Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

nascendi

Sirotinec som si pozrel iba vďaka odporúčaniu gudaulina, pretože horory, ducháriny, mysteriózne a im podobné filmy nie sú práve mojou parketou. Na tomto filme ma potešilo, že jeho primárnym cieľom nebolo strašiť diváka, ani ho šokovať potokmi červenej tekutiny a oddeľovanými údmi. Neistota matky, ktorá vyrastala v sirotinci a do jeho budovy sa po rokoch s manželom a adoptovaným chorým synom nasťahovala, či dokáže byť napriek tomu dobrou a spoľahlivou matkou je dostatočne nosnou témou pre film. Juan Bayona osvedčil režisérsky talent a Belén Rueda utiahla celý film. Pochopiteľne, že ma otravovali neustále sa otvárajúce a zatvárajúce sa dvere, buchoty, hrmoty, vŕzganie, ale to asi k filmom toho typu patrí. ()

Zodd

Na španělských filmech mě dostává ta sugestivnost, která se možná hůře rozdýchává,  ale nakonec chcete přídavek… Před lety ve škole jsme to několikrát nedokoukali a malý Tomas jako by se díval do duše. Ale teď vážně, je to smutný film. S účinnými lekačkami, napětím a bez patosu. ()

Němi

Má to atmosféru, má to nervyškubající chvíle, má to nápad, herce, talentovaného režiséra... Má to silný pocit deja vu, kdy jsem si vzpomněl na několik slavných hororů posledních i dávných let - a to bohužel nemyslím v dobrém. Za určitou neoriginálnost, stagnaci mezi začátkem a koncem a zbytečnou snahu o pozitivní dopad hvězda dolů. __ Že se ale jedná o jeden z mála současných filmů, kdy je v žánru zařazeno slůvko "horor" právem, filmu rozhodně brát nebudu. ()

nash.

Konečně po dlouhé době horror, který se mě nesnažil jako vizuální dávidlo přimět ke zvracení, ani se mi nepokoušel přivodit infarkt lacinými lekačkami, ale znepokojivou atmosférou přivolával mrazení, které mi ježilo chloupky a způsobovalo jmený pocit závrati, aby mě nakonec přivedlo k slzám smutku a dojetí i spokojenému úsměvu. Hutná znepokojivá atmosféra, vynikající Belén Rueda, jedna dvě lekačky tak akorát, řada působivých horrorových okamžiků, několik výtečných scén, výborně pointovaný příběh i když s několika náznaky, které možná trochu nedočkavě pointu prozradily předčasně. Jedna dvě situace mi sice nesedly a přišly mi zbytečné, ale spokojen nad celkovým dojmem, rád nad nimi mávnu rukou. Je radost po dlouhé době zase vidět horror, který není zklamáním, ale mrazivou rukou si sáhne pro maximální hodnocení. ()

Arsenal83

Horor bez jedinej poriadnej ľakačky pre mňa nemá hodnotu. Pár detí v rovnošatách to nezachránilo a ani výborný výkon španielskej hviezdy Belén Rueda. O horor vlastne ani nejde, je to mysteriózny film, ktorý v konkurencii podobných duchárskych záležitostí nemá šancu obstáť (Šiesty zmysel, Tí druhí). ()

Tomco

Spočiatku som mal pocit, že pôjde o lacný kopirák všetkého možného a bude to všetko, len nie dobrý film. Opak sa však stal pravdou. Inteligentne pojatý príbeh nakrútený svižnou kamerou v zaujímavom prostredí, obsahujúci scenáristické prvky, ktoré miestami môžu pripomínať niečo iné (viackrát videné), ale v konečnom dôsledku vytvárajú obraz, ktorý aj vďaka presvedčivej Belén Ruedovej tvorí zas niečo nové, komplexné a zážitkové. Viackrát som sa prichytil, že som plný napätia, strachu a neistoty, takže spokojnosť aj po tejto stránke. Samotné rozuzlenie našťastie nepostráda rozum a inteligenciu, takže mi neostáva nič iné len sprdnúť tvorcov za jedinú vec. Prečo len neprinútili Belén ukázať tie jej, pod tričkom excelentne vyzerajúce, prsia :). ()

Slarque

Psychologický horor ze staré školy. Tedy žádné vnitřnosti a podobná řezničina, žádné prvoplánové lekačky, žádné sexy puberťačky, téměř žádné triky. Tentokrát je hlavní atmosféra (hustá, že by se dala krájet), perfektně psychologicky prokreslená hlavní postava (sázka na seriálovou hvězdu jménem Belén Rueda vyšla stoprocentně), příběh, který poměrně záhy utíká stranou většiny hororových klišé a konec , který to celé nepostaví na hlavu a neudělá z diváka blbce, ale je až děsivě logický. Bravo! ()

