Alenka v říši divů

• USA Alice in Wonderland (více)

Alenka Kingsleyová je devatenáctiletá dívka, kterou od malička pronásleduje jedna a ta samá noční můra o podivných bytostech. Nemůže kvůli ní spát, jediným lékem je milující otec, který ji vždy utiší. Po otcově smrti se dívce nejen vrátí noční můry, ale její obrovská představivost jí v mnohém komplikuje život. O 13 let později je z Alenky půvabná, trochu svérázná a bystrá dívka, která své okolí překvapuje podivnými nápady a nevšedními úvahami. Jednoho dne ji ale čeká nemilé překvapení, její matka ji hodlá provdat za přihlouplého, nevzhledného, avšak bohatého lorda Hamishe. Alenka prchá ze své zásnubní hostiny do lesa a utíká za králíkem ve vestě. Spadne za ním do hluboké jámy a ocitne se v podivném světě, aniž by si pamatovala, že už tam jednou byla. Vypije nápoj s nápisem "Vypij mě" a zmenší se na takovou velikost, aby mohla projít malinkými dvířky do fantastického království... (TV Nova)

uiu

Pro mě velké zklamání. Rozhodně jsem od Burtona čekala víc – a dočkala jsem se nekonečné nudy, kde postavy neustále něco dělají, ale unikalo mi, proč to dělají. Určitě nemám v plánu si tento film pustit podruhé a až bude jednou jako megafilm na Nově, tak se mu vyhnu obloukem. Film původně určený pro děti mi nepříjde vůbec dětský – motivy jsou moc děsivé a na můj vkus se moc často řeší něčí stínání hlavy. Mrzí mě, že se Burton podepsal pod něčím tak komerčním (typická humorná postavička v podobě králíka Březňáka, při jehož eskapádách se asi mají diváci smát, nebo klasické ponaučení z konce: když něčemu věříš, tak se to stane aneb jak z Alenky během chvilky strávené v Říši divů vyroste mentálně dospělá žena, která je naprosto rozhodnutá o tom, že bude emancipovaná a pojede do světa pokračovat v otcovích obchodech). Abych pravdu řekla, tak spíše Bílá královna mi přišla jako ta špatná. Chovala se až moc podezřele přívětivě a nikdy nedala ruce k tělu. No a ten konec? Očividně teď v Americe letí epické bitvy mezi fantaskními tvory a dokonale padnoucí brnění na často vystavovaném Alenčině těle (až si člověk říká, jestli je to pohádka pro děti nebo prolog pro nějaký lechtivý film). Lewis Carrol si rozhodně nezasloužil takové zprzněné „pokračování“ svého díla. PS: Asi jsem barbar, ale klasickou Alenku jsem nikdy neviděla a nečetla a to byl možná jeden z důvodů, proč jsem na film nechápavě zírala a nevěděla, co se tam děje a o co těm postavám jde. Takže pokud neznáte původní příběh o Alence v Říši divů, asi budete zmatení jako já. // Po shlédnutí filmu v dabingu v televizi se jen ujišťuji, že si tu jednu hvězdu opravdu zaslouží. ()

KitFisto

Na Burtona dost prázdné a nudné. Jasně vizuálně to je perfektní a s Wonderlandem si vyhrál parádně, ten jeho styl se prostě nezapře. Ale je to chladně odvyprávěné jako by to Burton vůbec nedělal. Jo a moc mi neseděla hlavní představitelka Alenky. ()

ivan bohatyr

K příběhu není co dodávat, ten je už mnoho let přezkušován spoustou dětí. Celkové provedení filmu je dost povedené, hlavně pestré barvy hrají celým příběhem, ale někdy až moc říkají, co si má divák myslet. Ten dráček na konci mi moc do příběhu něžné dívky neseděl, ale Mia Wasikowska, nejen ve zbroji, vytovřila na delší dobu neopakovatelný zážitek, už se těším až ji někde uvidím znovu. Ve spolupráci s Johnnym a jeho tanečkem určitě dodali filmu správný směr. ()

