Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Rozpočet $80miliónovTržby USA $180,981,856Tržby Celosvetovo $457,696,359║ Až na pár slušných momentiek ničím zaujímavá tláchačka, kde nejde skoro o nič. Scenáristicky vývar od Davida Koeppa a režijná rutina od Briana De Palmu. /45%/(21.5.2005)

První, ale pro mě nejslabší díl ..(23.5.2008)

Pre mňa skoro skvelý film. Ma fajn scenár, prostredie, dej, ktorý dokáže zaujať a tiež skvelých hercov (Cruise, Voight, Reno, Rhames). Za tu jednu hodinu a štyridsať minút sa toho udeje dosť na to, aby sa divák nenudil. Akcie sú fakt skvelé (nechýbajú nápady, či napínavé scény - vlúpanie do CIA) až na efekty, tie vyzerajú dosť umelé hlavne v závere, ale záver na tom vlaku ma také grády, že to ani nevadí. Jeden s tých filmov ku ktorým sa rád vraciam. Tom Hardy to napísal stručne a výstižne. 90% - 5*(18.11.2011)

• MISSha

Nudný, až se nebojím napsat- strašně sterilní film. Jediné co mě na něm nadchlo bylo vloupání do centrály CIA. Tady si De Palma vyhrál, samým napětím jsem nemohla ani dýchat. Jinak nuda a šedˇ, která je korunována úplně debilním, zbytečně překombinovaným závěrem.(28.5.2016)

Seriál „Mission: Impossible“ (originálna verzia zo 60. rokov 20. storočia aj remake 80.) bol o niečom inom. Nemožné misie hrali kľúčovú rolu už v ňom, ale hrdinom nebol osamelý bojovník Ethan Hunt, ale tím odborníkov, špiónov, maskérov a v neposlednom rade zabijakov. Mix kaskadérskych výkonov, mrazivých zloduchov, geniálnych masiek a do detailu premyslených plánov, mal niečo do seba. Napriek tomu, keď sa v polovici 90. rokov Tom Cruise rozhodol seriál sfilmovať do celovečernej verzie, nikto s ním nič nechcel mať. Nikto nečakal komerčný trhák roka (vôbec, bol to silný akčný rok - od TWISTERU cez SKALU), ktorý sa rozrastie na celú sériu (vždy od iného režiséra, vždy s Cruiseom v titulnej úlohe) a ktorým sa Cruise, dovtedy "len“ herecká hviezda, stane i hviezdou na poli produkcie. MISSION: IMPOSSIBLE je totiž prvý film, ktorému sa podieľal (so svojou obchodnou partnerkou Paulou Wagnerovou) na produkcii. Že to nebola žiadna náhoda, dokázali nasledujúcou úspešnou produkciou typu VANILKOVÉ NEBO, TÍ DRUHÍ, VOJNA SVETOV či POSLEDNÝ SAMURAJ. Po premiére MISSION: IMPOSSIBLE III sa objavili správy, že trojka je najlepšia zo série. Bola výborná, ale určite by som (na rozdiel od slabej dvojky Johna Woo) nezabúdal ani na mrazivý originál Briana De Palmu (CARRIE, NEPODPLATITEĽNÍ). Ten dostal k dispozícii bombastický scenár Davida „JURSKÝ PARK“ Koeppa, Roberta „ČÍNSKA ŠTVRŤ“ Townea a Stevena "SCHINDLEROV ZOZNAM“ Zailliana (ich scenár ma kedysi znechucoval, ale čím častejšie siaham po repríze, tým to dáva väčší zmysel). Tom dodal parádny rozpočet, postaral sa o skvelé akčné scény (prienik do nepreniknuteľnej agentúry) a celé to odsýpa, funguje, české exteriéry fajn, dialógy výborné, počítačové efekty krásne a o tom, ako to celé dobre funguje, svedčí fakt, že si logické nezmysly (helikoptéra v tuneli?) nevšimnete. Radšej sa necháte unášať napínavým dejom, plným zvratov, intríg, vtipov, šokujúcich odhalení, nečakaných úmrtí (ach, Emilio!) a ešte nečakanejších zmŕtvychvstaní (neprezradím, neprezradím). Čerešničkou na torte je brutálna kombinácia zdanlivo neskombinovateľných hercov (Cruise, Rhames a Reno v jednom kupé, to musíte vidieť).(20.10.2004)