Bachy

Nemám moc slov k tomuhle veledílu. Možná spíš nevím, jak je nějak smysluplně formulovat. Na plátno ukážete rozcupovanou mrtvolu na kusy a je to horor? Na plátno dáte chlapa, jak krájí nožem manželku a posléze i děti se spoustou krví kolem a je to horor? Na plátno postavíte Hellraisera a je to horor? Jenže tady šoupli na plátno děcko s pytlem přes hlavu a já se bál z kina dojít domů. Vlastní fantazie umí divy. A jestli tohle je režisérův celovečerní debut, tak si pana Bayona příště budu hlídat daleko lépe. Některé pasáže srší genialitou ze všech stran. Ze začátku je tu trošinku čekatelnosti, ale to všechno mi při nalezení skrýše bylo naprosto fuk. Napadlo ještě někoho, že je to lehce jako kdyby to napsal King? Pokud bych měl vyzdvihnout jednu scénu, tak určitě Cukr, káva, limonáda, protože právě tam mi seplo, že ten film je pro mě jako dělaný. Všechno, co jsem měl na filmech rád tu mám (Sice vždycky vyzvihuju vynikající muziku, ale ta tu byla pouze pro dotváření atmosféry a účel splnila až až). Když se poprvé ozvala v kině španělština, tak ve mě trošku hrklo, ale nakonec jsem byl daleko radši, občas je i tý angličtiny moc. K tomu všemu naprosto vynikající výkon hlavní aktérky, které je ta zoufalost viděna na očích při každém záběru a výsledek - > Genialita prvního stupně..........."Mami, můžu už se probudit?" ()

Tommy987

Neskutočne atmosférický psychologický horor, na ktorom je výrazne cítiť "del Toro touch" (čo je po El Laberinto del Fauno riadna pochvala). Tempo je pomalé, pomalé jazdy kamery cez strašidelné chodby domu hypnotizujúce, tajomné atmosférické dusno sa buduje mimoriadne precízne a pri poslednej 15- až 20-minútovke mi sánka visela podobne ako tá Benignina (kto videl, pochopí). Skrátka a dobre, poctivá hororová záležitosť, na ktorej ma len niekedy mierne rušil až príliš výrazný hudobný podmaz - menej je často viac, a tu by sa imho viac hodili minimalisticko-ambientné motívy, ktoré by ešte viac podtrhli už aj tak infarktovú atmosféru filmu. 8 / 10 ()

Chrustyn

Z Guillerma del Tora se díky komiksovému "Hellboyovi" a především oskarovém "Faunově labyrintu" stala obchodní značka zaručující výbornou filmovou kvalitu. Jako producent se podepsal pod tento tajemný a atmosfericky bezchybný horor a záhadném domě, který je bývalým sirotčincem, kde se před lety stalo něco nepěkného a dům to dává jeho novým nájemníkům značně najevo. Atmosféra by se dala krájet především díky samotné hlavní kulise tajemného domu, který i přes den budí patřičný respekt. Tvůrci navíc do většiny strašidelných scén přidávají déšť nebo jiné zuvkové ruchy, zaručující (převážně v noci) napínavou podívanou. Hercům také není co vytknout a převážná část leží na bedrech hlavní hrdinky, která svou úlohu zvládla neskutečně přesvědčivě. A jako třešničku na dortu si tvůrci přichystali děsivou pointu, která sice není tak tajemná, jak se původně zdá ale celý příběh razantně převrátí. Další důkaz toho, že i bez krve se dá strašit. ()

klerik

Originálni neboli ani TÍ DRUHÍ ani NENÁVISŤ a v podstate ani FAUNOV LABYRINT. A ani Sirotinec vas neohúri príbehom. No zaručene vás vystraší. Hlavne vďaka skvelému režisérovi a hlavnej (navyše veľmi peknej) predstaviteľke. Pohyblivá kamera, škrípanie, buchotanie, hustnutie atmosféry... Skvelá hra s divákom a to za pomoci zabehnutých klišé hororov o "podozrivých" domoch. Takto nejako asi malo vyzerať Zemeckisovo POD POVRCHOM či de Bontov ZÁMOK HRÔZY. Keď plný počet pre nič iné, tak preto, že je to skvele odvedená robota, dvíhajúca žáner horor opäť raz k filmovému umeniu. Áno, umeniu... ()

korbitch22

další z řady mexicko-španělských duchařských hororů,ve kterých mají hlavní slovo děti,což je při troše zručnosti vždy záruka úspěchu a co si budem povídat,španělé jsou v tom momentálně nejlepší na světě.s pidi rozpočtem a bez digitálních efektů dokážou díváka přikovat do křesla a hystericky okusovat vše co je po ruce.to se povedlo v sirotčinči bohužel jen částečně,místy opravdu děsivé záběry se střídají s pasážemi,které sou plné nudy a klišé.navíc konec vykradený z filmového zpracovaní hry silent hill taky zrovna nepřidá.velice slušné tři. ()

