Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 1996, 110 min

Zajímaví herci se z děje vytratí dřív, než se člověk stačí vzpamatovat a zbytek filmu si divák musí vystačit s Tomem Cruisem a mdlou režií Briana DePalmy. Ještě že je tu alespoň ten Jean Reno a pár povedených akčních scén. Zbytek je jen nudný, nepropracovaný a navíc velice sterilní akční film.(26.8.2002)

Na první misi jsem změnil názor. Není to tak dávno, co mě děsně nudila, ale dal jsem jí další šanci a musím uznat, že je to příjemná zábava. Jediný problém je, že za těch deset let tenhle film zestárl tak moc, že to vypadá, jako by byl starý tak dvacet. Akce v tunelu už působí dost divně, ale výbušná žvýkačka je super a Vašut ve své mini roli je naprosto skvělý. :)(1.1.2007)

De Palma zase v jiném žánru, zase podle svého (a přitom podle jiných). Vývoj mého vnímání tohohle filmu šel od ignorance po poměrné nadšení až po střídmé uznání, že se to žánrově povedlo.(11.12.2009)

Mám pro Toma a ten jeho rošťácký úsměv takovou slabost, že tomu hollywoodskému ignorantovi odpustím i zmasakrování týmového ducha seriálu v zájmu soustředění veškeré pozornosti jen na sebe a - SPOJLER - že mrknutím oka udělá z Jima Phelpse záporáka a zabije ho. Člověk znalý seriálu neví, jestli to brát jako nabubřelé prznění předlohy typické pro továrnu na sny nebo okázale agresívní renovaci. Nejspíš je to od každého trochu. Důkladně zamotaný scénář Davida Koeppa a Roberta Towneho podpořený vynikající kamerou a de Palmovou stylovou a hračičkovskou režií nás vrhá do světa mezinárodních špionů IMF, kde nejen že nic není nemožné (jak vidno ze strhující scény nabourání počítače v ústředí CIA nebo akčního finále s rychlovlakem a helikoptérou v tunelu), ale hlavně nic není, jak se zdá (viz. scéna, kde Cruise čaruje před Renem s diskem). Stejně obojaký je i tenhle moderní film stavící na starých (seriálových) kořenech a spojující hi-tech špionážního thriller s historickou aurou Prahy, čímž navozuje velmi zvláštní atmosféru. A Emmanuelle Béart je přímo nemožně sexy.(13.11.2007)

Ten Tomáš je fakt borec! Ve třista kilometrové rychlosti se udržet na stěrači u TGV, to by nedokázal ani Srstka a že to byl nějaký kaskadér!(8.10.2016)

• - Ethan Hunt (Tom Cruise) nosí hodinky značky Casio G-Shock DW-290, Jim Phelps (Jon Voight) Bvlgari a Luther Stickell (Ving Rhames) nosí TAG Heuer Super Professional. (dyfur)

• - Brian De Palma původně počítal do role Claire s Juliette Binoche. (HellFire)

• - V scéne, kde Ethan Hunt (Tom Cruise) drží telo rovnobežne so zemou visiac na oceľovom lane, zdanlivo udržal rovnováhu len na lane upevnenom na opasku v oblasti chrbta. Pod šatami mal skrytý celý postroj, výstuž od hrude po kolená, na ktorej v podstate ležal. (gogo76)