Akta X: Chci uvěřit

The X-Files: I Want to Believe

Akty X: Chcem uveriť

The X-Files: I Want to Believe

Thriller / Mysteriózní / Drama / Sci-Fi

USA / Kanada, 2008, 104 min (Director's cut: 108 min)

Carterův patentní způsob, kterak bez mimozemské interference udělat totálního marťana z natěšeného diváka (který měl tu odvahu pokoušet projekci bez znalosti posledních sezón seriálu).(28.7.2008)

• charlosina

Nemilé překvapení... Mystická atmosféra ze seriálu se vytratila, minimum napětí, paranormální jevy téměř žádné... Spíš je to jakési melodrama mezi Mulderem a Scullyovou (mimochodem - je pěkné, že i po letech se ve vztahu stále oslovují příjmením, což nepovažuji za mínus, spíš je to jakýsi "pozůstatek" původního záměru). Na seriálu se mi líbili chladní agenti a jejich přístup k řešeným případům; tady se přiznám, že mě jejich "vztahové" záležitosti poněkud nudili a budili ve mně dojem, že jde jen o natahování děje. Zklamaná jsem byla asi i zápletkou, čekala jsem spíš nějaké UFO nebo vládní tajemství. Tahle "racionální" tvář a "lidský" přístup aktům X podle mě moc nesluší... Chci uvěřit, že je to ta "stará garda", ale nejde mi to.(25.2.2009)

Veľmi sa mi páčil ten nežný partnerský motív medzi Mulderom a Scullyovou, celkovo film nebol zlý. Len škoda, že to vyšetrovanie či "záhada" bola ako dvojepizóda zo seriálu.(8.9.2008)

Vaření z vody, mizerný scénář, pár narážek na staré dobré časy a zarostlý Mulder (no dobře, později se oholil) se Scullyovou chovající se jako frustrovaní manželé p X-letech... Myslím, že tenhle pokus měl zůstat nerealizován, Aktům X prostě televize slušela mnohem víc, tohle je slabý odvar, který nemá se seriálem nic moc společného. Není to napínavé, překvapivé a vlastně ani trochu tajemné. Pravda je možná pořád někde tam venku, ale tentokrát jsme neměli možnost ji ani začít hledat, protože Chris Carter natočil z nostalgie velmi průměrný krimi film, ale nic víc. Já mu z nostalgie a taky proto, že Mulderovi to pořád ještě celkem sluší (když se oholí), dávám 3*.(4.8.2008)

Až mě samotného zaskočilo, nakolik se mi AKTA X: CHCI UVĚŘIT líbilo, přestože nejsem shipper (speciální "druh" fanouška, který fandí milostnému vztahu mezi Mulderem a Scullyovou). Je nutné si uvědomit, že Mulder a Scullyová jsou postavy, které se vyvíjely díl od dílu, sezónu od sezóny a druhý film není završením či významným objevem v jejich vyšetřování (to byl totiž první "díl"), ale vztahovou podívanou, v němž příběh hraje až druhou roli, pokud vůbec._____ AKTA X: CHCI UVĚŘIT, přestože tvůrci před premiérou tvrdili jinak (a zase lhali!), je určený výhradně pro fanoušky seriálu a prvního filmu, kteří si vychutnají nepřeberné množství odkazů a znají minulost, kterou postavy prošly. To proto, že se zde pracuje s divákovou "seriálovou" pamětí, když se upomíná na konkrétní případy z prvních sezón (vyjmenovává je agentka v podání Amandy Peet) a s až fanouškovským fetišem (první scéna s Mulderem v pracovně s plakátem, pochutinami, novinovými výstřižky a míčem je v tomhto ohlednu příznačná). Zároveň se zde tematizuje postavení Muldera a Scullyové ve fikčním světě a ústředním tématem je - tak jako v seriálu - otázka víry (v sama sebe, Boha či mimozemšťany), a tak bude divák vyrazivší na žánrovou podívanou u pomalých dialogů na hranici sentimentu trpět a u fanouška zapracuje nostalgie a neurazí ho ani vtípek po titulcích._____ Nefanoušek, který viděl kdysi několik sezón, ale ty pozdější nezná, by zase mohl ocenit, nakolik si tvůrci poradili s rozpočtem: i přes "pouhých" 30 milionů dolarů film nevypadá televizně (ale nečekejte digitální černé hmoty ani výbuchy budov či odlétající U.F.O.), a atmosféru, vycházející ze syžetové struktury MLČENÍ JEHŇÁTEK a pomalém temporytmu vyprávění INSOMNIE. Nutné je také ocenit invenční střih, spojující několik rovin odehrávajících se v různém prostoru a v různý čas, a umné pohrávání si s klišé (Rusáci!). Na třetí díl, nejlépe mytologický a s premiérou v roce 2012, jsem zvědav.(25.7.2008)

• - V čase 1:03:10 jedna ze sester promluví česky:„Začíná mít záchvat“. I přesto, že doktor i zbylé sestry mluví rusky. (Pumpenzen)

• - Postava Franz Tomczeszyn je odkaz na kostymérku Lisu Tomczeszynovou. (Karlos80)

• - Film je venovaný Randymu Stoneovi, ktorý bol kastingovým agentom seriálu Akty X (1993). Objavil Davida Duchovneho a Gillian Anderson. (Mihail123)