak také zmizel. ()

Alex_01

Ty Zelenkovy dialogy jsou fakt pastva pro uši. Opět se nacházíme v Zelenkově industriálním prostoru (také Dabing street či modelář) a také přesah mimo hranice ČR (Modelář, Knoflíkáři) - tentokrát však jen Polsko. Velmi zajímavý způb paralelního vyprávění, kde se průběžně prolíná svět divadelní hry a svět opravdový. Peníze nás někdy nutí vidět realitu jinak, což mnohdy lidém ublíží. ()

Alden_Larson

Geniální film. Téměř každý aspekt je naprosto perfektní. Děj filmu mi trochu připomíná film "Synechdoche: New York", hlavně tím jak herci hrají herce (ke všemu sami sebe), kteří pak dále hrají postavy v divadelní hře, a taky tím, jak se film odehrává ve velkém opuštěném skaldu. Nutno podotknout, že herecké výkony všech hereců byly úžasné, jestli budu někdy muset někomu vysvětlit, proč je Ivan Trojan můj nejoblíbenější herec, tak bude stačit, když jim ukážu tento film. Vadilo mi ale, že jeden z českých herců byl předabovaný, vůbec nechápu proč. Prezentace je skvělá a hudba taktéž. Tento film si rozhodně pustím znovu klidně desetkrát. 9/10 ()

egan

Na začiatok by som chcel podotknúť, že som sa neuveriteľne na tento film tešil a veľmi som mu fandil. Ale nech sa na mňa nikto nehnevá, musím priznať, že som už veľmi dlho nevidel vo filme toľko polopatizmu, vykonštruovanosti a krkolomnosti. Áno, hudba je nádherná. Áno, kamera je krásna. Áno, prostredie továrne je ohromujúce. Áno, herci sú fantastickí. Ale pán Zelenka si so scenárom veľkú prácu teda nedal. Veď to, čo v tomto filme funguje najlepšie, sú práve divadelné výstupy, ktoré už zaňho vystaval niekto iný. Všetko ostatné bola pre mňa zmes nezmyslov a vykonštruovanosti. Prepojenie so skutočným osudom malého chlapčeka je postavené okato a na hlavu. O logickom konaní v "súkromí" počas prebiehajúcej divadelnej skúšky nemože byť ani reč. A tak pre mňa najsilnejšou scénou celého filmu ostáva záber na interiér "dýchajúcej" továrne ako symbolu pekla. Škoda. Myslím, že daná látka a prvotný nápad si zaslúžil lepšie spracovanie. ()

Amaranta

Už je to celkem dlouho, co jsem Karamazovi viděla, a to je možná dobře, protože jsem si roztřídila, co na mě zapůsobilo a co ráda oželím. Výborné místní usazení, herci slušně využívali nabytou svobodu a předváděli opravdu divadelní výkony. Jen mi nakonec nesedla ta "ukřičenost" a snaha dostihnout myšlenku afektem. ()

DonFrolimo

Asi už je mým údělem vyjadřovat se zejména ke kontroverzním adaptacím a míchání žánrů, proto mi nezbude než tak naložit i s panem Zelenkou a jeho "divadlem". Tak předně, je to film nebo divadlo? Zelenka se očividně snaží být na půl cesty (plynulé přechody z hraní hraní do hraní a zpět), bohužel výsledek je pak polovičatý - ani ryba ani rak. Na film je toho málo a na divadlo jakbysmet. Občas se zablýskne dobrý nápad (např. háky), ale jinak se okolní prostor nemá šanci rozehrát, vedlejší zápletky se buď vytratí do ztracena (David Novotný a jeho dilema), vůbec nevyzní (Žáčková - v obojí roli) nebo zkýčovatí (Mastalerz). Nechci tu koncepci nijak zpochybňovat, přišla mi v mnoha ohledech zajímavá, ovšem vcelku se nakonec ukázala jako nefunkční. A je třeba si přiznat, že tato nefunkčnost je někdy nevyhnutelná. Ono už je tedy na pováženou převádět obsáhlý a nabitý román do dvouhodinovky. V divadelní rovině tak postrádají smysl postavy jako Sněgirov a Líza, divák neznající předlohu musí úplně tápat. Znám původní inscenaci a vím, že přesto divadlo možné je. Ani zde nebylo vůbec špatné. Trojan a Holub (a Solce) byli neskuteční. Hrádek byl fantastický (potěšily malé etudy - (s) čím vším se dá hrát), hudba víc než dobrá, jenže... Je tu právě to jenže. Za hlavní nešvar vyplývající z těch předchozích, považuji "málo šťávy". Když člověk dočte knížku tak si sprominutím musí říct "doprdele to bylo něco" - Zelenka mi tenhle pocit nedokázal suplovat ani v nejmenším (holt si asi potrpím na tu filozofickou stránku). Na úplný závěr ještě maličký černý puntík - epilepsie není srandovní, opravdu není. Jinak kolikrát humor, kde bych si ho nepředstavil, příjemně překvapil jako nový úhel pohledu. Nějak jsem se tu rozepsal, tak radši už šmitec. Stejně jsme všichni Karamazovi. ()