Maki89

zaujimavy filmik... predpokladam, ze by som si ho viac vychutnal v 3D, ako to trailery v kine predpovedali, ale neda sa svietit, zbytocne peniaze na to niesu a po dopozerani nemam potrebu ten film vidiet znova... celkovy dojem zly nemam, aj ked to mohlo byt lepsie - audiovizualne to bolo podarene, no po inych strankach film pokulhaval... nato ze je pri rezii uvedeny Tim Burton, tak som tam jeho vplyv takmer vobec necitil, Johnny Depp ako Mad Hatter bol sice fajn, no urcite to mohlo byt aj lepsie, mozno mal dostat trosku viac priestoru...Helena Bonham Carter v roli Red Queen vyborna a mlada Mia Wasikowska v lesklom brneni ohanajuca sa mecom na spapanie...potesili ma aj ine tvare.. teda vlastne hlasy co sa tam objavili, taky Alan Rickman sa proste hodi na dabovanie... mozno keby som to videl v kine v 3D, tak 7 z 10, ale inak davam iba 6/10 ()

Javad

Burtonova pestrofarebná fantasy rozprávka ma veľmi „vizuálne“ pobavila. Krása na to pozerať (videné na Blu-ray). Ďalším výrazným prvkom, ktorý ma zaujal bol Johnny Depp - on toho klobúčnika nehral, on ním bol! – Bravo Johnny! Dejovo je to klasická rozprávka (žiadne bizarnosti ako v Burtonových predchádzajúcich filmoch - aj keď aj tie mám rád..), ale je sa neustále na čo pozerať – jeden krásny záber strieda druhý a na Miu je tiež pekný pohľad, takže u mňa Alica zabodovala vysoko (Najskôr som dal 4* ,ale ako tu vidím tie nízke hodnotenia zvyšujem na 5*) ()

lennyd

Už od mládí se Alence opakuje zvláštní sen o zemi, kde na první pohled nic nedává smysl, a vše je možné. V dospívání se tohoto snu zbaví, ale ve chvíli, kdy jí jeden mládenec žádá o ruku, uvidí Alenka opět bílého králíka ze svého snu. Rozhodne se jej následovat, a ocitá se opět v zemi ze svého snu. Jen s tím rozdílem, že celou zemi sužuje mocichtivá Červená královna. Chtě nechtě se Alenka ocitá ve středu dění, a její přítomnost může zvrtnout váhy osudu na kteroukoliv stranu ... Toto dílo šlo vždycky tak nějak mimo mne (jedině, kdy jsem se k němu trochu přiblížil byla jedna česká scifi povídka, kde se hlavnímu hrdinovi dělo něco podobného jako Alence), ale byl jsem vcelku zvědav, jak se s tématem popere Pan Režisér Tim Burton. Ale tak nějak nevím, jestli mne film zklamal nebo ne - po stránce vizuálně-atmosférické má určitě film co nabídnout, v každé scéně je _něco_ na co se dá dívat (i když kvalit Velké Ryby či nedejbože Ospalé díry Alenka rozhodně nedosahuje). Co se týče příběhu - viz. výše - nebavil mne, bylo mi vcelku jedno jestli vyhraje červená nebo bílá královna (tím, že Anne Hathaway zde byla vyloženě hnusná, tak ani to nepřevážilo mé sympatie na bílou stranu). Johnny Depp - až na závěrečný taneček - jako vždy, výborný (smutný kukuč si vypůjčil od Střihorukého Edwarda), sympatická Mia Wasikowska taky dobrá... Takže asi tak ... ()

BoncheR

Úprimne? Väčšiu hlúposť som ešte nevidel! Toto nemá ani len poriadny príbeh, celý sa to trasie ako huspenina, ale nehýbe sa to. Úplne sa odlišuje od knihy a príde mi to až trápne nereálne. 2* sú za efekty, masky a za pesničku od Avril Lavigne. Tento film môže uspokojiť niekoho lačného po efektoch, ale nemôže uspokojiť diváka lačného po niečom poriadnom . Možno som príliš zaujatý proti Burtonovi, lebo jeho filmy buď milujem, alebo nenávidím. Žiaľ, v tomto prípade sa mám skôr k tomu druhému. Och, jediné slovo ma práve teraz vystihuje: Vytočenosť (( 40% )) ()

tnp101

Z mého pohledu pravděpodobně nejkomerčnější snímek Burtona. Jednoho krásného dne byl lidmi od Disneyho požádán o zfilmování novodobé verze této knižní/filmové klasiky společně s podklady, kterých se bude muset bezmezně držet a šekem s množstvím nul tak početným, kam až oko dohlédne. Takto až na pár odchylek bezpochyby vypadala před-produkční část filmařského procesu. Naštěstí tento fakt neznamená, že by Burton zplodil nějaký odpad, jen z něj jeho specifická tvůrčí vize nečiší v tak koňských dávkách, jak by dalo za odlišných okolností očekávat a to je, vzhledem k ohromnému potenciálu, který jako by byl pro Burtona ušitý na míru, určitě škoda. Nelze popřít bezchybně odvedenou řemeslnou práci, takže i přesto, že se jedná pouze o ždímačku na prachy, filmu vlastně nemám nic zásadního na vytýkání. Kromě hudby a (v současnosti) pohledné vizuální stránky, která mimochodem na Timovo poměry působí až moc uměle, paradoxně nemám ani co vyzdvihnout. Je to zkrátka blockbuster, který by nikoho neměl vyloženě naštvat a který uspokojí obecné masy, což se mu povedlo. Burton se pod to s trochou nadsázky pouze podepsal. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní se společně podíváme na zoubek Burtonovo Alence na vysoko-definičním formátu, konkrétně pak na 2D Blu-ray, který se u nás prodává v „combo“ balení s DVD. Již na první pohled bezpochyby zaujme hezky vyhlížející balení. Krabička je vybavena návlekem s plastickými prvky, jimiž jsou konkrétně hlava Johnnyho Deppa a ozdobné prvky na okraji. Aby to vše působilo ještě šíleněji, pod různými úhly pohledu se vám budou zjevovat duhově barevné kruhy a další tvary. Je to prostě pěkné a ti z vás, kteří si potrpí na vzhledu své sbírky, tímto získají kousek, jenž se může prošpacírovat do míst vedle různých speciálních edic, či ozdobných kolekcí a podobně. Už ale dost řečí kolem a vrhněme se na Blu-ray disk. Po vložení do přehrávače nás po několika reklamních ukázkách, které se dají stiskem jednoho tlačítka přeskočit, čeká pěkné animovaná hlavní nabídka s (pokud jste zvolili češtinu) tuzemskou jazykovou podporou. Obraz samotného filmu je prezentován v poměru stran 16:9 (nefalšovaným, bez ani minimálních černých pruhů), a jelikož se jedná z převážné části o počítačem generovaný obsah, není divu, že vypadá úžasně. Někdo si možná bude muset zvykat na hlavně u prvků okolního prostředí lehounce rozostřenou (jemnou), i když detaily nepostrádající, stylizaci, ale obecně vzato se jedná o ukrutně krásnou podívanou. Vytknout bych mohl tak maximálně nepřirozenou umělost, což je způsobeno samotnou animací a ne zcela zapadající „živé“ prvky - obličeje herců občas nejsou tak ostré, jako je tomu u zbytku. Ostrost u všeho ostatního je naproti tomu vynikající a nešetřilo se ani na detailech. Barvy se dají označit jakkoliv, jen ne za přirozené, ale co bychom ostatně měli vyžadovat od říše divů, že? I když ne tak bohatá, jak by někdo čekal, je paleta vskutku různorodá. Hraje si teplými i studenými odstíny (občas dokonce v rámci jednoho záběru), se zářivějšími i tmavšími a na kráse celku neubírá ani černá. Ta je sice čas od času znehodnocena změnou kontrastu, či jasu, ale její podání lze označit za výtečné. Obrazu nechybí hloubka, což je z velké části způsobeno samotným uzpůsobením natáčení pro třetí rozměr a nečekejte ani špetku zrna. Obrazový přepis lze tudíž označit za referenční. Na zatím vynikajícím dojmu z prezentace nic neubírá ani zvukový přednes. Originální anglická stopa v DTS-HD 5.1 MASTER nepostrádá plné využití všech dostupných kanálů, díky níž je prostorovost na maximální úrovni. Dále si můžete pochutnat na vysokém množství detailů, agresivních hloubkách, či skvěle znějícím mluveném slově. Jednoduše výtečný zvukový přednes, který v kombinaci s kvalitou obrazu dělá z tohoto Blu-ray jeden z těch několika titulů, se kterými budete testovat nové i stávající prvky vašeho domácího kina. Co se týče české zvukové stopy, která zastoupena klasicky ve formě DD 5.1, ani zde člověk jejím zvolením nešlápne vedle. Dabing je povedený a i zvukový přednes, který sice pochopitelně má svá omezení, zní v porovnání s HD stopou více než dobře. Slovenská DD 5.1 stopa je na tom podobně, jako ta česká. Teď již můžeme přejít na bonusy. Tu na BD odstartujeme 6 minutovým videem o kloboučníkovi. Následuje podobný, 6 minutový, kousek, tentokrát o Alence a končíme 7 minutovým videem o vizuálních efektech. Zdá se vám to málo? Ano, je to hodně málo. „MagicBox“ znovu zasahuje a ze zhruba hodinové bonusové výbavy na zahraničních discích nám přináší pouze tento ždibec. Jejich kvalita sice není marná, ale je toho jednoduše minimum. Potěší tedy alespoň HD prezentace a české titulky. Ani přiložené DVD nenabízí z pohledu bonusů nic navíc. Jedná o obsahově totožný disk. Co se týče obrazu, využívá SD formát na maximum a zvuk je zastoupen formou DD 5.1 u anglické i české (popř. slovenské) stopy. V bonusové sekci tedy titul docela hodně ztrácí, takže je jen na vás, zda přídavný materiál oželíte, či ne. Přepis je však perfektní. 70% () (méně) (více)

noriaki

Nefunguje to. Přiznám se že nesdílím módní náladu velebit vše čeho se Burton dotkne, v jeho režisérském repertoáru vidím geniální počiny, i šlápnutí vedle. Na Alenku jsem se těšil, dal jsem jí šanci, ale nefunguje to. Film je zvláštním způsobem zážitkově prázdný. Vizuálně je překrásný, ale sterilní a bez emocí. Nepoetický, možná až kýčovitě vypiplaný svět je formálně dokonalý. Neustále nabízí něco nového, ale nedostavuje se pocit údivu a po určité době jsem zážitky přijímal bez zájmu a automaticky. Film zachraňují herci. Co role, to skvělý výkon. Upřímně musím říct, že mě více zaujaly scény ze "světa před zrcadlem", kde snímek nestojí na tricích, ale právě na charakterech. Představitelka Alenky je ve své úloze úchvatná, současně dětská, dospívající i dospělá, křehká i silná. Sama táhne celou tuto nesourodou pohádku a zastíní i Deppa. Bohužel kvůli hercům se na 3D blockbustery s 200 miliónovým rozpočtem nechodí. ()

Jazzzz

Přiznám se, že možná kuli sympatiím k Burtnovi trošilinku nadhodnocuji, ale mě se film prostě líbil. Je pravda, že Burton vytvořil pouze filmovou adaptaci něčeho co už každý zná a přeplácal to vizuálními efekty, ale mě se zdá, že to funguje. Cenu za nejlepší roli pro mě osobně vyhrál Králík. Depp by si zasloužil zase nějaký fim, kde je přes množství makeupu vidět jeho obličej, aby mohl zase něco zahrát. Rozhodně to nepatří mezi Burtonovi nejlepší filmy, ale podle mě to je celkem koukatelná pohádka. ()

Ivuse

Trochu jsem se vyděsila spojení Tim Burton a disney, ale celkem se to zvládlo. Hodnocení patří hlavně skvělému obsazení: Srdcová královna v podání Helen Bonham Carter je prostě úžasná, a naprosto šílený kloboučník v podání Deppa, no co dodat. Trošku mě zaráží označení filmu, jako rodinný - dětem bych to rozhodně nepustila, obávala bych se děsivých snů, které by mohly mít. ()

_DAVE_

Ačkoli Burtonovky normálně moc nemusím, tahle byla jiná. Alici znám jako pohádku a k filmu jsem přistupoval taky jako k pohádce. Proto se asi žádný šok nedostavil. Brilatní masky, celé technické zpracování a vynikající 3D. ()

Triny

Krásné kostými, krásné masky, krásné triky, výborná Helena Bonham Carter.... Divná Alenka obchodující s Čínou, nepřekousnutelný a na nervy lezoucí Kloboučník, divná Anne,... Na každý nový film Burtona spolupracujícího s Elfmanem se STRAŠNĚ těším!!! Ale tohle je na burtonovku hodně slabé... ()

Brain-D

Tak zaprvé je to pohádka, která pro děti není (hlavy v řece, vycucané prsty- prostě Burton). ALe na druhou stranu je to velmi roztomilé (Králík, žáby a hl. kocour). Deppovi na můj vkus role moc nesedla, radši bych tam viděl Jima Carryho. Ale když to zhrnu, tak je to velmi jednoduché a půvabné zpracování známé pohádky.) ()

VasaX

"The most generic and heartless Tim Burton movie since Planet of the Apes." I takto by se celá Alice in Wonderland dala shrnout do jedné věty. Každopádně je to přílišná generalizace. Prvně, filmové adaptace knih nikdy nejsou úplně přesné, obzvlášť pokud knihu neadaptují ale jen navazují, jako v tomto případě, kde kvality knihy a kvality filmu jsou v úplně jiných sektorech. Tim Burton si plácl s Disney a vyrazil na sequel dvoudílné knižní Alenky/Alice. Na jednu stranu mu to poskytlo krásných skoro 120 mil. dolarů, takže 3D verze byla jasná, na druhou stranu dozajista nějaké scénáristické mantinely. Ale ony ty mantinely asi ani nemusely být moc statné a omezující, přeci jen si pan Burton za poslední roky vyjezdil solidní koleje, do kterých i zapadl (lépe než na Collegehumor.com bych to asi ani nevystihl: http://www.collegehumor.com/video:1929453 ). A ve stejných kolejích, plus pár mantinelech od Disney, se drží celá Alenka/Alice. Po shlédnutí mi to celé zavonělo takovou tou snahou o tvorbu pro masy. Stejně jak s Cameronovým Avatarem. A asi to ani nebude náhoda. Disney vsadil na horkou kartu a o 40 milionů lepší otevíračka než Avatar ukazuje že to byla dost dobrá sázka. Samotná Alenka/Alice není vůbec špatná, temná a zároveň barevná, moc povedená výprava i efekty, herecky výborně zvládnutá, tady bych vyzdvihl to, že Mia Wasikovska je opravdu výborná volba a moc dobře se na ni kouká, Anne Hathaway je sice dosti upozaděná, ale pořád kontrastně výrazná. A pak klasické Burtonovké stálice - Johnny Depp a Helena Bonham Carter, osvědčená to volba. Ještě bych vzpomenul výborně ztvárněné duo "Tweedledee / Tweedledum" - celý film jsem se nemohl zbavit pocitu že je mi ten herec sakra povědomý, ten typický výraz v jejich tváři... ksakru... a až závěrečné titulky to rozlouskly - Matt Lucas (trochu napovím - Little Britain/Malá velká Británie). Hudebně je Alenka/Alice opět (až na Avril v závěrečných titulcích) znovu a to samé, očekávané a zažité, jeslti je to špatně nebo dobře, to posuďte sami, u Disney (kde se nějaká kreativita a novátorství nečeká) a Burtona je to sázka na jistotu. Na závěr bych řekl, že s ohledem na všechny složky a vlivy je Alenka/Alice zvládnutá dost dobře. Dobře se na to dívá, příběh je jednoduchý (vzhledem k předloze a Disneyovské scénáristické představě) ale vizuálně bohatý a plný hezkých detailů. Sice jsem se celý film nezbavil pocitu, že "Wonderland" je poměrně malá, homogenní a nerozsáhlá zemička, ale na druhou stranu je zase dost konzistentní, což je v rámci kompromisů dobře. A také jsem se nakonec neubránil jistému pocitu zklamání z nového díla Tima Burtona. A stejně jako u Avatara, i tady jsem plný protichůdných pocitů. A tahle ambivalence nemůže znamenat nic jiného než to, že nakonec uvíznu na hodnocení třemi hvězdičkami. (Komentáře co mě baví: Tetsuo, Marigold, DaViD´82. A nebaví: novoten, Jeanne (za nepochopení 3D), duklak2 ) ()