Marze

Klasické hollywoodské horory z 30. let už naopak byly považovány za výrobky, jejichž uměleckou hodnotou se nikdo nezabýval a teprve po letech na nich historici oceňují zvláštní poetiku. A většina hororové produkce posledních desetiletí vzniká z potřeby naplnit pravidla žánru a zaplnit příslušné poličky v půjčovnách.Hororu je vlastní určitá lacinost, vychýlenost, chcete-li pokleslost. Neboť věci, které snižují naši důstojnost, které v nás zasuté přetrvávají z dětského období a které nepatří do spořádané reality, děsí nejvíc. Mexicko-španělský film Sirotčinec, který vzešel z produkční dílny Guillerma del Tora (Cronos, Ďáblova páteř, Hellboy, Faunův labyrint), chce být krásný, ušlechtilý, vznešený, rafinovaný a dojemný, zkrátka dokonalý. O jeho ambicích svědčí, že ho Španělsko vyslalo do nominací na Oscary, protože tu je jistá šance, že naváže na Faunův labyrint, jenž získal hned dvě sošky. Tady už je ovšem viditelný kalkul vytvářet úspěšné série a „umělecké licence". Ale umění licencím podléhat nesmí, a právě v tom selhává Sirotčinec na obou frontách. Na horor je příliš uhlazený, na umělecký film příliš dobře vypočítaný a málo originální. Čímž se nijak nepopírá, že tu zůstává precizní řemeslo a spousta diváků shledá vyprávění jako hodně působivé. Jenomže snímek sám se chytil do vlastní pasti - a nic na tom nespraví fakt, že doma vyhrál sedm cen ze čtrnácti nominací na cenu Goya. ()

heyda

Velice dobrá duchařina s jasnou zápletkou, ale i s dobrými zvraty, poutavě natočená, takže 4 hvězdičky bez pochyby zasloužené a místo v mých top duchařských hororech taktéž. :) ()

lola3121

Žádný velký příznivec horrorů nejsem, ale tohle bylo celkem koukatelné. Ale zase tak moc jsem se nebála, asi proto, že jsem film nesledovala uprostřed hluboké noci, ale za bílého dne. Čekala jsem, jak z toho tvůrci vybruslí, a konec mě opravdu nezklamal, proto dávám 4 hvězdy, i když původně jsem zvažovala nižší hodnocení. ()

VenDulin85

Už jsem asi postoupila (díky Insidious 2) do té další sorty o stupínek výš.. Protože jsem Sirotčinec dala pěkně v poklidu, o jedné čajovce.. No co, vy si po zhlédnutí neobejdete byt? Pro jistotu? Španělško-mexické horory mám ráda, protože jsou krapet jiné, navíc, když se vám zadaří původní verze s titulky, má to o něco šmrncovnější atmosféru než s dabingem. Hlavní part tu má Belén Rueda jako Laura, fandila jsem jí celou dobu, protože jinak to ani nešlo. Matka svádící boj se samotnou přírodou, ztratí adoptovaného chlapce a snaží se ho nalézt. Za každou cenu. Jak už tu píšou jiní, mě by nenapadlo zabydlet se v bývalém sirotčinci ani omylem, a kdyby, tak tak bych si tam nejprve pozvala nějakého toho vymítače, pak bych stejně pro jistotu ten dům nechala strhnout a postavit nový... a pak se odstěhovala do toho majáku. Protože Guillermo.. :-) ()

jojinecko

Konečne kvalitná atmosférická "doomová" záležitosť a nie žiadna tínedžerská efektná sračička!!! Skvele vytipované prostredie, nádherná kamera, účelne vybratá hudba (a ZVUKY!!!), herci, atď atď...ja na tomto dielku nevidím výraznú chybu... a že je producentom Del Toro som pred tým ani nevedel... ()

Stanislaus

Celkem slušně zpracovaný dramatický horor o ženě a mrtvých dětech, které si chtějí hrát. A myslí to vážně! Je to zase takový ten klasický formát hororu, kde hraje napínavá a strašidelná hudba a najednou ... baf! Této ponuré atmosféře zde na intenzitě přidalo prostředí starého sirotčince a hlavně také ten znetvořený kluk (byl děsivější s tou maskou, než bez ní). Belén Rueda a Geraldine Chaplin hrály dobře a přesvědčivě a závěrečné rozuzlení bylo (aspoň pro mě) nečekané a docela drsné. Zkrátka další z řady hororů, který se svým celkovým zpracováním drží nad průměrem. ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze