Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Primavera

Zaujímavý pohľad na vojnu. To, že ide o skutočnú udalosť, ma nejako neopvlyvňovalo, aby som híkala nad dejom a tiež znásilnenie nevinnej ženičky ma takisto neovplyvnilo, aby som opovrhovala celým svetom mužov a ich cínovými vojačikmi a hrou na vojnu. Skor ma prekvapila tá premena ľudí vo vojnových podmienkach na zvlášne monštrá behajúce s kovovými predmetmi v rukách a hrajúcimi sa na Bohov strácajúc pritom posledné zvyšky súcitu k ľudskej bytosti ....Vojna je chlieb náš každodenný a my pri jeho jedení hladujeme .... ()

waska

Určitě to není špatný film. Vypovídá o pocitech šílenství, beznaděje, zmaru, které určitě zůstaly navždy ve všech zúčastněných této strašné a zbytečné války. Na druhou stranu jsem o válce ve Vietnamu viděl rozhodně lepší filmy - Apokalypsa, Četa...i další. Atmosféra je dokonalá, ale přijde mi to zdlouhavé, M.J.Fox je skvělý, ale výraz tváře má naprosto stejný jako v jiných ( komediálních ) rolích. Navíc jsem viděl asi nějakou špatnou verzi, z které se na mě linul ocelový zvuk v různých tóninách hlasů a to určitě také nepřidalo. Proto 60%. ()

upas

silnmé téma, velice zdařile zpracované. m.j.fox umí zahrát i chlapa, co se jen nepotlouká v čase. ()

kwaicheng

Zajímavý snímek, nicméně v paměti mi zřejmě na dlouho neuvízne...na rozdíl od Čety, když už jsme v tom Vietnamu. Mohu ale koneckonců přiznat, že mě potěšila slepá spravedlnost, která poslala partu "zlých" do basy. ()

Pavel82

Motivace vojáků k únosu mi nepřišla dostatečně filmově vysvětlená a zdálo se mi, že to dělají spíš proto, že prostě můžou...žádné šílenství uvedené v popisu jsem nezaregistroval. Vše co ale přijde potom už je jen nechutná, nátlaková psychojízda. Nemorální chování vojáků a bezmoc jejich činy jakkoli ovlivnit, zanechávají ten požadovaný šrám, který je ještě zesílený skutečností příběhu. P.S.: Vyzdvihuji výkony ústřední dvojice a Dona Harveyho, který byl "odporně" dobrý. ()

Psycho.R

Dané téma je pro mě me dost stresující, tak jsem si asi neužil film tam, jak jsem měl. V cele jeho délce jsem totiž přemýšlel, co bych pachatelům provedl za krutou vendettu. ()

Dexx

Nějakou chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na Michaela J. Foxe v naprosto nekomediální roli (kterou zvládá perfektně, škoda, že těch se v dramatech neobjevil častěji), ale pak už jsem sledoval výborné drama o tom, co udělá z lidí válka. Vykolejený Sean Penn i ostatní herci jsou taktéž vynikající. ()

Hellsniper

Dramatické dílo z prostředí Namu. Na mě málo akce. Film o tom, že každá válka zanechává na vojákovi v poli nesmazatelnou psychickou újmu, která se mu po skončení války motá dokola v hlavě a také o tom, že z toho hodně vojákům jeblo a pak dělali blbosti. ()

Lichty

Ta, řekl bych "důsledková půlhodinka" na závěr se mi k celkovému pojetí filmu vůbec nehodila. Síla Obětí války je totiž v její první polovině, v níž DePalma rozjíždí válečné, ale dá se říci i velice komorní drama o čtyřech hulvátech, hlavním hrdinovi s chladnou hlavou a nebohé mamasan. Akorát že, jen co Sean Penn a okolní banda zmizí na pár minut z dohledu, odhlalí se do té doby chytře potlačovaná moralita, jejíž definici ke konci Michael J. Fox několikrát natvrdo vypustí z úst. Každopádně budoucí hvězdy (Penn, Reilly a vlastně i Fox) hrají ve svých rolích velice přesvědčivě a Oběti války i přes ten prvoplánový scénář nejsou špatným filmem. Jen se nesmí řadit po bok Apokalypsy, Čety a dalších válečných klasik. ()

TSZ

Snímky Briana De Palmy na mě působí většinou velmi nevýrazně.Opět sledujeme dějově značně "brutální" snímek, v jehož zpracování se však emocemi dost šetří.Netuším, jestli to Brian De Palma dělá schválně, ale já mám u jeho filmů skutečně vážný problém s vcítěním se do života zúčastněných a "prožít" celý příběh s nimi. Výborné herecké obsazení + silné téma mi však i přes tyto výtky nedovolují dát méně než tři body.P.S.:Jestli někdo pochopil závěr, ať mi prosím do pošty pošle vysvětlení, děkuji mnohokrát. Konkrétně se mi jedná o zodpovězení následujících otázek: Koho M.J.Foxovi připomínala ta žena ve vlaku?Co řekl Sean Penn M.J.Foxovi při odchodu ze soudní síně?A zejména: v jaké části filmu se odpovědi na tyto otázky dozvíme? Zřejmě jsem totiž nedával pozor, ale já z toho závěru zůstal docela mimo. ()

IronRocky

Oběti války mi přišli jako takovej průměrnej válečnej film. Na filmu jsou nejlepší podle mě herecké výkony Michaela J. Foxe a Seana Penna. Jinak od filmu jsem čekal lepší příběh a bojové scény mohly bejt udělaný lépe. Jinak to není špatnej film, ale na Četu nebo Full metal jacket to rozhodně nemá. ()

dogma97

Mám Foxe docela rád, ale on tuto navýsost dramatickou roli hraje se stejnými pěti výrazy tváře jako v Návratech do budoucnosti - je to prostě komediální herec a víc ze sebe nevykřeše. Sean Penn byl už tenkrát dobrý. Jo, a taky afektovaná kamera výslednému dojmu nepřidává. ()

Knor

Velmi silnej a smutnej příběh z války ve Vietnamu. M.J. Fox v absolutně pro něj netypický roli obstál na výbornou a Sean Penn je naprosto dokonalej psychopat. Netradičně pojatej válečnej film, kterej můžu jen doporučit, je to fakt síla. ()

.DukE.

Další De Palmův super kousek. Podle mě jeden z nejlepší filmů o Vietnamu. Sean Penn i M.J. Fox zde excelují. ()

hackstolle

Dlouhou chvili po zkouknuti jsem premyslel, zda dat 4 nebo 5. To, o cem film vypravi, je podle me jen jehla v kupce sena. Jen dobre, ze toho sena je cim dal mene a jehly jsou spis uz jen male spendliky. Takze uz jen proto musim volit to lepsi hodnoceni. A kdyz se k tomu prida krasna hudba a skvele herecke vykony, tak asi neni co resit. Ten film ma zkratka neco do sebe.***** ()

Mykhaluu

Chybělo tomu dle mého něco do reálnosti zpracování Čety, ale náš soucit a vztek, lítost a znechucení nad tím, jací my - lidé!! dokážeme být byl velmi reálný! Jse rád, že jsem to viděl tak pozdě, jinak bych asi neměl moc rád Seana Penna! Michal J. Fox je nějak podobný na Charlieho Cheena a ten plukovník hraje i v Četě... podobnost čistě náhodná... :) ()

Bendiys

Neketre sceny jsou povedene, nicmene vystavba celeho filmu nepusobi tak, jak by mela, je spise odtazita, valecny konflikt je pouze pozadi pro pohnutky, ktere zpocatku jsou logicke a daly by se posoudit jako silenstvi z prostredi. Jinou cestou by to mohlo vyjit, ale takhle je to prilis neosobni. "Je mi lito"... ()

Forsetino

Béčkový thriller, kde herci hráli v uniformách a vypůjčili si kulisy války. Bojová atmosféra žádná, napětí to ve mě nevyvolalo taky žádné. Navíc chování postav naprosto nelogické! Místy doslova debilní. Což bylo podpořeno ještě příšernými dialogy a bohužel mi to asi znechutil i zvuk... Dobrý byl námět a hudba. Jinak stěží 2 hvězdičky a absolutně nechápu zdejší hodnocení ()

Guran

Není co vytknout. Skvělý herecký výkon Foxe i Penna. Film nádherně ukazuje, jací Američané byli hajzlové, je jen hrůza, že se to opravdu stalo a že tyhle svinstva se tam děly. Krutý, ale výborně natočený snímek. ()