Trustme

Jak jinak zpracovat psychotropní knižní dílo než opět surrealisticky a vyšinutě (viz nedostižná Švankmajerova verze). A volba na viktoriánského obrázkáře Timosovice Burtona byla očekávanou. Bohužel 3Déčkový kaleidoskop zde nebyl využit na plné vyKULEné oči. Právě ona halucinogenost se mohla více vyřádit v 3D efektech a pojetí divák součástí bizarní říše divů prostřednictvím této technologie mohlo být i revoluční. Souhlasím, že Burton byl zřejmě okleštěn (nikoliv vykleštěn) Disneyho Studiem a poskytl nám, tak jen menší porci jeho pověstné "gotiky". Přesto si myslím, že panoptikum postaviček zvládl na výbornou a pravděpodobně se hodně nechal (snad i hrál?) inspirovat výtečnou počítačovou hrou American McGee´s Alice. Film možná působí i jako -a to je opravdu šílená myšlenka- jako parodie na Alenku v říši divů. Herecké výkony jsou nádherné, mezi kterými vynikají obě Královny. Mými favority jsou ovšem tito: (bez pořadí :-) Tweedledee&Tweedledum a opice jako podstavce. Nejlepší prostorový efekt až ke mě do zadních řad byl závěrečný modrý motýlek. Film si bude ještě asi hledat cestu k našim pochvalám. Pro mě za lepší trojitou hvězdu. ()

Malá mořská Hit-Girl

Malá mořská Hit-Girl

08.11.2015

Nové adaptace slavných pohádek jsou teď v kurzu podobně jako comicsové filmy. Alenka v říši divů, Zloba a Popelka vydělaly ohromné peníze, takže vás asi nepřekvapí, že u Disneyho chystají třeba… (více)

Hermiona a zvíře

Hermiona a zvíře

26.01.2015

Disney transformuje Dumba

Disney transformuje Dumba

09.07.2014

Hrané pohádky jsou v současnosti skoro tak populární a úspěšné jako comicsové adaptace. Sněhurka a lovec nebo Alenka v říši divů brzy dostanou druhé díly, nejnověji pak u diváků zabodoval růženkovský… (více)

Kapitán Nemo to nevzdává

Kapitán Nemo to nevzdává