Callie

Skvělé divadelní výkony, které by podle mě slušely více opravdovému jevišti. Nějak jsem nepochopila, co se tím chtělo divákovi sdělit. Překvapivě excelentní "seriáloví herci " dokazují, že umí hrát a že je seriálová mašinerie pouze dobře živí. Holub, Trojan předvedli úžasné výkony, které se ale od nich už standardně už očekávají, takže vlastně ani nepřekvapí. Ale to je tak nějak vše. Chvílemi jsem se nudila, chvílemi bavila. Ale to je na tak vychvalovaný film opravdu hodně málo. Přesto si myslím, že je to zvláštní, vyjímečné dílko, tak je na Lvy zaděláno asi celkem slušně. No doma ten film mít nemusím. ()

jiricek86

Podle mě sázka do loterie tentokrát nevyšla. I mistr se někdy utne. Scénáristická linie herců v civilu nebyla dotažena, postavy neměly moc prostoru. Postava polského dělníka, kterému zemřelo dítě je zářným příkladem plochosti postavy. Divák s ním nesympatizuje. (také díky jeho špatnému hereckému projevu) Situace kolem dítěte není dobře dramaticky rozpracována, tudíž nemáme možnost oznámení smrti plně prožít. Zelenka zachoval "divadelnost" hry, tudíž v úzkých záběrech herci nutně působí přehnaně. Je to velice tvrdě, nahrubo pojaté, že divák těžko pocity z filmu zpracovává. Je pravdou, že divadlo zasadil do nesmírně zajímavého prostředí, bohužel se tím však dějová linie nikterak neobohacuje a prostředí továrny slouží hlavně pro kameramana, aby se "vyřádil". V kameře a hudbě vidím největší plus filmu, bohužel to však nestačilo na udržení mojí pozornosti. Film je hodně dlouhý, pozornost nevydržela. ()

mamatyna

Možná i pro to, že neznám předlohu mě to nenadchlo. Vlastně ani nemohlo, po necelé hodince jsem to vzdala.. Ostatně jako u většiny filmů české produkce..Bohužel! ()

koryanna

nápadité zpracování Dostojevského...excelentní herecké výkony,obvzláště u Ivana Trojana,výborná hudba,jež dokonale doplňovala dramatičnost scén...negativně bych nehodnotila ani vedlejší jímavý příběh údržbáře(?)...tento film si člověk prostě pamatuje! ()

lisma

Já na současné české filmy do kina nechodím. Já do kina vlastně nechodím vůbec, ale v tomto ojedinělém případě jsem musel udělat čestnou vyjímku, protože Karamazovi stojí za pozoronost, už jenom kvůli Petru Zelenkovi jehož tvorba je dlouhodobě nadstandartně kvalitní a Ivan Trojan pod jeho vedením, to je opravdu parádní pokoukaníčko. Jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší tuzemský film posledních několika let. Velmi doporučuji ()

david666

2x jsem u toho usnul - víc asi není třeba komentáře. Herecky OK, ale spíš do divadla než jako film. Kam se hrabou na Dogville a pod. ()

Neth

Nechtěla bych tu hýřit glosami: "Konečně dobrý český film!", i když vzhledem k relativně mladým filmům to není zas tak poznámka od věci. Karamazovi jsou tím, co je pro mě dobrý film. Karamazovi mě totiž dokázali vtáhnout a nepustit. Herci hráli o sto šest, nádherná hudba, skvělý kontrast mezi divadlem a skutečným životem, uměním a průmyslem, velikostí a nízkostí, dobou, kdy je čas se ještě ptát, kdy se ještě nic neděje, kdy se ještě rozdávají karty a libovolně mezi sebou vyměňují, a okamžikem, kdy už je dohráno a člověk si uvědomí, že to nebyl on, kdo s těmi kartami hrál, a vlastně si ani nepamatuje, že by nějaká hra proběhla. A nebojím se tohle říct: Karamazovi jsou vyjímeční. ()

nostromos

Rozhodne me tenhle netradicni pocin zaujal, sice herci hraji mozna az moc ale je to opravdu dobry napad to prolinani reality a divadelniho zkouseni zachycene dohromady do filmu. Samotnym Karamazovym sem porozumel jen nekdy :) chtelo by to predtim jit na to do divadla. ()

Belerofon

Po hoodně dlouhé době český film, po kterém jsem chtěl za A. vidět ho ještě jednou za B. nebylo mi líto peněz...Zelenkův stylový divadelní a hudební nářez s krásným hereckým koncertem....takových hezkých českých filmů více... ()

Mikec007

Excelentní herecké výkony docela zajmavé prolínání příběhu divadla a příběhu skutečného světa, ale něco, co se nedá popsat slovy mi v tom chybělo! 90% ()

Iswet

Naprosto neuvěřitelně emotivní a skvěle herecky obsazeny snímek. Jenom s těží lze uvěřit, že něco tak nepochopitelně silného (co vás chytne a nepustí až do chvíle závěrečných titulků) může vzniknout v české kinematografii. Myslím, že tenhle snímek z mé strany nezůstane pouze u jednoho shlédnutí. ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy