Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Nadprůměrný špionážní thriller se skvělým Tomem Cruisem (netušil jsem, že tohle někdy napíšu) a perfektně záporným Jonem Voightem. 70%.(2.5.2005)

Na první misi jsem změnil názor. Není to tak dávno, co mě děsně nudila, ale dal jsem jí další šanci a musím uznat, že je to příjemná zábava. Jediný problém je, že za těch deset let tenhle film zestárl tak moc, že to vypadá, jako by byl starý tak dvacet. Akce v tunelu už působí dost divně, ale výbušná žvýkačka je super a Vašut ve své mini roli je naprosto skvělý. :)(1.1.2007)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $180,981,856Tržby Celosvetovo $457,696,359║ Až na pár slušných momentiek ničím zaujímavá tláchačka, kde nejde skoro o nič. Scenáristicky vývar od Davida Koeppa a režijná rutina od Briana De Palmu. /45%/(21.5.2005)

• Morien

Většinu efektu tohoto filmu odedřel chudák Danny Elfman geniálním soundtrackem.(21.11.2006)

„Praha nás vyždímala. Na demokracii si teprve zvykají,“ procedil suše Tom Cruise o spletité byrokracii, kterou v polovině devadesátých let v České republice poznal. Dlážděné ulice ve filmu sice vypadají úchvatně, Cruise ale, snažíc se udržet mnohamilionový rozpočet na uzdě, na hlavní město zřejmě moc rád nevzpomíná. Divák si naopak rád vzpomene na ty známé i méně známé lokality v centru Prahy, stejně jako na salta hlavního hrdiny na uhánějícím vlaku, na latexové masky, na explozi obřího restauračního akvária nebo na proslulou scénu, v níž se americká star spouští do víc než třicetimetrové hloubky přísně střeženého trezoru. Jinak toho ale příliš nezbylo. První dobrodružství agenta, který mařil podlá spiknutí zloduchů, sice předpoklad hitu co se návštěvnosti splnilo, nicméně Brian De Palma nemyslel na humor, neukočíroval komplikované dějové zvraty, ve výsledku jeho dítko nemá šťávu ani image. Třeba taková Skála ze stejného roku přinesla mnohem napínavější děj i akční momenty, které si člověk rád pustí i třeba za deset let. Ethanovu explodující žvýkačku každopádně chci. Tři až čtyři!!(21.3.2015)